Συλλεκτικό Στέκι
Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. (/thread-4711.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - solferino - 04/05/21 17:54:33

Lary

Με όλο το σεβασμό, προκειμένου να βγάλεις το συμπέρασμα που εσύ θέλεις, ψάχνεις για ώρες στο pc σου όλες τις εξαιρέσεις και προσπαθείς να τις κάνεις κανόνα....

Μπες στο heritage πάτα μια χώρα οποία γουστάρεις  και μετά μσ62... Και πες μας αν σου μοιάζουν για ακυκλοφόρητα οποία χώρα θες. Μέχρι στιγμής, κανείς δε συμφώνησε με τη θεωρία ότι τα 60 61 62 κ 63 ειναι ακυκλοφόρητα.


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Lary - 04/05/21 18:07:06

@ Σολφερινο

Σοβαρά τώρα;;;; Καταρχήν αν δεν θεωρείς εσύ προσωπικά ότι δεν είναι ακυκλοφόρητα τα 61, 62, 63 μπορείς να πεις και στις 2 εταιρείες ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται και ότι βαφτίζουν το κρέας ψάρι!!!!!! Δηλαδή βαφτίζουν κυκλοφορημενα νομίσματα (60 έως 63) ως ακυκλοφόρητα.......... Στείλε τους ένα μήνυμα και μην ξεχάσεις να μας γράψεις την απάντηση τους!!!!!!!

Δεύτερον, η αναζήτηση στο pc για νομίσματα είναι πολύ εύκολη και δεν θέλω να γεμίζω ποσταρισματα με φώτο νομισμάτων. Μπορώ να το κάνω αλλά δεν είμαι ο σκοπός μου.

Τρίτον, θεωρώ πως πολλά από τα 61 έως 63 είναι ακυκλοφόρητα (κάποια ίσως υπερβαθμολογημενα κάποια ίσως υποβαθμολογημενα). Αν δεν συμφωνείς είναι η άποψη σου! Σεβαστή αλλά άποψη σου!!!!!!!

Τέταρτον, δεν νομίζω ότι κάνεις ήταν απόλυτος ότι όλα τα 60 έως 63 δεν θεωρούνται ακυκλοφόρητα πέραν ίσως από εσένα κι'αλλον ένα..... Υπάρχουν κι' άλλοι που έβαλαν νερό στο κρασί τους..... Διάβασε καλύτερα αυτά που έγραψαν......

Αυτά......


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - solferino - 04/05/21 19:09:27

Φιλε lary όλοι έχουμε ματιά κ βλέπουμε. Όλοι βλέπουν ότι τα 60 61 62 63 δεν ειναι ακυκλοφόρητα.... Κ γω θα θελα ναναι ακυκλοφόρητα αλλά δεν ειναι... Στο είπα εγώ στο ειπε ο κ. Κουντουριδης στο είπε ο σουμιες. Και θα στο λέγανε και άλλοι αλλά δε γράφουν....


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Lary - 04/05/21 19:27:40

Αγαπητέ σολφερινο καταρχήν το λένε οι εταιρείες ότι αυτά τα νομίσματα είναι ακυκλοφόρητα (αν και χαμηλά) οπότε αυτό και μόνο μου αρκεί!!!!! 

Δεύτερον μιας και εσυ τον ανέφερες, ο κος Κουντουριδης εγραψε για τα 62αρια ότι κάποια μπορεί να είναι ακυκλοφόρητα όπως το 100αρικο και κάποια όχι και ότι κάνεις δεν μπορεί να τα βάλει όλα σε ένα καλούπι.... 

Άλλοι πήραν σαφή θέση ότι τα 61 έως 63 είναι χαμηλά ακυκλοφορητα, δεν το είδες???? Η δεν σε συμφέρει???? Εγώ από λεπτότητα δεν αναφέρω τα ονόματα-διάβασε τα σχόλια τους μόνος σου. 

Τέλος αν έχεις νομίσματα 60 έως 63 (από αυτά που λες κυκλοφορημενα) ευχαρίστως τα αγοράζω σε τιμή κυκλοφορημενου!!!!! Πουλάς κανένα???? 

Υγ. Ο φίλος soumies (επειδή πάλι εσύ ανέφερες το όνομα του) μέχρι στιγμής στις 5 σελίδες δεν είδα να γράφει ότι τα 60 έως 63 δεν είναι ακυκλοφορητα. Αν θα το κάνει τώρα είναι άλλο θέμα....


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - exmim - 04/05/21 19:31:09

Όπα-οπα, παιδιά.... Δεν με καταλάβατε, σαφώς και είναι ακυκλοφόρητα τα ms61/62/63.... χαμηλά βέβαια, και με θεματακια, αλλά ακυκλοφόρητα. Από ms64 έως ms67 είναι ακυκλοφόρητα, και ms68 και πάνω ... λαμπρά ακυκλοφόρητα.......όλα ακυκλοφόρητα!

Δεκτές φυσικά αντίθετες γνώμες, αν και δεν τις καταλαβαίνω....


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - exmim - 04/05/21 20:02:18

Χρηστάρα, ωραίο δυφραγκο ρε φίλε.....δε πα να γράφει ότι θέλει... Δεν είναι πολλά τα ms ,  και αυτά που φαίνονται στα ποπ...ούτε τα μισά δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα......


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - PANAGIOTIS - 04/05/21 20:13:44

(04/05/21 20:02:18)exmim Έγραψε:  Χρηστάρα, ωραίο δυφραγκο ρε φίλε.....δε πα να γράφει ότι θέλει... Δεν είναι πολλά τα ms ,  και αυτά που φαίνονται στα ποπ...ούτε τα μισά δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα......

Συμφωνώ κι επαυξάνω.........εμένα δεν με χαλάει και η πατίνα!


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Diinekis - 04/05/21 20:29:41

Είναι πανέμορφο το διδραχμο σου Χρήστο!!το είχα και εγώ στο μάτι,αλλά τελικά έβαλα προτεραιότητα άλλο νόμισμα.....άρα ξέρω τον βαθμό ,αλλά δεν τον αποκαλύπτω!! καλορίζικο φίλε!!!! κύριε Παναγιώτη για τα δικά σας δεν έχω να πω τίποτα....απλά τα χαζεύω!!!! υπέροχα!!!!


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - E.X.N - 04/05/21 20:37:46

Το διφραγο γραφει 61 ,τι ηταν πριν δεν ξερω .Μολις γυρισα απο το Ιδρυμα Σταυρος Νιαρχος ,ειχα παει με τα παιδια ο μεγαλος 13 ειχε ραντεβου και η κορη 10 ηταν μαζι μου και κοβαμε βολτες κοσμος παντου, ξανα ελευθερια ,ολα τα 100ρικα κυκλοφορημενα και ακυκλοφορητα δεν κανουν μια μπροστα σε αυτο,οσοι δεν εχεται παει να πατε μια βολτα και να παρετε αντικουνουπικη κρεμα οσο για ολα τα αλλα εαν το 61 η το 63 η το 64 ειναι ακυκλοφορητα δεν εχουν σημασια  ο καθενας εχει την γνωμη του αλλα τον τελευταιο λογο τον εχει η εταιρια .

https://www.ngccoin.com/coin-grading/grading-scale/ 

 Το ζουμι ολης της συζητησης ειναι εδω 

https://www.ngccoin.com/census/world/g/greece/
Οποιος καταλαβε καταλαβε.


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - E.X.N - 04/05/21 20:46:02

Γιωργο Κουντουριδη και Γιωργο Διενεκης και Γιωργο Lari χρονια πολλα πολυχρονοι και Παναγιωτη και Μιμη σας ευχαριστω.