Συλλεκτικό Στέκι
Ο χρυσός το 2017 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Επενδυτικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-26.html)
+--- Φόρουμ: Χρυσά (https://syllektiko-steki.gr/forum-27.html)
+--- Νήμα: Ο χρυσός το 2017 (/thread-466.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18


RE: Ο χρυσός το 2017 - Elpidoforos - 24/08/17 23:04:12

(23/08/17 15:37:48)Nonos Έγραψε:  Bundesbank: Μετέφερε χρυσό, συνολικής αξίας 23,7 δισ. ευρώ

Τη διαδικασία μεταφοράς χρυσού, αξίας 23,7 δισ. ευρώ, από τη Νέα Υόρκη και το Παρίσι στη Φρανκφούρτη ολοκλήρωσε η κεντρική τράπεζα της Γερμανίας. 

Πρόκειται για τη μεγαλύτερη μεταφορά χρυσού όλων των εποχών, καθώς διακινήθηκαν 53.780 μπάρες, βάρους 12,5 κιλών εκάστη. 

Η επιχείρηση διήρκησε τέσσερα χρόνια, κατά τη διάρκεια των οποίων μεταφέρθηκαν 674 τόνοι χρυσού. 

Η μεταφορά πραγματοποιήθηκε από τα αποθετήρια της Ομοσπονδιακής Τράπεζας της Νέας Υόρκης και της Τράπεζας της Γαλλίας προς την έδρα της Bundesbank, στη Φρανκφούρτη.

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1269167/bundesbank-metefere-xruso-sunolikis-aksias-237-dis-euro

Tι σηματοδοτεί αυτή η κίνηση?
Tι ανακατατάξεις θα επιφέρει?

Που είναι ο Έλπι?
Εδώ είμαι και σας θαυμάζω. Big Grin
Ερώτηση:Tι σηματοδοτεί αυτή η κίνηση?
Απάντηση: Κοινώς μπουρμπούτσελα. Tongue
Πάρτε μίξερ παιδιά το χτυπάτε πιο εύκολα.




RE: Ο χρυσός το 2017 - Nonos - 25/08/17 06:47:40

(24/08/17 23:04:12)Elpidoforos Έγραψε:  Ερώτηση:Tι σηματοδοτεί αυτή η κίνηση?
Απάντηση: Κοινώς μπουρμπούτσελα. Tongue
Πάρτε μίξερ παιδιά το χτυπάτε πιο εύκολα.
 
Καλό χειμώνα Wink
Βλέπω μπήκες στον πυρήνα αυτής της κουβέντας! Tongue Big Grin


RE: Ο χρυσός το 2017 - Elpidoforos - 25/08/17 07:18:55

Kαλό χειμώνα Μιχάλη.
Οι απόψεις μου είναι σταθερές εδώ και χρόνια,τώρα άν νομίζουν ορισμένοι με αυτά και κάτι άλλα ότι θα γίνει πύραυλος τι να πώ δεν ξέρω. Big Grin
Το φυσιολογικό, άσχετα από τις διακυμάνσεις που θα προκύψουν έστω και αισθητά, το μέλλον του μετάλλου είναι στα πολύ ΧΑΜΗΛΑ και δεν μιλώ για μετά από 10 χρόνια, αλλά στα προσεχή χρόνια.
Οποιος επενδύει σε αυτά τα επίπεδα πρέπει να παίρνει χάπια. Big Grin


RE: Ο χρυσός το 2017 - nikos11 - 25/08/17 09:56:36

(04/01/17 21:35:46)Elpidoforos Έγραψε:  Αρχίσανε τα όργανα. Big Grin 
Αν δεν προκύψει κάτι πολύ ιδιαίτερο, η τιμή θα είναι μέχρι τον Οκτώβριο από 700 έως 900 ευρώ.

Ποιός τα έγραφε αυτά στις 4/1/2017 οέο Big Grin Big Grin ;


RE: Ο χρυσός το 2017 - GKCollect - 25/08/17 10:13:30

(25/08/17 07:18:55)Elpidoforos Έγραψε:  Kαλό χειμώνα Μιχάλη.
Οι απόψεις μου είναι σταθερές εδώ και χρόνια,τώρα άν νομίζουν ορισμένοι με αυτά και κάτι άλλα ότι θα γίνει πύραυλος τι να πώ δεν ξέρω. Big Grin
Το φυσιολογικό, άσχετα από τις διακυμάνσεις που θα προκύψουν έστω και αισθητά, το μέλλον του μετάλλου είναι στα πολύ ΧΑΜΗΛΑ και δεν μιλώ για μετά από 10 χρόνια, αλλά στα προσεχή χρόνια.
Οποιος επενδύει σε αυτά τα επίπεδα πρέπει να παίρνει χάπια. Big Grin

Μου άρεσε πολύ το ''εδώ και χρόνια''.   Smile SmileSmile

Εδώ και χρόνια λοιπόν, ο χρυσός ανεβαίνει και πέφτει και ανεβαίνει πάλι και κάποιοι περιμένουν να πέσει στα 900* για ν' αγοράσουν. Εν τω μεταξύ χιλιάδες άλλοι αγοράζουν και πουλάνε κι αγοράζουν και έχουν βγάλει του κόσμου το χρήμα και έχουν και στην άκρη μερικές ωχρές για τα γεράματα. 

900* Έχουμε να δούμε από το 2014. Τότε που με γνωστή χειραγώγηση έπεσε ο χρυσός στο κατώτερο επίπεδο της 10ετίας με τις ΗΠΑ να τυπώνουν και να σκορπούν χρήμα και ισοτιμία ευρώ/δολάριο 1:1.37 - 1.40. Αλλά και πάλι να ξαναδούμε 900, δεν λέει και κάτι, γιατί ενδιάμεσα με τα μουαγιέ , τις ψιλοσυλλεκτικές και κάτι ευκαιρίες σε νομισματάκια, ήδη έχουμε φτάσει να πάρουμε το μέταλλο, χαμηλότερα από 900.  Wink

Ένας είναι ο κανόνας... Όταν έχουμε χρήματα, αγοράζουμε... και ισχύει για τα πάντα, όχι μόνο για τον χρυσό.


RE: Ο χρυσός το 2017 - Elpidoforos - 25/08/17 10:54:25

Θυμάμαι Κώστα τις τιμές που λέω.
Δηλαδή τέλος του 2017 είναι πολύ πιθανή η τιμή που έδωσα,αλλά και έτσι να μην γίνει δεν έχει και πολύ σημασία.
Τώρα όσο αναφορά με το μουαγέ που λές είναι πολύ σχετικό,δλδ ένας καλός επενδυτής που έχει μπεί στα επίπεδα του 1150-1250 για να φθάσει τα 900 με μουαγιέ πρέπει να έχει ένα καράβι ΕΥΡΟΠΟΥΛΑ.Smile
Ευτυχώς που δεν είμαι επενδυτής γιατί με αυτά που ακούω, θα ξεχάσω και τα λίγα μαθηματικά που γνωρίζω.
Όταν έχουμε χρήματα αγοράζουμε αυτό που πρέπει, και όχι ότι πετάει στον ουρανό.
Θυμήσου λίγο και το μουαγέ που έκαναν παλαιότερα με τις μετοχές.
Θυμήσου τις επενδύσεις στα ακίνητα.
Θυμήσου θυμήσου θυμήσου και άλλα παρόμοια, και τότε θα καταλάβεις το πνεύμα μου.


RE: Ο χρυσός το 2017 - GKCollect - 25/08/17 23:27:55

Ένας φίλος ενός φίλου, κάποιου φίλου μου έδωσε 2 πίνακες με τα στοιχεία έτους, από 26 Αυγ 2016 ως 26 Αυγ 2017. Ο επάνω πίνακας δείχνει την πορεία της ισοτιμίας ευρώ-δολάριο και ο κάτω την πορεία του χρυσού. Παρόλο που το ευρώ χάνει ξεκάθαρα τη μάχη με το δολάριο, βλέπετε ότι ο χρυσός αντέχει και έχει συνολικά ανοδική πορεία. Αν η κατάσταση συνεχιστεί έτσι, και πιάσει π.χ. το 1.40 το δολάριο, πράγματι ο χρυσός δεν φαίνεται να μπορεί να πάει πολύ ψηλά και ίσως να δεχθεί κι άλλες πιέσεις (μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να μασάει). Αλλά, αν επιβεβαιωθούν τα σενάρια για πιο χαλαρό ευρώ, που μέχρι και οι Γερμανοί πλέον συζητάνε, τότε ο χρυσός θα ακολουθήσει γρήγορους ανοδικούς ρυθμούς.

Ο φίλος του φίλου του φίλου μου, μου είπε ότι προς το παρόν, ακόμη κι αν έχει ανέβει ο χρυσός, απλώς αντιστέκεται στις ισοτιμίες. Το βασικό είναι να περιμένουμε το παρασύνθημα για την χαλάρωση, μάλλον μετά τις Γερμανικές εκλογές (εκτός αν υπάρξει κάποιο απρόοπτο). Το παρασύνθημα θα δοθεί από κάποιο στέλεχος της ΕΚΤ ή της Κομισιόν και θα είναι η εκκίνηση για την πραγματική ανοδική πορεία. 

Αλλά... ο φίλος του φίλου του φίλου μου, είναι άσχετος, οπότε μην δίνετε και τόσο σημασία σ' αυτά που λέει.


RE: Ο χρυσός το 2017 - babis - 26/08/17 19:39:25

Φίλε μου κόψε τους πωλούς φίλους ότι θέλουν λένε και εγώ είχα τον elpidoforo φίλο τον έκοψα και βρήκα την υγειά μου


RE: Ο χρυσός το 2017 - Douglas Whittacker - 27/08/17 02:26:57

Να το ξαναπώ (το έχω πει αλλού, πρώτη φορά όμως εδώ), ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΥ, όπως και για οποιοδήποτε άλλο χρηματιστηριακό είδος (μετοχές, εμπορεύματα, συναλλάγματα, κλπ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.

Εξαιρούνται αυτοί που έχουν "εσωτερική πληροφόρηση" (που αυτό όμως δεν ισχύει για τον χρυσό), με την έννοια ότι π.χ. δουλεύω εγώ στην "Πειραϊκή-Πατραϊκή" (επίτηδες λέω εταιρεία που δεν υπάρχει) και μαθαίνω εγώ (πριν ανακοινωθεί) ότι έκλεισε μια δουλειά με τον αμερικάνικο στρατό να τους φτιάξει 200εκ. τετρ μέτρα υφάσματος για τις στολές τους. Όταν ανακοινωθεί (ή διαρρεύσει) ή είδηση, θα ανέβει η μετοχή της ΠΠ. Ε, πάω και αγοράζω μετοχές πριν ανακοινωθεί, και κονομάω όταν ανέβουν. Αυτό, ναι, μπορεί να γίνει. Αλλά σημειωτέον ότι η εκμετάλευση της "εσωτερικής πληροφόρησης" διώκεται στις ΗΠΑ, και νομίζω κι εδώ.

Αλλά για τον χρυσό, δεν είναι δυνατόν να υπάρξει εσωτερική πληροφόρηση, τι είδους πληροφόρηση θα είναι αυτή? Ότι στο τάδε ορυχείο ανακαλύφτηκε καινούρια φλέβα? Πολύ μικρή επίδραση θα έχει στην (διεθνή) τιμή του.

Επίσης: Την τιμή του χρυσού δεν την καθορίζουν οι πράξεις αγορών και πωλήσων φυσικού χρυσού, αλλά τα συμβόλαια "χαρτιών", δηλαδή πράξεις που κλείνονται στα χρηματιστήρια (προθεσμιακές κυρίως) χωρίς φυσική μετακίνηση του μετάλλου. Αυτό, διαμορφώνει την τιμή "αέρα", χωρίς να αλλάζει χέρια το πράμα. Και το ποσοστό αυτών των πράξεων (σε σύγκριση με τις πράξεις φυσικού χρυσού) είναι εξαιρετικά μεγαλύτερο. Εκατοντάδες φορές πάνω.

Αν είχαμε (είχε κάποιος) τη δυνατότητα να προβλέψει την μελλοντική διαμόρφωση της τιμής ενός πράγματος, δεν θα έκανε άλλο τίποτα στη ζωή του: Θα έπαιζε χρηματιστήριο και θα κονόμαγε. Υπάρχουν τέτοιοι (που ζουν από τα χρηματιστήρια) αλλά όχι από τον χρυσό. Από άλλα, ή από σταθερές προμήθειες (οι brokers δηλαδή).


RE: Ο χρυσός το 2017 - Elpidoforos - 27/08/17 11:04:33

(26/08/17 19:39:25)babis Έγραψε:  Φίλε μου κόψε τους πωλούς φίλους ότι θέλουν λένε και εγώ είχα τον elpidoforo φίλο τον έκοψα και βρήκα την υγειά μου
Εσύ κοίτα να κόψεις α) τους πολλούς καφέδες γιατί σε βλέπω να βαδίζεις και να παραμιλάς, και β) πάψε να πιστεύεις σε παλαβές τιμές γιατί όταν θα έρθει η ώρα θα ψάχνεις να βρείς ψυχίατρο. Big Grin
Βρε μέχρι και ο milou εξαφανίστηκε, του έδωσα το φώς το αληθινό και τέρμα τα δίφραγκα. Big Grin Big Grin