Συλλεκτικό Στέκι
Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. (/thread-4711.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - PANAGIOTIS - 04/05/21 20:51:28

Μια και είμαστε στα δίδραχμα του Γεωργίου Α' να βάλω δύο παραδείγματα για καλύτερη κατανόηση από όλους. Το πρώτο είναι δικό μου, σας το έδειξα μαζί με τα άλλα στην προθήκη που το έχω. Στο ταμπελάκι γράφει MS62. Το δεύτερο είναι από την σελίδα της PCGS, είναι MS62 επίσης. Δείτε στο δεύτερο το κατέβασμα στο φρύδι, τις γραμμές στα πεδία, τα χτυπηματάκια στο rim. Για μένα δεν είναι ακυκλοφόρητο, όπως δεν είναι βέβαια ούτε το δικό μου. Αυτό βέβαια δεν έχει να κάνει με τιμές....ανάλογα με την κατάσταση αν πουληθούν θα πιάσουν και την αντίστοιχη τιμή. Τώρα θέλετε να τα ονομάσετε ακυκλοφόρητα, Ο.Κ. δεν αλλάζει και τίποτα στην κατάσταση των νομισμάτων. Στην τελική όλοι το ίδιο λέμε με διαφορετικά λόγια, προσοχή στο ίδιο το νόμισμα μην παρασύρεστε από ταμπελάκια.....


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - exmim - 04/05/21 21:23:00

Παναγιώτη, αυτό στο σλαμπ της ngc... Δεν ξέρω τι βλέπετε εσείς... αλλά εγώ το βλέπω ακυκλοφόρητο και μες τα λουστρα. Το άλλο, η φωτογραφία είναι κακή! Το κατέβασμα στο φρύδι το βλέπω, τα χτυπήματα που λες στο ριμ, δεν είναι τίποτα(γνώμη μου)..το θέμα είναι ότι έχει άσχημη φωτογραφία.... οπότε, δεν έχω άποψη για αυτό...


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Lary - 04/05/21 21:35:02

(04/05/21 21:23:00)exmim Έγραψε:  Παναγιώτη, αυτό στο σλαμπ της ngc... Δεν ξέρω τι βλέπετε εσείς... αλλά εγώ το βλέπω ακυκλοφόρητο και μες τα λουστρα. Το άλλο, η φωτογραφία είναι κακή! Το κατέβασμα στο φρύδι το βλέπω, τα χτυπήματα που λες στο ριμ, δεν είναι τίποτα(γνώμη μου)..το θέμα είναι ότι έχει άσχημη φωτογραφία.... οπότε, δεν έχω άποψη για αυτό...

Συμφωνώ απόλυτα.


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - PANAGIOTIS - 04/05/21 21:37:36

(04/05/21 21:23:00)exmim Έγραψε:  Παναγιώτη, αυτό στο σλαμπ της ngc... Δεν ξέρω τι βλέπετε εσείς... αλλά εγώ το βλέπω ακυκλοφόρητο και μες τα λουστρα. Το άλλο, η φωτογραφία είναι κακή! Το κατέβασμα στο φρύδι το βλέπω, τα χτυπήματα που λες στο ριμ, δεν είναι τίποτα(γνώμη μου)..το θέμα είναι ότι έχει άσχημη φωτογραφία.... οπότε, δεν έχω άποψη για αυτό...

Βέβαια εδώ μπαίνουμε και σε ένα άλλο θέμα, αν μπορούμε να αξιολογήσουμε από μια απλή φωτογραφία......αν η φωτογραφία είναι κακή κ.λ.π. Δυστυχώς πολλές φορές μόνο αυτό έχουμε, αν περιμένουμε να δούμε στο χέρι το νόμισμα τότε λίγοι θα είχαν γνώμη. Το δικό μου μου άρεσε και έδωσα χρήματα για να το αποκτήσω, αργότερα είδα και πραγματικά ακυκλοφόρητο-gem. Έβαλα τα παραδείγματα για να δείξω την γκάμα των νομισμάτων ακόμα και στον ίδιο βαθμό πιστοποίησης.


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - nikos11 - 05/05/21 00:06:14

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τις αναρτήσεις και προσπαθώ να καταλάβω τι προσπαθούμε να πούμε και πού θέλουμε να καταλήξουμε;

Η γνώμη μου είναι ότι η μεγάλη πλειοψηφία των νομισμάτων με βαθμούς MS60-MS62 και σημαντικό ποσοστό των νομισμάτων με βαθμό MS63 δεν είναι ακυκλοφόρητα. Είναι λίγο κυκλοφορημένα, είναι πολύ κυκλοφορημένα, πάντως δεν είναι ακυκλοφόρητα. Εξαιρέσεις υπάρχουν. Και όπως υπάρχουν ακυκλοφόρητα με βαθμό MS60-MS62 έχω δει και νομίσματα με βαθμό άνω του MS64 που δεν είναι ακυκλοφόρητα. Ο κοινός παρονομαστής στα κυκλοφορημένα είναι η έλλειψη λούστρου. Στα τσουβαλάκια, που διάβασα κάπου, τα λούστρα δεν χάνονται, contact marks δημιουργούνται και άμα τα έκαναν και κουδουνίστρες δημιουργούνται πολλά.

Και ένα σχόλιο για το 100δραχμο του 1876. Κατ' αρχήν το να συγκρίνουμε τα διάφορα 62άρια μεταξύ τους για να βγάλουμε συμπέρασμα για όλα τα 62άρια είναι λάθος. Πολύ περισσότερο, όπως έγραψε και ο Γιώργος Κουντουρίδης το να συγκρίνουμε το 62 του 100δραχμου με το 62 δεκάδων 20δραχμων 1884 που είναι (σχεδόν) όλα κυκλοφορημένα είναι τελείως λάθος. Το ένα είναι φανερό ότι είναι ακυκλοφόρητο που φυλάχθηκε με κακό τρόπο και χωρίς προσοχή, τα άλλα είναι βέβαιο και προφανές ότι έχουν περάσει από πολλές τσέπες πριν καταλήξουν να πιστοποιηθούν ως MS62.


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - E.X.N - 05/05/21 00:13:04

(05/05/21 00:06:14)nikos11 Έγραψε:  Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τις αναρτήσεις και προσπαθώ να καταλάβω τι προσπαθούμε να πούμε και πού θέλουμε να καταλήξουμε;

Η γνώμη μου είναι ότι η μεγάλη πλειοψηφία των νομισμάτων με βαθμούς MS60-MS62 και σημαντικό ποσοστό των νομισμάτων με βαθμό MS63 δεν είναι ακυκλοφόρητα. Είναι λίγο κυκλοφορημένα, είναι πολύ κυκλοφορημένα, πάντως δεν είναι ακυκλοφόρητα. Εξαιρέσεις υπάρχουν. Και όπως υπάρχουν ακυκλοφόρητα με βαθμό MS60-MS62 έχω δει και νομίσματα με βαθμό άνω του MS64 που δεν είναι ακυκλοφόρητα. Ο κοινός παρονομαστής στα κυκλοφορημένα είναι η έλλειψη λούστρου. Στα τσουβαλάκια, που διάβασα κάπου, τα λούστρα δεν χάνονται, contact marks δημιουργούνται και άμα τα έκαναν και κουδουνίστρες δημιουργούνται πολλά.

Και ένα σχόλιο για το 100δραχμο του 1876. Κατ' αρχήν το να συγκρίνουμε τα διάφορα 62άρια μεταξύ τους για να βγάλουμε συμπέρασμα για όλα τα 62άρια είναι λάθος. Πολύ περισσότερο, όπως έγραψε και ο Γιώργος Κουντουρίδης το να συγκρίνουμε το 62 του 100δραχμου με το 62 δεκάδων 20δραχμων 1884 που είναι (σχεδόν) όλα κυκλοφορημένα είναι τελείως λάθος. Το ένα είναι φανερό ότι είναι ακυκλοφόρητο που φυλάχθηκε με κακό τρόπο και χωρίς προσοχή, τα άλλα είναι βέβαιο και προφανές ότι έχουν περάσει από πολλές τσέπες πριν καταλήξουν να πιστοποιηθούν ως MS62.

Smile Smile Smile Smile
Οπως μας συμφερει ειναι τα ακυκλοφορητα και για τα population report και τους συλλεκτες που δεν στελνουν τα χαρτακια πισω τιποτα,οκ Νικο εχεις απολυτο δικιο Rolleyes Rolleyes Rolleyes


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - E.X.N - 05/05/21 00:23:37

Μπορουμε να το παμε και ενα βημα ποιο μπροστα, τα χρυσα 20ρικα 1884 μσ62 του χρηστου δεν ειναι ακυκλοφορητα αλλα τα ιδια του Πετρου ειναι.Γιατι ?Γιατι το ειπε ο Ηρακλης(ΤΥΧΑΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ).


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Lary - 05/05/21 01:16:04

Εγώ βλέπω ότι από όλα τα 62αρια που έχουν πιστοποιηθεί, μόνο το 100αρικο θα βγάλουμε στο τελος ακυκλοφόρητο...............


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - nikos11 - 05/05/21 08:05:30

Χρήστο δεν είναι όπως μας συμφέρει, είναι όπως τα βλέπουν τα ματάκια μας και όπως είναι πραγματικά. Ή τουλάχιστον δεν είναι έτσι για εμένα. Η αξιολόγηση νομισμάτων δεν γίνεται με μεζούρα και ζύγι. Αυτό το ξέρουμε όλοι, άσχετα αν κάποιοι κάνουν ότι δεν το καταλαβαίνουν ή δεν το θυμούνται.

Η κλίμακα προσφέρει σχετική κατάταξη στα νομίσματα. Έτσι όλοι έχουμε ένα μπούσουλα ότι ένα MS65 έχει λιγότερη φθορά από ένα MS64, ένα MS64 λιγότερη από ένα MS63, ένα MS63 από ένα MS62, κοκ. Και σε αυτό όμως υπάρχουν εξαιρέσεις. Όλοι έχουμε χρησιμοποιήσει συχνά ή λιγότερα συχνά εκφράσεις όπως "ανάλογα πώς κοιμήθηκε ο grader", "σε καλή μέρα", "αδικημένο", "δεν τα ξέρουν" και οι περισσότεροι έχουμε στείλει για επαναβαθμολόγηση νομίσματα στην ίδια ή άλλη εταιρεία, σπασμένα ή άσπαστα και μάλιστα με τη σημείωση για βαθμό "same or higher". Εκεί τι γίνεται; Τους εμπιστευόμαστε ή δεν τους εμπιστευόμαστε; Ο μεγαλύτερος βαθμός καλός; Και τι έγινε θαύμα; Το κυκλοφορημένο έγινε ακυκλοφόρητο; Το AU58 που έγινε MS62 έγινε ακυκλοφόρητο; Προφανέστατα και όχι. Απλά σημαίνει (μάλλον) ότι το συγκεκριμένο AU58 είναι καλύτερο από άλλα AU58. Για αυτό σου λέω ότι η κλίμακα προσφέρει σχετική κατάταξη. Ας καταλάβουμε και ας μάθουμε να εμπιστευόμαστε τα μάτια μας βοηθούμενοι από το ταμπελάκι της εταιρείας.


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - nikos11 - 05/05/21 08:09:57

(05/05/21 01:16:04)Lary Έγραψε:  Εγώ βλέπω ότι από όλα τα 62αρια που έχουν πιστοποιηθεί, μόνο το 100αρικο θα βγάλουμε στο τελος ακυκλοφόρητο...............
Μπορεί να είναι και έτσι Γιώργο, αν και αν είχαμε τη δυνατότητα να δούμε όλα τα 62άρια θα βρίσκαμε και άλλα ακυκλοφόρητα. Αλλά πραγματικά για πες μου τη γνώμη σου, τα AU58 που επαναβαθμολογήθηκαν και έγιναν MS62, έγιναν ακυκλοφόρητα ένώ πριν ήταν κυκλοφορημένα;