Συλλεκτικό Στέκι
50 Ευρώ Lagarde - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Χαρτονομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-30.html)
+--- Φόρουμ: Χαρτονομίσματα Ευρώ (https://syllektiko-steki.gr/forum-45.html)
+--- Νήμα: 50 Ευρώ Lagarde (/thread-4476.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: 50 Ευρώ Lagarde - sac - 20/05/21 12:38:53

Ξέχασα να προσθέσω ότι θεωρώ πιο πρακτικό να τσεκάρει ο καθένας μόνος του τα χαρτονομίσματά του (όσοι έχουν κρατήσει χαρτονομίσματα από ΑΤΜ), παρά να πηγαινοφέρνουμε χαρτονομίσματα.
Στο κάτω-κάτω, μπορεί το πρόβλημα να υπήρχε μόνο στα ΑΤΜ της γειτονιάς μου...


RE: 50 Ευρώ Lagarde - athas - 27/05/21 16:02:47

Με υπογραφή Lagarde κυκλοφορούν στη χώρα μας και άλλες αξίες. Τα 20€ δυστυχώς δεν είναι από το νομισματοσκοπείο μας.


RE: 50 Ευρώ Lagarde - sac - 28/05/21 12:53:47

Καλά και άγια όλα αυτά, αλλά... τα χαρτονομίσματα τα κοίταξες; Τα έβαλες κάτω από το φως να δεις τι γίνεται; (Εντάξει, καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο να προσπαθείς να θυμηθείς από πού προέρχεται το καθένα...)

Πάντως... είσαι ο μόνος που ακόμα μου απαντάς σε αυτό το ζήτημα...



Αγχίνους μνήμη για το "προσβάλλω" και τα παρόμοια: Ο ενεστώτας (γενικά) δείχνει διάρκεια, οπότε δώσ' του πολλλλλά "λ". Όταν πρόκειται για μία φορά > ένα "λ".
- Με προσβάλλλλλλει η συμπεριφορά σου (κάθε μέρα). < ενεστώτας
- Με έχει προσβάλει η συμπεριφορά σου (τότε που είπες ότι...) < παρακείμενος
- Θα σε προσβάλλλλλλω συνέχεια (κάθε μέρα). < διαρκής μέλλοντας
- Θα σε προσβάλω μία φορά (όταν σου απαντήσω). < στιγμιαίος μέλλοντας


RE: 50 Ευρώ Lagarde - sac - 28/05/21 14:25:22

Να διευκρινίσω και το εξής, γιατί νομίζω ότι υπάρχει παρανόηση.

Έχω γράψει τρεις-τέσσερις φορές ότι τα χαρτονομίσματα που έχουν τα ελαττώματα που συζητάμε θεωρώ ότι είναι XF.

Λοιπόν:

Ένα θέμα είναι αν υπάρχουν αυτά τα ελαττώματα σε ένα χαρτονόμισμα. Αν υπάρχουν, φαντάζομαι ότι θα συμφωνήσουμε όλοι μας ότι το χαρτονόμισμα δεν είναι ακυκλοφόρητα (UNC). Από εκεί και πέρα, αν υπάρχουν τα ελαττώματα και δεν τα δει ο βαθμολογητής ή του ξεφύγουν, τότε μιλάμε για λάθος και κλείνει το ζήτημα (λάθη είμαστε, ανθρώπους κάνουμε κοκ...)

Ένα άλλο θέμα είναι αν κάποιος (συλλέκτης ή βαθμολογητής) παρατηρήσει αυτά τα ελαττώματα. Τότε πώς θα χαρακτηρίσει το χαρτονόμισμα; aUNC ή XF;

Κάποιος μπορεί να πει ότι, επειδή τα ελαττώματα είναι "ελάχιστα", το χαρτονόμισμα είναι aUNC. Μια άποψη...
Εγώ λέω ότι, επειδή τα ελαττώματα είναι περισσότερα από τρία, το χαρτονόμισμα είναι XF. Και εδώ (και μόνο εδώ) κολλάει η IBNS. Δηλαδή, αν το χαρτονόμισμα είναι σχεδόν ακυκλοφόρητα ή εξαιρετικό. Ότι δεν είναι ακυκλοφόρητο, νομίζω ότι δεν σηκώνει συζήτηση.



Να προσθέσω επίσης ότι τον τελευταίο καιρό που άρχισα να ξανακοιτάζω τα χαρτονομίσματα των ΑΤΜ δεν ξαναβρήκα το πρόβλημα που συζητάμε. Είτε τα καινούρια μηχανήματα λειπουργούν αλλιώς (collectors friendly ATMs, λαίμαι), είτε οι ανωμαλίες που έχουν τα καινούρια χαρτονομίσματα στις άκρες τους λειτουργούν προστατευτικά, είτε και τα δύο, είτε κάτι άλλο που δεν ξέρω. Η έρευνα συνεχίζεται...


RE: 50 Ευρώ Lagarde - digo - 29/05/21 14:57:03

Γιώργο, συμφωνούμε στο 95%. Μάλλον περισσότερο. Θα ξεφύγω εντελώς από το θέμα σου τώρα , για να πω την άποψη μου, μην θεωρήσεις υποχρέωση σου να απαντήσεις, παρά μόνο αν κάπου σφάλλω κατ’εσε σε τεράστιο βαθμό.

Είπες κάτι πολύ ενδιαφέρον, αν και το ανέφερες για να προωθήσεις τη συζήτηση σε άλλη κατεύθυνση, απ’αυτο που χτύπησε σε μένα.

Παράθεση:Ένα άλλο θέμα είναι αν κάποιος (συλλέκτης ή βαθμολογητής) παρατηρήσει αυτά τα ελαττώματα. Τότε πώς θα χαρακτηρίσει το χαρτονόμισμα; aUNC ή XF;

Άσε τον βαθμολογητη. Εάν κάποιος συλλέκτης τα παρατηρήσει......

Άβυσσος η ψυχή του συλλέκτη, αν και μπορώ να μιλήσω με σιγουριά μόνο για τον εαυτό μου. Επειδή κάτι το πραγματικά τέλειο δεν είναι συνηθισμένο,η είναι πολύ απρόσιτο, ο κάθε συλλέκτης αποφασίζει, τις περισσότερες φορές χωρίς κι ο ίδιος να μπορεί να σου εξηγήσει το γιατί, ότι το α (χαρτονόμισμα αν θέλεις, αλλά ισχύει και για τα νομίσματα) του αρέσει, βλέπει τα θεματάκια του αλλά παρ’ολα αυτά το ένστικτο του τον σπρώχνει να το αγοράσει. Αναφέρομαι σε έμπειρους συλλεκτες εδώ που δεν θα μετανοιωσουν σε δυο λεπτά γι αυτή την απόφαση. Καθένας από μας, γνωρίζει τι ανέχεται και τι όχι στο συλλεκτικο αντικείμενο της αρεσκείας του, ακόμη και με οποια θέματα έχει το νόμισμα/χαρτονόμισμα , τα οποία έχει δει και απλά τα λαμβάνει υπ’οψη του στην τελική τιμή που είναι διατεθειμένος να πληρώσει.

Αυτό το παραπάνω δεν καλουπώνεται και δεν εξηγείται. Οι γνώμες είναι τόσες όσες και οι καθημερινές αγορές που γίνονται.

Εάν το αντικείμενο είναι πιστοποιημένο, μπαίνει άλλο ένα φρένο στο υποσυνείδητο του αγοραστή γιατί αν ο «ειδικός» έχει όχι μόνο επισημάνει αυτά τα θεματάκια αλλά τάχει κοστολογήσει κιόλας, αφού ο βαθμος καθορίζει πρωτίστως την τιμή του αντικειμένου, τότε εισπράττει άλλη μια άρνητικη κυρίως άποψη  πέρα από αυτήν που είδε ο ίδιος και την ζύγιζε, αλλά αυτό είναι και θετικό και αρνητικό ανάλογα με την περίπτωση. Αυτός που έχει αυτοπεποίθηση στην αρχική του άποψη, θα το ξεπεράσει κι αυτό.

Προχωράω στην IBNS: τα κριτήρια της είναι σεβαστά από όλους και πανομοιότυπα με αυτά των εταιριών, αφού τα δικά της στάνταρ υιοθέτησαν. Σε έναν ιδανικό κόσμο, θα τα γνώριζαν όλοι άριστα και δεν θα χρειάζονταν την επιβεβαίωση ενός τρίτου έγκυρου παράγοντα που θα τα δει και θα τα συνυπολογίσει στον βαθμό που θα βάλει. Αλλά δεν ζούμε σε αυτόν τον κόσμο, ειδικά την εποχή που γίνονται αγορές online. 

Το θέμα των εταιρειών κι οι κουβέντες επ’αυτου με έχει κουράσει παρά πολύ για πολλούς λόγους. Οι πιο φανατικοί αρνητές της (πιστοποίησης) η δεν βλέπουν την ουσιώδη αλλαγή που έφεραν στο χομπυ του συλλεκτισμου, η την βλέπουν αλλά δεν την γουστάρουν. Τα πιστοποιημένα νομίσματα και χαρτονομίσματα γίνανε πια commodities, όσο «χυδαίο» κι αν ακούγεται τοποθετημένο έτσι. Αγοράζονται εύκολα sight unseen, (χωρίς να δεις ούτε φωτογραφία δηλαδή, ειδικά οι έμποροι που πουλάνε πιο προσιτά συλλεκτικά) και αφαίρεσαν (σχεδόν) όλο το ρίσκο και τη δυσπιστία που υπήρχε πριν. Αυτό ,ίσως έσωσε το χομπυ, τόσο απλά, χωρίς περαιτέρω ανάλυση κι αλλά σεντόνια. 

Το θέμα σου, και μάλλον οι φωτογραφίες σου, αποδεικνύουν στην πράξη ακριβώς αυτό.

Υποθέτω ότι το τίμημα ήταν σχετικά μικρό γιατί δεν τα επέστρεψες. Αν ταχτες δει σε πάγκο η σε μαγαζι, και μπορούσες να δεις τα θεματάκια, τα επεσήμανες στον πωλητή κι αυτός ήταν διατεθειμένος να σου κάνει μια ανάλογη έκπτωση, θα προσχωρούσες και πάλι στην αγορά τους η όχι; 

Όλοι μας αντιμετωπίζουμε αυτή την ερώτηση κάποια στιγμή, κι όσο περισσότερες αγορές κάνουμε, τόσο πιο συχνα. Άλλος ναι, άλλος όχι. Αυτός που είπε όχι αύριο μπορεί να πει ναι σε παρόμοια περίπτωση και τουμπαλιν. Άρα το υποσυνείδητο αποφασίζει και με αλλα κριτήρια, εγώ αυτό έχω καταλάβει.

Η ουσία είναι, ότι η πιστοποιηση αφαίρεσε το συντριπτικό ποσοστό του ρίσκου, κι αυτό έφερε κι άλλους συλλεκτες, σε μια εποχή που τα κρυπτονομισματα (η η επερχόμενη ..... κατάργηση των μετρητών), θα περίμενες ότι οι συλλεκτες θα είχαν μειωτική τάση και ότι ο μέσος όρος ηλικίας θα αυξανόταν. Αυτό το αναφέρω, άσχετα με το θέμα, γιατί βαρέθηκα να λέμε τα ίδια και τα ίδια. Λάθη γίνονται, αλλά η ζυγαριά κλίνει τόσο πολύ υπέρ των θετικών που δεν αμφισβητείται κατ’εμε.

Ίσως διάλεξα το πιο ακατάλληλο θέμα για να τα πω αυτά, αφού εδώ τα χαρτονομίσματα ήρθαν χωρίς να γνωρίζεις τα ελαττώματα τους, είναι απιστοποιητα, και το τίμημα δεν είναι τόσο μεγάλο ώστε να μπεις σε διαδικασία επιστροφής, αλλ’αντ’αυτου τα χρησιμοποιείς για να δείξεις κάτι πολύ χρήσιμο. Το έδειξες σε μένα τουλάχιστον.

Τέλος, πάντα διαβάζω αυτά που γράφεις κι αν έχω κάτι να πω θα στο πω. Ακόμη κι αν δεν απαντήσω σε κάποιο ποστ σου το έχω κατά 99% διαβάσει. Τώρα η συζήτηση έχει εντελώς ξεφύγει από τα Τσεχοσλοβακικα χαρτονομίσματα που αγόρασες αλλά σου συνοψίζω πράγματα που θαθελα να στα είχα πει εδώ και χρόνια. 

Μην απορείς ότι είμαι ο μόνος που απαντώ εκτός κι αν είναι μπηχτή για άλλον. Μπορεί να μην γράψω τίποτε γιατί δεν είχα τίποτε να προσθέσω. Μπορεί να αργήσω 4-5 μέρες γιατί οι επισκέψεις μου δεν είναι τακτικές πάντα. Αλλά πιστεύω ότι είσαι πολύ καλός γνωστης του θέματος και γι αυτό σε διαβάζω, ενίοτε απαντώ, ενίοτε όχι, και ενίοτε (σπάνια ευτυχώς) παραληρω.

Τέλος, η ορθογραφία μου στον στιγμιαίο μέλλοντα του ρήματος προσβάλλω, ήταν σωστή!  Smile

Κι ένα τελευταίο. Επειδή συνήθως οι αναρτήσεις που κανεις είναι τέτοιου τύπου, όταν ανοίγεις θέμα που περιέχει αντικείμενα της συλλογής σου, δεν έχω ακόμη καταλάβει, ποια χαρτονομίσματα σε τραβάνε περισσότερο και γιατί. Φτάνει νομίζω.


RE: 50 Ευρώ Lagarde - sac - 29/05/21 15:35:07

1. Τα τσεχοσλοβάκικα χαρτονομίσματα τα επίστρεψα (sic).
(16/07/17 19:28:38)sac Έγραψε:  
(16/07/17 18:02:12)ukobke Έγραψε:  Κλασσική περίπτωση για επιστροφή.

Αυτό δεν είναι πρόβλημα, τα πακετάρησα να τα επιστρέψω αύριο.

2. Την αναφορά στο θέμα με τα τσεχ. χαρτ. την έκανα για να δείξω τον τρόπο φωτισμού. Όχι για να πάρω παράδειγμα τα ελαττώματά τους.

3α.
(29/05/21 14:57:03)digo Έγραψε:  Είπες κάτι πολύ ενδιαφέρον, αν και το ανέφερες για να προωθήσεις τη συζήτηση σε άλλη κατεύθυνση, απ’αυτο που χτύπησε σε μένα.

Παράθεση:Ένα άλλο θέμα είναι αν κάποιος (συλλέκτης ή βαθμολογητής) παρατηρήσει αυτά τα ελαττώματα. Τότε πώς θα χαρακτηρίσει το χαρτονόμισμα; aUNC ή XF;

Άσε τον βαθμολογητη. Εάν κάποιος συλλέκτης τα παρατηρήσει......

Μα... αυτό είναι το θέμα. Αν δεν τα δει, τι να συζητάμε...

3β. Το θέμα δεν είναι να κάνουμε στατιστική ανάλυση των απόψεων. Το θέμα είναι να πούμε τι θεωρούμε σωστό (ο καθένας).

3γ. Καλό είναι και να το δούμε, ώστε να το συζητήσουμε. Δυστυχώς, εγώ δεν κράτησα εικόνες...



(Προσωπικά θέματα)
(29/05/21 14:57:03)digo Έγραψε:  Το θέμα των εταιρειών κι οι κουβέντες επ’αυτου με έχει κουράσει παρά πολύ για πολλούς λόγους. Οι πιο φανατικοί αρνητές της (πιστοποίησης) η δεν βλέπουν την ουσιώδη αλλαγή που έφεραν στο χομπυ του συλλεκτισμου, η την βλέπουν αλλά δεν την γουστάρουν. Τα πιστοποιημένα νομίσματα και χαρτονομίσματα γίνανε πια commodities, όσο «χυδαίο» κι αν ακούγεται τοποθετημένο έτσι. Αγοράζονται εύκολα sight unseen, (χωρίς να δεις ούτε φωτογραφία δηλαδή, ειδικά οι έμποροι που πουλάνε πιο προσιτά συλλεκτικά) και αφαίρεσαν (σχεδόν) όλο το ρίσκο και τη δυσπιστία που υπήρχε πριν. Αυτό ,ίσως έσωσε το χομπυ, τόσο απλά, χωρίς περαιτέρω ανάλυση κι αλλά σεντόνια.

Δεν διαφωνώ, αλλά δεν με απασχολεί το θέμα. Ως φτωχομπινές / τσίπης / κλπ, δεν ασχολούμε με την πιστοποίηση.

(29/05/21 14:57:03)digo Έγραψε:  Υποθέτω ότι το τίμημα ήταν σχετικά μικρό γιατί δεν τα επέστρεψες. Αν ταχτες δει σε πάγκο η σε μαγαζι, και μπορούσες να δεις τα θεματάκια, τα επεσήμανες στον πωλητή κι αυτός ήταν διατεθειμένος να σου κάνει μια ανάλογη έκπτωση, θα προσχωρούσες και πάλι στην αγορά τους η όχι;

Σε φτηνά πράγματα δεν έχει και πολύ νόημα κάτι τέτοιο.

(29/05/21 14:57:03)digo Έγραψε:  Κι ένα τελευταίο. Επειδή συνήθως οι αναρτήσεις που κανεις είναι τέτοιου τύπου, όταν ανοίγεις θέμα που περιέχει αντικείμενα της συλλογής σου, δεν έχω ακόμη καταλάβει, ποια χαρτονομίσματα σε τραβάνε περισσότερο και γιατί. Φτάνει νομίζω.

Ξεκίνησα με τα χαρτονομίσματα των ανατολικών κρατών (του υπαρκτού σοσιαλισμού). Συνέχισα με τη λογική "πρώτα τα φτηνά και βλέπουμε..." Και κάποια στιγμή σταμάτησα λόγω όγκου.

Ένα μεγάλο μέρος των χαρτονομισμάτων μου προέρχεται από πακέτα του τύπου "100 διαφορετικά UNC > 25 ευρώ". Το μεγαλύτερο ήταν 1.000 (διαφορετικά) χαρτονομίσματα > 650 ευρώ.

Ε, ναι, 2-3 κομμάτια (τελικά) δεν ήταν ακυκλοφόρητα, αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο σε τέτοια πακέτα. (Στα 1.000 ήταν 20-30, αν θυμάμαι καλά.)


RE: 50 Ευρώ Lagarde - chaniotis - 08/06/21 14:30:18

Γεια σουβλάκια πολλά...αλλά για το namos κάτι γίνεται

[Εικόνα: IMG-20210608-152040.jpg]

[Εικόνα: IMG-20210608-152152.jpg]

[Εικόνα: IMG-20210608-152400.jpg]


RE: 50 Ευρώ Lagarde - nikos11 - 08/06/21 16:45:39

Κράτα τα γιατί θα έρθω να με κεράσεις! Άντε όχι στο Nammos, αλλά στο Στέκι του Προέδρου τουλάχιστον Smile !


RE: 50 Ευρώ Lagarde - nikos11 - 22/10/21 00:13:40

(20/01/21 17:39:18)silahim Έγραψε:  Μόλις το είδα. Νικόλα σε ευχαριστώ πολύ!! Θα το φτιάξω πριν βγει ο μήνας να περάσω εγώ απο κάπου κοντά σου.
Να πάρω και τα υπόλοιπα. Εντάξει, 8 μήνες πάει πολύ!!!! Big Grin Big Grin Big Grin
Μιχάλη ακόμα περιμένω να βρεθούμε... Έχω αρκετά Υ004 D4 και E5, θέλεις να σου κρατήσω τελικά ή βρήκες από αλλού; Υπάρχει άλλος ενδιαφερόμενος;


RE: 50 Ευρώ Lagarde - E.X.N - 22/10/21 04:56:26

Eγώ Νίκο.