Συλλεκτικό Στέκι
Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα (/thread-4615.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - nikos11 - 10/03/21 00:16:26

(09/03/21 20:02:08)E.X.N Έγραψε:  Ολα τα νομισματα μου αρεσουν και περισοτερο τα ασημενια λευκα  με φουλ λουστρο.Ιδιος βαθμος ιδιο νομισμα το ενα με λουστρο το αλλο σψεδον καθολου.
Από αυτό που βλέπω και τα δύο νομίσματα είναι φουλ λούστρο! Απλά το ένα όπως λέει και ο Ανάργυρος έχει κάποιοα ελαφριά πατίνα που δεν αφήνει το λούστρο να φαίνεται τόσο λαμπερό.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - nikos11 - 10/03/21 00:21:22

(09/03/21 20:15:23)E.X.N Έγραψε:  Αναργυρε το θεμα ειναι να μην πεταω εγω και ο καθε ενας τα χρηματα του για conservetion (πριν δυο μηνες εστειλα 8 ασημενια  νομισματα χωρις κανενα σχεδον λογο)ρωταω εσας που ασχοληστε περισοτερα χρονια εαν το 20ρικο που ανεβασα με την τοσο βαρια πατινα ειναι οκ και δεν θα παθει τιποτα ολα καλα εαν ομως το στειλω και  του κανει καλο και μακαρι να παρει και κατι καλυτερο σε βαθμο.οσο για αυτα που λεει ο gkounto και οι υπολοιποι  μαζι και με εσενα τα ακουω σαν δωρεαν μαθημα με πολλη προσοχη,που θα μαθαινα εγω οτι υπαρχουν ασημενια νομισματα 100+ ετων καταλευκα απειραχτα τυλιχμενα σε χαρτι.
Κάθε νόμισμα είναι και διαφορετική περίπτωση Χρήστο. Γενικός κανόνας δεν υπάρχει. Άσε που έχω δει και νομίσματα με παρόμοια πατίνα ή/και βρώμα να πηγαίνουν για conservation και να τα μεταχειρίζονται διαφορετικά.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - gkounto - 10/03/21 08:04:07

Είναι λάθος να στέλνει κανείς νομίσματα για conservation με σκοπό την αφαίρεση της πατινας και την ελπίδα ότι θα γυρίσει ένα κάτασπρο νόμισμα. Δεν αφαιρούν την πατινα όμορφη ή άσχημη την αφήνουν ως είναι. Όπως και στην περίπτωση του Ανάργυρου η ngc δεν αφαίρεσε την πατινα μόνο το residue. Γιατί δεν το έκανε η pcgs εξ αρχής; Γιατί δεν το ζήτησε ο πελάτης. Διαφορετική φιλοσοφία. Η pcgs δεν θα προτείνει ποτέ στον πελάτη conservation. Το αφήνει στην διακριτική του ευχέρεια και πρέπει να το ζητήσεις σε ειδική φόρμα κατά την αποστολή. Aν έχει προβλήματα όπως του Ανάργυρου και δεν εχεις ζητήσει conservation το γυρίζει πίσω χωρίς βαθμό. 
Η ngc κάνει κάτι άλλο. Αν κρίνει ότι το νόμισμα θα βελτιωθεί με conservation το προτείνει στον πελάτη και περιμένει απάντηση μέσα σε 24 ωρες. Αν ο πελάτης απαντήσει καταφατικά το νόμισμα πάει για conservation και μετά για βαθμό. Αν δεν απαντήσει ή αν απαντήσει αρνητικά το νόμισμα προχωράει στην βαθμολόγηση του χωρις conservation και παίρνει (ή δεν παίρνει) τον βαθμό που του αναλογεί με τα προβλήματα που εχει. 
Με αυτά μπορείς μόνος σου Χρήστο να αποφασίσεις τι να κάνεις με το 20ρικο.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - gkounto - 10/03/21 08:47:49

Και να συμπληρώσω πάνω σε αυτό. Ίσως μερικοί στέλνοντας συχνά στην ngc η οποία λειτουργεί όπως είπα παραπάνω να θεωρούν ότι και η pcgs κάνει το ίδιο και να εκπλήσσονται δυσάρεστα όταν το νόμισμα τους γυρίζει πίσω χωρίς βαθμό την στιγμή που είναι προφανές ότι με το κατάλληλο conservation θα έπαιρνε κανονικό βαθμό.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - solferino - 10/03/21 09:01:54

στα φτηνα νομίσματα οπωε στο 20ρικο δεν αξίζει conservation. Το κόστος ειναι μεγάλο καπου 25 με 30 ευρώ. Με αυτα τα χρήματα αγοράζεις ενα raw 20ρικο ακόμα.
Επίσης σα γενική παρατήρηση, οταν βλέπεις ενα raw κερμα με βαριά πατίνα ισως ο κατοχος το εχει φτιάξει τεχνητα στη προσπαθεια του να κρύψει ατέλειες και να παρει μεγαλυτερο βαθμό. Εχω στο αρχείο μου αρκετα ταλιρα γεωργιου ξεξασπρα 62 63 που ο κατοχος τα πατιναρε , τα ξανάστειλε μηπως δε δουν τις ατελειες και γραψουν μεγαλύτερο βαθμό. Θελει αρκετη προσοχη το κέρμα με βαρια πατίνα. Ασφαλώς δεν αναφερόμαι σε 67αρι κερμα αλλα αν δω ενα 63αρι με τερμα βαρια πατίνα θα μου μπουν υποψίες.

τέλος μισ καθαρά προσωπική αποψη , οι πατίνες στα ασημενια νομίσματα (πλην προυφ που πατιναρονται ευκολοτερα με φυσικό τρόπο) ειναι ψιλο τεχνητες ολες. Δεν πατιναρεται το ασήμι τοσο ευκολα με φυσικό τρόπο οσο λέγεται. Οι γονείς μου εχουν απο τους γονεις τους (και πιστευω ολοι μας εχουμε αντιστοιχα παραδείγματα) νομίσματα ασημενια παλιά χαμηλης αξίας ανεγγιχτα για πανω απο 30 χρόνια και είναι κατασπρα. Ουτε πατινα εχουν πιάσει μετα απο 60 χρόνια ούτε τίποτα. Είδικα κατι 5 βασιλείς που βλέπω με πατίνες και γραφουν φυσικη πατίνα γελάω. Δε πιάνει φυσική πατίνα τόσο γρήγορα.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - solferino - 10/03/21 09:05:03

Kai το 20ρικο του 1965 το 67αρι , παλι κατα τη ταπεινη μου άποψη , δε γίνεται να εχει φυσική πατίνα. Πανέμορφο είναι και μοιάζει ναναι φυσική αλλα δεν είναι.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - gkounto - 10/03/21 09:40:29

Βασίλη αυτό είναι άλλη ιστορία εξίσου ασφαλώς ενδιαφέρουσα και για συζήτηση.
Αυτό που θέλω να πω προς τον Χρήστο είναι ότι από την στιγμή που το νόμισμα του έχει καθαρό βαθμό αυτό σημαίνει ότι είναι ένα νόμισμα απαλλαγμένο από προβλήματα που λύνονται με conservation. Επομένως αν το στείλει για conservation με την ελπίδα να καθαρίσουν λίγο την πατινα και να το αναβαθμίσουν μάλλον δεν θα καταφέρει τίποτα.
Αυτό που μου έχει τύχει είναι να στείλω ένα νόμισμα ακαθάριστο (με εμφανή σημάδια επίκτητης φυσικής βρωμιάς από μακροχρόνια αποθήκευση) και να πάρει ένα χ βαθμό. Μετά να σπάσω το σλαμπ και να το καθαρίσω μόνος μου με ένα από τους φυσικούς τρόπους (πχ λεμόνι ή ασετόν στα χρυσά ποτέ ομως χάλκινα) και να το ξαναστειλω και να πετύχω αναβάθμιση. Αυτό ναι σπάνια μεν αλλά ναι το έχω κάνει. Αυτό που ζητάει όμως ο Χρήστος όχι δεν γίνεται τουλάχιστον δεν θα το έκανα εγώ.
Αυτά.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - digo - 10/03/21 11:15:07

Όσον αφορά στα δυο 30αρια του 1964 που έβαλες και ειπες 


Παράθεση:Ολα τα νομισματα μου αρεσουν και περισοτερο τα ασημενια λευκα  με φουλ λουστρο.Ιδιος βαθμος ιδιο νομισμα το ενα με λουστρο το αλλο σψεδον καθολου.

Και τα δυο 30αρια είναι λευκά και με φουλ λούστρο.. Νομίζω κανεις τεράστιο λαθπος λέγοντας ότι το ένα έχει μηδέν και το άλλο φουλ, και τα δυο φουλ λούστρο είναι.  Το αριστερό, έχει αυτό που θα ονομάζαμε σατινε λούστρο και το δεξιά το πιο κοινό φουλ γυαλιστερό λούστρο που έχουν.

Ξανά βαζω και τη φωτογραφία σου για να τα ξαναδείς κι εσυ και οι υπόλοιποι.

Τι άλλο να πω; Καταλαβαίνω τις απορίες σου αλλά θα περάσει και λίγος χρόνος έως να λυθούν.


Τέλος διαφωνώ και με τον διαχωρισμό 20/80, 30/70, 0/100 πατινα/λούστρο. Ένα νόμισμα μπορεί να έχει υπέροχη πατινα και το λούστρο να βγαίνει από κάτω της, αυτά είναι και τα ωραιότερα. Δεν είναι όλες πι πατινες τόσο βαριές ώστε να « σκεπάζουν» το λούστρο. Μπορούν και συν υπάρχουν πολύ ωραία και η μια και το άλλο. Αλλά αυτό ήταν ως προς την αρχική τοποθέτηση του sac. Η πατινα δεν κατασπαράζει το λούστρο, με ελάχιστες εξαιρέσεις.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - digo - 10/03/21 11:34:41

(10/03/21 09:05:03)solferino Έγραψε:  Kai το 20ρικο του 1965 το 67αρι , παλι κατα τη ταπεινη μου άποψη , δε γίνεται να εχει φυσική πατίνα. Πανέμορφο είναι και μοιάζει ναναι φυσική αλλα δεν είναι.


Εμένα δεν μου μοιάζει ΚΑΘΟΛΟΥ για φυσική, αλλά από την άλλη, για να μην πάρει AT (Artificial Toning) , το οποίο είναι από τις περιπτώσεις coin doctoring, τότε μάλλον η φύλαξη του όλα αυτά τα 55 χρόνια δημιούργησε μια ακαλαίσθητη πατινα. Αν θες να στη βγάλουν και το νόμισμα να είναι φουλ άσπρο, νομίζω σε τόσο φτηνό νόμισμα, είναι πολύ καλύτερη η συμβουλή του σολφερινο: παρε άλλο 20ρικο που θα γίνει 67αρι και θάναι κάτασπρο όπως σου αρέσουν τώρα. Γιατι όταν πραγματικά καταλάβεις τι εστι όμορφη και χρωματιστή πατινα που συνυπάρχει με το λούστρο, τότε ίσως και να καταλάβεις γιατί οι περισσότεροι συλλεκτες λατρεύουν τις όμορφες πατινες.


Και ιδού και περίπτωση φουλ λούστρου με χρωματιστή πατινα από πάνω που δεν το σκέπασε καθόλου.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - solferino - 10/03/21 11:58:03

για να διατυπώσω αντίστροφα τη σκέψη μου. Exω παει στο ΝΜΑ, στο hermitage , στ 2 νομ.μουσεια στο βερολινο, στο λονδίνο και σε αρκετα άλλα. Εχω δει πολλά ακυκλοφόρητα νομίσματα λαμπρά τα οποία στη συντριπτική τους πλειοψηφία ΔΕΝ εχουν βαριά πατίνα. Το γεγονός αυτό με εβαλε σε σκέψεις και απο κει πηγάζει το σκεπτικό μου. Καθένας βεβαια μπορεί να εχει οποια γνωμη θέλει.
Και γω είμαι φαν της πατινας είδικα όταν συνυπαρχει το λουστρο Δημητρη ειδικα σε αυτα τα 2 που ανεβασες αλλα αν ειναι 100% φυσικη ειναι αλλη ιστορία..