Συλλεκτικό Στέκι
50 Ευρώ Lagarde - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Χαρτονομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-30.html)
+--- Φόρουμ: Χαρτονομίσματα Ευρώ (https://syllektiko-steki.gr/forum-45.html)
+--- Νήμα: 50 Ευρώ Lagarde (/thread-4476.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: 50 Ευρώ Lagarde - silahim - 20/01/21 17:39:18

Μόλις το είδα. Νικόλα σε ευχαριστώ πολύ!! Θα το φτιάξω πριν βγει ο μήνας να περάσω εγώ απο κάπου κοντά σου.
Να πάρω και τα υπόλοιπα. Εντάξει, 8 μήνες πάει πολύ!!!! Big Grin Big Grin Big Grin


RE: 50 Ευρώ Lagarde - sac - 20/01/21 18:58:26

(17/01/21 02:22:44)digo Έγραψε:  δυο €50 Ελληνικά του Ντράγκι (το ένα δικό σου) και γράψανε PMG 66 και 67 epq.

Πείτε μου, τώρα, ότι ήτανε από ΑΤΜ και τα γράψανε για ακυκλοφόρητα...


RE: 50 Ευρώ Lagarde - nikos11 - 20/01/21 20:01:32

Τουλάχιστον αυτό που έδωσα εγώ στο Δημήτρη ήταν από ΑΤΜ, το άλλο που λέει δεν γνωρίζω. Πάντως η ένδειξη MS στα κέρματα ή EPQ (έτσι νομίζω το λένε) δεν σημαίνει ακυκλοφόρητο. Σημαίνει κατάσταση νομισματοκοπείου ή εξαιρετική ποιότητα χαρτιού.


RE: 50 Ευρώ Lagarde - sac - 20/01/21 23:46:24

Θα βάλω την κασέτα ukobke...
(Κατά τα άλλα, ξέρω τι σημαίνει "ακυκλοφόρητο".)

Με την ευκαιρία, έχει κρατήσει κανείς χαρτονόμισμα ευρώ από ΑΤΜ της πρώτης σειράς (σε άριστη κατάσταση) και θέλει να μου το δώσει έναντι της ονομαστικής του αξίας (περίπου);


RE: 50 Ευρώ Lagarde - digo - 16/03/21 20:19:44

Και της πρώτης και της δεύτερης σειράς τα 50ευρα που είχα ήταν από ΑΤΜ, απλά τα άφησα μέσα σε χοντρό βιβλίο για κανα τετράμηνο. Της πρώτης σειράς έγραψε 65 epq, και της δεύτερης (το ένα του Νίκου, δεν θυμάμαι ποιο από τα δυο) 66 και 67 epq.

Όλες αυτές οι γενικοποιησεις (του τύπου όλα αυτά από ΑΤΜ είναι good EF) εμένα με αφήνουν αδιάφορο. Κοιτάζω το κάθε χαρτονόμισμα ξεχωριστά , χωρίς να εξετάζω αν προήλθε από ΑΤΜ η σε τελική από έναν όχι και τόσο προσεκτικό ταμία από άπιαστη δεσμίδα.

Άλλωστε και χαρτονομίσματα από την ίδια δεσμίδα, δεν είναι πανομοιότυπα, κάποια έχουν πολύ μικρά θεματάκια και κάποια όχι.


RE: 50 Ευρώ Lagarde - sac - 16/03/21 20:47:19

Δώσε μου ένα της πρώτης σειράς να του βγάλω μερικές φωτογραφίες. Από ΑΤΜ, ε;
(Καλά, όταν αρθεί το lockdown.)


RE: 50 Ευρώ Lagarde - sac - 17/03/21 19:39:24

(16/03/21 20:19:44)digo Έγραψε:  Κοιτάζω το κάθε χαρτονόμισμα ξεχωριστά

Ή βγάλε εσύ φωτογραφίες (αφού κοιτάζεις το κάθε χαρτονόμισμα ξεχωριστά), να δούμε, υπάρχουν ή δεν υπάρχουν σημάδια;

Guide: https://syllektiko-steki.gr/thread-1278.html


RE: 50 Ευρώ Lagarde - sac - 14/05/21 23:23:14

(16/03/21 20:47:19)sac Έγραψε:  Δώσε μου ένα της πρώτης σειράς να του βγάλω μερικές φωτογραφίες. Από ΑΤΜ, ε;
(Καλά, όταν αρθεί το lockdown.)

Άρθηκε το λοκντάουν. Θα βγάλεις φωτογραφίες ή θα βγάλω;


RE: 50 Ευρώ Lagarde - digo - 19/05/21 16:10:32

Φωτογραφίες δεν βγάζω τα χαρτονομίσματα, τα σκανάρω. Και τέλος πάντων πιστοποιήθηκαν 66 και 67 epq , και για να είμαι ειλικρινής, δεν θυμάμαι αν το ένα από τα δυο ήταν όντως του Νίκου, επειδή πέρασε πολύς καιρός μέχρι να τα πιστοποιησω και ενδέχεται να βρήκα καλύτερα κομμάτια, γιατί από ΑΤΜ τόσο ψηλό βαθμό ούτε κι εγώ έχω ξαναδεί,

Πάντως αναφορικά με το παράδειγμα που έβαλες με τα χαρτονομίσματα της Τσεχοσλοβακίας (περί ορέξεως....) ούτε για 53-55 δεν πάνε αλλά ούτε και για epq, ειδικά δε αυτό με το τσάκισμα στη γωνία (τσάκισμα, όχι δίπλωμα) που μπαίνει και μέσα στο σχέδιο, No,No,No για οποία εταιρεία πιστοποίησης αυτό. Άσε δε οι γωνιές τους.


RE: 50 Ευρώ Lagarde - sac - 19/05/21 20:08:46

Sentoni and paploma alert

Λίγο πολύ καταφέρνεις πάντα και με τρελαίνεις.

Από τη μια, όλο και θέλω να σου πω "μπράβο", γιατί έχεις το θάρρος και την αυτοπεποίθηση να (παρα)δεχτείς ότι έχω δίκιο και να (απο)δεχτείς το δασκάλεμά μου (όποτε έχω δίκιο, κανείς δεν είναι τέλειος). Σε τιμά που βάζεις την αξιοπρέπεια σου πάνω από τον εγωισμό σου.
(Και επειδή αυτά δεν πολυσυνηθίζονται στα συλλεκτικά φόρα, σε τιμά δύο φορές.)

Από την άλλη... με κάνεις μερικές φορές να αναρωτιέμαι αν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και τι γράφεις. (Μάλλον διαβάζεις και γράφεις στα πεταχτά... με όλα τα εκνευριστικά επακόλουθα...)



Πάμε λοιπόν από την αρχή.

Όπως όλοι μας, όταν πιάσω στο χέρι μου ένα χαρτονόμισμα, το κοιτάω, μήπως με ενδιαφέρει να το κρατήσω. Όσα χαρτονομίσματα από ΑΤΜ μου φαινόντουσαν αχρησιμοποίητα, τα έβαζα προσεχτικά κάπου και τα ξανακοίταγα στο σπίτι.

Σε όλα παρατηρούσα το εξής: Αν τα έβαζα κάτω από το φως του πορτατίφ, έτσι ώστε το φως να πέφτει στην "κόψη" του χαρτονομίσματος, έβλεπα (στη δεξιά συνήθως πλευρά) πέντε "χαρακιές", προφανώς από το ΑΤΜ.

Παρένθεση: Έβαλα παραπομπή εδώ https://syllektiko-steki.gr/thread-1278.html για τον φωτισμό αυτόν. Ίσως στη φωτογραφία αποκάτω να φαίνεται πώς το φως πέφτει στην "κόψη" του χαρτονομίσματος και πώς φαίνεται λεπτομερώς το ανάγλυφο της επιφάνειάς του.

[Εικόνα: attachment.php?aid=2885]

Εφόσον έβλεπα αυτά τα προβλήματα, δεν κράτησα κανένα από αυτά τα χαρτονομίσματα. Ούτε σκέφτηκα να τα φωτογραφήσω (ή να τα σκανάρω).

Είναι ευνόητο ότι είχα ασχολήθεί ιδιαίτερα με το θέμα το 2002, τότε που όλα ήταν καινούρια. Και αφού έβλεπα το ίδιο πρόβλημα παντού, δεν ξανασχολήθηκα με χαρτονομίσματα από ΑΤΜ.

Από τότε βέβαια πέρασαν 19 χρόνια. Άλλαξαν τα χαρτονομίσματα του ευρώ, άλλαξαν και τα μηχανήματα.

ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ

1. Θα ήθελα να ξαναβρώ ένα χαρτονόμισμα από ΑΤΜ εκείνης της εποχής για να (βλέπε 2) και να το συγκρίνω με ένα σημερινό.

2. Τις "χαρακιές" τις έβλεπα με τον τρόπο που περίγραψα παραπάνω. Με το φως από πίσω (όπως κοιτάμε τις ακτινογραφίες, ας πούμε) δεν το έβλεπα. Άρα, μπορώ να υποθέσω βάσιμα ότι δεν φαίνονται με το σκανάρισμα.

Αυτά προς το παρόν, και ελπίζω να επανέλθουμε.