Συλλεκτικό Στέκι
1 λεπτό 1878 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: 1 λεπτό 1878 (/thread-4515.html)

Σελίδες: 1 2


RE: 1 λεπτό 1878 - nikos11 - 29/01/21 10:25:01

Για την ακρίβεια 158 είναι η παρτίδα Σωτήρη Big Grin Tongue .

Στα σοβαρά πάντως, τα μονόλεπτα του 1870 που είναι και τα δυσκολότερα, είναι και λιγότερα από αυτά που φαίνονται, καθώς γνωρίζω τουλάχιστον 5-6 κομμάτια που έχουν πάει και ξαναπάει και ξέρω και ποιός το έκανε και ότι έχει δηλώσει μεγαλοφώνως και κατ' επανάληψη ότι δεν τον ενδιαφέρει να αποτυπώνουν τα population reports την πραγματική εικόνα. Το ίδιο προφανώς ισχύει και για τα υπόλοιπα μονόλεπτα, αλλά κάνω ειδική αναφορά στου 1870 γιατί είναι τα σπανιότερα.


RE: 1 λεπτό 1878 - PANAGIOTIS - 29/01/21 20:11:24

(29/01/21 10:25:01)nikos11 Έγραψε:  Για την ακρίβεια 158 είναι η παρτίδα Σωτήρη Big Grin Tongue .

Στα σοβαρά πάντως, τα μονόλεπτα του 1870 που είναι και τα δυσκολότερα, είναι και λιγότερα από αυτά που φαίνονται, καθώς γνωρίζω τουλάχιστον 5-6 κομμάτια που έχουν πάει και ξαναπάει και ξέρω και ποιός το έκανε και ότι έχει δηλώσει μεγαλοφώνως και κατ' επανάληψη ότι δεν τον ενδιαφέρει να αποτυπώνουν τα population reports την πραγματική εικόνα. Το ίδιο προφανώς ισχύει και για τα υπόλοιπα μονόλεπτα, αλλά κάνω ειδική αναφορά στου 1870 γιατί είναι τα σπανιότερα.

Πραγματικά του 1870 είναι σπάνια σε MS. Τα ίδια και ίδια κομμάτια πάνε και ξαναπάνε μπας και πιάσουν κανένα βαθμό παραπάνω.....Την ίδια ώρα οι συλλέκτες δεν αγοράζουν σε ms62-63 γιατί περιμένουν το 64άρι (μεταφέρω αυτολεξεί όσα μου είπε γνωστός έμπορος όταν τον ρώτησα γιατί δεν αγοράζονται τα 62-63άρια που βλέπουμε σε διαδικτυακά καταστήματα).


RE: 1 λεπτό 1878 - exmim - 29/01/21 21:57:48

Τα ms είναι λίγα, και ίσως να τα παρακολουθείς πιο εύκολα., ένα 58αρι πάντως ngc, που είχα το έστειλα με το σλαμπ στην pcgs για αλλαγή. Όταν γύρισε μου είχαν και το ταμπελακι από το παλιό μαζί. Δεν μπήκα στον κόπο να το τσεκαρω αν υπάρχει ακόμα στο population reports της ngc.  
Πάντως έχω ακούσει από πολλούς αυτό, στέλνουν και ξανά στέλνουν το ίδιο νόμισμα.... σίγουρα τα νομίσματα στην πραγματικότητα, πρέπει να είναι λιγότερα από αυτά που φαίνονται...


RE: 1 λεπτό 1878 - nikos11 - 30/01/21 01:10:18

(29/01/21 20:11:24)PANAGIOTIS Έγραψε:  
(29/01/21 10:25:01)nikos11 Έγραψε:  Για την ακρίβεια 158 είναι η παρτίδα Σωτήρη Big Grin Tongue .

Στα σοβαρά πάντως, τα μονόλεπτα του 1870 που είναι και τα δυσκολότερα, είναι και λιγότερα από αυτά που φαίνονται, καθώς γνωρίζω τουλάχιστον 5-6 κομμάτια που έχουν πάει και ξαναπάει και ξέρω και ποιός το έκανε και ότι έχει δηλώσει μεγαλοφώνως και κατ' επανάληψη ότι δεν τον ενδιαφέρει να αποτυπώνουν τα population reports την πραγματική εικόνα. Το ίδιο προφανώς ισχύει και για τα υπόλοιπα μονόλεπτα, αλλά κάνω ειδική αναφορά στου 1870 γιατί είναι τα σπανιότερα.
Πραγματικά του 1870 είναι σπάνια σε MS. Τα ίδια και ίδια κομμάτια πάνε και ξαναπάνε μπας και πιάσουν κανένα βαθμό παραπάνω.....Την ίδια ώρα οι συλλέκτες δεν αγοράζουν σε ms62-63 γιατί περιμένουν το 64άρι (μεταφέρω αυτολεξεί όσα μου είπε γνωστός έμπορος όταν τον ρώτησα γιατί δεν αγοράζονται τα 62-63άρια που βλέπουμε σε διαδικτυακά καταστήματα).
Αλήθεια είναι αυτό που λες Παναγιώτη, το ίδιο έχω ακούσει και εγώ... Μόνο που από τα 7 64άρια και το 1 65άρι σύμφωνα με τον πίνακα που μας παρέθεσε ο Σωτήρης, είναι ζήτημα αν υπάρχουν στην πραγματικότητα 4-5 συνολικά. Τα υπόλοιπα είναι που πάνε και ξαναπάνε. Και αυτά τα 4-5, είναι κουμπωμένα σε συλλογές και δεν ξεκουμπώνουν... Άσε δε που αν δεν είχε βγει μία μικρή παρτιδούλα με μέχρι 10 MS πριν λίγα χρόνια, τα MS θα ήταν πραγματικά δυσεύρετα.


RE: 1 λεπτό 1878 - nikos11 - 30/01/21 01:18:14

(29/01/21 21:57:48)exmim Έγραψε:  Τα ms είναι λίγα, και ίσως να τα παρακολουθείς πιο εύκολα., ένα 58αρι πάντως ngc, που είχα το έστειλα με το σλαμπ στην pcgs για αλλαγή. Όταν γύρισε μου είχαν και το ταμπελακι από το παλιό μαζί. Δεν μπήκα στον κόπο να το τσεκαρω αν υπάρχει ακόμα στο population reports της ngc.  
Πάντως έχω ακούσει από πολλούς αυτό, στέλνουν και ξανά στέλνουν το ίδιο νόμισμα.... σίγουρα τα νομίσματα στην πραγματικότητα, πρέπει να είναι λιγότερα από αυτά που φαίνονται...
Μίμη η διαδικασία έχει ως εξής, όταν στέλνεις ένα νόμισμα για cross από τη μία εταιρεία στην άλλη, εφ' όσον κάνει cross σου στέλνουν πίσω και το παλαιό χαρτάκι και πρέπει να το στείλεις εσύ στην παλαιά εταιρεία με αίτημα τη διαγραφή του από τα population report. Επίσης, όταν σπας κάποιο σλαμπ πρέπει να στείλεις εσύ το χαρτάκι στην εταιρεία με αίτημα τη διαγραφή του από τα population report. Αυτά τα δύο που προανέφερα, ξέρω πολύ λίγους που τα κάνουν. Και έτσι τα population reports δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα.

Η μόνη περίπτωση που μία εταιρεία σβήνει ένα cert number από τα population reports είναι να στείλεις στην ίδια εταιρεία νόμισμα για συντήρηση ή επαναβαθμολόγηση και αφού το βγάλουν από το παλαιό slab θα του δώσουν καινούργιο αριθμό και θα σβήσουν τον παλιό.


RE: 1 λεπτό 1878 - nikos11 - 03/02/21 23:54:40

Να σας ευχαριστήσω όλους για τα σχόλια και το Σωτήρη για τις φωτογραφίες και τα στοιχεία που επισύναψε. Το ταμπελάκι του δικού μου γράφει MS64RB.