Συλλεκτικό Στέκι
Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Κωνσταντίνος Β' (1964-1973) (https://syllektiko-steki.gr/forum-17.html)
+--- Νήμα: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών (/thread-4682.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - gkounto - 06/04/21 21:49:19

Εντάξει Γιώργο γίνονται. Αλλά δεν καταλαβαίνω που πάει όλη αυτή κουβέντα.
Είναι κρίμα να παίρνει αρνητική δημοσιότητα αυτή η σειρά.
Και όμως Γιώργο ο mark Rasmussen δεν λέει ψέματα γιατί να πει άλλωστε.


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - soumies - 06/04/21 22:05:08

Ζητάω συγγνώμη από όλους και ιδιαίτερα από τον Γιώργο, γιατί δεν είχα ούτε έχω πρόθεση για αρνητική δημοσιότητα.

Σαν υγιείς συλλέκτες (έτσι πιστεύω) προσπαθούμε να ανακαλύψουμε την προέλευση των συγκεκριμένων.

Τεχνικά θα το πάω παρακάτω, "αναλύοντας" τα συγκεκριμένα νομίσματα με συγκεκριμένες παρατηρήσεις.

1. Όλες οι Δεκάρες από το 1954 μέχρι και το 1971 έχουν το ίδιο αποτύπωμα τόσο εμπροσθότυπο όσο και οπισθότυπο.

Αμ δε, που είναι έτσι....

Συγκεκριμένα (ξέρω θα το αντιγράψει πάλι ο μουστάκιας και θα το στείλει pcgs για ποικιλία σαν δικό του):

Οι Δεκάρες του έτους 1971 έχουν τρεις ποικιλίες. Τουλάχιστον τόσες έχω εντοπίσει. ( Οι μοναδικές δεκάρες από το 1954-1971 που έχουν ποικιλίες).

 α. Για να το εντοπίσετε. Υπάρχουν τρία αμπελόφυλλα. Κοιτάξτε το δεξιό. Πηγαίνετε στη μέση του αμπελόφυλλου και εκεί που θεωρητικά είναι το κοτσάνι. Αριστερά υπάρχει μια ρόγα σταφύλι. Εκεί είναι οι τρεις ποικιλίες.
          -Στην πρώτη ποικιλία ΛΕΙΠΕΙ μία ρόγα
          - Στην δεύτερη ποικιλία η ίδια ρόγα είναι αχνή.
         - Στη τρίτη ποικιλία υπάρχει κανονικά η ρόγα όπως σε όλες τις υπόλοιπες χρονιές.
Πιο σπάνια συναντάται η τρίτη ποικιλία. Καμιά δεν είναι δύσκολη.
β. Τουλάχιστον αυτό που έχω παρατηρήσει, είναι ότι στις δύο πρώτες ο δακτύλιος της τρύπας είναι στενός, ενώ στη τρίτη ποικιλία χοντρός.

ΠΑΜΕ στα δοκίμια (δεκάρα). Παρατηρείστε ότι λείπει η ρόγα ή είναι πολύ αχνή. Αυτό σημαίνει ότι χρησιμοποίησαν 100% αντιγραφή από Δεκάρα του 1971 και όχι του 1969.
Παρατηρείστε πάλι την ημερομηνία στα δοκίμια. Το 1969 φαίνεται (από τη φωτό) ότι έχει πατήσει πάνω στο 1971 (ξεκαθαρα για μένα).

Τώρα επίσημες κοπές ή για επίσημους με τόσα σφάλματα;


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - gkounto - 06/04/21 22:07:15

Λοιπόν ο βασιλιάς Φαρουκ και ο Βιτοριο εμανουελε ΙΙΙ και οι αδερφοί gnecchi μου έρχονται στο μυαλό γνωστοί για τις ιδιωτικές τους παραγγελίες.
Αλλά θα ψάξω και τους Αμερικανούς μάλιστα ένας δυο είναι διασημότεροι από αυτούς που ανέφερα.


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - sac - 06/04/21 22:12:04

(06/04/21 21:49:19)gkounto Έγραψε:  Εντάξει Γιώργο γίνονται. Αλλά δεν καταλαβαίνω που πάει όλη αυτή κουβέντα.
Είναι κρίμα να παίρνει αρνητική δημοσιότητα αυτή η σειρά.
Και όμως Γιώργο ο mark Rasmussen δεν λέει ψέματα γιατί να πει άλλωστε.

Δεν είπα ότι λέει ψέματα. Για παράδειγμα, μπορεί αυτός να ξέρει για δύο και πίσω από την πλάτη του να κόπηκαν άλλα δέκα.

Η κουβέντα δεν πάει κάπου συγκεκριμένα, μην το παίρνεις ανάποδα (ή προσωπικά). Προφανώς, προκύπτει ότι με τις πληροφορίες του καθενός μπορεί να "συναρμολογηθεί" η πραγματικότητα ή ένα μέρος της. Μικρό ή μεγάλο, θα δείξει...

Για την αρνητική δημοσιότητα... αυτή μπορεί να προκύψει από δύο μεριές:
- Από αυτούς (όπως εγώ) που αντιπαθούν τέτοια πράγματα ή, αν θέλεις, "τα κάνουν κρεμαστάρια". Αυτούς μπορείς να τους αγνοήσεις.
- Από την πληροφορία ότι υπάρχουν περισσότερα. Αυτό... δεν μπορούμε να το αλλάξουμε...

Είναι κάτι ανάλογο με το ερώτημα κάποιου που έχει 20δραχμο του 1833 με μίσχο (μιας και το ανάφερες). "Έχω ένα από 958 ή ένα από 19.000;"



ΥΓ. Σου έχω πει κι άλλη φορά "γράφε χωρίς φόβο και πάθος". Για το πάθος δεν ανησυχώ, γιατί είσαι ήρεμος άνθρωπος. Για τον φόβο... μη τον αφήνεις να σε φοβίζει. :-)


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - sotiris - 06/04/21 22:19:45

(06/04/21 21:33:36)gkounto Έγραψε:  Σωτηρη πραγματικά θέλω να πιστέψω ότι καλοπροαίρετα με ρωτάς αν και η δεύτερη αναφορά σου αφήνει υπονοούμενα. Ας είναι απαντώ.
Ως προς το πρώτο. Σαφώς και υπάρχουν στοιχεία μάλιστα είναι πολύ γνωστοί «συμπατριώτες» σου  αμερικανοί. Νομίζω και Άγγλοι. Πολλά αμερικανικά proofs έχουν ακριβώς αυτή την προέλευση απορώ πως δεν το γνωρίζεις.
2. Αυτό περί χρυσού και άλλων πολύτιμων μετάλλων το ανέφερα για να εξηγήσω ότι δεν μπορεί κάποιος υπάλληλος του νομισματοκοπείου να το έκανε αυτό από μόνος του προφανώς λόγω της μεγάλης αξίας και απαντώντας στα υπονοούμενα του soumies ότι τα έκαναν οι υπάλληλοι στο νομισματοκοπείο. Και φυσικά δεν θα μπορούσε να το κρύψει. Αλλά όταν γινόταν παραγγελία από κάποιον μεγάλο αυτό εννοούσα. Ήταν εύκολο να το καταλάβει κάποιος αυτό ειδικά 
ενας του επιπέδου σου ειλικρινά απορώ Σωτηρη.


Τέλος πάντων δεν πειράζει θα προσπαθήσω να βρω πληροφορίες για ποιος (οι) συλλέκτης έκανε παραγγελίες μάλιστα θυμάμαι μια δημοπρασία της heritage που το περιέγραφε αλλά θα δω τι μπορώ να βρω.
Γιωργο ειλικρινα δεν αφηνω ΚΑΝΕΝΑ υπονοουμενο, απλως συζητηση κανουμε για να μαθουμε. Δεν το ηξερα πραγματικα για τα Αμερικανικα προυφ γιατι δεν ασχολουμαι με αυτα τα νομισματα.
Οσο για το δευτερο, παλι δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις, δηλαδη μπορουσε καποιος "μεγαλος" (για να χρησιμοποιησω τη λεξη που αναφερεις) να κανει επισημη παραγγελια στο νομισματοκοπειο για να κοψει νομισματα μιας χωρας ΧΩΡΙΣ την συγκαταθεση αυτης της τριτης χωρας? Δεν μιλαμε για την Αμερικη οπου καποιος Αμερικανος (η Αγγλος) ζηταει απο το αμερικανικο νομισματοκοπειο να του κοψει νομισματα και αν γινει αυτο υπαρχει de jure η συγκαταθεση της χωρας γιατι το νομισματοκοπειο ειναι ομοσπονδιακος οργανισμος, αλλα για ενα Ευρωπαικο νομισματοκοπειο που κοβει νομισματα μιας αλλης Ευρωπαικης χωρας. Απο ο,τι εχω ακουσει εχει γινει αυτο στο παρελθον με τον Φαρουκ (?) αλλα δεν ξερω περαιτερω λεπτομερειες αν ηταν δηλαδη "επισημη" παραγγελια και αν η χωρα της οποιας νομισματα χτυπηθηκαν ειχε δωσει συγκαταθεση η οχι (η αν το πηρε χαμπαρι οτι εγινε μετα το γεγονος --- απλα δεν γνωριζω λεπτομερειες).
Και παλι λεω οτι γραφω τα παραπανω καλη τη πιστη για να γινει συζητηση και να μαθουμε κατι που δεν ξερουμε.
Δεν βλεπω καποια "αρνητικη δημοσιοτητα" σε σχεση με τα παραπανω νομισματα, το αντιθετο γινεται συζητηση και αν εχουν π.χ. κοπει 4-5 σειρες αντι για 2 αλλαζει κατι? Τα νομισματα ειναι ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ ετσι και αλλοιως!
Σωτηρης


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - sotiris - 07/04/21 05:49:31

(06/04/21 22:05:08)soumies Έγραψε:  Οι Δεκάρες του έτους 1971 έχουν τρεις ποικιλίες. Τουλάχιστον τόσες έχω εντοπίσει. ( Οι μοναδικές δεκάρες από το 1954-1971 που έχουν ποικιλίες).
 α. Για να το εντοπίσετε. Υπάρχουν τρία αμπελόφυλλα. Κοιτάξτε το δεξιό. Πηγαίνετε στη μέση του αμπελόφυλλου και εκεί που θεωρητικά είναι το κοτσάνι. Αριστερά υπάρχει μια ρόγα σταφύλι. Εκεί είναι οι τρεις ποικιλίες.
          -Στην πρώτη ποικιλία ΛΕΙΠΕΙ μία ρόγα
          - Στην δεύτερη ποικιλία η ίδια ρόγα είναι αχνή.
         - Στη τρίτη ποικιλία υπάρχει κανονικά η ρόγα όπως σε όλες τις υπόλοιπες χρονιές.
Πιο σπάνια συναντάται η τρίτη ποικιλία. Καμιά δεν είναι δύσκολη.
Πολυ ενδιαφερον. Μπορεις να βαλεις φωτογραφιες απο τις 3 ποικιλιες?
Σωτηρης


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - soumies - 07/04/21 07:04:22

Βάζω (βιαστικά) τις δύο πρώτες ποικιλίες (αχνή ρόγα και χωρίς ρόγα).

Δεν το συναντάμαι (την έλλειψη ρόγας) σε άλλη δεκάρα πλην αυτής του 1971. Την τρίτη ποικιλία (συνηθισμένο) δεν χρειάζεται νομίζω φωτό. Όλοι έχουμε δεκάρες και μπορούμε να δούμε τη ρόγα που λείπει στο 1971.


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - PANAGIOTIS - 07/04/21 10:45:49

(06/04/21 22:05:08)soumies Έγραψε:  Ζητάω συγγνώμη από όλους και ιδιαίτερα από τον Γιώργο, γιατί δεν είχα ούτε έχω πρόθεση για αρνητική δημοσιότητα.

Σαν υγιείς συλλέκτες (έτσι πιστεύω) προσπαθούμε να ανακαλύψουμε την προέλευση των συγκεκριμένων.

Τεχνικά θα το πάω παρακάτω, "αναλύοντας" τα συγκεκριμένα νομίσματα με συγκεκριμένες παρατηρήσεις.

1. Όλες οι Δεκάρες από το 1954 μέχρι και το 1971 έχουν το ίδιο αποτύπωμα τόσο εμπροσθότυπο όσο και οπισθότυπο.

Αμ δε, που είναι έτσι....

Συγκεκριμένα (ξέρω θα το αντιγράψει πάλι ο μουστάκιας και θα το στείλει pcgs για ποικιλία σαν δικό του):

Οι Δεκάρες του έτους 1971 έχουν τρεις ποικιλίες. Τουλάχιστον τόσες έχω εντοπίσει. ( Οι μοναδικές δεκάρες από το 1954-1971 που έχουν ποικιλίες).

 α. Για να το εντοπίσετε. Υπάρχουν τρία αμπελόφυλλα. Κοιτάξτε το δεξιό. Πηγαίνετε στη μέση του αμπελόφυλλου και εκεί που θεωρητικά είναι το κοτσάνι. Αριστερά υπάρχει μια ρόγα σταφύλι. Εκεί είναι οι τρεις ποικιλίες.
          -Στην πρώτη ποικιλία ΛΕΙΠΕΙ μία ρόγα
          - Στην δεύτερη ποικιλία η ίδια ρόγα είναι αχνή.
         - Στη τρίτη ποικιλία υπάρχει κανονικά η ρόγα όπως σε όλες τις υπόλοιπες χρονιές.
Πιο σπάνια συναντάται η τρίτη ποικιλία. Καμιά δεν είναι δύσκολη.
β. Τουλάχιστον αυτό που έχω παρατηρήσει, είναι ότι στις δύο πρώτες ο δακτύλιος της τρύπας είναι στενός, ενώ στη τρίτη ποικιλία χοντρός.

ΠΑΜΕ στα δοκίμια (δεκάρα). Παρατηρείστε ότι λείπει η ρόγα ή είναι πολύ αχνή. Αυτό σημαίνει ότι χρησιμοποίησαν 100% αντιγραφή από Δεκάρα του 1971 και όχι του 1969.
Παρατηρείστε πάλι την ημερομηνία στα δοκίμια. Το 1969 φαίνεται (από τη φωτό) ότι έχει πατήσει πάνω στο 1971 (ξεκαθαρα για μένα).

Τώρα επίσημες κοπές ή για επίσημους με τόσα σφάλματα;

Στο βιβλίο του Καραμήτσου Hellas Coins (2007) σελ.130 γράφει για διαφορές ακριβώς στον καρπό-ρόγα που σημειώνεις στα δεκάλεπτα των ετών 1966 σε σχέση με τα δεκάλεπτα του 1969. Οι μικροδιαφορές αυτές είναι γνωστές από παλαιότερα....Όσο για την επαναχάραξη της ημερομηνίας στα μεν 10 λεπτά φαίνεται να είναι πάνω στο 1 αλλά στα 20 λεπτά σαν να είναι πάνω στο 4 (είχα δει τα νομίσματα στη δημοπρασία 649 του Καραμήτσου και είναι καταπληκτικά κομμάτια!).


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - soumies - 07/04/21 11:25:51

Δεν έχω το βιβλίο του Καραμήτσου του 2007.

Υπάρχουν μικροδιαφορές στις εκτυπώσεις για τις χρονολογίες αυτές αλλά δεν γνωρίζω άλλη χρονολογία πλην του 1971 να λείπει ρόγα. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα ξέρω όλα.

Θα μπορούσες να αναφέρεις τι ακριβώς γράφει στο βιβλίο; Σε ποια χρονολογία από αυτές που αναφέρει το βιβλίο λείπει ρόγα;

Εγώ το ανέφερα με τη λογική ότι τα συγκεκριμένα δοκίμια της δεκάρας αντιγράφηκαν από αυτά του 1971.

Πολύ καλή η παρατήρησή σου όμως ότι και οι εικοσάρες αφορούν άλλη χρονολογία.


RE: Δοκιμαστικοί Δίσκοι 10 και 20 Λεπτών - solferino - 07/04/21 11:32:56

https://coins.ha.com/itm/patterns/1868-complete-16-piece-aluminum-pattern-proof-set-cent-through-double-eagle-pr63-pr67-cameo-ngc-r8-as-a-set/a/1181-6006.s?ic4=GalleryView-Thumbnail-071515

δε ξερω αν βοηθαει. Ο λιντερμαν τα τύπωσε σε αλουμίνιο και εστειλε ενα στη τραπεζα της αγγλίας και ενα καπου στη Γαλλία. 

αυτα τα metal off strike γενικώς τυπώνονταν είτε κατα παραγγελία , είτε να προσελκύσουν συλλεκτες, είτε κατα λάθος , είτε για κερδοσκοπία. Καθε περισπτωση , για μενα πάντα, είναι ξεχωριστη ως προς την αξία των νομισμάτων. Εξατομικευμένα κρίνω εγω. Δεν ειναι όλα το ίδιο.