Συλλεκτικό Στέκι
Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Κωνσταντίνος Β' (1964-1973) (https://syllektiko-steki.gr/forum-17.html)
+--- Νήμα: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών (/thread-4682.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - cat - 05/04/21 22:14:27

Αγαπητε Μπαμπη εξαιρετικα κοματια. Μπραβο


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - babis - 05/04/21 22:23:40

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για τα καλά  σας λόγια


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - rubirosa - 06/04/21 06:39:38

Πολύ δυνατές προσθήκες !!!!!


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - orfeas - 06/04/21 12:10:20

(05/04/21 19:42:48)sac Έγραψε:  
Αξιότιμε κύριε Ορφεύ (sic), μήπως υπονοείτε ότι δεν πρόκειται για "χαριστικές κοπές" (δωράκια), αλλά για τα γνωστά "mint games";
 
Ξέρω, ποτέ δεν θα διακυβεύατε την αξιοπιστία σας σκαρώνοντας θεωρίες χωρίς στοιχεία, αλλά... ένα φυτίλι πάντα βοηθάει τη συζήτηση. :-)

 
 Αγαπητέ  “Sac”, δεν υπονοώ τίποτα, γιατί δεν έχω μελετήσει ή ψάξει αυτά τα νομίσματα και οι γνώσεις μου για αυτά είναι πολύ περιορισμένες έως ασήμαντες.
 
Η ανάρτησή μου είναι ένα φυτίλι για μια συζήτηση με συλλέκτες που πιθανόν έχουν ασχοληθεί, ώστε να εμπλουτισθούν οι γνώσεις όλων μας
 --------------------------------------------------------------

(05/04/21 20:43:28)andreascretanumismatics Έγραψε:  
 
Καλησπέρα σας κύριε Ορφέα,η μοναδικότητα που ανέφερα είναι για το σετ αφού το άλλο που έχει κατασκευαστεί έχει "σπάσει" και δεν είναι όλα μαζί τα νομίσματα χρυσά και ασημένια. 
 
Ευχαριστώ πάντως για τα καλά σας λόγια

 
Αγαπητέ (Μπάμπη ?) andreascretanumismatics, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
 
Ενα ερώτημα που έχω, από που υπάρχει η πληροφορία των 2 σετ μόνο, εκ των οποίων το ένα «σπασμένο» ? ?
 
Θα ήθελα να σου πώ ότι έχω στην συλλογή μου, εδώ και πολλά χρόνια ένα σετ 10 και 20 λεπτά, υπερπλήρες δηλαδή : εμπροσθ και οπισθοτυπο σε χρυσό, άργυρο, χαλκονικέλιο, πλατίνα και αλουμίνιο
 
Για να βοηθήσω στην συζήτηση, θα αναρτήσω μόλις μπορέσω, μέσα στην εβδομάδα, έναν πίνακα δημοπρασιών όπου έχουν παρουσιαστεί τέτοια κομμάτια

Φιλικά

ορφεας
Υ.Γ. Προτιμώ το σκέτο Ορφέας χωρίς το κύριε


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - sac - 06/04/21 12:15:58

(06/04/21 12:10:20)orfeas Έγραψε:  Η ανάρτησή μου είναι ένα φυτίλι για μια συζήτηση με συλλέκτες που πιθανόν έχουν ασχοληθεί, ώστε να εμπλουτισθούν οι γνώσεις όλων μας

Προφανώς συμφωνούμε απόλυτα, αν και εννοούσα ότι εγώ το βάζω το φυτίλι (όπως συνηθίζω)... :-)

(Το "κύριε Ορφεύ" δεν μου είπες αν σου άρεσε, χεχε.)


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - gkounto - 06/04/21 16:36:02

Εγώ του έδωσα αυτή την πληροφορία Ορφέα και εγώ του τα πούλησα.


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - orfeas - 06/04/21 16:40:09

(06/04/21 12:15:58)sac Έγραψε:  
(06/04/21 12:10:20)orfeas Έγραψε:  Η ανάρτησή μου είναι ένα φυτίλι για μια συζήτηση με συλλέκτες που πιθανόν έχουν ασχοληθεί, ώστε να εμπλουτισθούν οι γνώσεις όλων μας

Προφανώς συμφωνούμε απόλυτα, αν και εννοούσα ότι εγώ το βάζω το φυτίλι (όπως συνηθίζω)... :-)

(Το "κύριε Ορφεύ" δεν μου είπες αν σου άρεσε, χεχε.)

Γιώργο μου, 

το "κύριε" δεν μου άρεσε.
Αντιθέτως το "Ορφεύ" μου άρεσε πολύ,  Smile  αφου έχω κάμποσα χρόνια να το ακούσω

ορφεας


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - gkounto - 06/04/21 16:55:06

H πληροφορία είναι από τον Mark Rasmussen που τότε δούλευε για τον Spink και από τον οποίο τα αγόρασα πριν 10 χρόνια και ήταν παρών κατά την κοπή. Δεν έκοψαν μόνο Ελλάδα αλλά πολλά κράτη μεταξύ των οποίων και Κούβα. Η κοπή έγινε περί τα τέλη της δεκαετίας του 1960 και ο Spink που τότε συνεργαζόταν με την Ελλάδα κράτησε τα ελληνικά.


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - orfeas - 06/04/21 17:23:57

(06/04/21 16:36:02)gkounto Έγραψε:  Εγώ του έδωσα αυτή την πληροφορία Ορφέα και εγώ του τα πούλησα.

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο μου.

Οπως έγραψα πιο πάνω οι γνώσεις μου για αυτά είναι ασήμαντες. Περιορίζονται μόνο στις περιγραφές των διαφόρων δημοπρασιών.
Οπότε οποιεσδήποτε πληροφορίες για αυτά είναι ευπρόσδεκτες

φιλικά

ορφεας


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - orfeas - 06/04/21 17:36:58

(06/04/21 16:55:06)gkounto Έγραψε:  H πληροφορία είναι από τον Mark Rasmussen που τότε δούλευε για τον Spink και από τον οποίο τα αγόρασα πριν 10 χρόνια και ήταν παρών κατά την κοπή. Δεν έκοψαν μόνο Ελλάδα αλλά πολλά κράτη μεταξύ των οποίων και Κούβα. Η κοπή έγινε περί τα τέλη της δεκαετίας του 1960 και ο Spink που τότε συνεργαζόταν με την Ελλάδα κράτησε τα ελληνικά.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ Γιώργο μου

Οποιες άλλες λεπτομέρειες όπως Νομισματοκοπείο, αφορμή για την κοπή κλπ κλπ θα είναι ευπρόσδεκτες.

Πάντως η ποσότητα κοπής είναι πολύ-πολύ περιορισμένη, (πράγμα που τα κάνει πολύ σπάνια), αλλά δεν είναι μόνο 2 σετ, αφού ήδη υπάρχουν γνωστά το σετ το δικό σου, το δικό μου και τα κομμάτια στις διάφορες δημοπρασίες

φιλικά
ορφεας