Συλλεκτικό Στέκι
Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. (/thread-4711.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Lary - 05/05/21 08:44:51

(05/05/21 08:09:57)nikos11 Έγραψε:  
(05/05/21 01:16:04)Lary Έγραψε:  Εγώ βλέπω ότι από όλα τα 62αρια που έχουν πιστοποιηθεί, μόνο το 100αρικο θα βγάλουμε στο τελος ακυκλοφόρητο...............
Μπορεί να είναι και έτσι Γιώργο, αν και αν είχαμε τη δυνατότητα να δούμε όλα τα 62άρια θα βρίσκαμε και άλλα ακυκλοφόρητα. Αλλά πραγματικά για πες μου τη γνώμη σου, τα AU58 που επαναβαθμολογήθηκαν και έγιναν MS62, έγιναν ακυκλοφόρητα ένώ πριν ήταν κυκλοφορημένα;

Nίκο καλημέρα. Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Το 58αρι που με προσπάθεια και δοκιμές έγινε 62άρι, προφανώς και δεν έγινε ξαφνικά ακυκλοφόρητο απλώς και μόνο επειδή πήρε παραπάνω βαθμό. Η φθορά του στα υψηλά σημεία δεν εξαφανίστηκε!!! Αντιστοίχως, το δυνατό (από άποψη λεπτομερειών) 62-63άρι δεν περιμένει τον ένα πόντο για να θεωρηθεί ακυκλοφόρητο. Ως 62-63άρι δεν ήταν δηλαδη????

Εκεί όμως που εξανίσταμαι, είναι όταν βλέπω δηλώσεις από κάποιους ότι όοοοοοοοοολα τα πιστοποιημένα νομίσματα από 60 έως 63 δεν θεωρούνται ακυκλοφόρητα!!!!!!! Λες και πήραν στο χέρι όοοοοοοολα όσα έχουν πιστοποιηθεί έως σήμερα και αφού τα εξέτασαν ένα-ένα, τελικά αποφάνθηκαν ότι κανένα από αυτά δεν είναι ακυκλοφόρητο!!!!!!!!!

Κάπου έλεος δηλαδη........


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - soumies - 05/05/21 08:51:18

Προς διευκρίνηση για τον Βασίλη (solferino).

Επειδή με κατάλαβε, - και για να τον επιβεβαιώσω - σε καμιά περίπτωση δεν θεωρώ ότι τα (έως) MS63 είναι κατά κανόνα ακυκλοφόρητα. Υπάρχουν και εξαιρέσεις.

Επίσης και στα 64άρια και στα 65 άρια ακόμη θα βρεις κυκλοφορημένα.

Οσον αφορά την άποψη τι είναι το 60 ή 61 κ.ο.κ μου θυμίζει τις γνωστές παλιές ιστορίες των προξενιών. Παντρέψου την κοπέλλα είναι "ολίγον έγκυος", κατά τ άλλα...(μη θεωρηθώ και σεξιστής).


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - gkounto - 05/05/21 09:51:24

Sheldon vs αγγλικό επιθετικό σύστημα.
Η κλίμακα που παραθέτω είναι δική μου και μπορείτε να συμφωνείτε ή όχι αλλά σε αυτή έχω καταλήξει εγώ μετά από μακρόχρονη ενασχόληση. 

vf35/af
xf45/f
au50/gf
au53-55/avf-vf
au58-ms60/gvf-ef 
ms61-62/ef 
ms63/gef-aunc 
ms64/unc
ms65/choice ή gem unc.

Στη ζωή μου προσπαθώ να μην την αλλάζω ανάλογα με το αν είμαι αγοραστής ή πωλητής αλλά σαν άνθρωπος όχι πάντα με επιτυχία. Άντε να πω ένα ef, gef ή ένα unc, gem unc αλλά ποτέ ένα gvf, unc.


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - solferino - 05/05/21 11:10:28

Φυσικά υπάρχουν και εξαιρεσεις. Δε συζητάμε για τις εξαιρέσεις. Οταν προσπαθούμε να καταλήξουμε ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ προσπαθούμε να δουμε τον Κ Α Ν Ο Ν Α . Και ο κανόνας είναι οτι τα χαμηλά ΜΣ εχουν φθορες κυκλοφορίας.

η κλιμάκα που ανέβασε ο Γιώργος Κουντουρίδης είναι για μένα η πιο σωστή. Ετσι βαθμολογούν οι εταιρείες.


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Lary - 05/05/21 11:37:22

(05/05/21 11:10:28)solferino Έγραψε:  Φυσικά υπάρχουν και εξαιρεσεις. Δε συζητάμε για τις εξαιρέσεις. Οταν προσπαθούμε να καταλήξουμε ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ προσπαθούμε να δουμε τον Κ Α Ν Ο Ν Α . Και ο κανόνας είναι οτι τα χαμηλά ΜΣ εχουν φθορες κυκλοφορίας.

η κλιμάκα που ανέβασε ο Γιώργος Κουντουρίδης είναι για μένα η πιο σωστή. Ετσι βαθμολογούν οι εταιρείες.

O κανόνας είναι ότι τα χαμηλά ακυκλοφόρητα συνήθως δεν έχουν φθορά κυκλοφορίας (με κάποιες εξαιρέσεις)........

Οι εταιρίες βαθμολογούν με τα κριτήρια τα οποία έχουν θεσπίσει ΟΙ ΙΔΙΕΣ (ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε κανένας) και οι λεπτομέρειες είναι αναρτημένες στο coin grading scale για το τι θεωρούν ακυκλοφόρητο και τι όχι. Και η pcgs και η ngc γράφουν στο coin grading scale σχετικά με το αν υπάρχει φθορά για τα νομίσματα από ms60 και πάνω ''no wear'' η pcgs και ''no trace of wear'' η ngc......

Όποιος διαφώνει ή δεν του αρέσει όπως βαθμολογούν, τους στελνει μήνυμα! 

Υγ. Ούτε εγώ θεωρώ ότι όλες οι βαθμολογήσεις τους είναι ακριβείς. Αλλά είναι άλλο να πω ότι κάποια χαμηλά 60-63 ακυκλοφόρητα είναι στην ουσία κυκλοφορημένα (που συμφωνώ σ'αυτό) και είναι άλλο να πω ότι όλα τα χαμηλα ακυκλοφόρητα είναι κυκλοφορημένα!!!!!!!


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - PANAGIOTIS - 05/05/21 11:37:32

(05/05/21 09:51:24)gkounto Έγραψε:  Sheldon vs αγγλικό επιθετικό σύστημα.
Η κλίμακα που παραθέτω είναι δική μου και μπορείτε να συμφωνείτε ή όχι αλλά σε αυτή έχω καταλήξει εγώ μετά από μακρόχρονη ενασχόληση. 

vf35/af
xf45/f
au50/gf
au53-55/avf-vf
au58-ms60/gvf-ef 
ms61-62/ef 
ms63/gef-aunc 
ms64/unc
ms65/choice ή gem unc.

Στη ζωή μου προσπαθώ να μην την αλλάζω ανάλογα με το αν είμαι αγοραστής ή πωλητής αλλά σαν άνθρωπος όχι πάντα με επιτυχία. Άντε να πω ένα ef, gef ή ένα unc, gem unc αλλά ποτέ ένα gvf, unc.

Ακριβώς έτσι.....αυτός είναι ο κανόνας, μην στεκόμαστε στις λίγες εξαιρέσεις. Η εμπειρία κάποιου που δούλεψε με το αγγλικό σύστημα και παράλληλα πρόλαβε στις αγοραπωλησίες  και το αμερικανικό-sheldon νομίζω μετράει πολύ....


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - E.X.N - 05/05/21 12:28:20

MS 60 Κυκλοφορημένο η κακοδιατηρημένο?


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Lary - 05/05/21 12:43:13

(05/05/21 12:28:20)E.X.N Έγραψε:  MS 60 Κυκλοφορημένο η κακοδιατηρημένο?

Θα σου πω έγω: αν σου πουν ακυκλοφόρητο (παρότι ''μόλις'' ms60) λόγω κακής διατήρησης, πάει στις ''εξαιρέσεις'' κι'αυτό!!!!!

Nα δεις που θα με κάνουν να ψάχνω ένα ένα τα σλαμπαρισμένα 60 έως 63 στους οίκους δημοπρασιών (πλέον έχουμε άφθονες
φωτογραφίες) και να τα ανεβάζω να τα συζητάμε εδώ όλοι μαζι!!!!!!!!!!!

Να δούμε τότε ποια θα αποτελούν εξαιρέσεις και ποια τον κανόνα..........


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - gkounto - 05/05/21 13:43:10

(05/05/21 12:28:20)E.X.N Έγραψε:  MS 60 Κυκλοφορημένο η κακοδιατηρημένο?

Χρήστο πριν μπει σε σλαμπ ξέρεις πως το περιέγραφε ο γαλλικός οίκος; Να δες μόνος σου εδώ:

https://www.sixbid.com/account.html/mdc-monaco/5283/grece/4408343/othon-1833-1862-mdaille-en-or-1871?term&orderCol=lot_number&orderDirection=asc&priceFrom&displayMode=large&auctionSessions=5513%7C166021&sidebarIsSticky=false

Αν θέλεις τώρα να δεις σε τι αμερικανικό βαθμό αντιστοιχεί το γαλλικό superbe δες αυτόν τον πίνακα παρακάτω:

http://www.comptoir-des-monnaies.com/docs/english/coins.html

Τώρα ίσως μπορείς και να το απαντήσεις μόνος σου τι είναι.


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - digo - 05/05/21 14:12:49

Ενδιαφέρουσα συζήτηση. Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με τον Lary (Γιώργο χρόνια πολλά, σε άλλους τάπα με μια μέρα καθυστέρηση και σε 5-6 μια νερά πριν), κανόνας δεν υπάρχει και βλέπουμε και κρίνουμε.

Ένα λάθος που κάνουν οι περισσότεροι, είναι ότι εξακολουθούν να «διαβάζουν» τους Αμερικανικούς βαθμούς ως κατάσταση, ενώ παντού και σε όλους τους οδηγούς, εξηγείται σαφώς, ότι βαθμος = αξία και όχι απαραίτητα μόνο τεχνική κατάσταση. Και βέβαια οι εταιρείες ήταν πολύ αυστηρότερες και χαλαρώνουν ανα πενταετία, κάποια στιγμή ξεφεύγει, το μαζεύουν λίγο και πάει λέγοντας.

Βλέπετε να κυκλοφορούν πολλά σλαμπ με πράσινο label της PCGS, ένα χρωμα που έβαζε για 12-13 χρόνια; Η τα fatties της NGC? Όχι βέβαια, όλα πήγαν για αναβάθμιση και τα ελάχιστα που κυκλοφορούν και πουλιουνται (χωρίς να είναι κλειδωμένα σε συλλογές) ήταν τα πολύ υπερεκτιμημένα και ακόμη κι έτσι, ο μύθος τους τα κάνει να είναι πιο «ζεστά»...

Κάτι που προσωπικά δεν εγκρίνω καθόλου, είναι η υποκρισία όλων αυτών των συζητήσεων, όταν όλοι μας έχουμε στείλει νομίσματα που θεωρούμε πιθανά για αναβάθμιση,αλλά το έγκλημα είναι το πείραγμα τους με ζουμιά και συνταγές πάσης φύσεως από ντόπιους restorers, που καταστρέφουν έτσι νομίσματα διατηρημένα για δεκαετίες η και εκατονταετία και παραπάνω. Στο βωμό του βαθμού, ας καταστρέψουμε άλλο ένα χάλκινο με MS 70 και λοιπά και λοιπά. Εγώ δεν το έκανα ποτε κι ούτε πρόκειται, δεν το εγκρίνω και σίγουρα δεν αγοράζω πειραγμένα νομίσματα, είτε έχουν καθαρό βαθμό είτε όχι.

Ένα τελευταίο που μου