Συλλεκτικό Στέκι
Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. (/thread-4711.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - exmim - 04/05/21 09:22:46

Το καλύτερο είναι να αγοράζεις με Αγγλική κλίμακα, και να πουλάς με Αμερικανική Big Grin Big Grin


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - exmim - 04/05/21 09:51:16

Χρησταρα, ωραίο δίφραγκο ρε φιλε! Δεν ξερω τη γράφει το ταμπελακι, αλλά είναι τρελα  Heart , κομματαρα φιλαράκι, μια ομορφιά!....και σίγουρα ακυκλοφόρητο!


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Lary - 04/05/21 10:31:27

(04/05/21 09:16:59)solferino Έγραψε:  υπαρχουν 2 διαφορετικά πραγματα. το πρωτο ειναι το αν τα κάτω απο 63 ειναι ακυκλοφορητα και το δευτερο πως διαμορφώνονται οι τιμες σε αυτα.

Στο πρωτο θα προτεινα το εξης, σγνοειστε τον σελντον , αγνοειστε τι γραφουν οι αγγλοι. ΝΑΙ οι εταιρειες πιστοποιουν θεωρητικα με την κλιμακα αυτη αλλα ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΤΕ τα δικα σας ματια... με οποια κριτηρια και αν πιστοποιουν εσεις βλεπετε τα 62αρια ως ακυκλοφορητα???? Δηλαδη ενα νομισμα που βγηκε απο το νομισματοκοπειο κ φυλαχτηκε κ δεν εχει φθορα κυκλοφοριας? Εγω δεν το βλέπω αυτό... Δε με νοιάζει με τι κριτήρια πιστοποιουν...ωστόσο μπορω να ξεχωρίσω το ακυκλοφορητο και τα 61 62 κ 63 δε μου μοιαζουν για αυτά.

Δηλαδή όλα τα πιστοποιημενα από 60 έως 63 είναι νομίσματα που στην ουσία χρησιμοποιήθηκαν σε συναλλαγές, δηλαδή είναι τα ρέστα στα πορτοφόλια????????? 

Σεβαστο αλλά διαφωνώ καθέτως!!!


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - solferino - 04/05/21 10:49:36

@lary

εννοείται σεβαστή και η δική σου άποψη. Ναι αυτό βλέπω εγώ οτι τα 60 εως 63 ειναι νομίσματα που λιγό εώς πολύ εχουν κυκλοφορήσει. Ας καταθέσουν και οι υπόλοιποι και την δική τους άποψη τουλάχιστο να δούμε που τείνουν οι περισσότεροι. Τον κανόνα προσπαθούμε να βρούμε οχι καποιο λάθος οπου βαθμολόγησαν με 62 ενα αψεγαδιαστο νόμισμα ουτε με 64 ενα πολυ κυκλοφορημενο, τον κανόνα....


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - PANAGIOTIS - 04/05/21 11:06:51

(04/05/21 09:22:46)exmim Έγραψε:  Το καλύτερο είναι να αγοράζεις με Αγγλική κλίμακα, και να πουλάς με Αμερικανική Big Grin Big Grin
 

Κοινώς έχουμε μπερδευτεί! Για τους παλιότερους συλλέκτες δεν υπήρχε το μπέρδεμα όταν αγοράζαμε γυμνά τα νομίσματα....εμπιστευόμασταν τα μάτια μας, συχνά την πατούσαμε και μαθαίναμε πληρώνοντας βέβαια! Μετά ήρθε η πιστοποίηση, όχι μόνο η Αμερικανική (εγγλέζικη εταιρεία τα πιστοποιεί με βαθμούς από 1-100) και οι νεώτεροι συλλέκτες και όχι μόνο, μάθαμε να εμπιστευόμαστε την κρίση άλλων (πιο ειδικών-επαγγελματιών). Κάποια πράγματα μπήκαν στη θέση τους, τα νομίσματα εκτιμούνται σωστά τις περισσότερες φορές και μοιραία αποκτούν υπεραξία. Μερικές φορές δεν έχουμε σωστή εκτίμηση (προσωπικά κριτήρια των graders, έλλειψη εξοικείωσης με τα νομίσματα της χώρας κ.λ.π.) και εκεί ξεκινούν τα προβλήματα......Επειδή όλοι ξέρουν την υπεραξία που δημιουργείται σπάνε και ξαναστέλνουν τα νομίσματα, ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο.....αλλάζουν και εταιρεία γιατί η άλλη "ξέρει καλύτερα" τα συγκεκριμένα και πάει λέγοντας..... Αν θέλουμε να είμαστε αυστηροί στην αξιολόγησή μας ότι είναι κάτω από MS64 άντε και κάποια 63άρια δεν είναι ακυκλοφόρητο. Εδώ υπάρχουν λογικά διαφωνίες διότι υπάρχουν πωλητές και αγοραστές αλλά η πραγματικότητα παραμένει.....τα MS σημαίνουν κατάσταση νομισματοκοπίου  και εμείς παλιότερα είμασταν πιο αυστηροί, τουλάχιστον στην Ευρώπη.  Έχω δει ένα 60άρι και ένα 62άρι δίδραχμο του 1883, όμορφα αλλά όχι ακυκλοφόρητα.......Στη συλλογή μου έχω αυτό το ταπεινό AU55, που ανέβασα...αγορασμένο παλιά, γυμνό και πιστοποιημένο μόνο και μόνο για να το προφυλάξω καλύτερα. Μην τρελαίνεστε με τους βαθμούς δεν πρέπει να γίνεται εμμονή.........


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - exmim - 04/05/21 11:21:56

Χμ, οπως το MS64 με το MS70 δεν ειναι στην ιδια κατάσταση, έτσι και το MS60/63 δεν είναι το ιδιο με το MS64. Τι θελω να πω, ενα νομισμα που απο το νομισματοκοπείο, μπει σε ενα τσουβαλάκι, το οποιο μετα απο 20-30 χρονια το ανοίξεις, δεν ειναι ολα εκει μεσα 64και πανω, υπαρχουν και 63 και 62, παρολα αυτά ειχαν την ιδια πορεία. Ολα μεσα σε αυτο το τσουβαλι ειναι ακυκλοφόρητα, αλλα οχι στην ιδια κατάσταση. Εγω βλέπω δηλαδή δυο νομίσματα, ακυκλοφόρητα και τα δυο, αλλά οχι στην ιδια κατάσταση. Το ενα εχει κάποια χερλαιν, αρκετά χτυπήματα νομισματοκοπείου, ίχνη τριβής μέσα στο τσουβάλι κλπ  που του στερουν το 64, και απο την άλλη, ενα νόμισμα, άψογο χωρίς το παραμικρο θέμα, και φυσικά με εντονότατο λούστρο. 

Εννοείτε φυσικά οτι πάντα κοιτάμε και ενέχουμε το νόμισμα μέσα στο σλαμπ. Λάθη γίνονται στην πιστοποίηση, και οταν αυτα τα λαθη αντιστοιχούν σε χιλιάρικα, ε! οφείλουμε να προσέχουμε λίγο παρα πάνω.

Χρησταρα, δεν ξερω αν στο ειπα............ το δίφραγκο, τα σπαει! Κομματαρα λέμε..


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Lary - 04/05/21 11:29:13

Αγαπητέ Παναγιώτη αφού μιλάμε με παραδείγματα ας δώσω κι'εγω ένα. Βλέπω στην pcgs και έχει ένα 100αρικο 1876 πιστοποιημενο ως 62 PL. Αυτό είναι η δεν είναι ακυκλοφόρητο; Κατά τα λεγόμενα σας δεν είναι!!!!! Άρα κι' αυτό χρησιμοποιήθηκε σε συναλλαγή - δεν ξέρω βέβαια τι ρέστα πήρε ο κάτοχος από μια ουγγια χρυσού......

https://www.pcgs.com/pop/detail/100-drachmai-1876/6071/6086


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - E.X.N - 04/05/21 11:34:44

(04/05/21 11:06:51)PANAGIOTIS Έγραψε:  
(04/05/21 09:22:46)exmim Έγραψε:  Το καλύτερο είναι να αγοράζεις με Αγγλική κλίμακα, και να πουλάς με Αμερικανική Big Grin Big Grin
 

Κοινώς έχουμε μπερδευτεί! Για τους παλιότερους συλλέκτες δεν υπήρχε το μπέρδεμα όταν αγοράζαμε γυμνά τα νομίσματα....εμπιστευόμασταν τα μάτια μας, συχνά την πατούσαμε και μαθαίναμε πληρώνοντας βέβαια! Μετά ήρθε η πιστοποίηση, όχι μόνο η Αμερικανική (εγγλέζικη εταιρεία τα πιστοποιεί με βαθμούς από 1-100) και οι νεώτεροι συλλέκτες και όχι μόνο, μάθαμε να εμπιστευόμαστε την κρίση άλλων (πιο ειδικών-επαγγελματιών). Κάποια πράγματα μπήκαν στη θέση τους, τα νομίσματα εκτιμούνται σωστά τις περισσότερες φορές και μοιραία αποκτούν υπεραξία. Μερικές φορές δεν έχουμε σωστή εκτίμηση (προσωπικά κριτήρια των graders, έλλειψη εξοικείωσης με τα νομίσματα της χώρας κ.λ.π.) και εκεί ξεκινούν τα προβλήματα......Επειδή όλοι ξέρουν την υπεραξία που δημιουργείται σπάνε και ξαναστέλνουν τα νομίσματα, ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο.....αλλάζουν και εταιρεία γιατί η άλλη "ξέρει καλύτερα" τα συγκεκριμένα και πάει λέγοντας..... Αν θέλουμε να είμαστε αυστηροί στην αξιολόγησή μας ότι είναι κάτω από MS64 άντε και κάποια 63άρια δεν είναι ακυκλοφόρητο. Εδώ υπάρχουν λογικά διαφωνίες διότι υπάρχουν πωλητές και αγοραστές αλλά η πραγματικότητα παραμένει.....τα MS σημαίνουν κατάσταση νομισματοκοπίου  και εμείς παλιότερα είμασταν πιο αυστηροί, τουλάχιστον στην Ευρώπη.  Έχω δει ένα 60άρι και ένα 62άρι δίδραχμο του 1883, όμορφα αλλά όχι ακυκλοφόρητα.......Στη συλλογή μου έχω αυτό το ταπεινό AU55, που ανέβασα...αγορασμένο παλιά, γυμνό και πιστοποιημένο μόνο και μόνο για να το προφυλάξω καλύτερα. Μην τρελαίνεστε με τους βαθμούς δεν πρέπει να γίνεται εμμονή.........

Παναγιώτη είσαι ρομαντικός αλλά εδώ γίνεται πόλεμος,οταν ο βασικός μισθός εχεί 550 ευρώ και το + στο διφραγο του 1883 δινει απο 500 μεχρι 5000+ ευρω .Ξαναπάμε άλλη μια γιατι και ξανα γιατι οι σοβαροι συλλεκτες εχουν στην κατοχη τους σπαζμενα σλαμπ και δεν τα στελνουν να γινει ξεκαθαρο το τοπιο αλλα δημιουργουν ομιχλωδες τοπιο και ποιος κερδιζει απο αυτο???


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - PANAGIOTIS - 04/05/21 11:38:27

(04/05/21 11:29:13)Lary Έγραψε:  Αγαπητέ Παναγιώτη αφού μιλάμε με παραδείγματα ας δώσω κι'εγω ένα. Βλέπω στην pcgs και έχει ένα 100αρικο 1876 πιστοποιημενο ως 62 PL. Αυτό είναι η δεν είναι ακυκλοφόρητο; Κατά τα λεγόμενα σας δεν είναι!!!!! Άρα κι' αυτό χρησιμοποιήθηκε σε συναλλαγή - δεν ξέρω βέβαια τι ρέστα πήρε ο κάτοχος από μια ουγγια χρυσού......

https://www.pcgs.com/pop/detail/100-drachmai-1876/6071/6086

Ίσως ο Μίμης παραπάνω τα είπε πολύ καλά....το συγκεκριμένο σαν μεγάλο νόμισμα έχει έντονα hairlines στα πεδία, σίγουρα πέρασε από χέρια κ.λ.π......αν ήταν τάλιρο του 75 θα το λέγατε ακυκλοφόρητο; Είναι ένα μουσειακό κομμάτι, όμορφο και στην κατηγορία των MS62.....Για το PL δεν λέω τίποτε δεν μπορώ να το δώ....


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Lary - 04/05/21 12:00:22

Αγαπητέ Παναγιώτη αν τα λέει ο Μίμης πολύ καλά (ότι πολλά από τα 62 63 είναι όντως ακυκλοφόρητα για τους λόγους που περιέγραψε) τότε κάποιοι άλλοι δεν τα λένε καλά.

Τα 60 έως 63 η θα είναι ακυκλοφόρητα η δεν θα είναι!!!! Ταυτόχρονα και τα 2 δεν μπορούν να συμβαίνουν.... Εκτός κι αν εξετάζουμε κάθε νόμισμα ξεχωριστά οπότε πλέον δεν θα υπάρχει συγκεκριμένος κανόνας (που ψάχνει ο αγαπητός solferino) αλλά κάθε νόμισμα θα το εξετάζουμε ως μεμονωμένη περίπτωση μέσα από το slab για να πούμε και την δική μας κρίση πέρα από τις εταιρείες.

Τώρα για το ασημένιο τάληρο του Γεωργίου αν ήταν βαθμολογημενο ως 62 με τις λεπτομέρειες του όπως πρέπει φυσικά και θα το έλεγα ακυκλοφόρητο!

Τέλος το αν είναι μουσειακο κομμάτι το 100αρικο (που είναι!) δεν έχει σχέση με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Είναι 62. Είναι ακυκλοφόρητο η όχι; Ο καθένας ας το κρίνει μόνος του.....

Αλλά αν πούμε ότι το 100αρικο (η οποίο άλλο νόμισμα) είναι ακυκλοφόρητο σαν 62αρι,τοτε αναγκαστικά θα πούμε ακυκλοφόρητα και πολλά από τα 61 έως 63! Δεν θα πούμε ότι μόνο αυτό είναι ακυκλοφόρητο και τα άλλα δεν είναι.....