Συλλεκτικό Στέκι
Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα (/thread-4615.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - epop - 09/03/21 20:03:20

(09/03/21 17:40:31)E.X.N Έγραψε:  O βαθμος επηρεαζεται εαν εχει καλυφθει το λουστρο λογω βαριας πατινας ?Για παραδειγμα σε ενα ασημενιο νομισμα να μην υπαρχει καθολου ασημενιο χρωμα και να εχει καλυφθει τελειως απο πατινα.Και τοτε τι γινεται το στελνουμε για conservation ?
Χρηστο τι περισσοτερο να γίνει σε ένα νόμισμα ms67; Καταλαβαίνω ότι δεν σου αρέσουν οι πατίνες  και θέλεις τα νομίσματα ξεξασπρα όπως τα αναμνηστικά.
οι της NCS καθαρίζουν τα νομίσματα αλλά ποτέ δεν εγγυώνται το αποτέλεσμα.Το γραφουν αλλωστε και στο tutorial τους.  <<   Virtually all metal types develop toning naturally over time. In some cases, toning can be quite attractive and desirable. In others, however, it can severely diminish eye appeal. Ιn many cases, NCS can safely remove or minimize unattractive toning.[/size][/color]
[/font][/size][/color]


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - epop - 09/03/21 20:08:14

Και έχω να σου παραθέσω πολλά παραδείγματα μια και παλιοτερα έστελνα πολλα νομισματα για conservation και εχω πληρωσει αρκετά χρήματα με όχι παντα το επιδιωκώμενο αποτέλεσμα. Το παραπάνω νόμισμα είναι ένα ακυκλοφόρητο πρωσσικό ταλληρο από την συλλογή μου. Έχει  μια βαρια σκουρα μαύρη πατίνα. Το εστειλα για conservation  και γυρισε ελάχιστα αλλαγμένο. Θεώρησαν ότι δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι παραπάνω.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - epop - 09/03/21 20:14:46

το αριστερό 30 αρι είναι μακράν καλύτερο και με φουλ λούστρο που διακρινεται πολύ καλά κατω απο την πολύ ελαφριά χρυσοκίτρινη πατίνα. Ωραό νόμισμα.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - E.X.N - 09/03/21 20:15:23

Αναργυρε το θεμα ειναι να μην πεταω εγω και ο καθε ενας τα χρηματα του για conservetion (πριν δυο μηνες εστειλα 8 ασημενια  νομισματα χωρις κανενα σχεδον λογο)ρωταω εσας που ασχοληστε περισοτερα χρονια εαν το 20ρικο που ανεβασα με την τοσο βαρια πατινα ειναι οκ και δεν θα παθει τιποτα ολα καλα εαν ομως το στειλω και  του κανει καλο και μακαρι να παρει και κατι καλυτερο σε βαθμο.οσο για αυτα που λεει ο gkounto και οι υπολοιποι  μαζι και με εσενα τα ακουω σαν δωρεαν μαθημα με πολλη προσοχη,που θα μαθαινα εγω οτι υπαρχουν ασημενια νομισματα 100+ ετων καταλευκα απειραχτα τυλιχμενα σε χαρτι.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - epop - 09/03/21 20:20:11

(09/03/21 20:15:23)E.X.N Έγραψε:  Αναργυρε το θεμα ειναι να μην πεταω εγω και ο καθε ενας τα χρηματα του για conservetion (πριν δυο μηνες εστειλα 8 ασημενια  νομισματα χωρις κανενα σχεδον λογο)ρωταω εσας που ασχοληστε περισοτερα χρονια εαν το 20ρικο που ανεβασα με την τοσο βαρια πατινα ειναι οκ και δεν θα παθει τιποτα ολα καλα εαν ομως το στειλω και  του κανει καλο και μακαρι να παρει και κατι καλυτερο σε βαθμο.οσο για αυτα που λεει ο gkounto και οι υπολοιποι  μαζι και με εσενα τα ακουω σαν δωρεαν μαθημα με πολλη προσοχη,που θα μαθαινα εγω οτι υπαρχουν ασημενια νομισματα 100+ ετων καταλευκα απειραχτα τυλιχμενα σε χαρτι.
η πατίνα προστατεύει το νόμισμα και δεν το αφήνεί να αλληλεπιδρασεί ο ατμοσφαιρικός αέρας με τον χαλκο του κράματος και να παρουσιάσει την πρασιναδα που βγαζουν τα ασημένια. Επίσης το δεξί 30άρι εχει ντιπαριστεί , εγγυημένα. Έχει βουτηχτεί σε υγρά.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - epop - 09/03/21 20:46:26

ένα αλλο ταλληρο της συλλογής μου απο το πριγκηπάτο του Βaden στην Γερμανία. Ειναι αναμνηστικό golden jubilee για τα 50 χρόνια στο θρονο. Το νομισμα στάλθηκε καταρχήν στην PCGS. Γύρισε details residue που σημαίνει ότι το νόμισμα μάλλον έιχε απο την αποθηκευσή του σε αλμπουμ υπολειμματα από αλληλεπίδραση του πλαστικού με την επιφάνεια του μετάλλου. Επειτα στάλθηκε στην NCS για conservation και θεωρούσα οτι με τον καθαρισμό θα αναδειχθεί το λούστρο που είχε ξεκαθαρα κάτω απο την πατίνα και τα υπολλειματα. Αλλα φευ του έκαναν εναν ελαφρύ καθαρισμο και το γύρισαν 67αρι. Κράτησαν την πατίνα αφου το νομισμα θα κέρδιζε από αυτήν.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - E.X.N - 09/03/21 20:51:32

Το εστειλες με το κουτι της pcgs η το εσπασες και το εστειλες?


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - exmim - 09/03/21 21:04:49

(09/03/21 20:02:08)E.X.N Έγραψε:  Ολα τα νομισματα μου αρεσουν και περισοτερο τα ασημενια λευκα  με φουλ λουστρο.Ιδιος βαθμος ιδιο νομισμα το ενα με λουστρο το αλλο σψεδον καθολου.


+ στο "όλα μου αρέσουν" Smile


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - epop - 09/03/21 23:58:06

(09/03/21 20:51:32)E.X.N Έγραψε:  Το εστειλες με το κουτι της pcgs η το εσπασες και το εστειλες?
Το έστειλα με το κουτί για να τους δείξω ότι είχε βγει residue. Και να κάνουν αυτό που έπρεπε. Συνήθως τα σπάω. Τα σλαμπ της pcgs είναι τα μόνα που δέχονται χωρίς έξτρα χαρτιά. Αν στείλεις σλαμπ άλλης εταιρείας κάνεις υπεύθυνη δήλωση ότι δεν φέρουν ευθύνη αν χτυπηθεί το νόμισμα όταν θα σπάσουν αυτοί το σλαμπ.
Έχω δώσει πολλά χρήματα για πιστοποιήσεις και conservation. Πολλά από αυτά πεταμένα. Η συλλογή είναι γούστο. Και τα γούστα ως γνωστόν πληρώνονται.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - nikos11 - 10/03/21 00:12:37

(09/03/21 18:09:41)E.X.N Έγραψε:  Το παραδειγμα που ελεγα ,το νομισμα ειναι δικο μου.θα εχει οφελος στο νομισμα να παει για conservation?
Χρήστο, εγώ τουλάχιστον, από φωτογραφία συμβουλή δεν θα σου δώσω. Γενικά πάντως ένα νόμισμα με βαριά πατίνα, δεν είναι απαραίτητο ούτε ότι θα του τη βγάλουν στο conservation, ούτε ότι θα πάρει βαθμό.