Συλλεκτικό Στέκι
5 λεπτά 1833 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 5 λεπτά 1833 (/thread-4648.html)

Σελίδες: 1 2


5 λεπτά 1833 - nikos11 - 18/03/21 20:43:43

Πάμε να δούμε άλλη μία χαοτική διαφορά μεταξύ των φωτογραφιών που υποτίθεται ότι τραβούσαν κάποιο διάστημα και των κανονικών true-view. Φυσικά και για να σχολιάσουμε το νόμισμα Smile . Πριν και μετά ή μετά και πριν, δεν ξέρω με ποιά σειρά τις πήρε.


RE: 5 λεπτά 1833 - digo - 18/03/21 21:01:57

Η δεύτερη είναι για κλάματα, αν και δεν νομίζω ότι φταίει τόσο η φωτογραφία όσο οι ρυθμίσεις που έγιναν σε αυτή και κάνουν το νόμισμα να δείχνει πορτοκαλι.

Υπέροχο πεντάλεπτο Νίκο. Smile


RE: 5 λεπτά 1833 - nikos11 - 19/03/21 00:07:26

Ρυθμίσεις ξερυθμίσεις Δημήτρη, για αυτές τις φωτογραφίες πληρώναμε κάποτε. Η πρώτη είναι true-view από αυτές που πηγαίνουν με τον Παναγιώτη Ζώμπο στην PCGS Αμερικής.


RE: 5 λεπτά 1833 - PANAGIOTIS - 19/03/21 10:39:53

Το νόμισμα είναι μια ομορφιά. Η πρώτη βέβαια φωτογραφία μου αρέσει και μένα, στη δεύτερη προσπάθησε πολύ να το δείξει χειρότερο. Είναι από ότι φαίνεται και οι φωτογραφίες σημαντικό κομμάτι της συλλογής μας, αυτές έχουμε πρόχειρα για να δούμε και να δείξουμε τα νομίσματά μας.....εγώ σ' αυτό υστερώ πολύ, ποτέ δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία και τώρα έχω ένα χάος νομισμάτων και από που να αρχίσεις......


RE: 5 λεπτά 1833 - D.Dimitris - 19/03/21 21:46:01

Έτσι είναι, η πρώτη είναι μια εξαιρετική φωτογράφιση που αναδεικνύει το νόμισμα και η δεύτερη μια φωτογράφιση που αντι το νόμισμα μετά τον βαθμό να γράφει MS-RED, θα έπρεπε να γράφει MS-GOLD.


RE: 5 λεπτά 1833 - E.X.N - 19/03/21 21:52:53

[quote="D.Dimitris" pid='44595' dateline='1616183161']
Έτσι είναι, η πρώτη είναι μια εξαιρετική φωτογράφιση που αναδεικνύει το νόμισμα και η δεύτερη μια φωτογράφιση που αντι το νόμισμα μετά τον βαθμό να γράφει MS-RED, θα έπρεπε να γράφει MS-GOLD.
[/quo

Μπραβο για το νομισμα ειναι πολυ δυνατο.


RE: 5 λεπτά 1833 - soumies - 20/03/21 09:13:06

Καταρχάς πολύ ωραίο το 5λεπτο και μπράβο στον ιδιοκτήτη του.

Παρατήρησα ότι και στο 10λεπτο υπήρξε συζήτηση για τις φωτογραφίες και ναι, αναμφίβολα "είναι κομμάτι της συλλογής μας" όπως εύστοχα παρατήρησε ο Παναγιώτης,

Όμως προσπαθούμε να μυθοποιοιήσουμε τις συγκεκριμένες φωτό επειδή τις τραβάνε οι "ειδικοί" (τρομάρα μας) αλλά πρέπει να έχουμε και γνώση πόσο θα κόστιζε μια φωτογράφιση πράγματι, από ειδικούς του είδους.

Εάν βάλουμε το νόμισμά μας δίπλα στη φωτό (ακόμη και της true view), θα διαπιστώσουμε πόσο διαφορετικό είναι το νόμισμά μας. Τώρα εάν το κολακεύει ή όχι, είναι άλλο θέμα...αλλά σίγουρα δεν ανταποκρίνεται στο νόμισμα που έχουμε "στο χέρι". 

Για να μη "ψαχνόμαστε" άδικα, ότι πληρώνουμε παίρνουμε. Σας παραθέτω το "στούντιο" (πάλι τρομάρα μας για στούντιο) φωτογράφισης στα νομίσματα της Heritage, όπου πανομοιότυπα και πιο...αυτοματοποιημένα είναι και τα "στούντιο" των εταιρειών βσθμολόγησης. Εννοείται ότι κάθε νόμισμα εκπέμπει διαφορετικό φως (γι αυτούς που γνωρίζουν) και χρειάζεται ρύθμιση τόσο η μηχανή, όσο και η "κλίση" του φωτισμού ώστε να έχεις πραγματική φωτογράφιση "true view" του νομίσματος, γιατί κάθε νόμισμα, ακόμη και η κάθε πλευρά του, είναι ιδιότυπη.


RE: 5 λεπτά 1833 - nikos11 - 20/03/21 12:50:54

Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο για το πεντάλεπτο Smile , όπως και τους άλλους φίλους.

Ως προς τις φωτογραφίες, δεν νομίζω ότι προσπαθούμε να τις μυθοποιήσουμε. Και για να μην μιλάω για λογαριασμό των άλλων, ας πω για τον εαυτό μου. 

Προσωπικά λοιπόν, δεν μπορώ να φωτογραφήσω νόμισμα με ΤΙ ΠΟ ΤΑ ! Όσο και αν έχω προσπαθήσει, με ότι και αν έχω προσπαθήσει, το έχω πάρει απόφαση ότι δεν μπορώ. Οπότε σε κάποιον άλλο/τρίτο θα έπρεπε να καταφύγω για να μου φωτογραφήσει τα νομίσματά μου, αφού τουλάχιστον εγώ έτσι μπορώ να τα δω όποτε θέλω. 

Είναι η φωτογραφία ίδια με το να βλέπεις το νόμισμα στο χέρι; Όχι, αλλά είναι ότι πιο κοντινό έχω καταφέρει να βρω. Άσε που μεγενθύνοντάς την μπορώ να δω απίστευτες λεπτομέρειες που δεν είχα εντοπίσει πριν με τους φακούς.

Είναι το ίδιο να φωτογραφίζεις ένα νόμισμα γυμνό και το ίδιο μέσα στο slab; Σε καμία περίπτωση. Υπάρχουν νομίσματα, συνήθως τα proof, που δεν μπορούν να φωτογραφηθούν μέσα στο slab.

Ότι πληρώνεις παίρνεις; Ε ναι, σε αυτό δεν υπάρχει ερώτημα. Αν ήθελα διαφορετικές ρυθμίσεις, 10-20 λήψεις ανά νόμισμα για να διαλέξω, κλπ, προφανώς θα έπρεπε να πληρώσω πολλαπλάσια χρήματα, που τουλάχιστον εγώ δεν έχω να διαθέσω.

Η συζήτηση γίνεται, τουλάχιστον όπως το καταλαβαίνω εγώ, γιατί οι συγκεκριμένες φωτογραφίες έχουν καλό συνδυασμό κόστους/αποτελέσματος.


RE: 5 λεπτά 1833 - nikos11 - 20/03/21 12:52:19

Α, και για να μην το ξεχάσω, ενδιαφέρουσες οι φωτογραφίες από τα ενδότερα του Heritage Wink !


RE: 5 λεπτά 1833 - digo - 20/03/21 13:14:03

Πολύ ενδιαφέρουσες!

Και η αλήθεια είναι ότι το Heritage, αν και όπως ο Stack’s , έχουν κάνει μια συμφωνία με την PCGS ώστε με την άδεια τους να χρησιμοποιούν Trueview εφόσον υπάρχουν για νομίσματα PCGS (μια υπηρεσία  που ΔΕΝ προσφέρει η NGC Παναγιώτη), τα φωτογραφίζουν ΚΑΙ μέσα στο σλαμπ ώστε να ξέρει ο καθένας πως δείχνει από μακρυά τουλάχιστον το πιθανόν πολύχρωμο από φυσική πατινα νόμισμα που πουλάνε.

Επι παραδείγματι το ταλληρο Παρισιων NGC MS65 που πουλήθηκε τον Ιανουάριο ($18000) είχε ένα closeup καταπληκτικό, το οποίο υποθέτω ότι το φωτογράφισε η Heritage η δεν αποκλείεται καθόλου να ήταν η παλιά φωτογραφία που είχε τραβήξει ο φωτογραφος της Northeast Numismatics που είχε πουλήσει το συγκεκριμένο ταλληρο στον ιδιοκτήτη της Cape Coral Collection, νομίζω το 2005 για $11000. Άρα έχουν και το γκλάμουρ του closeup αλλά και την κάπως άχαρη φωτό όλου του σλαμπ. Και σε τελική το κόστος της TrueView κυμαίνεται απο 0 (για αυτούς που στέλνουν τα νομίσματα τους απ’ευθειας στην Αμερική κι όχι στη Γαλλία) έως $5 αν το βάλουμε συνδυαστικά με την υπηρεσία reholder and TrueView. 

Πολύ λογικό κόστος νομίζω, θυμάμαι και καιρό που μια TrueView έφτασε να κοστιζει $20 η μια, αλλά η πληθώρα εξαιρετικών συλλεκτών·φωτογράφων που εμφανίστηκαν στα σόου (σχεδόν σε κάθε έμπορο υπάρχει κι ένας φωτογράφος που φωτογραφίζει τα νομίσματα σας, με κόστος γύρω στα $5 ανα κομματι αλλά μαζί με το editing κτλ κτλ), ανάγκασε και την εταιρεία (PCGS) να προσαρμοστεί στις τιμές της αγοράς.

Για μένα είναι αδιανόητο να ξοδεύει κανεις €500-€15000 και να μην ΑΠΑΙΤΕΙ και μια εξαιρετική φωτογραφία μαζί.

Κάποτε πειραματίστηκα σε (δικές μου) πωλήσεις στο ebay και είδα ότι τα νομίσματα που είχαν φωτογραφίες TrueView η αντίστοιχης ποιότητας έφταναν να πουλιούνται έως και 70-80% πιο ακριβά από νομίσματα με κάκιστες φωτογραφίες η ακόμη χειρότερα, με σκαν.