Συλλεκτικό Στέκι
ΟΡΤΗΣΙΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ - ΑΣΗΜΕΝΙΟ & ΧΑΛΚΙΝΟ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Μετάλλια (https://syllektiko-steki.gr/forum-71.html)
+--- Νήμα: ΟΡΤΗΣΙΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ - ΑΣΗΜΕΝΙΟ & ΧΑΛΚΙΝΟ (/thread-4709.html)

Σελίδες: 1 2


ΟΡΤΗΣΙΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ - ΑΣΗΜΕΝΙΟ & ΧΑΛΚΙΝΟ - jamesBOND - 29/04/21 15:01:41

Καλησπέρα με ένα ακόμα ελληνικού ενδιαφέροντος γαλλικό ζευγαράκι
που μπαίνει στη συλλογή μου και σκεφτηκα να το μοιραστώ !!!

ΟΡΤΗΣΙΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ή Queen Hortense
Το πορτρέτο δείχνει τη βασίλισσα Χόρτενσε των Κάτω Χωρών,
τη σύζυγο του Λούις Ναπολέοντα και τη θετριά του Ναπολέοντα.
Η Hortense (=Ορτανσία) de Beauharnais (1783-1837) ήταν κόρη της Ιωσηφίνας, που σε 2ο γάμο παντρεύτηκε τον Ναπολέοντα Βοναπάρτη. Την παντρέψαν με τον αδερφό του Λουδοβίκο Βοναπάρτη, ο οποίος από το 1806 ορίστηκε βασιλιάς της Ολλανδίας. Γιός τους ήταν ο Ναπολέων Γ΄ βασιλιάς της Γαλλίας το διάστημα 1852-1870.

Το ενδιαφέρον μετάλλιό , κόπηκε με την ευκαιρία της επίσκεψης της βασίλισσας στο νομισματοκοπείο του Παρισιού, το περίφημο Monnaie de Paris.
Στο πίσω μέρος υπάρχει ένα σύνολο συμβόλων των τεχνών :
ένα καβαλέτο με πολύ ωραίο ζωγραφισμένο πορτρέτο, ένα γλυπτό κεφάλι, ένα βιβλίο με τίτλο «Ρομάντζες» και μουσικά όργανα. Η Hortense de Beauharnais ήταν από μόνη της συνθέτης, συγγραφέας πολλών δημοφιλών μπαλάντων που ονομάστηκαν «Romances» στην εποχή της.
ΟΡΤΗΣΙΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ή Queen Hortense,
αλλά στο πίσω μέρος δεν είναι τόσο ξεκάθαρες.
ΤΙΜΩΣΙ ΤΙΜΩΜΕΝΑΙ, τιμῶσι τιμώμεναι,
σημαίνει: οι τέχνες τιμούν όταν υπηρετούνται.

Τέσσερα γράμματα που δείχνουν την ημερομηνία σε ελληνικούς Ε. ΑΩΙΓ σημαίνει: έτος ΑΩΙΓ , ΑΩIΓ = 1813,

O Bertrand Andrieu ήταν ο χαράκτης και των δυό ονομάτων του τα αρχικά γράμματα (ΒΡ.-ΑΝ.)

[Εικόνα: 0l8HDVn.jpg]


RE: ΟΡΤΗΣΙΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ - ΑΣΗΜΕΝΙΟ & ΧΑΛΚΙΝΟ - babis - 29/04/21 17:14:31

Γεια σου ρε Κωστα με τα ωραία σου μας έχεις τρελαίνει να τα χαίρεσαι φιλε


RE: ΟΡΤΗΣΙΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ - ΑΣΗΜΕΝΙΟ & ΧΑΛΚΙΝΟ - sac - 29/04/21 21:51:23

Ε, ναι, εδώ θέλει διευκρίνηση.

Το όνομα Hortense ("Ορτάνς", αρσενικό και θηλυκό) σημαίνει κάτι σαν κηπουρός (από το hortus).
Το λουλούδι ορτανσία ενδεχομένως να έχει παρόμοια ετυμολογία, αλλά στα Γαλλικά το βρίσκω ως Hydrangea και Hortensia. Ενδεχομένως το δεύτερο να προφέρεται "ορτανσία"...

Τα Ορτήσιος και Ορτησία μπορεί να στέκουν για απόδοση του Hortense, αλλά η ορτανσία είναι μάλλον άλλο πράγμα.

(Στους "Δύο Ξένους" η Ντένη Μαρκορά αποκαλούσε τη Φλώρα "Ορτάνς". Flora βέβαια είναι λατινική λέξη που σημαίνει "χλωρίδα".)


RE: ΟΡΤΗΣΙΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ - ΑΣΗΜΕΝΙΟ & ΧΑΛΚΙΝΟ - rubirosa - 29/04/21 22:41:20

Εύγε Κώστα,ένα ακόμα βήμα προς την πληρότητα!!!!!


RE: ΟΡΤΗΣΙΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ - ΑΣΗΜΕΝΙΟ & ΧΑΛΚΙΝΟ - cat - 29/04/21 23:00:16

Εξαιρετικο μεταλιο κ εξαιρετικη παρουσιαση. Μπραβο φιλε μου


RE: ΟΡΤΗΣΙΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ - ΑΣΗΜΕΝΙΟ & ΧΑΛΚΙΝΟ - E.X.N - 29/04/21 23:11:34

(29/04/21 17:14:31)babis Έγραψε:  Γεια σου ρε Κωστα με τα ωραία σου μας έχεις τρελαίνει να τα χαίρεσαι φιλε
+1
Mπράβο Κώστα.


RE: ΟΡΤΗΣΙΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ - ΑΣΗΜΕΝΙΟ & ΧΑΛΚΙΝΟ - jamesBOND - 01/05/21 22:16:33

(29/04/21 22:41:20)rubirosa Έγραψε:  Εύγε Κώστα,ένα ακόμα βήμα προς την πληρότητα!!!!!

Θανάση μου τα είπαμε και απο κοντά και χάρηκα ιδιαιτέρως ,συνεχιζουμε το μαραθώνιο !!!
Σημερα ήρθε και το τελευταιο ζευγάρι απο τις 3 χάριτες και θα το μοιραστώ και αυτό και εύχομαι να μην σας εχω κουράσει !!!
Σε ευχαριστω για την οποια βοήθεια σε κάθε σκαλοπάτι !!!


RE: ΟΡΤΗΣΙΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ - ΑΣΗΜΕΝΙΟ & ΧΑΛΚΙΝΟ - jamesBOND - 01/05/21 22:17:25

(29/04/21 17:14:31)babis Έγραψε:  Γεια σου ρε Κωστα με τα ωραία σου μας έχεις τρελαίνει να τα χαίρεσαι φιλε

Μπάμπη Απίθανε φίλε μου !!! Αργα αργα οπως μου έλεγες πάντα !!! Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου καλε !


RE: ΟΡΤΗΣΙΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ - ΑΣΗΜΕΝΙΟ & ΧΑΛΚΙΝΟ - jamesBOND - 01/05/21 22:18:43

(29/04/21 23:00:16)cat Έγραψε:  Εξαιρετικο μεταλιο κ εξαιρετικη παρουσιαση. Μπραβο φιλε μου

Angel Angel Angel  Σε ευχαριστώ πολυ cat οσο μπορω προσπαθω να τα μοιραζομαι ομορφα !


RE: ΟΡΤΗΣΙΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ - ΑΣΗΜΕΝΙΟ & ΧΑΛΚΙΝΟ - jamesBOND - 01/05/21 22:38:55

(29/04/21 21:51:23)sac Έγραψε:  Ε, ναι, εδώ θέλει διευκρίνηση.

Το όνομα Hortense ("Ορτάνς", αρσενικό και θηλυκό) σημαίνει κάτι σαν κηπουρός (από το hortus).
Το λουλούδι ορτανσία ενδεχομένως να έχει παρόμοια ετυμολογία, αλλά στα Γαλλικά το βρίσκω ως Hydrangea και Hortensia. Ενδεχομένως το δεύτερο να προφέρεται "ορτανσία"...

Τα Ορτήσιος και Ορτησία μπορεί να στέκουν για απόδοση του Hortense, αλλά η ορτανσία είναι μάλλον άλλο πράγμα.

(Στους "Δύο Ξένους" η Ντένη Μαρκορά αποκαλούσε τη Φλώρα "Ορτάνς". Flora βέβαια είναι λατινική λέξη που σημαίνει "χλωρίδα".)

Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες για το όνομα Hortense και να προσθέσω οτι
προέρχεται από το ρωμαϊκό όνομα Hortensius και σε ευχαριστω πολυ SAC

Αλλά ακόμη δεν εχω καταλάβει τι χρειάζεται διευκρίνηση ...
Η αναγραφή του ονόματος στη μπροστινή όψη του μεταλλίου ΟΡΤΗΣΙΑ
ή η ονομασία Queen Hortense Royal Mint Visit Memorial Medal όπως αναφέρεται στο ΤΗΕ ΜΕΤ μουσείο στη Νέα Υόρκη αλλά και στο Paris Mint ;

Η Hortensia δεν καταλαβα απο που εμφανιστηκε η οποια προφέρεται ορτονσιά και αυτο σίγουρα θέλει διευκρίνηση, ε ,ναι . Αβυσσος το Google Translate ...μου θύμισε το ΕΙΣ ΜΝΗΜΗ