Συλλεκτικό Στέκι
Morgan Dollars - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα Ξένα Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-89.html)
+--- Νήμα: Morgan Dollars (/thread-4611.html)

Σελίδες: 1 2


Morgan Dollars - gkounto - 07/03/21 09:53:07

Φωτογραφίζοντας τα Μorgan που έχω στην συλλογή μου παρατήρησα κάτι που ίσως το έχουν παρατηρήσει και άλλοι αλλά δεν το βρίσκω κάπου να αναφέρεται. Μιλάω για ένα μικρό σημαδάκι που υπάρχει λίγο πιο πάνω από την βάση του λαιμού. Στην αρχή υπέθεσα ότι είναι όλα από το ίδιο Νομισματοκοπείο γιατί έχω αρκετά του Σαν Φρανζισκο αλλά μετά πρόσεξα ότι υπάρχει και σε αυτά της Φιλαδέλφειας αλλά και της Ν.Ορλεάνης. Ας βάλω μερικές φωτογραφίες στις οποίες έχω κυκλώσει το σημάδι και μετά συνεχίζω.


RE: Morgan Dollars - gkounto - 07/03/21 10:00:14

Τα δύο πρώτα είναι Σαν Φραντζισκο, το 3ο Φιλαδέλφεια και το 4ο Ν.Ορλεάνη. Πως έχει συμβεί αυτό? Πως είναι δυνατόν να υπάρχει στο ίδιο σημείο στις μήτρες διαφορετικών Νομισματοκοπείων? Είναι μέρος του σχεδίου? Δεν φαίνεται. Μήπως υπήρξε "Μητροπολιτική" κατασκευή μητρών (από την Φιλαδέλφεια πχ) και μοίρασμα τους στα υπόλοιπα? Τι άλλο μπορεί να υποθέσει κανείς?
Ίσως ο Ανάργυρος (epop) αλλά και ο Δημήτρης (digo) να μπορούν να ρίξουν φως? Μπορεί άλλωστε να έχει συζητηθεί σε άλλα φόρα αλλά δεν το ξέρω. Τέλος να πω οτι μια γρήγορη αναζήτηση σε διάφορες σελίδες βρίσκω και άλλα χωρίς το σημάδι άρα δεν πρόκειται για σχέδιο.


RE: Morgan Dollars - D.Dimitris - 07/03/21 13:55:44

Μάλλον είναι μέρος του σχεδίου γιατί και στα δικά μου έχουν το ίδιο σημάδι στον λαιμό.


RE: Morgan Dollars - D.Dimitris - 07/03/21 14:06:55

Δύο απο το Νομισματοκοπείο της Φιλαδέλφειας.
[attachment=12772][attachment=12773]


RE: Morgan Dollars - gkounto - 07/03/21 14:41:26

Δεν το έχω ψάξει διεξοδικά φαίνεται πως τελικά είναι στο σχέδιο ή τέλος πάντων στην master die  από την οποία προέκυψαν οι μήτρες εργασίας. Αλλά νομίζω μετά το 1900 δεν το βλέπω. Αρα θα έγιναν οι μήτρες κάπου κεντρικά και θα μοιράστηκαν στα υπόλοιπα νομισματοκοπεία. Υπόθεση εργασίας...


RE: Morgan Dollars - rubirosa - 07/03/21 14:54:51

Δεν το είχα προσέξει ποτέ, αλλά με ένα γρήγορο πέρασμα από το eΒay, βλέπω η πλειονότητα είναι με το σημάδι στο λαιμό!


RE: Morgan Dollars - nikos11 - 07/03/21 21:57:39

Πολύ καλή παρατήρηση Γιώργο, δεν μπορώ όμως να μην σχολιάσω ότι τα Morgan που ανέβασες είναι πανέμορφα και καραλουστράτα! Και του Δημήτρη δεν λέω, αλλά τα δικά σου είναι το κάτι άλλο!


RE: Morgan Dollars - gkounto - 08/03/21 08:07:02

Ευχαριστώ Νίκο ναι όλα 65.


RE: Morgan Dollars - epop - 08/03/21 10:27:53

(07/03/21 10:00:14)gkounto Έγραψε:  Ίσως ο Ανάργυρος (epop) αλλά και ο Δημήτρης (digo) να μπορούν να ρίξουν φως? Μπορεί άλλωστε να έχει συζητηθεί σε άλλα φόρα αλλά δεν το ξέρω. 
Δυστυχώς δεν το γνωρίζω Γιώργο , ούτε και του είχα δώσει σημασία μέχρι τώρα. Μάλλον θα το θεωρούσα counting machine mark μέχρι τώρα.
Αυτό που γνωρίζω από την βιβλιογραφία είναι ότι οι master dies φτιαχνόταν στην Φιλαδέλφεια και από εκεί στέλνονταν στα υποκαταστήματα. Εκεί πρόσθεταν μόνο τις ημερομηνίες. Και τα νομισματοσημα.


RE: Morgan Dollars - epop - 08/03/21 10:31:48

Επίσης πολύ ωραία τα 65αρια Γιώργο. Κομβικός βαθμός το 65. Στο 64 βλέπεις bag mm marks λίγα. Στο 63 πιο πολλά.Στο 65 και λούστρο δυνατό και απουσία (σχεδόν)bag marks. Για αυτό και η αλλαγή στην τιμή είναι αλματώδης.