Συλλεκτικό Στέκι
Απλό τάλιρο Όθων Α' 1833 Βαθμολόγηση - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: Απλό τάλιρο Όθων Α' 1833 Βαθμολόγηση (/thread-4470.html)

Σελίδες: 1 2


Απλό τάλιρο Όθων Α' 1833 Βαθμολόγηση - malef13 - 11/01/21 17:11:03

Καλησπέρα ανεβάζω ένα 5δραχμό 1833 Όθωνα που πήρα. Ενώ μαρέσει πάρα πολύ η πλευρά του στέμματος, το μαλλί έχει αρκετό κατέβασμα. Πρέπει να είναι κάπως σύνηθες αυτό, δηλαδή να κρατάει η μια πλευρά καλά και το μαλλί να φθείρεται πιο εύκολα από όλα. Είναι πολύ ωραίο συναίσθημα το αν έχεις crown size νόμισμα στα χέρια! Θα ήθελα να ρωτήσω όλους γνώστες και μη τι άποψη έχετε για το συγκεκριμένο για βαθμό. Εγώ το κάνω VF+(ΠΩ+) εσείς;


RE: Απλό τάλιρο Όθων Α' 1833 Βαθμολόγηση - malef13 - 11/01/21 17:13:56

φωτο.


RE: Απλό τάλιρο Όθων Α' 1833 Βαθμολόγηση - gkounto - 11/01/21 18:18:55

Καλησπέρα σου και ασφαλώς συγχαρητήρια για την αγορά σου. Μάλλον έχεις δίκιο στον βαθμό υποθέτω ότι είναι στην κλίμακα Sheldon. Δεν είναι πολύ σύνηθες ο εμπροσθοτυπος να είναι χαμηλότερος του οπισθοτυπου και αυτό γιατί συνήθως στην κυκλοφορία ενα νόμισμα αποκατά ομοιόμορφη (αμφίπλευρη) φθορά. Αν σε κάποια πλευρά υπερισχύει η ανομοιομορφία τότε πιθανόν να ισχύει ένα από τα στο (ενίοτε και τα δυο):
Η μια εκ των δυο μητρών έχει μεγαλύτερη φθορά με αποτέλεσμα το αποτύπωμα να είναι ασθενέστερο της άλλης.
Το νόμισμα έχει περάσει μεγάλο μέρος της ζωής του σε μια πλευρά και το λεγόμενο cabinet friction είναι μεγαλύτερο εκεί. Εδώ όμως έχουμε φθορά στα υψηλά σημεία και δεν είναι ιδιαίτερα αισθητή όπως στο δικό σου.
Επειδή οι περισσότεροι αποθηκεύουμε τα απιστοποιητα νομίσματα μας συνήθως με την πλευρά του βασιλιά επάνω οποιοδήποτε φθορά τύπου cabinet friction είναι πίσω. Στο δικό σου όχι. Και επί πλέον τα μαλιά έχουν μεγάλη φθορά στα υψηλά σημεία. 
Πιθανολογώ λοιπόν ότι πρόκειται για κουρασμένη μήτρα εμπροσθοτυπου.


RE: Απλό τάλιρο Όθων Α' 1833 Βαθμολόγηση - malef13 - 11/01/21 19:34:36

Ευχαριστώ πολύ κύριε Γιώργο, να σας πω την αλήθεια σχετικά με τον βαθμό το VF+ το βαζω με grading ΠΝΕ. Κατά Σέλντον πιστεύω θα ήταν στο προβληματικό μεν, Extra Fine δε ΕF40, προσωπική άποψη πάντα. Πολύ ενδιαφερον το σχόλιο σας σχετικά με το cabinet friction ομολογώ πως δεν το γνώριζα, καθώς και η σκέψη ότι ίσως να υπάρχει η πιθανότητα να είναι κουρασμένη μήτρα έχει κάποια λογική. Απλά μου είναι παράξενο (στο κεφάλι μου τουλάχιστον Big Grin ), καθώς στη πλευρά του στέμματος το punch με τις μπίλιες στο στέμμα, δείχνει ένα well strucked νόμισμα. Σαν η μια μήτρα να μην ήταν στο φόρτε της και η άλλη να ήταν γερή αρκετά, ωστέ να κάνει εμφανείς τις μπίλιες στο στέμμα.



RE: Απλό τάλιρο Όθων Α' 1833 Βαθμολόγηση - iapwnas - 11/01/21 20:55:42

Γιαννη καλοριζικο! Στα ειπα και ιδιεταιρως το νομισμα ειναι μια χαρα ενα ωραιο VF! Τωρα αν πιστοποιηθει και γραψει χφ40 οπως προτεινεις ακομη καλυτερα! Το σημαντικο για εμενα θεμα στα μεγαλα αργυρα νομισματα ειναι τα χτυπηματα στην περιμετρο και το δικο σου δεν εχει αποτι βλεπω! Πολυ ωραιες και οι φωτογραφιες, τα ασημενια δεν ειναι και ευκολα!


RE: Απλό τάλιρο Όθων Α' 1833 Βαθμολόγηση - PANAGIOTIS - 11/01/21 22:40:29

Καλορίζικο Γιάννη! Κάπου στο VF+ νομίζω είναι, μου θυμίζεις το πρώτο τάλιρο του Όθωνα που είχα αγοράσει......τι χαρά είχα δεν λέγεται! Άντε και στο Παρισίων....


RE: Απλό τάλιρο Όθων Α' 1833 Βαθμολόγηση - nikos11 - 12/01/21 00:16:57

Καλορίζικο Γιάννη και χρόνια σου πολλά για τη γιορτή σου Smile , μάλλον δώρο το πήρες στον εαυτό σου! Δεν θα συμφωνήσω πολύ με την ανάλυση του Γιώργου, αλλά έτσι είναι οι απόψεις, για να έχουμε διαφορετικές Smile . Έχω δει νομίσματα με μεγαλύτερη φθορά στον εμπροσθότυπο και η εξήγηση που δίνω είναι ότι γενικά ο εμπροσθότυπος έχει το κεφάλι που εξέχει συνήθως περισότερο, αλλά τέλος πάντων, μπορεί και να μην ισχύει.

Σου εύχομαι να συνεχίσεις τη συλλογή σου όπως την επιθυμείς!


RE: Απλό τάλιρο Όθων Α' 1833 Βαθμολόγηση - malef13 - 12/01/21 10:46:42

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απόψεις! Προφανώς και πολλές φορές δεν συμπίπτουν. Αλλά αυτό είναι το ωραίο, να ακούς διαφορετικά πράγματα και να σχηματίζεις μια γενικότερη εικόνα. 
Κύριε Παναγιώτη και μένα το πρώτο που περνάει από τα χέρια μου είναι, και είναι από τα πιο ωραία συναισθήματα. Κύριε Νίκο κατάλαβα το σκεπτικό σας και είναι απόλυτα λογικό! Ίσως το όλο παράξενο να είναι συνδυασμός του high relief του πορτραίτου του Όθωνα, σε συνδυασμό με χρόνιο cabinet friction. Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και πολλές προσθήκες στις συλλογές μας!


RE: Απλό τάλιρο Όθων Α' 1833 Βαθμολόγηση - gkounto - 12/01/21 18:11:00

(12/01/21 00:16:57)nikos11 Έγραψε:  Καλορίζικο Γιάννη και χρόνια σου πολλά για τη γιορτή σου Smile , μάλλον δώρο το πήρες στον εαυτό σου! Δεν θα συμφωνήσω πολύ με την ανάλυση του Γιώργου, αλλά έτσι είναι οι απόψεις, για να έχουμε διαφορετικές Smile . Έχω δει νομίσματα με μεγαλύτερη φθορά στον εμπροσθότυπο και η εξήγηση που δίνω είναι ότι γενικά ο εμπροσθότυπος έχει το κεφάλι που εξέχει συνήθως περισότερο, αλλά τέλος πάντων, μπορεί και να μην ισχύει.

Σου εύχομαι να συνεχίσεις τη συλλογή σου όπως την επιθυμείς!

Νίκο δεν ν συμφωνείς μαζί μου; Μα ειμαι άσφαλτος  Big Grin Big Grin
Εκεί ήταν γ....;;;  στο άλλο νήμα μου βγήκε ένα ερωτηματικό...γκρρρρρ


RE: Απλό τάλιρο Όθων Α' 1833 Βαθμολόγηση - nikos11 - 12/01/21 19:00:33

(12/01/21 18:11:00)gkounto Έγραψε:  
(12/01/21 00:16:57)nikos11 Έγραψε:  Καλορίζικο Γιάννη και χρόνια σου πολλά για τη γιορτή σου Smile , μάλλον δώρο το πήρες στον εαυτό σου! Δεν θα συμφωνήσω πολύ με την ανάλυση του Γιώργου, αλλά έτσι είναι οι απόψεις, για να έχουμε διαφορετικές Smile . Έχω δει νομίσματα με μεγαλύτερη φθορά στον εμπροσθότυπο και η εξήγηση που δίνω είναι ότι γενικά ο εμπροσθότυπος έχει το κεφάλι που εξέχει συνήθως περισότερο, αλλά τέλος πάντων, μπορεί και να μην ισχύει.

Σου εύχομαι να συνεχίσεις τη συλλογή σου όπως την επιθυμείς!
Νίκο δεν ν συμφωνείς μαζί μου; Μα ειμαι άσφαλτος  Big Grin Big Grin  
Εκεί ήταν γ....;;;  στο άλλο νήμα μου βγήκε ένα ερωτηματικό...γκρρρρρ
Big Grin