Συλλεκτικό Στέκι
Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Κωνσταντίνος Α' (1913-1917 & 1920-1922) (https://syllektiko-steki.gr/forum-13.html)
+--- Νήμα: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο (/thread-4761.html)

Σελίδες: 1 2


Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - andreascretanumismatics - 09/06/21 13:07:15

Καλησπέρα σας,

Πρόσφατα αποκτήσαμε στο μαγαζί το δοκίμιο της 1 Δραχμής (χωρίς το 1) του 1915 με το δαφνοφορεμένο κεφάλι του Βασιλιά Κωνσταντίνου Α΄. To συγκεκριμένο έχει πιστοποιηθεί ως SP63 από την NGC.

Ένα αρκετά σπάνιο δοκίμιο το οποίο ήμασταν τυχεροί να φιλοξενήσουμε έστω και για λίγο μιας και βρήκε σύντομα νέο κάτοχο.

Παρακάτω σας παραθέτω κάποιες φωτογραφίες ενώ σύντομα θα ανεβάσω και βίντεο παρουσίασης στο Youtube.


RE: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - soumies - 09/06/21 18:07:14

Στις δημοπρασίες σοβαρών αντικειμένων, (πινάκων μεγάλης αξίας, κοσμημάτων μεγάλης αξίας, αρχαιοτήτων μεγάλης αξίας κλπ), ποτέ δεν μαθαίνουμε ΠΟΙΟΣ το αγόρασε, δηλαδή εάν ήταν αντιπρόσωπος του συλλέκτη, ή έμπορος ο οποίος "ήξερε που θα το δώσει".

Συνήθως ακούμε ότι επωλήθη "με τηλεφωνική εντολή". Σε περίπτωση δε που κάποιος είναι παρών στη δημοπρασία και είναι πλειοδότης, είναι συνήθως αντιπρόσωπος εμπόρου και δεν τον γνωρίζει κανείς. Ο λόγος που δεν εμφανίζεται ο ίδιος ο έμπορος είναι, ότι οι άλλοι έμποροι γνωρίζουν τους μεταξύ τους πελάτες, άρα πιθανολογούν ποιος είναι τελικά ο πλειοδότης-τελικός πελάτης,

Ο λόγος που δεν θέλουν  την δημοσιότητα είναι ότι το αντικείμενο με το χρόνο λαμβάνει υπεραξία, περικλειόμενο από τον μύθο μελλοντικά της απουσίας εμφάνισής του.

Από τη στιγμή που ο έμπορος είτε σαν αντιπρόσωπος είτε σαν αντιπρόσωπος πελάτη του, είτε σαν μεταπωλητής, εκ των υστέρων, κομπάζει για την πώλησή του, διαπράττει τεράστιο σφάλμα, χάνει την εμπιστοσύνη των πελατών του, και αποκτά τη φήμη του αναξιόπιστου. Αντίθετα, αυτός που δεν το κάνει π.... κρίνεται άνθρωπος εμπιστοσύνης, και κερδίχει τους πραγματικά σοβαρούς και με διάθεση να ξοδέψουν συλλέκτες.

Προσωπικά έχω κάποια "σοβαρά" κομμάτια στη συλλογή μου και ο σκοπός αυτών που γράφω, - για να μην παρεξηγηθώ- είναι να τους ευχαριστήσω που δεν με έχουν εκθέσει, προβάλλοντας και κομπορρημονώντας για αυτά που μου έχουν προσφέρει.

Το εάν θα τα παρουσιάσω εγώ, δημόσια ή στους φίλους μου, είναι απόλυτα δικό μου θέμα και όχι δικό τους.


RE: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - sotiris - 09/06/21 19:30:08

(09/06/21 18:07:14)soumies Έγραψε:  Σε περίπτωση δε που κάποιος είναι παρών στη δημοπρασία και είναι πλειοδότης, είναι συνήθως αντιπρόσωπος εμπόρου και δεν τον γνωρίζει κανείς.
Εχω δωσει το παρον σε αρκετες δημοπρασιες που εβγαιναν σοβαρα αντικειμενα και σε αρκετα ημουν ο πλειοδοτης. Αλλα δεν ημουν ποτε' αντιπροσωπος εμπορου (τα χτυπαγα για λογαριασμο μου) και με γνωριζαν οι παντες.
Οποτε ????
Ας μην γενικευουμε τα πραγματα ...
Σωτηρης


RE: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - Andreas - 09/06/21 19:50:18

(09/06/21 18:07:14)soumies Έγραψε:  Στις δημοπρασίες σοβαρών αντικειμένων, (πινάκων μεγάλης αξίας, κοσμημάτων μεγάλης αξίας, αρχαιοτήτων μεγάλης αξίας κλπ), ποτέ δεν μαθαίνουμε ΠΟΙΟΣ το αγόρασε, δηλαδή εάν ήταν αντιπρόσωπος του συλλέκτη, ή έμπορος ο οποίος "ήξερε που θα το δώσει".

Συνήθως ακούμε ότι επωλήθη "με τηλεφωνική εντολή". Σε περίπτωση δε που κάποιος είναι παρών στη δημοπρασία και είναι πλειοδότης, είναι συνήθως αντιπρόσωπος εμπόρου και δεν τον γνωρίζει κανείς. Ο λόγος που δεν εμφανίζεται ο ίδιος ο έμπορος είναι, ότι οι άλλοι έμποροι γνωρίζουν τους μεταξύ τους πελάτες, άρα πιθανολογούν ποιος είναι τελικά ο πλειοδότης-τελικός πελάτης,

Ο λόγος που δεν θέλουν  την δημοσιότητα είναι ότι το αντικείμενο με το χρόνο λαμβάνει υπεραξία, περικλειόμενο από τον μύθο μελλοντικά της απουσίας εμφάνισής του.

Από τη στιγμή που ο έμπορος είτε σαν αντιπρόσωπος είτε σαν αντιπρόσωπος πελάτη του, είτε σαν μεταπωλητής, εκ των υστέρων, κομπάζει για την πώλησή του, διαπράττει τεράστιο σφάλμα, χάνει την εμπιστοσύνη των πελατών του, και αποκτά τη φήμη του αναξιόπιστου. Αντίθετα, αυτός που δεν το κάνει π.... κρίνεται άνθρωπος εμπιστοσύνης, και κερδίχει τους πραγματικά σοβαρούς και με διάθεση να ξοδέψουν συλλέκτες.

Προσωπικά έχω κάποια "σοβαρά" κομμάτια στη συλλογή μου και ο σκοπός αυτών που γράφω, - για να μην παρεξηγηθώ- είναι να τους ευχαριστήσω που δεν με έχουν εκθέσει, προβάλλοντας και κομπορρημονώντας για αυτά που μου έχουν προσφέρει.

Το εάν θα τα παρουσιάσω εγώ, δημόσια ή στους φίλους μου, είναι απόλυτα δικό μου θέμα και όχι δικό τους.

Καλησπέρα σας,

Καταρχάς δεν έχουμε συνεργαστεί για να ξέρετε αν είμαι αξιόπιστος και εχέμυθος ή όχι. Για αυτό το λόγο θα σας παρακαλούσα να ανακαλέσετε την συγκεκριμένη φράση σας. 

Ανέβασα ένα νόμισμα καλοπροαίρετα για ενημέρωση και μόνο και ΠΡΟΦΑΝΏΣ είχα την άδεια του αγοραστή. 

Ευχαριστώ πολύ


RE: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - nikos11 - 09/06/21 20:04:38

Soumies νομίζω ότι το σχόλιό σου είναι επιεικώς άστοχο. Το δοκίμιο όπως αναφέρει ο Ανδρέας πέρασε από το εν λόγω κατάστημα και πουλήθηκε. Θα μπορούσε να το είχε ανεβάσει πριν πουληθεί. Το ανέβασε μετά, χωρίς να αναφέρει ή να υπαινιχθεί καν το όνομα του αγοραστή. Τη σχόλιό σου θα το δικαιολογούσα μόνον εάν ήσουν ο αγοραστής και το είχε ανεβάσει ο Ανδρέας χωρίς να σου έχει ζητήσει την άδεια, πράγμα που καταλαβαίνω ότι δεν συμβαίνει.


RE: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - nikos11 - 09/06/21 20:08:55

Πέραν αυτού, αν θέλεις κάνε κάποιο σχόλιο για το νόμισμα και άσε τα σχόλια για τις συμπεριφορές και το τι κάνει ο καθένας όταν δεν σε αφορούν προσωπικά, γιατί δεν θυμάμαι να έχουμε αναθέσει αυτό το ρόλο σε κανέναν.


RE: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - rubirosa - 09/06/21 21:29:45

Από τον Ανδρέα,έχω πάρει πολλές φορές,και ουδέποτε μου έχει δώσει λαβή, για ψόγο αντιθέτως είναι πολύ σωστός!
Και ευχαριστώ τον Κάτοχο και τον Ανδρέα, που μοιράζονται μαζί μας, ένα τέτοιο νόμισμα!!!!!
Δλδ αν επικρατούσε η λογική του soumieς, δεν θα βλέπαμε τίποτα παραπάνω από Κωνσταντινοπαυλάκια,Β'Δημοκρατία και ευρώ.
Για τη μομφή που έριξες,  πρέπει να ανασκευάσεις, τεσπα αύριο θα φύγουν τα σχόλια που είναι ασχετα με το θέμα..


RE: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - babis - 09/06/21 21:48:55

Βλέπω ο κύριος ή κυρία SUMIES  δεν ανακαλεί τα προγραφόμενά του  αύριο θα του καταθέσω μήνυση αν δεν ζητήσει  δημόσια   συγνώμη και θα ζητώ οικονομική μου ηθική και επαγγελματική αποκατάσταση  για να μας αποδείξει πόσο αναξιόπιστος επαγγελματίας  είμαι   ευχαριστώ


RE: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - babis - 09/06/21 21:51:19

(09/06/21 21:48:55)babis Έγραψε:  Βλέπω ο κύριος ή κυρία SUMIES  δεν ανακαλεί τα προγραφόμενά του  αύριο θα του καταθέσω μήνυση αν δεν ζητήσει  δημόσια   συγνώμη και θα ζητώ οικονομική μου ηθική και επαγγελματική αποκατάσταση  για να μας αποδείξει πόσο αναξιόπιστος επαγγελματίας    ευχαριστώ

 Υ΄Γ Αντρέας και Μπάμπης είναι Γιος και μπαμπάς για να μην αναρωτηθεί ο -η κύριος  SOUMIES γιατί γράφω εγώ


RE: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - cat - 09/06/21 23:17:44

Προσωπικα Αντρεα Κ Μπαμπη σας ευχαριστω πολυ που το ανεβασατε γιατι ειναι η πρωτη φορα που βλεπω ενα τετοιο δοκιμιο. Χαρμα οφθαλμων κ ας σκεφτουμε οτι ειναι τιμη για τον χωρο μας να υπαρχουν εμποροι που το ψαχνουν κ συχνα επαναπατριζουν αντικειμενα τετοιου επιπεδου