Συλλεκτικό Στέκι
Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα (/thread-4615.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - sac - 09/03/21 12:44:12

(09/03/21 02:15:21)E.X.N Έγραψε:  Σας ευχαριστω ξανα ολους, Γιωργο και Νικο να μαθω θελω  ,θα ηθελα να μαθω και για το λουστρο στον χαλκο την αποψη σας ,το ξερω ειναι αργα, καλυνηχτα,το μαθημα συνεχιζεται αυριο Wink

(09/03/21 02:29:50)nikos11 Έγραψε:  Ναι βρε Χρήστο, κανένα θέμα. Το αντίθετο μάλιστα! Καλά κάνει και ρωτάς και δίνεις την αφορμή να γραφτούν πέντε πράγματα να τα διαβάζουν και άλλοι που ίσως δεν θέλουν ή ντρέπονται να ρωτήσουν. Συνεχίζεται... Smile

Καλά κάνεις και ρωτάς για να μαθαίνουν όλοι, αλλά κι εμείς οι "παλιοί" να ξεσκονίζουμε τις γνώσεις μας.
Και, όπως βλέπεις, η συζήτηση πήγε και πολύ παρακάτω... :-)


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - gkounto - 09/03/21 16:30:33

Πάντως αυτό που γράφτηκε για όλα τα νομίσματα πάνω από 35 ετών χωρίς πατινα έχουν καθαριστεί δεν ισχύει. Αυτό το λινκ μας το ανέβασε ο Ανάργυρος από άλλο θέμα ένα $1 του 1881 τι απίστευτο λούστρο έχει. Και φυσικά δεν έχει καθαριστεί. Στην πορεία του χρόνου είχα την ευκαιρία να δω παρόμοια ίσως όχι τόσο όμορφα, συσκευασμένα που ο χρόνος δεν μπόρεσε να αγγίξει.

https://syllektiko-steki.gr/attachment.php?aid=12783


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - sac - 09/03/21 16:53:06

Θα μου άρεσε να βάλω φυτίλια προς αυτήν την κατεύθυνση. Πώς άραγε αυτό το νόμισμα άντεξε 120 χρόνια, μέχρι να μπει σε σλαμπ, και φαίνεται σαν καινούριο; Να υποθέσουμε ότι βρισκόταν 120 χρόνια σε τραπεζική θυρίδα με ελεγχόμενες συνθήκες; Φτάνει αυτό;


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - gkounto - 09/03/21 17:07:47

Μπορεί και να φτάνει κανείς δεν ξέρει ποιες ακριβώς συνθήκες απαιτούνται. Θα σου πω πάντως μια ιστορία Γιώργο που μου είπε ο αείμνηστος Δημήτρης Λουλακάκης στο Λονδίνο. Δεν ξέρω πότε έγινε ακριβώς αλλά μια παλιά τράπεζα επρόκειτο να κατεδαφιστεί όμως στα υπόγεια είχαν θυρίδες που δεν είχαν ανοιχτεί για πολλές δεκαετίες και κανείς δεν γνώριζε τους ιδιοκτήτες. Τέλος πάντων κάποια στιγμή αφού εκαναν αν τις διαδικασίες τις άνοιξαν και μια από αυτές περιείχε ασημένια νομίσματα. Η τράπεζα κάλεσε τον Δημήτρη ως εκτιμητή να τα εκτιμήσει. Μου είπε ότι ήταν καμία δεκαριά crowns της βασίλισσας Αννας 1700 όλα κάτασπρα σαν ψεύτικα. Τα πήρε όλα το βρετανικό μουσείο.
Εγώ ο ίδιος είχα δει πολλές φορές να μου ανοίγει μπροστά μου κουτιά με 45 πιάστρες Κύπρου όλες μια μια άσπρες αλλά και χάλκινα κατακόκκινα του 1898 πέννες Νοτίου Αφρικής όλα τυλιγμένα προσεκτικά σε χαρτί πριν τον πόλεμο στα υπόγεια του Baldwins. Απίστευτα πράματα.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - E.X.N - 09/03/21 17:40:31

O βαθμος επηρεαζεται εαν εχει καλυφθει το λουστρο λογω βαριας πατινας ?Για παραδειγμα σε ενα ασημενιο νομισμα να μην υπαρχει καθολου ασημενιο χρωμα και να εχει καλυφθει τελειως απο πατινα.Και τοτε τι γινεται το στελνουμε για conservation ?


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - E.X.N - 09/03/21 18:09:41

Το παραδειγμα που ελεγα ,το νομισμα ειναι δικο μου.θα εχει οφελος στο νομισμα να παει για conservation?


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - sac - 09/03/21 18:52:11

Το παράκανα...


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - sac - 09/03/21 18:52:53

@gkounto
Ναι, τι να πω. Μακάρι να συνεχιστεί η συζήτηση, μήπως μάθουμε περισσότερα...
Πάντως, νομίσματα που έχουν αλλάξει πολλά χεριά (συλλεκτών), όλο και κάποια "ίχνη" θα έχουν. Τα πιο καθαρά νομίσματα (και στα παραδείγματά σου) έχουν μείνει για... αιώνες αποθηκευμένα...

(09/03/21 17:07:47)gkounto Έγραψε:  45 πιάστρες Κύπρου
Μόνο που εγώ επιμένω στα γρόσια, χεχε. :-)

[Εικόνα: attachment.php?aid=12786]

[attachment=12786]


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - exmim - 09/03/21 19:14:07

Ωραίο θέμα Χρηστο, πάντα υπάρχει κατι να μαθαίνουμε απο τους εμπειρότερους..


Αυτο που πρέπει να γίνει κατανοητο, είναι οτι το λούστρο, εαν εχει φύγει απο ενα νόμισμα, δεν ξανα δημιουργείτε. Μπορεί, εαν υπάρχει, και ειναι σκεπασμένο απο βρομιά πχ, να αποκαλυφθεί με το  καθάρισμα (απο επαγγελματίες πάντα), αλλά οχι να ξανα γεννηθεί.

Τώρα για το ασημι, πιστεύω και εγω οτι σαν κανόνας, και αφού έρχεται σε επαφή με τον αερα, κανονικά με τα χρονια μαυρίζει, οσο πιο πολύ θείο πχ, υπάρχει στην ατμόσφαιρα, τόσο πιο γρήγορα. Θα υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια, οπου μένει αναλλοίωτο, αλλά εξαιρέσεις, και κάτω απο ειδικές συνθήκες..  

Σου αρέσουν Χρηστο τόσο βαριές πατινες;  Undecided


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - E.X.N - 09/03/21 20:02:08

Ολα τα νομισματα μου αρεσουν και περισοτερο τα ασημενια λευκα  με φουλ λουστρο.Ιδιος βαθμος ιδιο νομισμα το ενα με λουστρο το αλλο σψεδον καθολου.