Συλλεκτικό Στέκι
Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα (/thread-4615.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - sac - 09/03/21 00:35:50

(09/03/21 00:13:32)E.X.N Έγραψε:  καποιοι καθαριζμοι δεν κανουν ζημια στο νομισμα αλλα το γλυτωνουν και το ομορφαινουν ,το ιδιο κανει και η ncs .

Αυτό ισχύει. Και η συντήρηση των εταιρειών κάποιου είδους καθαρισμός είναι (ή περιλαμβάνει).
Σαφώς υπάρχουν "αποδεχτοί" τρόποι καθαρισμού. Ποιοι είναι αυτοί... πάει μακρυά η βαλίτσα. Και παίρνει η μπάλα και στους συντηρητές των μουσείων που έχουν άλλη στάση στο θέμα από τους συλλέκτες. :-)

'Οπως πολύ πιθανό να ισχύουν και τα υπόλοιπα που λες (απλώς δεν ξέρω να πω περισσότερα).



(08/03/21 22:17:37)E.X.N Έγραψε:  εαν το νομισμα ειναι ms και χαθει απο λαθος καθαρισμο το λουστρο τα γραφουν σαν CLEANED UNC DETAILS ,οι ιδιες οι εταιριες στο conservation καθαριζουν την πατινα χωρις να χαθει το λουστρο και αντιθετα το το αναδεικνύουν.

Ο Ανάργυρος μάλλον παρεξήγησε αυτό το σημείο. Εδώ λες δύο διαφορετικά πράγματα, ένα πριν το κόμμα και ένα μετά, που δεν συνδέονται άμεσα μεταξύ τους. Ο Ανάργυρος κατάλαβε ότι (λες ότι) κάνουν conservation σε νόμισμα details.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - sac - 09/03/21 00:48:04

Επίσης να μην ξεχνάμε ότι ΚΑΘΕ τρόπος καθαρισμού αφαιρεί υλικό από το νόμισμα. Η πατίνα είναι υλικό του νομίσματος που έχει υποστεί κάποια επίδραση του περιβάλλοντος. Αφαιρώντας πατίνα αφαιρούμε "κάτι" από το αρχικό υλικό.
(Δεν είναι όλη η πατίνα "αρχικό υλικό", είναι συνδυασμός "αρχικού υλικού" και περιβαλλοντικών υλικών. 'Η κάτι τέτοιο.)


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - nikos11 - 09/03/21 01:58:37

(08/03/21 22:17:37)E.X.N Έγραψε:  Eυχαριστω για της απαντησεις,νομιζω οτι τα χρυσα δεν εχουν καθολου λουστρο - και τα χρυσά έχουν λούστρο, ρίξε μία ματιά σε κάποια χρυσά που ανεβάζει ο john v και άλλοι. Οσο για το εαν χαθει το λουστρο δεν επανερχεται δεν ειμαι απολυτα σιγουρος οτι ισχυει παντα - ισχύει πάντα, χαμένο λούστρο δεν επανέρχεται, εαν το νομισμα ειναι ms και χαθει απο λαθος καθαρισμο το λουστρο τα γραφουν σαν CLEANED UNC DETAILS ,οι ιδιες οι εταιριες στο conservation καθαριζουν την πατινα χωρις να χαθει το λουστρο και αντιθετα το το αναδεικνύουν - το conservation αναδεικνύει καλυμμένο από πατίνα λούστρο, δεν επαναφέρει χαμένο λούστρο.
Το παρακατω το δανειζομαι απο τον Δημητρη digo
https://www.thesprucecrafts.com/definition-of-luster-768616
Χρήστο, να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα!


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - E.X.N - 09/03/21 02:15:21

Σας ευχαριστω ξανα ολους, Γιωργο και Νικο να μαθω θελω  ,θα ηθελα να μαθω και για το λουστρο στον χαλκο την αποψη σας ,το ξερω ειναι αργα, καλυνηχτα,το μαθημα συνεχιζεται αυριο Wink


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - nikos11 - 09/03/21 02:29:50

Ναι βρε Χρήστο, κανένα θέμα. Το αντίθετο μάλιστα! Καλά κάνει και ρωτάς και δίνεις την αφορμή να γραφτούν πέντε πράγματα να τα διαβάζουν και άλλοι που ίσως δεν θέλουν ή ντρέπονται να ρωτήσουν. Συνεχίζεται... Smile


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - solferino - 09/03/21 08:35:59

να συμπλήρώσω στην ερώτηση 2 οτι τα μσ νομισματα εχουν λούστρο ενώ τα προυφ δεν εχουν λούστρο. Υπαρχουν λιγοστές εξαιρέσεις , οχι σε ελληνικά νομίσματα, κάποια προυφ νομίσματα να έχουν ελαφρώς ακτινωτό λούστρο. Δε ξέρω που οφείλεται ωστόσο το εχω παρατηρήσει σε κάποιες συγκεκριμέςνες ημερομηνίες ρουβλιών και 50 καπικίων του Νικολάου ΙΙ. Δυστυχώς δε μπορω να ανεβασω βιντεο. Στο μεσσεντζερ μπορώ να στείλω για οποιν θέλει.

Και τα χάλκινα εχουν λούστρο. Εχω δει πολλά κόκκινα χάλκινα ή rb χωρίς ίχνος παρουσίας λούστρου. Συνηθως αυτά εχουν καθαριστεί με ειδικό τρόπο ώστε να εμφανιστεί το κόκκινο χρώμα του χαλκού και γραφουν στις περισσοτερες των περιπτώσεων καθαρισμένα.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - solferino - 09/03/21 08:39:37

Νομίζω ο κ.Γαβριλάκης (οι παλαιοί θυμούνται) είχε ενα παυλάκι δε θυμαμαι ημερομηνια, προυφ67 το οποίο ήταν σιγουρα προυφ και είχε ακτινωτό λούστρο. Δεν γνωρίζω το γιατί.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - gkounto - 09/03/21 09:36:58

Ωραίο το θέμα αναμφισβήτητα. Το ακτινωτό λούστρο σε προυφ ούτε εγώ μπορώ να το εξηγήσω. Συμφωνώ δηλαδή και εγώ με όλους ότι τα προυφ γενικά δεν έχουν ακτινωτό λούστρο. Μια εξήγηση ίσως είναι η διαφορετική τεχνική κατά το χτύπημα. Είναι πχ γνωστό ότι χρησιμοποιούν μικρότερη πίεση αλλά περισσότερα χτυπήματα. Ίσως η μικρότερη πίεση της πρέσας να μην ταράζει την διάταξη των μορίων τουλάχιστον όχι σε σημείο να δημιουργεί αυτές τις ακτινωτές ραβδώσεις, δεν ξέρω.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - solferino - 09/03/21 09:56:00

και γω την ιδια γνώμη εχω Γιώργο.

Περυσι τετοια εποχη ο κουνκερ ειχε μια δημοπρασία με ρωσικα νομισματα που την ονομαζε συλλογη ενος nordic lawyer. Λογω του ότι κανεις δε μπορουσε να ταξιδεψει ολοι ζητουσαν βιντεακια προκειμενου να χτυπήσουν. Ανεβαζε βιντεο λοιπόν ο κουνκερ και θυμαμαι χαρακτηριστικά ενα 50καπίκια 1902 πρ66+ που στο βίντεο φαινόταν 100 % ΜΣ φουλ ακτινωτο λουστρο. Μετα απο κανα μήνα άλλαξαν βιντεο ίσως γτ δεν εβλεπαν ανταπόκριση στα χτυπήματα και το ίδιο νόμισμα στο επαναληπτικό βιντεο ήταν λαμπρό ΠΡΟΥΦ.  Και γω υποθετω δε τα βαρούσε δυνατά η πρέσσα.

Μου είχε πει ενας Ρώσος οτι λόγω του ότι το ριμ ειναι λιγο ψηλό, η αποσταση του υψηλοτερου σημειου του ριμ με το πεδίο δημιουργεί γωνία και ειναι δυσκολο να αποτυπωθει κ καθρεπτισμός του προυφ. ή κατι παρόμοιο μου είχε πει γιατι δυσκολεύεται στα αγγλικά να μεταφέρει τη γνώση του.
Παντως και γω πιστεύω η πρεσσα δε τα βαρούσε πολυ δυνατά.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - solferino - 09/03/21 10:03:26

https://coins.ha.com/itm/russia/world-coins/russia-nicholas-ii-rouble-1913-bust-left-crowned-imperial-eagle-with-date-and-value-bit-67-r1-uzd-2195-proof-68-ngc-bri/a/440-51871.s?ic4=GalleryView-Thumbnail-071515

δείτε εδω το τελειοτερο προυφ ρωσικο νόμισμα. εντελως αψεγάδιαστο. Αν δείτε βίντεο εχει απιστευο λούστρο και ειναι ταυτόχρονα καφρέπτης λόγω προυφ. Αν δείτε βίντεο θα καταλάβετε καλύτερα αλλα δε μπορω να το στείλω.