Συλλεκτικό Στέκι
Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Κωνσταντίνος Β' (1964-1973) (https://syllektiko-steki.gr/forum-17.html)
+--- Νήμα: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών (/thread-4682.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - gkounto - 06/04/21 18:09:17

Μου δίνεις την αφορμή λοιπόν να σας πω την ιστορία όπως μου την διηγήθηκε ο Mark.
Περί το τέλος της δεκαετίας του 1960 το Royal mint σε συνεργασία με τον Spink βοήθησαν το νομισματοκοπείο της Κρεμνίτσας να κόψει νομίσματα πολλών ξένων Κρατών μεταξύ των οποίων και της Ελλάδας. Το Royal mint παρείχε  τεχνογνωσία και ο Spink διοικητική υποστήριξη και ένα είδος liaison μεταξύ εμπλεκομένων.
Στο τέλος της δουλειάς και σαν ένδειξη ευχαριστιας το νομισματοκοπείο με άδεια των κρατών που τα αφορούσε έδωσε άδεια να κοπούν δυο σετ από όλες τις χώρες σε ευγενή και αλλά μέταλλα.
Κάποια κράτησε ο Spink  και κάποια το Royal mint. Νομίζω υπήρξε συμφωνία αν θυμάμαι καλά να μην δοθούν πριν κάποια χρόνια αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Ο Spink κράτησε όπως είπα τα ελληνικά αλλά και της Κούβας, αλγεριας και Τυνησίας. 
Τα αγόρασα όλα εγώ από τον Spink το 2011 και της Ελλάδας από τον ίδιο τον Rasmussen που το είχε στην κατοχή του έχοντας το αγοράσει κατά την αποχώρηση του από την εταιρεία.
Ο Mark μου μίλησε για δυο από όλες τις χώρες. Μέχρι εκεί ξέρω.


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - soumies - 06/04/21 19:45:36

Πάμε και λίγο στην εξ αντικειμένου λογική και όπως γνωρίζουμε τους νόμους.

Για οποιοδήποτε λόγο και εάν κοπεί οτιδήποτε που φέρει ονομαστική αξία και όνομα χώρας (αφορά και την Ελλάδα) απαιτείται άδεια της Κεντρικής Τράπεζας της χώρας (και της Ελλάδας).

Επίσης ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ απαιτείται η οποιαδήποτε έγκριση για οποιαδήποτε εκτύπωση/τύπωση/έκδοση νομίσματος, να υπάρχει δημοσίευση σε ΦΕΚ, άρα να υπάρχει νόμος.

Σήμερα αυτά καθορίζονται από την ΕΚΤ.

Πληροφοριακά, η ΜΟΝΑΔΙΚΗ  περίπτωση που εκδόθηκε (από την Ελλάδα) νόμισμα ΧΩΡΙΣ έγκριση από την Ε.Ε αφορούσε το πρώτο χρυσό 200ευρω και το ασημένιο, για την ίδρυση της Τράπεζας της Ελλάδος. Αυτός ήταν ο λόγος που τα νομίσματα ήταν μπλοκαρισμένα και τελικά μετά από ενέργειες και ΝΟΜΙΜΕΣ διαδικασίες, τα νομίσματα αυτά πήγαν στο κοινό. Τα είχε μπλοκάρει η ΕΚΤ.

Θα μου επιτρέπεψετε να το θεωρήσω "καλόβολη θεωρία" (συγγνώμη Γιώργο και δεν το λέω ειρωνικά) το ότι κάποιοι (τόσο σπουδαίοι ήτανWink που όλες οι χώρες (διάφορες τέλος πάντων) συναίνεσαν να τυπωθούν (παράνομα σίγουρα) τα νομίσματα αυτά.

Για ποιο λόγο κόπηκαν και τι εξυπηρετούσε η κοπή τους; ...και μάλιστα κάποιος υπάλληλος κράτησε τηε Ελλάδας και άλλων χωρών... Δηλαδή έδωσαν έγκριση οι χώρες (τόόόσο εύκολα) για να τυπωθούν νομίσματα και να τα κρατήσει ο ΧΨΩ φεύγοντας από την εταιρεία. Φευ όχι Ορφεύ  Smile

Με κανένα τρόπο δεν υπονοώ ότι τα συγκεκριμένα δεν είναι σπάνια.

Αυτό όμως που ξεκάθαρα εννοώ, είναι ότι όπως ορισμένοι "υπάλληλοι" του νομισματοκοπείου "πετάνε" στις μήτρες διάφορους δίσκους, αρπάζουν δοκιμαστικές κοπές από κλίβανους κλπ κλπ, κάπως έτσι (υποθέτω) φτιάχτηκαν και αυτές οι κοπές.


Φαντάζομαι ότι οποιαδήποτε ιστορία κρύβεται από πίσω, δεν μειώνει την αξία τους. Εκτός εάν στα υπόγεια του SPINK μετά τα 100ρικα του 35 πήραν σειρά αυτά.


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - gkounto - 06/04/21 20:09:57

Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ο,τι θέλει. Σας είπα την ιστορία όπως την γνωρίζω.
Συχνά κάνουμε ένα σφάλμα και το κάνουμε όλοι. Κρίνουμε το παρελθόν με κριτήρια του παρόντος. 
Αν γίνεται εδώ από εσένα soumies  (συγγνώμη δεν θυμάμαι το όνομα σου) δεν ξέρω. 
Πολλοί μεγάλοι συλλέκτες του παρελθόντος είχαν αυτή ακριβώς την δυνατότητα. Να κόβουν νομίσματα κατά το δοκουν κατά παραγγελία. Κάτι που σήμερα είναι αδιανόητο.
Άλλωστε όλα τα off metal strike που γνωρίζω δεν είναι προϊόν υπαλλήλων του νομισματοκοπείου αλλά κατά παραγγελία συλλεκτών ή κυβερνητικών υπαλλήλων. 
Το να πετάς έτσι ένα δίσκο και να φτιάχνεις ένα ας πούμε mint error σύμφωνοι δεν είναι και κάτι σπουδαίο. 
Το να φέρνεις όμως χρυσό και άλλα πανάκριβα μέταλλα και να φτιάχνεις κρυφά δίσκους και να τα χτυπάς χωρίς κανείς να το γνωρίζει ε εδώ έχω τις αμφιβολίες μου ότι έγιναν άρπα κόλα. 
Δεν το πιστεύω και εν πάσει περιπτώσει έχω τέτοια εμπιστοσύνη στις πηγές μου ώστε να είμαι σε θέση να σας τις αποκαλύψω.


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - sotiris - 06/04/21 20:23:08

(06/04/21 12:10:20)orfeas Έγραψε:  Θα ήθελα να σου πώ ότι έχω στην συλλογή μου, εδώ και πολλά χρόνια ένα σετ 10 και 20 λεπτά, υπερπλήρες δηλαδή : εμπροσθ και οπισθοτυπο σε χρυσό, άργυρο, χαλκονικέλιο, πλατίνα και αλουμίνιο
Ορφεα το ... τερματισες !!! (τα εντονα μαυρα γραμματα δικα μου).
Σωτηρης
υ.γ. Και εγω δεν το καταλαβαινω πως οι διαφορες χωρες "συναινεσαν" στο να κοπει κατι για να το παρουν ιδιωτες και οικοι. Υπαρουν στα αρχεια της Κρεμνιτσα στοιχεια για τα ποσα κοπηκαν και σε τι? Συνηθως τα νομισματοκοπεια κρατανε αρχεια για το τι κοπηκε, σε τι ποσοτητα και ποτε. Ποιος μας λεει οτι οταν εφυγε ο Mark και οι αλλοι "επισημοι" το νομισματοκοπειο της Κρεμνιτσα δεν χτυπησε και αλλα σετ? (δεν το λεω σαν ειδηση, απλως κανω μια εικασια). Απο ο,τι αφηνει να εννοηθει ο Ορφεας εχουν βγει αρκετα (?) σε προηγουμενες δημοπρασιες που δεν ανηκουν στα 2 σετ, ενα πληρες σε 5 μεταλλα (!) και ενα σε χρυσο/αργυρο.


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - orfeas - 06/04/21 20:38:03

(06/04/21 20:23:08)sotiris Έγραψε:  
(06/04/21 12:10:20)orfeas Έγραψε:  Θα ήθελα να σου πώ ότι έχω στην συλλογή μου, εδώ και πολλά χρόνια ένα σετ 10 και 20 λεπτά, υπερπλήρες δηλαδή : εμπροσθ και οπισθοτυπο σε χρυσό, άργυρο, χαλκονικέλιο, πλατίνα και αλουμίνιο
Ορφεα το ... τερματισες !!! (τα εντονα μαυρα γραμματα δικα μου).
Σωτηρης
υ.γ. Και εγω δεν το καταλαβαινω πως οι διαφορες χωρες "συναινεσαν" στο να κοπει κατι για να το παρουν ιδιωτες και οικοι. Υπαρουν στα αρχεια της Κρεμνιτσα στοιχεια για τα ποσα κοπηκαν και σε τι? Συνηθως τα νομισματοκοπεια κρατανε αρχεια για το τι κοπηκε, σε τι ποσοτητα και ποτε. Ποιος μας λεει οτι οταν εφυγε ο Mark και οι αλλοι "επισημοι" το νομισματοκοπειο της Κρεμνιτσα δεν χτυπησε και αλλα σετ? (δεν το λεω σαν ειδηση, απλως κανω μια εικασια). Απο ο,τι αφηνει να εννοηθει ο Ορφεας εχουν βγει αρκετα (?) σε προηγουμενες δημοπρασιες που δεν ανηκουν στα 2 σετ, ενα πληρες σε 5 μεταλλα (!) και ενα σε χρυσο/αργυρο.

Δεν αφήνω να εννοηθεί τίποτα Σωτήρη μου. 
Μιλώ πάντοτε όταν έχω στοιχεία, και υποσχέθηκα ότι θα σας ανεβάσω εντος της εβδομάδος δημοπρασίες με λεπτομέρειες (ημ/νίες, φωτό και τις περιγραφές των δημοπρατών). 
Δυστυχώς μόνο αυτά ξέρω για αυτά τα κομμάτια

ορφεας


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - gkounto - 06/04/21 21:03:52

Δεν ξέρω τα στοιχεία του Ορφέα. Ξέρω για ένα σετ χρυσών (4 νομίσματα) που βγήκε στον Goldberg περίπου το 2002 δεν θυμάμαι ακριβώς και ήταν απούλητο (φήμες λένε ότι πουλήθηκε εκ των υστέρων ιδιωτικά). Και ένα ακόμα στον καραμητσο του 2004. Το επόμενο πάλι στον καραμητσο το 2018 είναι το δικό μου.
Προς τι όμως  αυτή η αρνητική δημοσιότητα;

Να σας ρωτήσω πόσα  20δρχαμα του 1833 κόπηκαν στο Μόναχο και πόσα στην Αθήνα;
Υπάρχουν πολλά κενά στην νομισματοκοπία.


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - sotiris - 06/04/21 21:03:54

(06/04/21 20:09:57)gkounto Έγραψε:  Πολλοί μεγάλοι συλλέκτες του παρελθόντος είχαν αυτή ακριβώς την δυνατότητα. Να κόβουν νομίσματα κατά το δοκουν κατά παραγγελία. Κάτι που σήμερα είναι αδιανόητο.
Άλλωστε όλα τα off metal strike που γνωρίζω δεν είναι προϊόν υπαλλήλων του νομισματοκοπείου αλλά κατά παραγγελία συλλεκτών ή κυβερνητικών υπαλλήλων. 
Δηλαδη μπορουσε ενας "μεγαλος συλλεκτης του παρελθοντος" να "κοβει νομισματα κατα παραγγελια"??? Dodgy Υπαρχουν καποια στοιχεια γι' αυτο? π.χ. ποιοι συλλεκτες, ποτε και ποια νομισματα (ρωταω καλοπροαιρετα γιατι δεν το ηξερα). Μπορουσαν λ.χ. διαφοροι εκλιποντες συλλεκτες (και παλι υποθεση κανω) να "παραγγειλουν" να τους κοψουν νομισματα σε διαφορα μεταλλα απο τους κανονικους δισκους ?????
gkounto Έγραψε:Το να φέρνεις όμως χρυσό και άλλα πανάκριβα μέταλλα και να φτιάχνεις κρυφά δίσκους και να τα χτυπάς χωρίς κανείς να το γνωρίζει ε εδώ έχω τις αμφιβολίες μου ότι έγιναν άρπα κόλα. 
Αυτο δεν ερχεται σε αντιθεση με το παραπανω που εγραψες? Πως μπορει καποιος μεγαλος συλλεκτης να παραγγελνει να κοπουν νομισματα ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ενω δεν μπορει να φερνει χρυσο και αλλα πανακριβα μεταλλα και να τα χτυπαει χωρις κανεις να το γνωριζει (προφανως απο τις χωρες των οποιων τα νομισματα χτυπαει γιατι το νομισματοκοπειο σιγουρα το ξερει, βλεπε σχολιο σου παραπανω)? Δεν μιλαμε να φτιαχνει κρυφα καινυργιους δισκους αλλα να χρησιμοποιει αυτους που εχουν ηδη κατασκευασθει γιατι προφανως αυτο ισχυει στην συγκεκριμενη περιπτωση.
Μηπως δεν καταλαβα καλα τι ηθελες να πεις με την αναρτηση σου?
Σωτηρης


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - sotiris - 06/04/21 21:14:27

(06/04/21 20:38:03)orfeas Έγραψε:  
(06/04/21 20:23:08)sotiris Έγραψε:  
(06/04/21 12:10:20)orfeas Έγραψε:  Θα ήθελα να σου πώ ότι έχω στην συλλογή μου, εδώ και πολλά χρόνια ένα σετ 10 και 20 λεπτά, υπερπλήρες δηλαδή : εμπροσθ και οπισθοτυπο σε χρυσό, άργυρο, χαλκονικέλιο, πλατίνα και αλουμίνιο
Ορφεα το ... τερματισες !!! (τα εντονα μαυρα γραμματα δικα μου).
Σωτηρης
υ.γ. Και εγω δεν το καταλαβαινω πως οι διαφορες χωρες "συναινεσαν" στο να κοπει κατι για να το παρουν ιδιωτες και οικοι. Υπαρουν στα αρχεια της Κρεμνιτσα στοιχεια για τα ποσα κοπηκαν και σε τι? Συνηθως τα νομισματοκοπεια κρατανε αρχεια για το τι κοπηκε, σε τι ποσοτητα και ποτε. Ποιος μας λεει οτι οταν εφυγε ο Mark και οι αλλοι "επισημοι" το νομισματοκοπειο της Κρεμνιτσα δεν χτυπησε και αλλα σετ? (δεν το λεω σαν ειδηση, απλως κανω μια εικασια). Απο ο,τι αφηνει να εννοηθει ο Ορφεας εχουν βγει αρκετα (?) σε προηγουμενες δημοπρασιες που δεν ανηκουν στα 2 σετ, ενα πληρες σε 5 μεταλλα (!) και ενα σε χρυσο/αργυρο.

Δεν αφήνω να εννοηθεί τίποτα Σωτήρη μου. 
Μιλώ πάντοτε όταν έχω στοιχεία, και υποσχέθηκα ότι θα σας ανεβάσω εντος της εβδομάδος δημοπρασίες με λεπτομέρειες (ημ/νίες, φωτό και τις περιγραφές των δημοπρατών). 
Δυστυχώς μόνο αυτά ξέρω για αυτά τα κομμάτια

ορφεας
Ορφεα,
Εννοουσα οτι το τερματισες πληροφορωντας μας για τα διαφορα μεταλλα στα οποια υπαρχουν κοπες !!! Δεν ειχα ιδεα οτι ειχαν κοπει και σε τοσα αλλα μεταλλα εκτος απο χρυσο / αργυρο (αυτο το κομματι της συλλογης σου δεν το εχω δει ...  Smile )
Κακη χρηση της γλωσσας λογω μη συχνης χρησης, επρεπε να γραψω "Απο ο,τι ειπε ο Ορφεας με τα στοιχεια που εχει". Τωρα βεβαια ο Μπαμπινιωτης μπορει και να πει οτι μεχρι να εμφανιστουν τα στοιχεια (πραγμα για το οποιο δεν εχω την παραμικρη αμφιβολια) ισως να ειμαι γραμματικα σωστος αλλα δεν θα κολλησουμε στις λεπτομερειες. Smile Smile Smile Ξερω οτι το αρχειο σου ειναι ΑΚΡΙΒΕΣ και ΤΕΡΑΣΤΙΟ και ειχα την χαρα να λαβω στο παρελθον πληροφοριες απο αυτο για διαφορα σπανια νομισματα.
Σωτηρης


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - gkounto - 06/04/21 21:33:36

Σωτηρη πραγματικά θέλω να πιστέψω ότι καλοπροαίρετα με ρωτάς αν και η δεύτερη αναφορά σου αφήνει υπονοούμενα. Ας είναι απαντώ.
Ως προς το πρώτο. Σαφώς και υπάρχουν στοιχεία μάλιστα είναι πολύ γνωστοί «συμπατριώτες» σου  αμερικανοί. Νομίζω και Άγγλοι. Πολλά αμερικανικά proofs έχουν ακριβώς αυτή την προέλευση απορώ πως δεν το γνωρίζεις.
2. Αυτό περί χρυσού και άλλων πολύτιμων μετάλλων το ανέφερα για να εξηγήσω ότι δεν μπορεί κάποιος υπάλληλος του νομισματοκοπείου να το έκανε αυτό από μόνος του προφανώς λόγω της μεγάλης αξίας και απαντώντας στα υπονοούμενα του soumies ότι τα έκαναν οι υπάλληλοι στο νομισματοκοπείο. Και φυσικά δεν θα μπορούσε να το κρύψει. Αλλά όταν γινόταν παραγγελία από κάποιον μεγάλο αυτό εννοούσα. Ήταν εύκολο να το καταλάβει κάποιος αυτό ειδικά 
ενας του επιπέδου σου ειλικρινά απορώ Σωτηρη.


Τέλος πάντων δεν πειράζει θα προσπαθήσω να βρω πληροφορίες για ποιος (οι) συλλέκτης έκανε παραγγελίες μάλιστα θυμάμαι μια δημοπρασία της heritage που το περιέγραφε αλλά θα δω τι μπορώ να βρω.


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - sac - 06/04/21 21:36:49

(06/04/21 18:09:17)gkounto Έγραψε:  Μου δίνεις την αφορμή λοιπόν να σας πω την ιστορία όπως μου την διηγήθηκε ο Mark.

Άντε, βρε Γιώργη, που θέλεις και σπρώξιμο!


Καλά κάνεις και λες την ιστορία, όπως την ξέρεις. Το ότι (ενδεχομένως) είναι μόνο ένα μέρος της πραγματικότητας, δεν είναι δική σου ευθύνη.

(Πρόσφατα κι εγώ έγραψα ότι "άνθρωπος που τον θεωρώ αξιόπιστο μου είπε... και ο καθένας ας το κρίνει όπως νομίζει".)

Ότι στα νομισματοκοπεία γίνονται Σόδομα και Γόμορρα... δεν το μάθαμε σήμερα.



(06/04/21 21:36:49)sac Έγραψε:  Το ότι (ενδεχομένως) είναι μόνο ένα μέρος της πραγματικότητας, δεν είναι δική σου ευθύνη.

Προς αποφυγή παρεξήγησης, εννοώ ότι όντως κάποιες πληροφορίες είναι αποσπασματικές ("κενά στη νομισματοκοπία", όπως το θέτεις κι εσύ).