Συλλεκτικό Στέκι
Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα (/thread-4615.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - epop - 10/03/21 14:20:34

συμφωνώ απόλυτα. Ο Γιωργος ο Βασίλης και ο Δημήτρης τα γραφουν πολύ όμορφα και περιεκτικα. Η πατίνα των ασημένιων είναι  μια διεργασία χρόνων.
Και οπως γράφει ο Νίκος το κάθε νόμισμα είναι διαφορετική περίπτωση. Οπως παρακάτω το ασημένιο τάλληρο Baden golden wedding 1906. Αγοράσθηκε πιστοποιημένο ms64 αλλά παραλαμβανοντας το νόμισμα διεγνωσα αυτό που οι αμερικανοι ονομάζουν haze , θόλωμα επι το ελληνικότερον, και οτι το νόμισμα ηταν καθαρά undergraded. Το έστειλα λοιπόν για conservation και το αποτέλεσμα ήταν να γυρίσει blast white και ms 66.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - nikos11 - 10/03/21 14:58:16

Πραγματική αποκάλυψη Ανάργυρε!


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - sac - 10/03/21 18:20:16

(10/03/21 11:15:07)digo Έγραψε:  Τέλος διαφωνώ και με τον διαχωρισμό 20/80, 30/70, 0/100 πατινα/λούστρο. Ένα νόμισμα μπορεί να έχει υπέροχη πατινα και το λούστρο να βγαίνει από κάτω της, αυτά είναι και τα ωραιότερα. Δεν είναι όλες πι πατινες τόσο βαριές ώστε να « σκεπάζουν» το λούστρο. Μπορούν και συν υπάρχουν πολύ ωραία και η μια και το άλλο. Αλλά αυτό ήταν ως προς την αρχική τοποθέτηση του sac. Η πατινα δεν κατασπαράζει το λούστρο, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Είπαμε, "μπακαλίστικα".

(08/03/21 22:46:19)sac Έγραψε:  Να το πω λίγο μπακαλίστικα:



RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - digo - 11/03/21 01:39:42

Έχεις δίκιο Γιώργο, κι ίσως καλύτερα που τάπες μπακαλιστικα, γιατί να τι βλέπω στο Χρήστο: επειδή το 80% του συλλεκτικού του χρόνου ως τώρα το έχει αναλώσει σε ασημένια και χρυσα προυφ της ΤΤΕ, καθώς και πολύ πιστοποιημένη Μεταπολίτευση, είναι δύσκολο να καταλάβει, τι γίνεται στον Οθωνα,το Γεώργιο και άντε και την Α δημοκρατία. Αυτά του αρέσουν τώρα κανενα πρόβλημα.

Όταν θα ασχοληθεί και με παλιοτερα ίσως το καταλάβει καλύτερα με παραδείγματα στο χέρι. Τώρα, το 20ρικο του 1965 ήταν κακή αγορά κατ’εμε Χρήστο, εφόσον το ήθελες αύριο, ποσο μάλλον που τα παιδιά στην Πλούταρχου θα το πούλησαν με το αζημίωτο και λόγω πατινας και λόγω βαθμού. Μάθε να περιμένεις Χρήστο: ένα 20ρικο άσπρο ΜS67 ήταν θέμα χρόνου να το έβρισκες η και να το πιστοποιούσες ο ίδιος από τα άπειρα raw που έχει η αγορά.

Επίσης διαφωνώ ότι τα χρυσα προυφ της ΤΤΕ δεν έχουν λούστρο, άλλο και τούτο. Χτυπιούνται και με πολύ μεγαλύτερη πίεση αλλά και 2 και πλέον φορές, φυσικά κι έχουν λούστρο.


(10/03/21 11:58:03)solferino Έγραψε:  για να διατυπώσω αντίστροφα τη σκέψη μου. Exω παει στο ΝΜΑ, στο hermitage , στ 2 νομ.μουσεια στο βερολινο, στο λονδίνο και σε αρκετα άλλα. Εχω δει πολλά ακυκλοφόρητα νομίσματα λαμπρά τα οποία στη συντριπτική τους πλειοψηφία ΔΕΝ εχουν βαριά πατίνα. Το γεγονός αυτό με εβαλε σε σκέψεις και απο κει πηγάζει το σκεπτικό μου. Καθένας βεβαια μπορεί να εχει οποια γνωμη θέλει.
Και γω είμαι φαν της πατινας είδικα όταν συνυπαρχει το λουστρο Δημητρη ειδικα σε αυτα τα 2 που ανεβασες αλλα αν ειναι 100% φυσικη ειναι αλλη ιστορία..

Βασίλη, η πατινα και μένα μου δείχνει artificial, όταν η PCGS είχε βγάλει unc details questionable color, ένα υπέροχο σπεσιμεν του Κονγκ Νόρτον Μιντ της Μαλαισίας, ταχουν πραγματικά  σκατωσει με τις πατινες. Τέλος πάντων.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - E.X.N - 11/03/21 02:06:26

Δημητρη οποιαδηποτε γνωση δεκτη ( κριτικη σε παρακαλω μην κανεις και δεν θελω να μου ξανακανεις) ,νομισματικη γνωση ζηταω και ευχαριστω παρα πολυ οσους την μοιραζονται ολλα τα αλλα αν αγορασα ακριβα εαν βιαζομαι  ειναι δικο μου θεμα και δεν ανοιξα τετοιο θεμα η συζητηση ειναι για το λουστρο, εαν κανω λαθος καπου στο θεμα που εχω ανοιξει θα ακουσω με πολυ σεβασμο ,ολα τα αλλα αστα κρατα τα για εσενα.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - solferino - 11/03/21 08:43:59

(11/03/21 02:06:26)E.X.N Έγραψε:  Δημητρη οποιαδηποτε γνωση δεκτη ( κριτικη σε παρακαλω μην κανεις και δεν θελω να μου ξανακανεις) ,νομισματικη γνωση ζηταω και ευχαριστω παρα πολυ οσους την μοιραζονται ολλα τα αλλα αν αγορασα ακριβα εαν βιαζομαι  ειναι δικο μου θεμα και δεν ανοιξα τετοιο θεμα η συζητηση ειναι για το λουστρο, εαν κανω λαθος καπου στο θεμα που εχω ανοιξει θα ακουσω με πολυ σεβασμο ,ολα τα αλλα αστα κρατα τα για εσενα.

Χρηστο μου, ο Δημήτρης δεν ήταν κακοπροαίρετος. Στο εγγυόμαι. Ολοι μας που γραφουμε στο τόπικ εχουμε κανει σαπιες αγορες στο παρελθόν και συνεχίζουμε και στο παρόν και στο μελλον βεβαίως θα ξανακάνουμε. Για να μη νομίζεις οτι σε επικρίνει θα σου πω για μένα. Εχω πλήρωσει εξωφρενικό νούμερο για κατι προυφ ρουμάνικα τα οποία οταν τα παρέλαβα ήταν ολα καθαρισμενα και βεβαια μσ.. για την ακρίβεια ηταν αυ. Εγραψα τη χασούρα, δε προσπαθησα να τα ξαναπουλησω και να βρω αλλο κορόιδο και παπαλα. Προχώρησα. Το ζητούμενο ειναι να μοιραζόμαστε τη γνώση και να μη τα παρατάμε. Γύπες καραδωκούν σε ολους τους κλάδους. Εδω ολα τα παιδιά γράφουν καλοπροαίρετα τη γνώμη τους γιατι δεν εχουν κατι να κερδίσουν.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - sac - 11/03/21 12:08:38

(11/03/21 08:43:59)solferino Έγραψε:  Εγραψα τη χασούρα...

Μου άρεσε η... οικονομοτεχνική προσέγγιση του ζητήματος. Smile


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - solferino - 11/03/21 13:34:00

(11/03/21 12:08:38)sac Έγραψε:  
(11/03/21 08:43:59)solferino Έγραψε:  Εγραψα τη χασούρα...

Μου άρεσε η... οικονομοτεχνική προσέγγιση του ζητήματος. Smile

θελει γερά άντερα το χόμπυ οτι και να λέμε.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - epop - 11/03/21 14:06:20

Λογιστής γάρ...
Ο Βασίλης αν θυμάμαι καλά είναι τυπικός σ' αυτά.


RE: Συζητηση για το λουστρο στα νομισματα - sac - 11/03/21 14:17:22

(11/03/21 13:34:00)solferino Έγραψε:  θελει γερά άντερα το χόμπυ οτι και να λέμε.

Κάπου τα ξαναλέγαμε. Στις "ακραίες" κατηγορίες που παίζεις (Champions League κιετς) τα πράγματα είναι ζόρικα.

Στη δική μου κατηγορία, αν πάρω ένα πράγμα 10 ευρώ και μου βγει σκάρτο, θα το πουλήσω 2-3 ευρώ (να μη μου πιάνει τον τόπο) και θα ξαναδοκιμάσω την τύχη μου.
('Εχω αγοράσει δεσμίδες και δεσμίδες χαρτονομισμάτων, γιατί η προηγούμενη ήτανε πατάτα... Πρβλ https://syllektiko-steki.gr/thread-1278.html )

Στη δική σου περίπτωση και τα ποσά είναι μεγάλα και... δεν υπάρχει δεύτερο να ξαναδοκιμάσεις...