Συλλεκτικό Στέκι
ΕΛΤΑ αποστολές εκτός ΕΕ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: ΕΛΤΑ αποστολές εκτός ΕΕ (/thread-4560.html)

Σελίδες: 1 2


ΕΛΤΑ αποστολές εκτός ΕΕ - gkounto - 08/02/21 14:27:35

Σήμερα προσπαθώντας να στείλω δύο επιστολές με 2 Morgan Dollars προς ΗΠΑ στάθηκε αδύνατον. Η διαδικασία έχει αλλάξει από 01/01/21 και αντί γραμματόσημα και το πράσινο αυτοκόλλητο για το Τελωνείο απαιτείται μια άλλη διαδικασία που θέλει εκτός των άλλων και δασμολογική κλάση.
Αν δεν υπάρχει αυτός ο κωδικός μόνο σαν δώρο μπορεί να ταχυδρομηθεί.
Το δοκίμασα στο σπίτι. Μπήκα στα elta.gr>ιδιώτες>web labeling >για πρόσβαση στην εφαρμογή πατειστε εδώ και ακολούθησα τις οδηγίες. Ως κωδικό δασμολογικής κλάσης έβαλα το 71181000 που βρήκα ψάχνοντας το google μετά από πολύ ψάξιμο και χωρίς να είμαι βέβαιος αν είναι το σσωστό (ο αριθμός γράφει επί λέξη "coin (other than gold coin not being legal tender"). [url=https://eurostat.statistics.gr/SearchNew/search#][/url]

Ολοκληρώνοντας πάτησα "εκτύπωση" και μου έκανε download ένα έντυπο με τα στοιχεία όπως τα είχα συμπληρώσει συν ένα barcode. Το τυπωσα  (αφου χάλασα μερικά Α4 γιατί εβγαινε τεράστιο βασικά στον δικό μου εκτυπωτη η σωστη επιλογή ηταν  envelope Monarch 96x110mm ισως σε άλλους να το λέει διαφορετικά πρέπει να το ψάξετε). Απο τα ελτα μου ειπαν με αυτό τυπωμένο το κολάνε σε ένα διαφανες προστατευτικό (οπως πχ η fedex) και αυτό είναι. Ουτε γραμματόσημα ουτε κάτι άλλο στον φάκελλο οπως διευθυνση κλπ.

Για να δούμε λοιπόν αύριο το πάω στα ΕΛΤΑ. Το σταυρώνω και το φτύνω και θα σας πω τα υπόλοιπα.

Α επίσης αν και η διαδικασία αυτή είναι για εκτός ΕΕ, προς το παρόν μου είπαν γίνεται για Αμερική μόνο αλλά σύντομα και αυτό θα αλλάξει.


RE: ΕΛΤΑ αποστολές εκτός ΕΕ - georok - 08/02/21 15:03:28

Ναι εμένα μου το έκανε η υπάλληλος που ευτυχώς είναι γρήγορη αλλιώς θα μεσημεριαζα..


 Ο αγοραστης του ebay εχει ηδη πληρωσει εναν φορο. Αν πχ κανει 100 το νομισμα, σου καταθετει 120. 
 Δεν ξερω, ειναι μπερδεμα..


RE: ΕΛΤΑ αποστολές εκτός ΕΕ - sac - 08/02/21 19:53:32

Από ό,τι έριξα μια ματιά, οι ετκέτες είναι μεγέθους Α6 (δηλαδή το 1/4 του Α4).


RE: ΕΛΤΑ αποστολές εκτός ΕΕ - gkounto - 08/02/21 20:29:06

Ναι μπράβο Γιώργο αυτό μου ειπαν και στα ελτα αλλά δεν ξέρω στον εκτυπωτή μου δεν βγαίνει.


RE: ΕΛΤΑ αποστολές εκτός ΕΕ - sac - 09/02/21 21:43:36

Δε μας είπες τα νέα...


RE: ΕΛΤΑ αποστολές εκτός ΕΕ - gkounto - 09/02/21 22:29:40

Νόμιζα δεν σας ενδιέφεραν. Λοιπόν Γεώργιε συνονόματε:
Ε τώρα λίγο τα πήρα εδώ που τα λέμε. Πήγα το πρωί. Α μου λένε  ωραια αλλά έτσι δεν είναι ανιχνεύσιμο. Πράγματι το είχα δει το έγραφε αλλά για κάποιο λίγο δεν μου είχε κάνει κλικ. Τα παίρνω και γυρίζω σπίτι. Τώρα να μη σας κουράζω αλλά εδώ που μένω (Ανατολική Αττική) ε δεν είναι και βόλτα στο πάρκο, έκανα μια ώρα. Ξανά από την αρχή αυτή την φορά επέλεξα «γράμμα RE” προφανώς συστημένο μη νομίζετε ότι είναι και πολύ φιλικό το περιβάλλον αλλά τέλος πάντων. 
Ξανά πίσω (παρακάμπτω τους χρόνους από και προς το ταχυδρομείο και την ουρά).
Ξανά η ίδια κυρία στο ταμείο όλα καλά με το πρώτο γράμμα τυπώθηκε και η απόδειξη (τι απόδειξη δηλαδή 3 Α4 και έπρεπε και να υπογράψω το καθένα)! Έλα όμως που το δεύτερο δεν έβγαινε. Τι να πω άσχετη η κυρία φώναξε την προϊσταμένη η οποία πήρε τηλέφωνο τα κεντρικά ιστορίες για άγριους με έβαλαν στην άκρη να περιμένω έκανε περίπου 40’ μεχρι που τελικά το βρήκαν. Στου κασίδη το κεφάλι μαθαίνουν δυστυχώς. Ξανά 3 Α4 υπογραφές και.... αυτά. 
Τώρα θα πάνε; Άντε να δούμε.
Υπομονή και κουράγιο σε όποιον το δοκιμάσει (που δεν έχει και άλλη επιλογή δηλαδή εκτός αν δηλώσει δώρο)!
Αυτα.


RE: ΕΛΤΑ αποστολές εκτός ΕΕ - sac - 09/02/21 23:05:19

Προφανώς μας ενδιαφέρουνε, ωρέ!

(09/02/21 22:29:40)gkounto Έγραψε:  Α μου λένε  ωραια αλλά έτσι δεν είναι ανιχνεύσιμο. Ξανά από την αρχή αυτή την φορά επέλεξα «γράμμα RE” προφανώς συστημένο μη νομίζετε ότι είναι και πολύ φιλικό το περιβάλλον αλλά τέλος πάντων.

Αυτό ας το κάνουμε έντονο, για να το έχουμε υπόψη μας...

Ότι δεν είναι και πολύ φιλικό, είναι αλήθεια. Η "είσοδος στην εφαρμογή" είναι σχεδόν στο τέλος της σελίδας...

Στην επιλογή "Υπηρεσία" έχει Parcel A, Parcel B, Letter A, Letter B και Letter RE.
Για τις χώρες της ΕΕ + ΕΟΧ + ΕΖΕΣ (που λέγαμε) έχει επιπλέον Parcel EPG και Letter TR. (Το TR εμφανίζεται... ακανόνιστα, -ΗΠΑ, +Νέα Ζηλανδία...)
To RE είναι το συστημένο, το EPG το ξέρουμε, το TR υποθέτω trackable. Τα Α και Β προφανώς Α' και Β' προτεραιότητας.

And the Nobel goes to... δεν υπάρχει η Βρετανία!!! Υπάρχει Παλαιστίνη, υπάρχει Τριστάν ντα Κούνια, υπάρχει Γιβραλτάρ, αλλά πουθενά UK!

Παρακάτω δεν προχώρησα, έχει πολύ γράψιμο, χεχε...

Καλή επιτυχία σε όποιον το χρειαστεί!



Μια παρατήρηση, που μπορεί να αποδειχτεί χρήσιμη. Αν προσπαθείτε να γράψετε κάτι κάπου (π.χ. όνομα, διεύθυνση) και δεν σας το επιτρέπει, "επικολήστε" (paste) ο,τιδήποτε στο πεδίο και γράψτε από πάνω του.


RE: ΕΛΤΑ αποστολές εκτός ΕΕ - sac - 10/02/21 00:30:45

Μπουχαχα... Πήγα εδώ: https://eurostat.statistics.gr/SearchNew/search

"Επέλεξα" (sic) αναζήτηση με λεκτικό, έγραψα τη λέξη "νόμισμα" και μου έβγαλε διάφορα, ενδιαφέροντα και μη.

Μετά ξανάκανα αναζήτηση με κωδικό, τον 7118, και μου έβγαλε:
7118 Νομίσματα
7118 10 00 Νομίσματα που δεν βρίσκονται σε νόμιμη κυκλοφορία, άλλα από τα χρυσά
7118 90 00 Άλλα

Αν χρειαστεί να στείλει κανείς χαρτονομίσματα ή τηλεκάρτες, να δω τι θα κάνει...

Πλάκα έχει. :-)


RE: ΕΛΤΑ αποστολές εκτός ΕΕ - nikos11 - 10/02/21 00:32:16

Πφφφ ολόκληρη διαδικασία για να στείλεις ένα πακέτο...


RE: ΕΛΤΑ αποστολές εκτός ΕΕ - sac - 10/02/21 00:49:53

Λογιστή, άσε τα λόγια και κουνήσου. Βρες μας όλη την κατηγορία 97.

https://www.taxheaven.gr/codes/taric

Π.χ.

9704000000 80

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΤΕΧΝΗΣ, ΣΥΛΛΟΓΩΝ Ή ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ
Γραμματόσημα, χαρτόσημα, επιστολές με ταχυδρομικές σφραγίδες αλλά χωρίς γραμματόσημο, φάκελοι πρώτης ημέρας κυκλοφορίας, διάφορα ταχυδρομικά είδη με έντυπο ταχυδρομικό σήμα και ανάλογα, που έχουν ακυρωθεί ή δεν έχουν ακυρωθεί, άλλα από εκείνα της κλάσης 4

(Στην κλάση 4 είναι τα γραμματόσημα κλπ που είναι σε ισχύ.)