Συλλεκτικό Στέκι
Essai 1877 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: Essai 1877 (/thread-4706.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Essai 1877 - john v - 27/04/21 12:50:56

Κόσμημα συλλογή, Φανταστικά κομμάτια ……….


RE: Essai 1877 - μαρκος - 27/04/21 16:06:43

Φανταστικα κομματια ενα και ενα,μουσειακη συλλογη.


RE: Essai 1877 - soumies - 27/04/21 17:10:58

Συγχαρητήρια!  Αυτά...μάλιστα. Να τα χαίρεται ο ιδιοκτήτης του!

Νάναι καλά και ο Ορφέας για το μάθημα (ξεστράβωμα λέγεται αλλά η ευγένεια...)


RE: Essai 1877 - PANAGIOTIS - 27/04/21 17:59:40

Πολύ-πολύ όμορφα, ευχαριστούμε τον κάτοχο για την παρουσίαση των κομματιών......


RE: Essai 1877 - sotiris - 27/04/21 18:13:54

Συγχαρητηρια και απο εμενα για το πολυ ομορφο σετ!!!

(27/04/21 09:07:13)orfeas Έγραψε:  Από ότι μου έλεγε φίλος μου, (υψηλό στέλεχος του Νομ/πείου των Παρισίων, που είχα γνωρίσει την 10ετία του 1970), τα ESSAI κοβόταν συνήθως σε 8-9 κομμάτια τα οποία πήγαιναν εκτός από τις παραγγέλουσες κυβερνήσεις, σε συγκεκριμένες συλλογές μουσείων, νομ/πείων κλπ.
ορφεας
Ορφεα,
Απο αυτα που εχεις καταγραψει θα ελεγες οτι η συχνοτητα εμφανισης των Εssai του 1877 ειναι ιδια και για τα Εssai του 1869? Επισης μαλλον πρεπει να κοβοταν περαν της μιας φορας (x 8-9) απο την συχνοτητα εμφανισης τους σε ιδιωτικες συλλογες (περαν μουσειων, νομισματοκοπειων κλπ.), σωστα?

Και εγω εχω δει την φανταστικη συλλογη σου του Γεωργιου αλλα τι να πρωτοθυμηθει κανεις?  --- χρειαζεται επειγοντως ... επαναληπτικη θεαση  (booster) !!!
Σωτηρης


RE: Essai 1877 - sroussos - 27/04/21 21:38:02

Μπράβο αυτά είναι νομίσματα που και σε φωτογραφίες ελάχιστες θα είναι οι φορές που θα τα συναντήσουμε .


RE: Essai 1877 - digo - 28/04/21 04:03:41

Το δίλεπτο του 1877 μου είχε παρουσιαστεί κι εμένα ως πρόταση για αγορά (όχι το ίδιο, και μιλάμε πριν 14 χρόνια) , ένα 66 RD σαν να κόπηκε χτες. Αλλά όπως μου έλεγε κι ένας συλλέκτης που μας άφησε πια, η μαζεύει κανεις δοκίμια, η όχι. Υπάρχουν κι εξαιρέσεις βέβαια, όπως πχ τα δοκίμια του Κωνσταντινου Α, και ιδιαίτερα, το λιγωτερο ακριβό από αυτά, η χαλκονικελινη δραχμη του 1915, που μπορεί κάποιος να την θέλει για να έχει όλους τους Έλληνες μονάρχες στην νομισματική του συλλογή.

Αυτό που ποτε δεν κατάλαβα, είναι η έστω και ελαχιστη φθορά στα δοκίμια. Έχω δει δοκίμια χάλκινα υψηλόβαθμα μεν, αλλά εντελώς καφέ, αντί για φουλ κόκκινα όπως θαπρεπε να είναι, κι εδώ τα βλέπω red brown, πιο πολύ μάλιστα τα μικρά και φτηνότερα της σειράς, ενώ η πεντάρα κι η δεκάρα μου αρέσουν περισσότερο, που σημαίνει ότι πιάστηκαν από περισσότερα χέρια απ’οσα χρειάστηκαν. Η ότι πέρασαν από πολλές συλλογές κι ο καθένας το χάιδευε και λίγο... Smile

Εκπληκτικό σετ! Μπραβο.


RE: Essai 1877 - orfeas - 28/04/21 09:36:16

(27/04/21 18:13:54)sotiris Έγραψε:  Συγχαρητηρια και απο εμενα για το πολυ ομορφο σετ!!!

(27/04/21 09:07:13)orfeas Έγραψε:  Από ότι μου έλεγε φίλος μου, (υψηλό στέλεχος του Νομ/πείου των Παρισίων, που είχα γνωρίσει την 10ετία του 1970), τα ESSAI κοβόταν συνήθως σε 8-9 κομμάτια τα οποία πήγαιναν εκτός από τις παραγγέλουσες κυβερνήσεις, σε συγκεκριμένες συλλογές μουσείων, νομ/πείων κλπ.
ορφεας
Ορφεα,
Απο αυτα που εχεις καταγραψει θα ελεγες οτι η συχνοτητα εμφανισης των Εssai του 1877 ειναι ιδια και για τα Εssai του 1869? Επισης μαλλον πρεπει να κοβοταν περαν της μιας φορας (x 8-9) απο την συχνοτητα εμφανισης τους σε ιδιωτικες συλλογες (περαν μουσειων, νομισματοκοπειων κλπ.), σωστα?

Και εγω εχω δει την φανταστικη συλλογη σου του Γεωργιου αλλα τι να πρωτοθυμηθει κανεις?  --- χρειαζεται επειγοντως ... επαναληπτικη θεαση  (booster) !!!
Σωτηρης

Σωτήρη μου,
 
Ο κανόνας ήταν να κόβουν μία φορά 8-9 σετ. Βέβαια εάν 1-2 κομμάτια έβγαιναν ελλατωματικά, έκοβαν 1-2 κομμάτια παραπάνω, για αντικατάσταση των ελλατωματικών, και τα ελαττωματικά καταστρεφόταν. Επειδή οι κανόνες μπαινουν για να παραβιάζονται, όπως λέει ο λαός, καμμιά φορά κατέληγαν και παρέμεναν στα συρτάρια κάποιων προϊσταμένων. Αυτό ήταν σπάνιο έως αδύνατον στα χρυσά, για ευνόητους λόγους.
 
Συνήθως σας δίνω πότε και που εμφανίστηκε ένα νόμισμα. Το εάν εμφανίζεται το ίδιο νόμισμα σε 2 ή 3 δημοπρασίες είναι τις περισσότερες φορές αδύνατον να βρεθεί, για πολλούς λόγους μεταξύ των οποίων :
-      Η κοπή είναι πιο επιμελημένη και δεν έχουν εμφανή σημάδια, από όπου θα μπορούσες να τα ξεχωρίσεις
-      Οι φωτό στους καταλόγους έχουν διαφορετικό φωτισμό ή είναι διορθωμένες, ώστε να κρύβονται κάποια ίχνη σημαδιών
-      Οι φωτό είναι κακής ποιότητος (τυπογραφικές, όχι ηλεκτρονικές), κυρίως μέχρι το 2000-2005
 
Γνωρίζω μόνο 2 δημοπασίες για τα σε των χρυσών του 1969. Του Spink το 1979 και του 1980. Είναι το ίδιο σετ ή διαφορετικά ? ? Δυστυχώς από τις φωτό δεν βγάζεις συμπέρασμα, για τους ανωτέρω λόγους.
Ένα σετ υπάρχει στο Smithsonian (που το είχαμε συζητήσει και σε αυτο το forum)   και άλλο ένα σετ υπάρχει στην συλλογή μου πριν το 1999, όπως και το σετ του 1877. ( * )
Εχουν βγεί από το 1957 και μετά, κάποια μεμονωμένα σε διάφορες δημοπρασίες Hess-Leu, Hess-Divo, H. Schulman, Spink Amer, Num. Genev, N.Y.Sale και στην ΠΝΕ
 
Ετσι βλέπουμε ότι αν και έχουν κοπεί 8-9 σετ από το 1877 και 8-9 σετ από το 1869, η συχνότητα εμφάνησης του 1877 είναι σαφώς μεγαλύτερη από του 1869.
Κατά την άποψή μου αυτό οφείλεται στο ότι ο κόσμος δίνει περισότερη σημασία στο μέταλλο του 1869, τα έχει καταχωνιάσει και τα αποχωρίζεται δυσκολώτερα από τα φουκαριάρικα του 1877.
 
Ορφεας
( * )  Όταν βλέπετε μια συλλογή, μη δίνετε όλη σας την προσοχή στο αν είναι MS 62 ή MS 64 το 20 λεπτο του 74. Δώστε και λίγη προσοχή στα παραμελημένα του 1877 και 1869 που είναι δίπλα από πριν το 2000.  (Σωτήρη και Νικο 11,  βρήκα την ευκαιρία να σας την πώ  Smile Big Grin Smile )
 
 


RE: Essai 1877 - Diinekis - 28/04/21 10:42:30

Εγώ δεν έχω τη δυνατότητα να συνεισφέρω στη συζήτηση κάτι επί της ουσίας..παρά μόνο να ευχαριστήσω το φίλο που ανέβασε τις φωτό και μας έδωσε την δυνατότητα να δούμε αυτά τα καταπληκτικά κομμάτια,καθώς και τον κύριο Ορφέα για τις γνώσεις που απλόχερα μας χαρίζει!! Ευχαριστώ και τους δυο σας!


RE: Essai 1877 - YVASILAKIS - 28/04/21 17:25:41

Δύσκολα νομίσματα ,πανέμορφο σετ ,και ωραιος διάλογος .

Το 1878 θα αλλάξει η κοπή των χάλκινων ,νέα χάραξη κλπ (τα έχω αναφέρει στο Λευκωμα ) και θα βγούν τα όμορφα δοκίμια του 1877 .
Στο λεπτον 1877 δεν εχουν χαραξει κατω απο την προτομη το ονομα του χαράκτη  barre (οπως του 1869) και έτσι και η κανονική κοπή κυκλοφορια 1878 και 1879 απουσιάζει .
Με τα δοκίμια πάντα λαμβάνουμε χρήσιμες πληροφορίες .