Συλλεκτικό Στέκι
2012 PROOF SOVEREIGN. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Αγγλικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-87.html)
+--- Νήμα: 2012 PROOF SOVEREIGN. (/thread-4672.html)



2012 PROOF SOVEREIGN. - rubirosa - 30/03/21 20:38:58

Καλησπέρα σας, σήμερα είδα ότι δεν έχει περάσει θέμα με τis λίρες 2012, εκτός από πωλήσεις.
Είναι one year type, θυμάμαι όταν βγήκε έλεγαν κάποιοι: σαν την Dolly είναι τ'άλογο...,εγώ που έχω κλειστά τα αφτιά μου, την πήρα και ευχαριστώ τον κ.gkoundo,που μου την είχε στείλει από το Λονδίνο!
Αν και αργοπορημένα,εννέα χρόνια μετά, ευκαιρία να γίνει και μια συζήτηση (αποτίμηση) της πορείας της.


RE: 2012 PROOF SOVEREIGN. - cat - 30/03/21 21:03:29

Θαναση θεωρω πως πολλοι ανεμεναν μεγαλη υπεραξια γι αυτες τις λιρες. Δεν νομιζω οτι επαληθευτηκαν οι προσδοκιες τους. Αυτο ισως δημιουργησε μια μικρη απογοητευση σε καποιους. Θεωρω πως ειναι ενα ομορφο σχεδιο οπως κ ναχει


RE: 2012 PROOF SOVEREIGN. - E.X.N - 30/03/21 21:12:53

Δεν εχω ιδεα απο της λιρες ,το μονο που ακουω ειναι οτι 70ρες εχουν τεραστια υπεραξια,γνωμη μου στειλτην για πιστοποιηση κρατα  και την καψουλα και εαν γραψει 70 εδωσες τεραστια υπεραξια στο νομισμα σου θανασση.Καλη τυχη .


RE: 2012 PROOF SOVEREIGN. - rubirosa - 30/03/21 22:50:03

Μέχρι στιγμής την βλέπω 2η. μετά του 1989, ενδεχομένως με τον καιρό να πάει πιο πάνω του 2017.


RE: 2012 PROOF SOVEREIGN. - babis - 30/03/21 23:09:41

Θανάση εχτές αγόρασα μία 70αρα στα 1450 ευρώ για το μαγαζί  και οι πιστοποιημένες όπως αναφέρει και ποιο πάνω ο φίλος cat έχουν τεράστια υπεραξία να την χαίρεσαι και να ξέρεις ότι έχουν εξαφανιστεί από την αγορά


RE: 2012 PROOF SOVEREIGN. - rubirosa - 31/03/21 20:36:18

Μπάμπη  αυτό που έχω πάρα πολύ καιρό να δω, είναι ολόκληρο σετ.


RE: 2012 PROOF SOVEREIGN. - babis - 31/03/21 23:10:52

Φίλε έχουν σπάσει τα ποιο πολλά


RE: 2012 PROOF SOVEREIGN. - digo - 01/04/21 14:07:46

Θανάση, προσπερνάω το θέμα των υπεραξιών γιατί δεν γράφουμε σε επενδυτικό φορουμ. Η λίρα του 2012  βγήκε για τα 60 χρόνια της βασιλειας της Ελισαβετ, πριν ακόμη ξεπεράσει και την προ-προ-γιαγιά της την Βικτωρια σε ρεκόρ μακρύτερης παραμονής στον Αγγλικό θρόνο.


Μπούχτισαν πια οι χαράκτες, 5 η 6 διαφορετικα πορτραιτα, (εξαιρουμένου του ανφας του 1989) και πείραξαν το «ιερό» σχέδιο του Pistrucci στον οπισθοτυπο. Θυμάμαι τι θάψιμο είχε φάει όταν πρωτοπαρουσιάστηκε, από κάποιους συλλεκτες που γενικα δεν φημίζονται για το νεωτεριστικό τους πνεύμα . Η ουσία είναι ότι η προσπάθεια έγινε, σε άλλους αρέσει, σε άλλους δεν αρέσει αλλά και στους μεν και στους δε, παραμένει ένα νόμισμα που θα ηθελαν πολύ να το εντάξουν στη συλλογή τους ποσο μάλιστα σε προυφ. 8 χιλιάδες και κάτι mintage συν όσα μπήκαν σε σετ, νομίζω ότι ο αριθμός είναι πολύ μικρός αν αναλογιστούμε ότι πι συλλεκτες χρυσών λιρων είναι οι πολυπληθέστεροι στον κόσμο (για να μην γίνεται παρανόηση και άνιση σύγκριση  με τεχνητές σπανιοτητες όπως η Una του 2019 που δεν ανήκει σε κανενα σετ).

Εμένα δεν μου κάνει ούτε κρύο ούτε ζέστη σαν σχέδιο αλλά είμαι γενικα υπέρ τέτοιων προσπαθειών. Το Royal Mint έχει βγάλει κι αλλά νεωτεριστικα σχέδια όπως πχ το silver crown του Γεωργίου του 5ου το 1935 σε στυλ αρ ντεκο που είναι περιζήτητο 86 χρόνια αργότερα. 

Θερμά συγχαρητήρια για την προσθήκη στην συλλογή σου.


Τέλος, η παρατήρηση του Babis αλλά και η δικη σου ότι τα περισσότερα σετ έχουν σπασει, είναι κι αυτό δείγμα της υπεραξίας που θα πάρουν τα σετ που ΔΕΝ έσπασαν και έμειναν άθικτα, αλλά το τελευταίο αφορά μόνον επενδυτικά σχέδια.

Και πάλι καλοριζικη.


RE: 2012 PROOF SOVEREIGN. - rubirosa - 01/04/21 20:28:47

Σ'ευχαριστώ Δημήτρη!και ναι αυτή είναι η δυναμική, που έχουν τα one year type!
Και το σπάσιμο των σετ για υπεραξίες γίνεται, αλλά στην περίπτωση που το πεντόλιρο και η λίρα γράψουν 70, αλλιώς βράσε όρυζα,
Και εδώ συμφωνώ μαζί σου, ότι κάποια στιγμή θα πάρουν πάνω τα άρτια σετ.


RE: 2012 PROOF SOVEREIGN. - john v - 02/04/21 23:05:34

(30/03/21 23:09:41)babis Έγραψε:  Θανάση εχτές αγόρασα μία 70αρα στα 1450 ευρώ για το μαγαζί  και οι πιστοποιημένες όπως αναφέρει και ποιο πάνω ο φίλος cat έχουν τεράστια υπεραξία να την χαίρεσαι και να ξέρεις ότι έχουν εξαφανιστεί από την αγορά

ΣΩΣΤΑ