Συλλεκτικό Στέκι
Λίρα 1884 Proof ή Proof Like; - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Αγγλικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-87.html)
+--- Νήμα: Λίρα 1884 Proof ή Proof Like; (/thread-4590.html)

Σελίδες: 1 2


Λίρα 1884 Proof ή Proof Like; - andreascretanumismatics - 21/02/21 17:20:59

Καλησπέρα σας,

Χθες παραλάβαμε στο μαγαζί μια λίρα του 1884 Μελβούρνης η οποία έχει πιστοποιηθεί από την NGC ως MS61 Proof Like. 
Εκείνη την χρονιά το νομισματοκοπείο δεν κυκλοφόρησε proof κομμάτια ως μέρος σετ ή κάτι τέτοιο αλλά όπως κάθε άλλη χρονιά έκοψε ελάχιστα τα οποία ήταν Proof και ήταν τα πρώτα νομίσματα που χτυπήθηκαν από τις μήτρες. 
Ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες του νομίσματος αλλά και δίπλα από μια άλλη λίρα με θυρεό για να κάνετε σύγκριση. 
Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας σχετικά με το αν πιστεύετε ότι είναι Proof και αν αξίζει να σταλθεί για πιστοποίηση. 
ΥΓ: Ως Proof Like έχουν πιστοποιηθεί μόνο 3 από εκείνη την χρονιά.


RE: Λίρα 1884 Proof ή Proof Like; - gkounto - 21/02/21 19:15:13

Γεια σου Ανδρέα. Καταρχάς να σου πω από αυτά που γνωρίζω όλες τις χρονιές στην Αυστραλία έκοψαν νομίσματα με την μέθοδο proof. Συνήθως 3-4 για τις ανάγκες των μουσείων και μερικά από αυτά έχουν διαρρεύσει στην αγορά όχι πολλά όμως.
Η μέθοδος αυτή απαιτεί ειδικά κατασκευασμένες μήτρες proof και φυσικά ειδικά blanks με υπερυψωμένα rims και όλα φυσικά γυαλισμένα σαν καθρέφτης. Οι μήτρες αυτές για να κατασκευασθούν κόστιζαν πανάκριβα και γινόταν ειδική παραγγελία για αυτές στο Λονδίνο.
Όταν λοιπόν οι απλές μήτρες εργασίες που χτύπαγαν τα κανονικά business strikes έφταναν στο τέλος της ζωής τους και είχαν ακόμη να χτυπήσουν νομίσματα τι έκαναν; Αντί να παραγγέλνουν νέες μήτρες που κόστιζαν ακριβά χρησιμοποιούσαν τις proof σε δίσκους όμως business strike. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που λέμε σήμερα prooflike δηλαδή νόμισμα που έχει μεν πεδία καθρέφτη αλλά όχι τα υπόλοιπα όπως cameo ή υπερυψωμενα rims χαρακτηριστικά αποκλειστικά των proofs. Φυσικά κανείς εκ προοιμίου δεν μπορεί να αποκλείσει 100% ένα νόμισμα πρώτο από κανονικές μήτρες αλλά αυτή είναι η ιστορία των περισσότερων prooflikes από Αυστραλία και πολλές χρονιές θα βρεις τέτοια. Φυσικά ο βαθμός PL είναι σπανιότατος εγώ απλά εξηγώ με αυτά που ξέρω το πόθεν εσχες.
Επομένως αυτό που γράφεις proof και πρώτα από τις μήτρες δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα σωστό. Είναι ή το ενα ή το άλλο. 
Σε κάθε περίπτωση ένα σπάνιο νόμισμα. Χωρίς να το έχω δει από κοντα εικάζω ότι πρόκειται για μια εκ των δυο περιπτώσεων και όχι αμιγώς Proof.
Καλή επιτυχία.


RE: Λίρα 1884 Proof ή Proof Like; - andreascretanumismatics - 21/02/21 19:26:09

(21/02/21 19:15:13)gkounto Έγραψε:  Γεια σου Ανδρέα. Καταρχάς να σου πω από αυτά που γνωρίζω όλες τις χρονιές στην Αυστραλία έκοψαν νομίσματα με την μέθοδο proof. Συνήθως 3-4 για τις ανάγκες των μουσείων και μερικά από αυτά έχουν διαρρεύσει στην αγορά όχι πολλά όμως.
Η μέθοδος αυτή απαιτεί ειδικά κατασκευασμένες μήτρες proof και φυσικά ειδικά blanks με υπερυψωμένα rims και όλα φυσικά γυαλισμένα σαν καθρέφτης. Οι μήτρες αυτές για να κατασκευασθούν κόστιζαν πανάκριβα και γινόταν ειδική παραγγελία για αυτές στο Λονδίνο.
Όταν λοιπόν οι απλές μήτρες εργασίες που χτύπαγαν τα κανονικά business strikes έφταναν στο τέλος της ζωής τους και είχαν ακόμη να χτυπήσουν νομίσματα τι έκαναν; Αντί να παραγγέλνουν νέες μήτρες που κόστιζαν ακριβά χρησιμοποιούσαν τις proof σε δίσκους όμως business strike. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που λέμε σήμερα prooflike δηλαδή νόμισμα που έχει μεν πεδία καθρέφτη αλλά όχι τα υπόλοιπα όπως cameo ή υπερυψωμενα rims χαρακτηριστικά αποκλειστικά των proofs. Φυσικά κανείς εκ προοιμίου δεν μπορεί να αποκλείσει 100% ένα νόμισμα πρώτο από κανονικές μήτρες αλλά αυτή είναι η ιστορία των περισσότερων prooflikes από Αυστραλία και πολλές χρονιές θα βρεις τέτοια. Φυσικά ο βαθμός PL είναι σπανιότατος εγώ απλά εξηγώ με αυτά που ξέρω το πόθεν εσχες.
Επομένως αυτό που γράφεις proof και πρώτα από τις μήτρες δεν μπορεί να είναι  ταυτόχρονα σωστό. Είναι ή το ενα ή το άλλο. 
Σε κάθε περίπτωση ένα σπάνιο νόμισμα. Χωρίς να το έχω δει από κοντα εικάζω ότι πρόκειται για μια εκ των δυο περιπτώσεων και όχι αμιγώς Proof.
Καλή επιτυχία.

Κύριε Γιώργο,ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για την διόρθωση. Έψαχνα να βρω πληροφορίες για τα prooflike της Αυστραλίας ή γενικότερα για τις proof λίρες Αυστραλίας αλλά το google δεν είχε και πολλά δυστυχώς. Ήθελα να σας ρωτήσω έαν είναι δυνατόν ένα νόμισμα να είναι proof από την μια πλευρά και prooflike από την άλλη; μιας και από την πίσω όψη η λίρα φαίνεται ξεκάθαρα σαν proof ενώ στο κεφάλι αφήνει αυτή την εντύπωση αυτή στα πεδία κυρίως.


RE: Λίρα 1884 Proof ή Proof Like; - gkounto - 21/02/21 19:44:22

Όπως είπα δεν γίνονται και τα δυο ταυτόχρονα. Τώρα ένα prooflike που από την μια πλευρά δεν έχει υποστεί μεγάλη φθορά μπορεί να ξεγελάσει λίγο από αυτη την πλευρά και να ξέρεις όλες οι λεγόμενες στέμματα ή θυρεοι είναι πάντα καλύτερα από πίσω κυρίως γιατί η μπροστινή έχει μεγαλύτερο relief και αρα πιο ευάλωτη σε φθορά.


RE: Λίρα 1884 Proof ή Proof Like; - john v - 21/02/21 19:44:24

Αντρέα καλησπέρα και από εμένα το κομμάτι είναι Φανταστικό, όντως υπάρχουν μόνο  τρία κομμάτια αλλά  συμφωνώ με τον κυριο γεωργο απολυτά …
Δες λίγο και το δικο μου είναι έτσι όπως το περιγράφεις από την μια μεριά και δες λίγο και την σειρά πιστοποίησης ποσό κοντά είναι  ,  εχω και ένα του 1885 Μ είναι περίπου το ιδιο αλλά του 84 είναι ποιο φανταχτερο θα έλεγα
Συγχαρητήρια για την αγορά το κομμάτι είναι φανταστικο


RE: Λίρα 1884 Proof ή Proof Like; - gkounto - 21/02/21 19:54:09

Βασικά αυτό που λέω Αντρέα είναι το εξής: Αν ένα νόμισμα είναι proof είναι proof κομπλέ όπως τα είπα πριν.
Αν είναι όμως prooflike τότε ένα εκ των δυο συμβαίνει: Ή έχει χτυπηθεί από μήτρες proof σε δίσκο business strike ή είναι από κανονική κοπή business strike ένα από τα πρώτα της κοπής.
Στην δεύτερη κατηγορία εντασω το δικό σου χωρίς να ξέρω ακριβώς όμως ποια από τις δυο μεθόδους χρησιμοποιήθηκε.


RE: Λίρα 1884 Proof ή Proof Like; - john v - 21/02/21 19:55:22

(21/02/21 19:44:24)john v Έγραψε:  Αντρέα καλησπέρα και από εμένα το κομμάτι είναι Φανταστικό, όντως υπάρχουν μόνο  τρία κομμάτια αλλά  συμφωνώ με τον κυριο γεωργο απολυτά …
Δες λίγο και το δικο μου είναι έτσι όπως το περιγράφεις από την μια μεριά και δες λίγο και την σειρά πιστοποίησης ποσό κοντά είναι  ,  εχω και ένα του 1885 Μ είναι περίπου το ιδιο αλλά του 84 είναι ποιο φανταχτερο θα έλεγα
Συγχαρητήρια για την αγορά το κομμάτι είναι φανταστικο



RE: Λίρα 1884 Proof ή Proof Like; - andreascretanumismatics - 21/02/21 20:00:24

(21/02/21 19:44:24)john v Έγραψε:  Αντρέα καλησπέρα και από εμένα το κομμάτι είναι Φανταστικό, όντως υπάρχουν μόνο  τρία κομμάτια αλλά  συμφωνώ με τον κυριο γεωργο απολυτά …
Δες λίγο και το δικο μου είναι έτσι όπως το περιγράφεις από την μια μεριά και δες λίγο και την σειρά πιστοποίησης ποσό κοντά είναι  ,  εχω και ένα του 1885 Μ είναι περίπου το ιδιο αλλά του 84 είναι ποιο φανταχτερο θα έλεγα
Συγχαρητήρια για την αγορά το κομμάτι είναι φανταστικο

Ευχαριστώ Γιάννη,πραγμάτικα από την πλευρά του θυρεού το νόμισμα είναι καθρέφτης.


RE: Λίρα 1884 Proof ή Proof Like; - andreascretanumismatics - 21/02/21 20:03:22

(21/02/21 19:26:09)andreascretanumismatics Έγραψε:  
(21/02/21 19:15:13)gkounto Έγραψε:  Γεια σου Ανδρέα. Καταρχάς να σου πω από αυτά που γνωρίζω όλες τις χρονιές στην Αυστραλία έκοψαν νομίσματα με την μέθοδο proof. Συνήθως 3-4 για τις ανάγκες των μουσείων και μερικά από αυτά έχουν διαρρεύσει στην αγορά όχι πολλά όμως.
Η μέθοδος αυτή απαιτεί ειδικά κατασκευασμένες μήτρες proof και φυσικά ειδικά blanks με υπερυψωμένα rims και όλα φυσικά γυαλισμένα σαν καθρέφτης. Οι μήτρες αυτές για να κατασκευασθούν κόστιζαν πανάκριβα και γινόταν ειδική παραγγελία για αυτές στο Λονδίνο.
Όταν λοιπόν οι απλές μήτρες εργασίες που χτύπαγαν τα κανονικά business strikes έφταναν στο τέλος της ζωής τους και είχαν ακόμη να χτυπήσουν νομίσματα τι έκαναν; Αντί να παραγγέλνουν νέες μήτρες που κόστιζαν ακριβά χρησιμοποιούσαν τις proof σε δίσκους όμως business strike. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που λέμε σήμερα prooflike δηλαδή νόμισμα που έχει μεν πεδία καθρέφτη αλλά όχι τα υπόλοιπα όπως cameo ή υπερυψωμενα rims χαρακτηριστικά αποκλειστικά των proofs. Φυσικά κανείς εκ προοιμίου δεν μπορεί να αποκλείσει 100% ένα νόμισμα πρώτο από κανονικές μήτρες αλλά αυτή είναι η ιστορία των περισσότερων prooflikes από Αυστραλία και πολλές χρονιές θα βρεις τέτοια. Φυσικά ο βαθμός PL είναι σπανιότατος εγώ απλά εξηγώ με αυτά που ξέρω το πόθεν εσχες.
Επομένως αυτό που γράφεις proof και πρώτα από τις μήτρες δεν μπορεί να είναι  ταυτόχρονα σωστό. Είναι ή το ενα ή το άλλο. 
Σε κάθε περίπτωση ένα σπάνιο νόμισμα. Χωρίς να το έχω δει από κοντα εικάζω ότι πρόκειται για μια εκ των δυο περιπτώσεων και όχι αμιγώς Proof.
Καλή επιτυχία.

Κύριε Γιώργο,ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για την διόρθωση. Έψαχνα να βρω πληροφορίες για τα prooflike της Αυστραλίας ή γενικότερα για τις proof λίρες Αυστραλίας αλλά το google δεν είχε και πολλά δυστυχώς. Ήθελα να σας ρωτήσω έαν είναι δυνατόν ένα νόμισμα να είναι proof από την μια πλευρά και prooflike από την άλλη; μιας και από την πίσω όψη η λίρα φαίνεται ξεκάθαρα σαν proof ενώ στο κεφάλι αφήνει αυτή την εντύπωση αυτή στα πεδία κυρίως.

Ευχαριστώ ξανά για τις πληροφορίες μιας και τα περισσότερα δεν τα ήξερα.Πιστεύετε θα άξιζε να σταλθεί για πιστοποίηση ξανά ή να το αφήσω ως έχει;


RE: Λίρα 1884 Proof ή Proof Like; - john v - 21/02/21 20:04:11

Πάντως ανδρεα το κομμάτι είναι Φανταστικό και ιδιαίτερο ειδικά από την μεριά που είναι ο θύρεος . Θα το ήθελε κάθε συλλέκτης …