Συλλεκτικό Στέκι
Ο χρυσός το 2017 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Επενδυτικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-26.html)
+--- Φόρουμ: Χρυσά (https://syllektiko-steki.gr/forum-27.html)
+--- Νήμα: Ο χρυσός το 2017 (/thread-466.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18


RE: Ο χρυσός το 2017 - haros - 10/07/17 13:16:07

Και θα πω κατι για τις διαφορες προβλεψεις.
Εαν ηταν εφικτη, σε αξιοπιστο βαθμο, η προβλεψη για την τιμη οποιουδηποτε προιοντος και αξιας στο μελλον, τοτε απλα δεν θα υπηρχαν αγορες, γιατι ολοι θα ειχαν παρει πρεφα την "μαγικη μεθοδο" και θα προεβλεπαν ακριβως το ιδιο..
Φυσικα υπαρχουν χιλιαδες ανθρωποι, ερασιτεχνες και επαγγελματιες που κανουν ακριβως αυτο, χρησιμοποιουν δηλαδη διαφορες μεθοδους (τεχνικη αναλυση, θεμελιωδη αναλυση, κυματικη αναλυση κλπ) για να προβλεψουν μελλοντικες τιμες αξιων.
Η αποψη μου, βασισμενη σε πολλα χρονια πειρας και ερασιτεχνικης ενασχολησης με τις χρηματιστηριακες ( και οχι μονο) αγορες για ολα αυτα ειναι η εξης..
ΜΠΑΡΜΠΟΥΤΣΑΛΑ... Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin


RE: Ο χρυσός το 2017 - Elpidoforos - 10/07/17 19:19:56

(10/07/17 13:16:07)haros Έγραψε:  Και θα πω κατι για τις διαφορες προβλεψεις.
Εαν ηταν εφικτη, σε αξιοπιστο βαθμο, η προβλεψη για την τιμη οποιουδηποτε προιοντος και αξιας στο μελλον, τοτε απλα δεν θα υπηρχαν αγορες, γιατι ολοι θα ειχαν παρει πρεφα την "μαγικη μεθοδο" και θα προεβλεπαν ακριβως το ιδιο..
Φυσικα υπαρχουν χιλιαδες ανθρωποι, ερασιτεχνες και επαγγελματιες που κανουν ακριβως αυτο, χρησιμοποιουν δηλαδη διαφορες μεθοδους (τεχνικη αναλυση, θεμελιωδη αναλυση, κυματικη αναλυση κλπ) για να προβλεψουν μελλοντικες τιμες αξιων.
Η αποψη μου, βασισμενη σε πολλα χρονια πειρας και ερασιτεχνικης ενασχολησης με τις χρηματιστηριακες ( και οχι μονο) αγορες για ολα αυτα ειναι η εξης..
ΜΠΑΡΜΠΟΥΤΣΑΛΑ... Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin
Οπως πάντα, χαίρομαι να σε διαβάζω Δημήτριε. Big Grin
Εγώ ακολουθώ άλλο μοντέλο ούτε (τεχνική ανάλυση - θεμελιώδη ανάλυση - κυματική ανάλυση κλπ.) αυτά είναι ΜΠΑΡΜΠΟΥΤΣΑΛΑ...
Τα πάντα βασίζονται στην ψυχρή λογική εξέλιξη, χωρίς παρωπίδες χωρίς θέλω χωρίς χωρίς................
Το αποτέλεσμα για τους επενδυτές, είναι ότι πάντα υπάρχει η προσγείωση. Big Grin
Ενώ με τα συλλεκτικούλια κάνεις την τρέλλα σου και έχεις πάντα κάτι διαχρονικό,όλα τα άλλα είναι ΜΠΑΡΜΠΟΥΤΣΑΛΑ... και στεναχώρiα.


RE: Ο χρυσός το 2017 - ΛΑΚΗΣ - 11/07/17 07:47:21

ειχα παρει χρυση λιρα με 9 χιλιαδες δραχμες καποτε.παιδακι ημουν κ εδινα τα χρηματα της μανας μου κ πηγαινε εκεινη στον εμπορο..τα χρηματα ηταν απο το βδομαδιατικο που επερνα απο το συνεργειο αυτοκινητων που πηγαινα τα καλοκαιρια κ οπως εμαθα προσφατα τα χρηματα τα εδινε ο πατερας μου στον μαστορα για να μου τα δωσει..μηπως μπορεις ελπιδοφορε να μου εξηγησεις την προσγειωση που συνεβη??οπως πολλοι τα λενε {κ ετσι ειναι}το χρυσο το βλεπεις μετα απο χρονια πολλα..ημουν δημοτικο τοτε που μου εκανε 10 λιρες η μανα μου οπως σας ειπα κ τωρα ειμαι 35..υπολογιστετα κ θα τα βρειτε ολα για την πορεια κ την συμπεριφορα του χρυσαφιου..βεβαια εχουν δικιο οτι δεν θα γινει κατι παρομοιο ευκολα αλλα κ ποτε δεν ξερεις..


RE: Ο χρυσός το 2017 - Elpidoforos - 11/07/17 10:03:49

(11/07/17 07:47:21)ΛΑΚΗΣ Έγραψε:  ειχα παρει χρυση λιρα με 9 χιλιαδες δραχμες καποτε.παιδακι ημουν κ εδινα τα χρηματα της μανας μου κ πηγαινε εκεινη στον εμπορο..τα χρηματα ηταν απο το βδομαδιατικο που επερνα απο το συνεργειο αυτοκινητων που πηγαινα τα καλοκαιρια κ οπως εμαθα προσφατα τα χρηματα τα εδινε ο πατερας μου στον μαστορα για να μου τα δωσει..μηπως μπορεις ελπιδοφορε να μου εξηγησεις την προσγειωση που συνεβη??οπως πολλοι τα λενε {κ ετσι ειναι}το χρυσο το βλεπεις μετα απο χρονια πολλα..ημουν δημοτικο τοτε που μου εκανε 10 λιρες η μανα μου οπως σας ειπα κ τωρα ειμαι 35..υπολογιστετα κ θα τα βρειτε ολα για την πορεια κ την συμπεριφορα του χρυσαφιου..βεβαια εχουν δικιο οτι δεν θα γινει κατι παρομοιο ευκολα αλλα κ ποτε δεν ξερεις..
Να σου απαντήσω Λάκη.
Εάν τότε έπαιρνες 10 θυρεούς (δεκαετίας του 40) που έβρισκες πριν 20 χρόνια και μάλιστα σε καλή κατάσταση,φαντάσου Λάκη μου τι αξίας νομίσματα θα είχες στα χέρια σου ενώ τώρα έχεις 10 bullions.
Συνεπώς καταλήγω ότι επένδυση δεν είναι ο χρυσός, αλλά η τάση να κάνεις κάτι διαφορετικό.


RE: Ο χρυσός το 2017 - ΛΑΚΗΣ - 11/07/17 10:17:26

ΝΑΙ εχεις δικιο οπως το λες..αλλα κ τα απλα γεωργακια που πηρα δεν ηταν κ ασχημα.. Smile Smile Smile Smile


RE: Ο χρυσός το 2017 - nestor34 - 11/07/17 10:21:31

(11/07/17 10:17:26)ΛΑΚΗΣ Έγραψε:  ΝΑΙ εχεις δικιο οπως το λες..αλλα κ τα απλα γεωργακια που πηρα δεν ηταν κ ασχημα.. Smile Smile Smile Smile

αλλού είναι το θέμα, έγινες τουλάχιστον καλός μηχανικός;


RE: Ο χρυσός το 2017 - Elpidoforos - 11/07/17 10:24:13

(11/07/17 10:17:26)ΛΑΚΗΣ Έγραψε:  ΝΑΙ εχεις δικιο οπως το λες..αλλα κ τα απλα γεωργακια που πηρα δεν ηταν κ ασχημα.. Smile Smile Smile Smile
Δεν είναι άσχημα βέβαια,αλλά αυτό που μου άρεσε σε σένα είναι ότι λειτούργησες τότε λίγο διαφορετικά και σε ευνόησε η συγκυρία των τιμών σε βάθος χρόνου,πράγμα όμως που είναι σχεδόν απίθανο να ξανασυμβεί για ευνόητους λόγους...


RE: Ο χρυσός το 2017 - ΛΑΚΗΣ - 11/07/17 11:44:06

αχχαχαχαχ οχι δεν εγινα καλος μηχανικος ..τελικα βρηκα αλλη δουλεια που την αγαπαω πολυ κ μου ταιριαζει πολυ..ναι οντως εκανα κατι διαφορετικο γιατι κανενα παιδι δημοτικου δεν εκανε το χαρτζηλικι του λιρακια τοτε Tongue Tongue Tongue Tongue


RE: Ο χρυσός το 2017 - Nonos - 23/08/17 15:37:48

Bundesbank: Μετέφερε χρυσό, συνολικής αξίας 23,7 δισ. ευρώ

Τη διαδικασία μεταφοράς χρυσού, αξίας 23,7 δισ. ευρώ, από τη Νέα Υόρκη και το Παρίσι στη Φρανκφούρτη ολοκλήρωσε η κεντρική τράπεζα της Γερμανίας. 

Πρόκειται για τη μεγαλύτερη μεταφορά χρυσού όλων των εποχών, καθώς διακινήθηκαν 53.780 μπάρες, βάρους 12,5 κιλών εκάστη. 

Η επιχείρηση διήρκησε τέσσερα χρόνια, κατά τη διάρκεια των οποίων μεταφέρθηκαν 674 τόνοι χρυσού. 

Η μεταφορά πραγματοποιήθηκε από τα αποθετήρια της Ομοσπονδιακής Τράπεζας της Νέας Υόρκης και της Τράπεζας της Γαλλίας προς την έδρα της Bundesbank, στη Φρανκφούρτη.

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1269167/bundesbank-metefere-xruso-sunolikis-aksias-237-dis-euro

Tι σηματοδοτεί αυτή η κίνηση?
Tι ανακατατάξεις θα επιφέρει?

Που είναι ο Έλπι?


RE: Ο χρυσός το 2017 - GKCollect - 23/08/17 17:53:32

Μετά τις Γερμανικές εκλογές τα νέα.
Όταν ακούσετε το 'παρασύνθημα' για πιο 'χαλαρό' ευρώ.