Συλλεκτικό Στέκι
Σπανιωτατο χρυσό μετάλλιο του Οθωνα.. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Μετάλλια (https://syllektiko-steki.gr/forum-71.html)
+--- Νήμα: Σπανιωτατο χρυσό μετάλλιο του Οθωνα.. (/thread-4700.html)

Σελίδες: 1 2 3


Σπανιωτατο χρυσό μετάλλιο του Οθωνα.. - digo - 22/04/21 15:39:24

..στην επερχόμενη δημοπρασία της ΜDC Monaco, λοτο 536. Εκκίνηση στα €25000, πορτραιτο του Voigt, που μοιάζει πολύ με αυτό του 20δραχμου αλλά δεν μπορώ να εμβαθύνω με αυτές τις φωτογραφίες. Προφανώς κυκλοφόρησε μετά τον θάνατο του Οθωνα αν κρίνουμε και από την «ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ» επιγραφή στον οπισθοτυπο.

Το λινκ: 
https://www.biddr.com/auctions/mdcmonaco/browse?a=1713&l=1852519


RE: Σπανιωτατο χρυσό μετάλλιο του Οθωνα.. - rubirosa - 22/04/21 20:42:50

Σαφώς σπάνιο μετάλλιο, αλλά δεν νομίζω ότι βγήκε για τον θάνατο του Όθωνος.
Μάλλον για τους πεσόντες της επανάστασης είναι ή άλλο γεγονός...


RE: Σπανιωτατο χρυσό μετάλλιο του Οθωνα.. - digo - 23/04/21 10:31:45

Σωστό ακούγεται αυτό Θανάση, ευχαριστώ. Γιατί να χρησιμοποιούσαν το πορτραιτο του 1833 ,η ένα που του μοιάζει, όταν υπήρχαν και τα πορτραιτα της δεκαετίας του ‘50? Πάντως δεν δίνει περισσότερες πληροφορίες για το μετάλλιο και κρίνοντας από την τιμή εκκίνησης πρέπει να είναι πολύ σπάνιο. Αν μπορεί να μας διαφωτίσει κανεις.....


RE: Σπανιωτατο χρυσό μετάλλιο του Οθωνα.. - PANAGIOTIS - 23/04/21 11:57:46

Όμορφο είναι, πρώτη φορά το βλέπω....Συνήθως βλέπουμε σε δημοπρασίες άλλο μετάλλιο χρυσό του Όθωνα. Έχει άλλη κεφαλή, μεταγενέστερη, χαραγμένο από τον Konrad Lange. Αυτό που λέω  Βγήκε από τον Kunker στις 01/02/2018 lot No 1379, auction 302 και μετά από Heritage και άλλους......εκείνο γράφει στην οπίσθια επιφάνεια "ΤΟΙΣ ΤΑΙΣ ΜΟΥΣΑΙΣ ΚΕΧΑΡΙΣΜΕΝΟΙΣ". Αυτό μοιάζει πολύ με την μορφή στα τάλιρα του 33, μόνο που η κεφαλή έχει ψηλότερο ανάγλυφο. Εντύπωση μου κάνει η πιστοποίηση MS60, όταν η NGC πιστοποιεί σαν 62άρια κάτι χάλια......


RE: Σπανιωτατο χρυσό μετάλλιο του Οθωνα.. - gkounto - 23/04/21 15:21:39

Το έχω ξαναδεί αλλά δεν θυμάμαι που. Μπορεί στου palombo πριν 8-10 χρόνια ή στην dnw πριν  4-5 περίπου. Σε αργυρό ή χάλκινο δεν έχω δει. Υποθέτω ότι είναι μετά θανατον ή μήπως μετά την εκδίωξη αλλά και στις δυο περιπτώσεις ποιος το χρηματοδότησε; Και μάλιστα σε χρυσό. Σίγουρα όχι το κράτος που τον έδιωξε και στις δυο περιπτώσεις. Μήπως η Βαυαρική οικογένεια του (Βιτελσμπαχ);
Αν ξέρει κανείς να μας διαφωτίσει. Μου κάνει εντύπωση που ποτέ πριν δεν αναρωτήθηκα.


RE: Σπανιωτατο χρυσό μετάλλιο του Οθωνα.. - gkounto - 23/04/21 15:23:02

Έλειπε ακόμη και από τον Λουλακακη ενώ το άλλο που λέει ο Παναγιώτης υπήρχε (συλλογή Μάιος 1979 spink).


RE: Σπανιωτατο χρυσό μετάλλιο του Οθωνα.. - gkounto - 23/04/21 16:13:50

Τέλος να πω αν δεν έγινε αντιληπτό ήδη ότι προσωπικά το θεωρώ οπωσδήποτε μετά θανατον κοπή για τον ίδιο και όχι όπως αναφέρθηκε πριν. 
Γνώμη μου.


RE: Σπανιωτατο χρυσό μετάλλιο του Οθωνα.. - digo - 23/04/21 18:47:12

Νομίζω έχεις δίκιο Γιώργο, διότι η ίδια η περιγραφή το λέει:

Οθων ο 1ος (1832-1862) Μετάλλιο σε χρυσό, θάνατος του Βασιλέως ,παρά του Κ.Φ. Φοιγτ. No Date (ND) (1862)

Othon Ier (1832-1862). Médaille d’Or, mort du Roi par K. F. Voigt ND (1862).


Δεν ξέρω πως μεγαλώνουν τα γράμματα από πάνω, αλλά αυτό λένε. Εάν είναι έτσι, μάλλον το χρηματοδότησε ο πατέρας του και βασιλευς της Βαυαρίας. Ποσα να κοπήκανε κλπ; Αυτά είναι άγνωστα στοιχεία.


RE: Σπανιωτατο χρυσό μετάλλιο του Οθωνα.. - kostas06 - 23/04/21 19:06:05

Πολύ σπάνιο και ωραίο μετάλλιο !! 
Έχει κοπεί από ότι ξέρω σε χαλκό , σε χρυσό και σε ορείχαλκο
 
Από ότι γνωρίζω το «ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ» δεν αναφέρεται στον θάνατο του οθωνα απλά «παραφράζεται» από εμάς γιατί το χρησιμοποιούμε για θάνατο συνήθως 
Καλύτερα μετάφραση και πιο ακριβής θα ήταν το «ΕΙΣ ΑΝΑΜΜΗΣΙΝ»

Από ότι έχω διαβάσει ο Όθωνας το συγκεκριμένο μετάλλιο μαζί με αλλα νομίσματα και μετάλλια τα πέταξε στα θεμέλια του πανεπιστημίου Αθηνών το 1839,ο Όθωνας πέθανε το 1867, οποτε το μετάλλιο είναι άλλης εποχής και όχι μετά το θάνατο του 

Τις παραπάνω πληροφορίες τις έχω διαβάσει και γω από κάποιο άλλο μέλος νομίζω σε άλλο φορουμ δεν θυμάμαι αλλά πάντα είναι ακριβής και σωστός ο συγκεκριμένος και για αυτό τις συγκράτησα !

Όπως και να έχει το μετάλλιο είναι εκπληκτικό και μακάρι να καταλήξει σε κάποιον έλληνα !!


RE: Σπανιωτατο χρυσό μετάλλιο του Οθωνα.. - PANAGIOTIS - 23/04/21 22:01:55

Για όσους ενδιαφέρονται βγήκε 15/11/2018 στο MDC MONACO, auction 4, lot 885 με στοιχεία: "Μετάλλιο σε χρυσό του 1871, εις ανάμνηση του θανάτου του Βασιλιά", σε μετάφραση από τα Γαλλικά. Ήταν "γυμνό".....κάτι άλλο δεν......