Συλλεκτικό Στέκι
Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. (/thread-4711.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - exmim - 05/05/21 19:36:16

Νικο μαζί σου, ούτε και εγώ καταλαβαίνω τι προσπαθούμε εδώ να πούμε, τις παραπομπές τις βλέπουμε γιατί όλοι, και εγώ μαζί αναφέρουμε τον Αγγλικο τρόπο αξιολόγησης, όποτε;... Ναι! στο αν σου κάνει το νόμισμα....μακάρι να γράφει au, μαζί σου και στο διφραγκο του Χρηστου, πολύ το γουστάρω, δεν υπάρχουν και πολλά, και φυσικά, μαζί σου και στα χαρτάκια.... έχω μαζεμένα και εγώ καμιά 30αρια+  και από τις δυο εταιρίες, κάποια στιγμή πρέπει να τα στείλω για κατάργηση...


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - Lary - 05/05/21 19:40:23

Καλά εδώ άλλοι συμφορουμιτες υποστήριζαν ότι όλα τα νομισματα κάτω από 63 δεν είναι ακυκλοφόρητα!!!! Και ήταν και σίγουροι ότι συμφωνούσαν και οι Άγγλοι!!!!!

Το.... ''θολο'' τοπίο που λες αγαπητέ Νίκο (δεν είναι και τόσο θολό) είναι πρόοδος για εμένα!!!!!!!!


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - nikos11 - 05/05/21 19:43:30

(05/05/21 19:36:16)exmim Έγραψε:  Νικο μαζί σου, ούτε και εγώ καταλαβαίνω τι προσπαθούμε εδώ να πούμε, τις παραπομπές τις βλέπουμε γιατί όλοι, και εγώ μαζί αναφέρουμε τον Αγγλικο τρόπο αξιολόγησης, όποτε;... Ναι! στο αν σου κάνει το νόμισμα....μακάρι να γράφει au, μαζί σου και στο διφραγκο του Χρηστου, πολύ το γουστάρω, δεν υπάρχουν και πολλά, και φυσικά, μαζί σου και στα χαρτάκια.... έχω μαζεμένα και εγώ καμιά 30αρια+  και από τις δυο εταιρίες, κάποια στιγμή πρέπει να τα στείλω για κατάργηση...
Γειά σου ρε Μίμη, άντε ρε φίλε να ξεφύγουμε λίγο από την τρέχουσα κατάσταση και να τα πούμε από κοντά με ένα καφεδάκι, μπυρίτσα ή ότι προτιμάς Wink και με εσένα και με τα άλλα παιδιά.


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - exmim - 05/05/21 19:48:40

(05/05/21 19:43:30)nikos11 Έγραψε:  
(05/05/21 19:36:16)exmim Έγραψε:  Νικο μαζί σου, ούτε και εγώ καταλαβαίνω τι προσπαθούμε εδώ να πούμε, τις παραπομπές τις βλέπουμε γιατί όλοι, και εγώ μαζί αναφέρουμε τον Αγγλικο τρόπο αξιολόγησης, όποτε;... Ναι! στο αν σου κάνει το νόμισμα....μακάρι να γράφει au, μαζί σου και στο διφραγκο του Χρηστου, πολύ το γουστάρω, δεν υπάρχουν και πολλά, και φυσικά, μαζί σου και στα χαρτάκια.... έχω μαζεμένα και εγώ καμιά 30αρια+  και από τις δυο εταιρίες, κάποια στιγμή πρέπει να τα στείλω για κατάργηση...
Γειά σου ρε Μίμη, άντε ρε φίλε να ξεφύγουμε λίγο από την τρέχουσα κατάσταση και να τα πούμε από κοντά με ένα καφεδάκι, μπυρίτσα ή ότι προτιμάς Wink και με εσένα και με τα άλλα παιδιά.

Αμήν και πότε.......


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - sotiris - 05/05/21 20:14:29

(05/05/21 17:58:44)solferino Έγραψε:  κ γω συντάσσομαι προφανως με τον gkounto.

ρε παιδια λεμε για τον κανόνα... οχι για τον βασιλιά που φορτωσε σε γαιδούρια τα μισα χρυσα νομισματα της χωρας του και ξαμοληθηκε στα βουνα... αυτο συνέβαινε δηλαδη στο 50+1% των χωρών????? Αν ειναι δυνατόν τι λετε???
+1 για τον gkounto.
Βασιλη αυτα ηταν τα μουλαρια που ειχαν τα 50 λεπτα του 1921 για ροδελλες στις προκες στα σαμαρια τους ??? (για οσους γνωριζουν τις ιστοριες που εχουν κυκλοφορησει...).
Σωτηρης


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - sotiris - 05/05/21 20:32:52

Διαβαζω με προσοχη αυτα που γραφονται και ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι προσπαθειτε να πειτε. Νομιζω οτι ο Γιωργος Κουντουριδης συνοψισε πολυ σωστα τα παντα.
Απο την μικρη μου ενασχοληση με τα Ελληνικα νομισματα μπορω να πω τα εξης:
1) οι 2 μεγαλες εταιρειες πιστοποιησης (NGC, PCGS) παραγουν πλουτο,
2) η πιστοποιηση βοηθαει την συντηρηση και την μεταφορα των νομισματων και "προστατευει" κυριως νεους συλλεκτες που δεν μπορουν ακομα να κρινουν βαθμους, καθαρισμα κλπ,

3) εχω δει διαπραγματευσεις σε συναλλαγες που το ιδιο νομισμα χαρακτηριζεται σαν overgraded (απο τον αγοραστη) οταν αγοραζεται και σαν undergraded (απο το ιδιο ατομο ως πωλητη) οταν πωλειται,
4) εχω αρκετα νομισματα στη συλλογη μου σε υψηλους βαθμους (65 και πανω) που ειναι πιστοποιημενα πριν απο 15+ χρονια απο την NGC, PCGS η ειναι στα παλια μικρα σλαμπ της ANACS (οταν αυτη ηταν στην ΑΝΑ). Πολλοι μου λενε να τα σπασω και να τα ξαναστειλω γιατι θα παρουν μεγαλυτερους βαθμους. Θα αλλαξει κατι? Εαν ποτε θελω να τα πουλησω, οι ανθρωποι που τυχον θα αποτανθω θα ξερουν να εκτιμησουν το νομισμα και οχι το περιτυλιγμα. Οπως πολυ σωστα λενε μερικοι στον κυκλο μας "Buy the coin, not the slab"!
Σωτηρης


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - E.X.N - 05/05/21 20:39:56

Σώτηρη τι γνώμη έχεις για την σειρά σπανιότητας στα δίφραγκα?


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - sotiris - 05/05/21 20:48:22

(05/05/21 20:39:56)E.X.N Έγραψε:  Σώτηρη τι γνώμη έχεις για την σειρά σπανιότητας στα δίφραγκα?
Δεν εχω αποψη γιατι δεν εχω στοιχεια για να την τεκμηριωσω.
Σωτηρης


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - zompels - 06/05/21 06:54:34

(05/05/21 20:48:22)sotiris Έγραψε:  
(05/05/21 20:39:56)E.X.N Έγραψε:  Σώτηρη τι γνώμη έχεις για την σειρά σπανιότητας στα δίφραγκα?
Δεν εχω αποψη γιατι δεν εχω στοιχεια για να την τεκμηριωσω.
Σωτηρης
Σωτήρη μας κανεις πλάκα έτσι ;;;  Big Grin
Καλημέρα στην παρέα. 
ΕΧΝ από όσα έχω διαβάσει στην αρχή, τάσσομαι υπέρ με αυτά που προανεφερε στην αρχή ο Y. Vasilakis όσον αφορά την σειρά σπανιότητας των 2 δραχμών Γεωργίου.
Σε βαθμό MS62 κ πάνω , 1883-1868-1873


RE: Δύο δραχμές Γεωργίου Α. - zompels - 06/05/21 07:04:03

Επίσης Χρήστο κάνε μια έρευνα σε τιμές κλεισίματος (ανά έτος)  
Δες πόσο πουλήθηκε δίφραγκο σε βαθμό ας πούμε 62. (Η από συναλλαγή ιδιωτική που έχεις ακούσει μεταξύ συλλεκτών) 
Θεωρώ  ότι εκεί θα δεις πιο υψηλή τιμή στου 1883, άρα κάτι σημαίνει και αυτό.