Συλλεκτικό Στέκι
Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. (/thread-4711.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - solferino - 01/05/21 08:06:59

(01/05/21 00:21:41)nikos11 Έγραψε:  Με του 1911 ξέρουμε όλοι λίγο-πολύ ότι βγήκαν κάποιες παρτιδούλες και έτσι ο αριθμός των MS απογειώθηκε, αν και πιστεύω ότι η αύξηση που φαίνεται δεν είναι πραγματική, καθώς αρκετά έχουν διπλο-τριπλο σταλθεί. Για του 1883, που συμφωνώ με τον Παναγιώτη ότι σε υψηλές καταστάσεις είναι το πιο σπάνιο/δύσκολο, γνωρίζω για δύο κομμάτια που πιστοποιήθηκαν την τελευταία πενταετία και πρέπει να είναι τουλάχιστον 4-5 φορές καταγεγραμμένα στα population reports και άρα η αύξηση που εμφανίζεται είναι πλασματική.

Nίκο τιποτα δεν ειναι πραγματικό. Ειδικά στα δίφραγκα. Προ τριετίας βγήκε ενα pcgs 2fragko 73 ms63 ebay και εκλεισε 1700 ευρώ. Δεν ηταν παρα πολυ καλό αλλα εγραφε 63 .Ισως να ηταν στην πραγματικότητα 63 ίσως και 62. Ελαχιστοι αξιολογουν νομίσματα πριν τα αγοράσουν. Το 80% αγοραουν βαθμό. Πες μου εμενα οτι υπαρχει περίπτωση να μου πουλήσει κάποιος μσ63 δίφραγκο σε αυτήν την τιμή χέρι με χέρι.? ΠΟΤΕ.


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - PANAGIOTIS - 01/05/21 11:21:16

(01/05/21 08:06:59)solferino Έγραψε:  
(01/05/21 00:21:41)nikos11 Έγραψε:  Με του 1911 ξέρουμε όλοι λίγο-πολύ ότι βγήκαν κάποιες παρτιδούλες και έτσι ο αριθμός των MS απογειώθηκε, αν και πιστεύω ότι η αύξηση που φαίνεται δεν είναι πραγματική, καθώς αρκετά έχουν διπλο-τριπλο σταλθεί. Για του 1883, που συμφωνώ με τον Παναγιώτη ότι σε υψηλές καταστάσεις είναι το πιο σπάνιο/δύσκολο, γνωρίζω για δύο κομμάτια που πιστοποιήθηκαν την τελευταία πενταετία και πρέπει να είναι τουλάχιστον 4-5 φορές καταγεγραμμένα στα population reports και άρα η αύξηση που εμφανίζεται είναι πλασματική.

Nίκο τιποτα δεν ειναι πραγματικό. Ειδικά στα δίφραγκα. Προ τριετίας βγήκε ενα pcgs 2fragko 73 ms63 ebay και εκλεισε 1700 ευρώ. Δεν ηταν παρα πολυ καλό αλλα εγραφε 63 .Ισως να ηταν στην πραγματικότητα 63 ίσως και 62. Ελαχιστοι αξιολογουν νομίσματα πριν τα αγοράσουν. Το 80% αγοραουν βαθμό. Πες μου εμενα οτι υπαρχει περίπτωση να μου πουλήσει κάποιος μσ63 δίφραγκο σε αυτήν την τιμή χέρι με χέρι.? ΠΟΤΕ.

Καλημέρα, το συγκεκριμένο δίδραχμο ήταν για την τιμή που πουλήθηκε, καμία σχέση με πραγματικό 63άρι. Θα καταλήξει σε κάποιον που με το ταμπελάκι θα είναι ευχαριστημένος.....Εύκολα το βρίσκουμε στην ιστοσελίδα της PCGS, ως πουλημένο στο EBAY. Προς θεού δεν καθορίζει τιμές για τα MS δίδραχμα του 73....


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - PANAGIOTIS - 01/05/21 11:24:15

Ανεβάζω μια πλήρη σειρά από τα δίδραχμα του Γεωργίου Α' από την συλλογή μου. Καλή Ανάσταση σε όλους και Χρόνια Πολλά!


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - E.X.N - 01/05/21 12:32:26

Να ανεβάσω και εγώ το μοναδικό διφράγκο που έχω απο τον Γεώργιο. Rolleyes
Σχολία ελεύθερα .


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - PANAGIOTIS - 01/05/21 14:09:58

(01/05/21 12:32:26)E.X.N Έγραψε:  Να ανεβάσω και εγώ το μοναδικό διφράγκο που έχω απο τον Γεώργιο. Rolleyes
Σχολία ελεύθερα .

Ομορφιές! Πολύ μου αρέσει, κουρτίνες στο εθνόσημο, πεδία, κεφαλή Γεωργίου Α', όλα με λεπτομέρειες και χωρίς φθορές.....το χρώμα-πατίνα επίσης! Κάποιοι θα έχουν ίσως ενστάσεις για την πατίνα, εμένα πάντως μου αρέσει. Άντε και στα άλλα δίφραγκα να ευχηθώ.....


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - YVASILAKIS - 01/05/21 15:04:10

Βλέπω ότι σε πολλά post λέτε και λέτε για τα Pop Report .Τα report δεν λένε την αλήθεια μιας και ακόμα πολλά νομίσματα είναι δύο και τρείς φορές περασμένα από την μια εταιρεία στην άλλη .
Συγκεκριμένα θα σας πω για τον Γεώργιο όπου στο τέλος με το λεύκωμα έγιναν όλα NGC .Αυτά δεν αφαιρέθηκαν από την Pcgs 

Από Pcgs αφαιρέστε 
 
2 δρχ 1911 ms65  - 2 τεμάχια 
2 δρχ 1883 Ms62   
2 drx  1868 ms64+

Δραχμές 
1 δρχ 1873 ms66 


και άλλα πολλά

Ακόμα έχω περίπου δεκάδες καρτελάκια που δεν τα έχω στείλει ακόμα για διαγραφή για Όθωνα ,Γεωργιο κλπ

Επίσης γνωρίζω και άλλους συλλέκτες που ακόμα έχουν αρκετά καρτελάκια που δεν τα έχουν διαγράψει.

Η σπανιότητα δεν φαίνεται από τα pop reports 

Ακυκλοφόρητα πάνω από ms64 όλα τα δίδραχμα είναι σπάνια 1883-1868-1873 .Του 1911 έχουν βρεθεί κάποια τελευταία και έχουν παέι παρακάτω .

Μην βλέπεται από 63 και κάτω όπου είναι πλέον τα παλιά καλά εξαιρετικά και να τα λέτε ακυκλοφόρητα είναι μέγα λάθος .

Καλή Ανάσταση με υγεία σε όλους και καλές συλλογές .


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - PANAGIOTIS - 01/05/21 16:28:33

(01/05/21 15:04:10)YVASILAKIS Έγραψε:  Βλέπω ότι σε πολλά post λέτε και λέτε για τα Pop Report .Τα report δεν λένε την αλήθεια μιας και ακόμα πολλά νομίσματα είναι δύο και τρείς φορές περασμένα από την μια εταιρεία στην άλλη .
Συγκεκριμένα θα σας πω για τον Γεώργιο όπου στο τέλος με το λεύκωμα έγιναν όλα NGC .Αυτά δεν αφαιρέθηκαν από την Pcgs 

Από Pcgs αφαιρέστε 
 
2 δρχ 1911 ms65  - 2 τεμάχια 
2 δρχ 1883 Ms62   
2 drx  1868 ms64+

Δραχμές 
1 δρχ 1873 ms66 


και άλλα πολλά

Ακόμα έχω περίπου δεκάδες καρτελάκια που δεν τα έχω στείλει ακόμα για διαγραφή για Όθωνα ,Γεωργιο κλπ

Επίσης γνωρίζω και άλλους συλλέκτες που ακόμα έχουν αρκετά καρτελάκια που δεν τα έχουν διαγράψει.

Η σπανιότητα δεν φαίνεται από τα pop reports 

Ακυκλοφόρητα πάνω από ms64 όλα τα δίδραχμα είναι σπάνια 1883-1868-1873 .Του 1911 έχουν βρεθεί κάποια τελευταία και έχουν παέι παρακάτω .

Μην βλέπεται από 63 και κάτω όπου είναι πλέον τα παλιά καλά εξαιρετικά και να τα λέτε ακυκλοφόρητα είναι μέγα λάθος .

Καλή Ανάσταση με υγεία σε όλους και καλές συλλογές .

Απολύτως σωστά όλα. Βέβαια τα νούμερα από τα population reports έχουν μια αξία, αν όχι σε απόλυτους αριθμούς, σχετική μια και από όλες τις ημερομηνίες πάνε και ξαναπάνε άρα η μεταξύ τους σπανιότητα ψιλοφαίνεται και από εκεί.....


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - E.X.N - 01/05/21 19:30:18

Καλή Ανάσταση σε όλους ,με το φτωχό μου το μυαλό αν και δεν με συμφέρει γιατι δεν εχω μάζεψει τα ύπολοιπα δίφραγκα,με αυτα που είπωθηκαν για τα ταμπελάκια που δεν στέλνονται πίσω τα χαμηλα ms -  τα παλιά καλά εξαιρετικά  εχουν παραπάνω άξια και ειναι υποτιμημένα προς το παρών  και η σειρά σπανιότητας είναι αυτή που λέει ο SUMIES και ο Παναγιώτης.


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Lary - 04/05/21 03:24:03

Καλορίζικο το διφραγκο Χρήστο! Ακυκλοφόρητο με δυνατές λεπτομέρειες. Ευκαιρίας δοθείσης από το συζήτηση, θα σταθώ σε μια άποψη που λέει ότι τα νομίσματα από 63 και κάτω δεν είναι ακυκλοφόρητα και θα πω και εγώ τη δική μου.

Η αριθμητική κλίμακα Sheldon από το 1 έως το 70 θεωρεί τα νομίσματα με βαθμό από 60 έως 70 ακυκλοφόρητα, λαμβάνοντας υπόψιν για τον κάθε βαθμό σειρά παραγόντων όπως πάτημα, τυχόν σημάδια στο πεδίο, λούστρο κτλ.

Οι Άγγλοι τα ίδια νομίσματα με βαθμό 60 έως 63 δεν τα θεωρούν ακυκλοφόρητα.

Και τα δύο ομως δεν μπορούν να συμβαίνουν ταυτόχρονα - η θα είναι ακυκλοφόρητα η δεν θα είναι!!!! (Προσωπική άποψη θεωρώ πως είναι).

Ακόμα όμως και αν δεν είναι ακυκλοφόρητα (με βάση το αγγλικο σύστημα), οι τιμές διαμορφωνονται με βάση τι γράφει το ταμπελακι  - για όσους αγοράζουν πιστοποιημενα (δηλαδή το αμερικανικό σύστημα)!!!!!!!

Συνεπώς, αν δεχτώ ότι τα νομίσματα από 60 έως 63 δεν είναι ακυκλοφόρητα, τότε όταν θα πάω να αγοράσω ένα τέτοιο νόμισμα, θα πρέπει να το αγοράσω σε τιμή κυκλοφορημενου νομίσματος και όχι ακυκλοφόρητου - με ο, τι αυτό συνεπάγεται για την τιμή (ιδίως για ακριβά κομμάτια)!!!!!!!

Για παράδειγμα αν ένα τάληρο του Οθωνα Μοναχου σε Ms 62 κάνει πχ 2500 ευρώ, θα το πουλήσει κανένας σε τιμή au58 πχ max 700 ευρω?????  Δεν νομίζω!!!!

Άρα στη θεωρία λέμε ότι το 62αρι δεν είναι ακυκλοφόρητο, αλλά όταν πάω να το πουλήσω τότε ως δια μαγείας γίνεται ακυκλοφόρητο!!!!

Αυτό με βρίσκει κάθετα αντίθετο ανεξαρτήτως αν είναι η δεν είναι ακυκλοφόρητο το οποιοδήποτε νόμισμα.......


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - solferino - 04/05/21 09:16:59

υπαρχουν 2 διαφορετικά πραγματα. το πρωτο ειναι το αν τα κάτω απο 63 ειναι ακυκλοφορητα και το δευτερο πως διαμορφώνονται οι τιμες σε αυτα.

Στο πρωτο θα προτεινα το εξης, σγνοειστε τον σελντον , αγνοειστε τι γραφουν οι αγγλοι. ΝΑΙ οι εταιρειες πιστοποιουν θεωρητικα με την κλιμακα αυτη αλλα ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΤΕ τα δικα σας ματια... με οποια κριτηρια και αν πιστοποιουν εσεις βλεπετε τα 62αρια ως ακυκλοφορητα???? Δηλαδη ενα νομισμα που βγηκε απο το νομισματοκοπειο κ φυλαχτηκε κ δεν εχει φθορα κυκλοφοριας? Εγω δεν το βλέπω αυτό... Δε με νοιάζει με τι κριτήρια πιστοποιουν...ωστόσο μπορω να ξεχωρίσω το ακυκλοφορητο και τα 61 62 κ 63 δε μου μοιαζουν για αυτά.

Στο δεύτερο τώρα. Γιατι εάν δεν ειναι ακυκλοφόρητα, τα πληρώνουμε για ακυκλοφορητα. Με αλλα λόγια γιατι η υπεραξία πληρωνεται απο το 58 στο 62 και οχι απο το 63 στο 64.... Ο λόγοι που εγω εντοπίζω ειναι αρκετοι , μερικοί εξ αυτών ειναι οι εξης
- Στην αγορα νομισματων δεν ισχυει η προσφορα κ ζητηση. Οι προυποθεσεις του νομου της προσφορας κ ζητησης με αυστηρα οικονομικους όρους δεν ισχύουν. 
- Οι περισσότεροι συλλεκτες αγοραζουν ταμπελακια οχι νομίσματα. Κ γω αν ήμουν ιδιοκτητης οικου δημοπρασίας θα οριζα την υπεραξια εκει που θα ειχα μαχ κερδος.
- Οι τιμες χειραγωγουνται απο τους παντες. Απο οικους μεχρι εμπορους, στοκατζηδες και συλλέκτες. Ολοι προσπαθουν να κερδισουν το μαχιμουμ. Αρα ολοι εχουν συμφερον να λαβουν υπεραξια απο το 61 κ ανω. Αν μπορουσαν να λαβουν υπεραξια σπο το 50 κ μετα θα το εκαναν.

για να το πω με ενα παραδειγμα. Εαν εκανα το μακρο μικρο, Σε μια αγορα με 5 συλλέκτες κ 1 εμπορο, εαν γνωρίζαμε κ συμφωνουσαμε οι 5 μας οτι το ακυκλοφορητο ειναι το 64αρι, σε οποια εκκινηση κ αν ξεκικουσε ο εμπορος το μσ63 δε θα το αγοραζαμε κ θα του δειχναμε με τον τροπο μας οτι υπεραξια θα παρει μονο στο 64. Βεβαια αυτο προυποθετει χιλια ΑΝ.... απλα το λεω απλουστευμενα.