Συλλεκτικό Στέκι
Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. (/thread-4711.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - E.X.N - 04/05/21 13:19:48

Φιλε μου Γιώργο Lary.

Αν βάλεις στην εξίσωση  την οπτική που το βλέπει ο καθένας με το προσώπικο οικονομικό συμφέρον που τον βολεύει και της προσωπικές συλλεκτικές και φιλικές σχέσεις 20 ετών που εχουν κάποιοι συλλέκτες μεταξύ τους και δεν μιλάνε για να μην χαλάσει η συνταγή θα παρεις το αποτέλεσμα που ψάχνεις.

Υ.Γ Yπαρχούν  MS 63 και  MS 63 ,τo MS 63 πρώην AU 58 το  MS 63 που θα είναι πάντα MS 63 και το MS 63 που θα γίνει κάποια στιγμή MS 64+.
Προσωπικά ολλα τα παραπάνω είναι αποδεκτά το μόνο που δεν δέχομαι είναι το παραπλανητικό population report και τους λογους υπαρξης του.


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Lary - 04/05/21 13:48:34

(04/05/21 13:19:48)E.X.N Έγραψε:  Υ.Γ   Yπαρχούν  MS 63 και  MS 63 ,τo MS 63 πρώην AU 58 το  MS 63 που θα είναι πάντα MS 63 και το MS 63 που θα γίνει κάποια στιγμή MS 64+.

Συνεπώς για τον ίδιο βαθμό έχουμε λογης λογης νόμισματα. Θα σταθω όμως ιδιαίτερα στην κατηγορία που ένα νόμισμα 62 η 63 θα γίνει με λίγη ''περιποιηση'' και κάνα δυο αποστολές στις εταιρίες 64!!!!! Δηλαδή όταν ήταν 62 η 63 εκει δεν θεωρείται ακυκλοφόρητο, αλλά αν πάρει τον πόντο και πάει στο 64 τότε το ίδιο νόμισμα (!!!!) είναι ακυκλοφόρητο........

Όπως και να'χει με κάλυψες πλήρως με την ανάλυση.


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - gkounto - 04/05/21 14:50:12

Ανεξάρτητα πάντως από το τι πιστεύει ο καθένας μας οι ίδιες οι εταιρίες έχουν παραβιάσει τον ορισμό του ακυκλοφορητου ms στα κάτω του 64. Διότι αν και με τον δικό τους ορισμό mint state νόμισμα είναι νόμισμα που δεν έχει κανένα ίχνος φθοράς (absolutely no traces of wear) εντούτοις εγώ ο ίδιος έχω πιστοποιήσει πολλά νομίσματα που πήρα από την κυκλοφορία και μάλιστα από κακή κυκλοφορία (αγορές χρυσού εδώ στην Αθήνα) από 62 ως 64+ αν το πιστεύετε. Το τάληρο του Όθωνα που αναφέρθηκε πριν σαν παράδειγμα ms62 ασφαλώς θα έχει κάποια σημάδια μικρής έστω κυκλοφορίας (οι άκρες των φύλλων θα έχουν σβήσει, οι γραμμές του θυρεού στις άκρες ιδίως στις δυο γωνιές και αυτές τείνουν να σβήνουν πχ). Τα μαλιά ίσως έχουν μικρή φθορά κλπ. Αυτά δεν είναι σημάδια του νομισματοκοπείου δεν βγήκε έτσι από μπουκωμένη μήτρα, έχει μπει στην κυκλοφορία. 
Επομένως αν και οι ίδιοι δεν το ομολογούν στην πράξη είναι οι ίδιοι που με την βαθμολόγηση τους κάτω από 64 μας κάνουν να πιστεύουμε (και εγώ ανάμεσα σε αυτούς) ότι οτιδήποτε κάτω του 64 δεν είναι αυτό που λέμε αυστηρώς ακυκλοφόρητο. Τώρα γιατί το κάνουν αυτό είναι άλλη ιστορία και μάλλον με μάρκετινγκ έχει να κάνει.
Πάντως και κλείνω δεν είναι όλα τα 62 ίδια σε όλα τα νομίσματα και πράγματι σε κάποια το 62 μπορεί να είναι ακυκλοφόρητο (πχ το 100 του 1876). Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και με άλλους βαθμούς σε μια πληθώρα νομισμάτων. Δηλαδή τελικά σε κάποια μπορεί να είναι και σε κάποια όχι.


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - gkounto - 04/05/21 15:05:24

Α ξέχασα να πω δυο λόγια για το 2δρχμο του Χρήστου. Έχει πατινα που δεν είναι του γούστου μου μάλιστα αν το έβλεπα raw θα υποψιαζόμουνα αμέσως τεχνητή πατινα. Χωρίς να είμαι βέβαιος βλέπω έστω ελάχιστη φθορά πχ στο κέρας και λίγο στο τέλος του φρυδιού και ίσως κάπου στα υψηλά των μαλλιών.
Τελικά τι βαθμό έχει Χρήστο; Καθαρό;


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - exmim - 04/05/21 16:04:41

Μέσες άκρες θα συμφωνήσω με τον Γιώργο (χρόνια πολλά να χαίρεσαι την γιορτή σου),  λίγο πολύ το ίδιο λέμε, υπάρχουν ακυκλοφόρητα, υπάρχουν και αυστηρά ακυκλοφόρητα, θα προσθέσω υπέρλαμπρα. Εξού και η βαθμίδα από 64 έως 70... για τα αυστηρά ακυκλοφόρητα.

Αυτό που με μπέρδεψε είναι γιατί το 100 δρχ ms62 1876, να είναι ακυκλοφόρητο, και το 20δρχ της ίδιας χρονιάς να μην είναι. Η το 20δρχ του 1884 σε ms62 να μην εννοείται ίδιας κατάστασης με αυτή του 100αρικου; Εδώ μιλάμε για κατάσταση έτσι; Όχι για σπανιότητα. 

Υγ... Να μάθω προσπαθώ και εγώ, σαφώς οι γνώσεις σας, είναι απείρως περισσότερες...για αυτό και ρωτάω άλλωστε.


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - gkounto - 04/05/21 16:20:16

Ευχαριστώ για τις ευχές Μίμη. Άλλο νόμισμα το ένα άλλο νόμισμα το άλλο και για διαφορετικές αποστολές το καθένα. Ουσιαστικά το 100ρικο είναι κατηγορίας αναμνηστικού ή χαριστικής κοπής και πάντως δεν προορίστηκε για κυκλοφορία όπως το 20δρχμο. Αυτό που πιθανόν να κατέβασε πολύ το 100ρικο είναι τα πολλά bagmarks στα πεδία που μάλλον προκλήθηκαν από επαφή με άλλα νομίσματα τώρα ίδια ή όχι δεν ξέρω. Συνήθως τόσο ακριβά νομίσματα δεν έβγαιναν σε κυκλοφορία αλλά ήταν αντικείμενα ενδοτραπεζικών συναλλαγών (δάνεια και πληρωμές μεταξύ τραπεζών) τώρα αν αυτό συνέβη εδώ δεν ξέρω αλλά σίγουρα τα σημάδια από επαφή με αλλά νομίσματα είναι. Τα υπόλοιπα στοιχεία του νομίσματος δείχνουν ακυκλοφόρητο νόμισμα.
Το 20δρχμο ήταν νόμισμα κυκλοφορίας τώρα δεν ξέρω σε ποιο αναφέρεσαι όπως είπα υπάρχουν 62 και 62. Αλλά ναι πιστευω ένα κοινό 62 θα έχει κάποια έστω αμυδρά σημάδια κυκλοφορίας κανείς δεν μπορεί όμως να τα βάλει όλα σε ένα καλούπι δυστυχώς.


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - exmim - 04/05/21 16:34:06

Ευχαριστώ Γιώργο, δεν αναφέρομαι σε κάποιο συγκεκριμένο 20αρικο, γενικά μιλάω για το ms62 (ίδια περιόδου και ίδιο μέταλλο). Γιατι οπως το έγραψα και παρα πανω, το ms62/63 θα το πάρει ενα νόμισμα ακυκλοφόρητο μεν, αλλά με σημάδια τριβείς και επαφής γενικότερα με άλλα της ίδιας παρτίδας. 

Εχει ενδιαφέρων πάντως η τροπή του θέματος, εμένα το 2δραχμο του Χρήστου, οπως το βλέπω, ειναι ακυκλοφόρητο, και κούκλα! ειναι αυτο που λεμε του γούστου μου Smile


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Lary - 04/05/21 16:35:19

Μιμη σε αυτό το 63αρι τάληρο δεν βλέπω το παραμικρό ίχνος φθοράς ούτε στα φύλλα, ούτε στο θυρεο, ούτε στα μαλλιά (εκτός από το μικρό μπουκωμα μήτρας στην κορωνα). Τώρα αν δεν είναι αυτό ακυκλοφόρητο δεν ξέρω ποιο μπορεί να είναι..... Και υπάρχουν δεκαδες τέτοια νομίσματα σε αυτές τις καταστασεις (62-63) από όλες τις χρονολογικες περιόδους (Από Καποδίστρια έως.... Μεταπολιτευση!!!!).

Τώρα αν το 100αρικο του 1876 ως MS62 το θεωρούμε ακυκλοφόρητο, τότε πρέπει να πούμε πως ακυκλοφόρητα ειναι και δεκάδες/εκατονταδες άλλα νομισματα σε αυτούς τους βαθμούς!!!!! Δεν γίνεται να τα τσουβαλιαζούμε όλα όπως ειπώθηκε προηγουμένως και να λέμε ότι από 60 έως 63 δεν θεωρούμε ένα νόμισμα ακυκλοφόρητο αλλά το 62αρι 100αρικο είναι ακυκλοφόρητο!!!!!

https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=3691&lot=6049


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - gkounto - 04/05/21 16:41:12

Αυτο είναι 64 με τα σημερινά στανταρντ Γιώργο. Παλιά πιστοποίηση τα έχει αυτά. Και ναι έχεις δίκιο αυτό είναι ακυκλοφόρητο.


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - soumies - 04/05/21 17:44:03

Όταν έχες πείρα και κρίση, στηρίζεσαι στα ματάκια σου ( κι έχεις πληρώώώώώσει....).

Όταν δεν έχεις πείρα ή και κρίση στηρίζεσαι στην κρίση άλλων (... είσαι ευτυχισμένος).

Το κακό είναι όταν είσαι απαίδευτος και νομίζεις ότι έχεις κρίση...


Μπάι δε γουέι και άσχετο: Σοβαρά υπάρχει αξιολόγηση σε νόμισμα από φωτό;