Συλλεκτικό Στέκι
Η στολή εξόδου M35 ή Waffenrock (1935-1940) - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Militaria (https://syllektiko-steki.gr/forum-69.html)
+--- Νήμα: Η στολή εξόδου M35 ή Waffenrock (1935-1940) (/thread-4525.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: Η στολή εξόδου M35 ή Waffenrock (1935-1940) - Dinos65 - 01/02/21 12:54:52

(29/01/21 19:16:12)sac Έγραψε:  Θά 'λεγα, για τον ίδιο λόγο που κάποιος μπορεί να έχει γερμανικά γραμματόσημα...

Πολύ σωστή παρατήρηση. Πρέπει κάποια στιγμή να απο-πολιτικοποιηθούν τα αντικείμενα και να διαχωρίζουμε την συλλογή από την ιδεολογία.
Αλλώστε αυτοί που κατέχουν τέτοια αντικείμενα γιατί ανοίκουν σε συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους πολύ απλά δεν έχουν θέση στον κόσμο των συλλεκτών.


RE: Η στολή εξόδου M35 ή Waffenrock (1935-1940) - Dinos65 - 01/02/21 12:58:22

(30/01/21 16:28:36)belpedro Έγραψε:  Και η παρουσίαση αλλά και η στολή η ίδια είναι σε άριστη κατάσταση!
Καλωσόρισες και περιμένουμε και επόμενες δημοσιεύσεις σου.

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!
Με χαρά να αναρτήσω και άλλα θέματα απο τη στιγμή που υπάρχει ενδιαφέρον.
Επίσης με χαρά να απαντήσω και σε ερωτήσεις άλλων θεμάτων όσο πιο καλά μπορώ, όσον αφορά τον Β παγκόσμιο πόλεμο και τα γερμανικά μιλιτάρια.


RE: Η στολή εξόδου M35 ή Waffenrock (1935-1940) - Dinos65 - 01/02/21 13:11:39

Παραθέτω και μία φωτογραφία εποχής της εν λόγω στολής ίδιας με της συλλογής μου. (Επίσημη στολή ανθυπολοχαγού του πεζικού)

( Ο εικονιζόμενος δεν είναι ο αδερφός της γιαγιάς μου και έχει τοποθετήσει με ορθό τρόπο τα μετάλλια στην στολή του, εν αντιθέσει με την δική μου στολή που άφησα τα μετάλλια όπως εκείνος τα είχε τοποθετήσει.)

[attachment=12445]


RE: Η στολή εξόδου M35 ή Waffenrock (1935-1940) - sac - 01/02/21 13:13:55

Ευχαριστούμε και για τις διευκρινήσεις.

Ενδιαφέρον υπάρχει, απλά οι περισσότεροι είμαστε άσχετοι με τα militaria. Απλώς τα κοιτάμε και κάνουμε "αααα!" ;-)



Γενικά, σκεφτόμουν να θέσω δύο θέματα για φιλοσοφία, αλλά είναι τεράστια σε έκταση. Ίσως κάπου κάποτε...

Το ένα είναι η διαφορά (ή η ομοιότητα) κειμηλίων και συλλογής. Πολλοί ξεκινάνε τη συλλογή τους από οικογενειακά κειμήλια...

Το άλλο είναι αυτό που λένε οι νομισματάδες, ότι το "συλλέγειν" σχετίζεται με τη μελέτη της ιστορίας, αλλά στην πραγματικότητα μπερδεύουν την "ιστορία" με τη "νοσταλγία" (του παρελθόντος).
Οι μιλιταριάδες "αναγκάζονται" να ξεκαθαρίζουν τέτοια πράγματα μέσα τους από πολύ νωρίς. Για να το πω χύμα, βλέπω περισσότερον εθνικισμό (κλπ) στον χώρο του ελληνικού νομίσματος, παρά στον χώρο των miltaria.
(Από την άλλη, και συλλογή από κλειδιά να κάνεις, πάλι την ιστορία μελετάς.)


RE: Η στολή εξόδου M35 ή Waffenrock (1935-1940) - Dinos65 - 01/02/21 14:10:57

(01/02/21 13:13:55)sac Έγραψε:  Ευχαριστούμε και για τις διευκρινήσεις.

Ενδιαφέρον υπάρχει, απλά οι περισσότεροι είμαστε άσχετοι με τα militaria. Απλώς τα κοιτάμε και κάνουμε "αααα!" ;-)



Γενικά, σκεφτόμουν να θέσω δύο θέματα για φιλοσοφία, αλλά είναι τεράστια σε έκταση. Ίσως κάπου κάποτε...

Το ένα είναι η διαφορά (ή η ομοιότητα) κειμηλίων και συλλογής. Πολλοί ξεκινάνε τη συλλογή τους από οικογενειακά κειμήλια...

Το άλλο είναι αυτό που λένε οι νομισματάδες, ότι το "συλλέγειν" σχετίζεται με τη μελέτη της ιστορίας, αλλά στην πραγματικότητα μπερδεύουν την "ιστορία" με τη "νοσταλγία" (του παρελθόντος).
Οι μιλιταριάδες "αναγκάζονται" να ξεκαθαρίζουν τέτοια πράγματα μέσα τους από πολύ νωρίς. Για να το πω χύμα, βλέπω περισσότερον εθνικισμό (κλπ) στον χώρο του ελληνικού νομίσματος, παρά στον χώρο των miltaria.
(Από την άλλη, και συλλογή από κλειδιά να κάνεις, πάλι την ιστορία μελετάς.)

Πολύ σωστή τοποθέτηση. Υπάρχουν όπως λες α) αυτοί που μαζεύουν αντικείμενα ως επένδυση. Αυτόματα αυτό τους βγάζει από τον χώρο των συλλεκτών και τους τοποθετεί στον χώρο των εμπόρων. β) είναι αυτοί που συλλέγουν για να αποκομίσουν γνώσεις σε ιστορικά θέματα και μόνον, άρα και αυτοί δεν είναι συλλέκτες αλλά ερευνητές, γ) είναι οι νοσταλγοί παρελθόντων εποχών στους οποίους υπάρχουν πραγματικοί συλλέκτες (που πολλές φορές ερευνούν πολύ περισσότερο από κάποιους ερευνητές γιατί τους οδηγεί το συλλεκτικό πάθος.) αλλά και δ) κάποιοι που ταυτίζονται με ακραίες πολιτικές και εξ αυτού του ορισμού ήδη για μένα δεν θεωρούνται συλλέκτες αλλά κάπιλοι και αρνητές της ιστορίας.


RE: Η στολή εξόδου M35 ή Waffenrock (1935-1940) - Dinos65 - 01/02/21 14:33:28

(01/02/21 12:35:29)μαρκος Έγραψε:  Καλως ορισες,ομορφη παρουσιαση και πολυ δυνατο συλλεκτικο κομματι η στολη σου,αναμενω με ενδιαφερον την συνεχεια

Ευχαριστώ πολύ Μάρκο!
Να είσαι καλά. Θα προσπαθήσω να βάζω από ένα πετραδάκι και εγώ εδώ στο στέκι.


RE: Η στολή εξόδου M35 ή Waffenrock (1935-1940) - sac - 01/02/21 14:56:30

Χαίρομαι που βλέπω "φιλοσοφημένους" ανθρώπους στους συλλεκτικούς χώρους. Και, όπως έλεγα, έχω παρατηρήσει ότι οι μιλιταριάδες είναι περισσότερο "φιλοσοφημένοι" από άλλους συλλέκτες. Προφανώς επειδή ασχολούνται με αντικείμενα που μπορεί να συνδέονται με "άσχημα πράγματα" αφενός και αφετέρου γιατί συχνά-πυκνά συναντούν στον χώρο τους ανθρώπους που... σκέφτονται "άσχημα πράγματα".

Δίνω λίγη έκταση στο θέμα, από τη μια γιατί βλέπω κάποιους νεότερους συλλέκτες να σκέφτονται "τι φρούτα είναι αυτοί οι μιλιταριάδες", από την άλλη γιατί έχω παρατηρήσει ότι οι μιλιταριάδες δείχνουν μερικές φορές μια επιφυλακτικότητα (δικαιολογημένα), στο στιλ "τι φρούτο είναι αυτός που θαυμάζει τις αναρτήσεις μου και μου λέει μπράβο"...

Ελπίζω όλα αυτά να μας κάνουν όλους να νοιώσουμε πιο άνετα.


RE: Η στολή εξόδου M35 ή Waffenrock (1935-1940) - Dinos65 - 01/02/21 15:05:53

(01/02/21 14:56:30)sac Έγραψε:  Χαίρομαι που βλέπω "φιλοσοφημένους" ανθρώπους στους συλλεκτικούς χώρους. Και, όπως έλεγα, έχω παρατηρήσει ότι οι μιλιταριάδες είναι περισσότερο "φιλοσοφημένοι" από άλλους συλλέκτες. Προφανώς επειδή ασχολούνται με αντικείμενα που μπορεί να συνδέονται με "άσχημα πράγματα" αφενός και αφετέρου γιατί συχνά-πυκνά συναντούν στον χώρο τους ανθρώπους που... σκέφτονται "άσχημα πράγματα".

Δίνω λίγη έκταση στο θέμα, από τη μια γιατί βλέπω κάποιους νεότερους συλλέκτες να σκέφτονται "τι φρούτα είναι αυτοί οι μιλιταριάδες", από την άλλη γιατί έχω παρατηρήσει ότι οι μιλιταριάδες δείχνουν μερικές φορές μια επιφυλακτικότητα (δικαιολογημένα), στο στιλ "τι φρούτο είναι αυτός που θαυμάζει τις αναρτήσεις μου και μου λέει μπράβο"...

Ελπίζω όλα αυτά να μας κάνουν όλους να νοιώσουμε πιο άνετα.


Πραγματικά και εγώ χαίρομαι με την ωριμότητα του διαλόγου που υπάρχει εδώ στο στέκι. Και ακριβώς αυτός ο διάλογος είναι που δημιουργεί καλό κλίμα και ξεκαθαρίζει τα πράγματα, θέτοντας τα σωστά πλαίσια.
Οι militariades όπως πολύ σωστά λες, όταν είναι πραγματικά συλλέκτες νιώθουν την ανάγκη να ξεκαθαρίζουν τα πράγματα και να παραθέτουν την δική τους οπτική γωνιά πάνω στο θέμα. Δυστυχώς και με τα πολιτικά συμβάντα τα τελευταια χρόνια και στην πατρίδα μας αυτή η ανάγκη να τοποθετηθούμε ανοιχτά και να τονίζουμε τις διαφορές έχει γίνει απαραίτητη.


RE: Η στολή εξόδου M35 ή Waffenrock (1935-1940) - sac - 01/02/21 15:47:44

(01/02/21 15:05:53)Dinos65 Έγραψε:  η ανάγκη να τοποθετηθούμε ανοιχτά

Εντυπωσιακό, έτσι όπως το έγραψες! Σε κανέναν άλλον χώρο οι συλλέκτες δεν αισθάνονται την ανάγκη να πάρουν πολιτικές θέσεις.

(Φαντάζομαι ότι για σένα αυτές οι συζητήσεις είναι "κοινός τόπος", αλλά καλό είναι να μπαίνουν στο κλίμα και τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ. Και επειδή έχουμε ξεφύγει πολύ από το θέμα της στολής, ίσως θα μπορούσε να γίνει ξεχωριστό θέμα με τίτλο "Ο συλλεκτικός τομέας των militaria".)


RE: Η στολή εξόδου M35 ή Waffenrock (1935-1940) - nikos11 - 01/02/21 16:46:45

Φίλε Dinos65, οι τοποθετήσεις σου με κάνουν να θαυμάζω ακόμα περισσότερο τα θέματα που μας παρουσιάζεις και μακάρι να αποτελέσουν τροφή για σκέψη και διάβασμα για πολλούς από εμάς.