Συλλεκτικό Στέκι
Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Κωνσταντίνος Α' (1913-1917 & 1920-1922) (https://syllektiko-steki.gr/forum-13.html)
+--- Νήμα: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο (/thread-4761.html)

Σελίδες: 1 2


RE: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - babis - 10/06/21 06:57:45

Σε ευχαριστώ φιλε cat για τα καλά σου λογια


RE: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - gkounto - 10/06/21 06:58:07

Μπαμπης και Ανδρέας είναι από τους πιο εχέμυθους και αξιόπιστους στον χώρο και γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι ποτέ δεν εξέθεταν πελάτη τους. Είναι άδικο.
Να πω και κάτι νομικό που γνωρίζω αν και δεν είμαι νομικός. Άλλο η ιδιοκτησία ενός αντικειμένου και άλλο τα δικαιώματα της φωτογραφίας του που ανήκουν σε αυτόν που το φωτογράφησε. Θα μπορούσε ο Ανδρέας να παρουσιάσει την φωτογραφία και χωρίς την άδεια του κατόχου, δεν την χρειαζόταν. Το ότι τη ζήτησε και την έλαβε δείχνει και την ηθική του στο θέμα. Στο κάτω κάτω είναι όχι μόνο ανθρώπινο αλλά και θεμιτό ένας επαγγελματίας να υπερηφανεύεται και να διαφημίζει για την ποιότητα νομισμάτων του. Ανήθικο θα ήταν να μας έλεγε σε ποιον ή πόσο το πούλησε ή και τα δυο.


RE: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - orfeas - 10/06/21 07:15:45

Εφέτος έκλεισα 60 χρόνια από τότε (1961) που ξεκίνησα στα σοβαρά την συλλογή Νεο-ελληνικών νομισμάτων μου. Εχω λάβει αυτοπροσώπως μέρος σε πάμπολλες δημοπρασίες εσωτερικού και εξωτερικού (σε πολλές και πλειοδότης). 
Οι περισότεροι των παρευρισκομένων πλειοδοτών ήταν συλλέκτες (με ονοματεπώνυμα κλπ) και όχι έμποροι

Ετσι (για να μη μακρυγορώ)  :

Συμφωνώ με τις ανωτέρω αναρτήσεις όλων, πλην του SOUMIES (τον οποίον δεν γνωρίζω)
Καλόπιστα, θεωρώ την ανάρτησή του τουλάχιστον πολύ άστοχη, μονόπλευρη και γενικευμένη ταυτόχρονα !!!

Ευχαριστώ τον Ανδρέα και τον Μπάμπη (τους οποίους επίσης δεν γνωρίζω) για τις χρήσιμες αναρτήσεις και φωτογραφίες τους

ορφεας


RE: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - soumies - 10/06/21 08:40:30

Εξέφρασα μια άποψη και για τα επικρατούντα με σοβαρά αντικείμενα.

Εάν κάποιος βλέπει τον εαυτό του στα γραφόμενά μου δικαίωμά του.

Επειδή δεν απευθύνθηκα σε συγκεκριμένο άτομο θα χαρώ πολύ να δεχτώ μηνύσεις ώστε να δούμε στο τέλος ποιος θα πληρώνει.

Ω(ο)ρισμένοι δεν μπορούν δεχτούν μια άλλη άποψη και όταν αυτή αποτυπώνεται, βλέπουν τον εαυτό τους και ενοχλούνται.

Ένα σφάλμα μόνο έκανα. Νόμιζα ότι έγραφα σε ένα ελεύθερο χώρο του διαδικτύου αλλά μάλλον όχι. Πρέπει να έχω τις ίδιες απόψεις μαζί σας αλλά ευτυχώς δεν τις έχω.

Θα παρακαλούσα του όποιους "ιδιοκτήτες" του συγκεκριμένου χώρου του διαδικτύου να με διαγράψουν ώστε να μπορείτε μεταξύ σας να αλληλοχαίρεστε.

Ευχαριστώ πάντως για την μέχρι τώρα φιλοξενία.

Υ.Γ. Πόσο σίγουροι είστε για την άδεια του ιδιοκτήτη του νομίσματος και ότι δεν ενοχλήθηκε;


RE: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - andreascretanumismatics - 10/06/21 10:31:24

(09/06/21 23:17:44)cat Έγραψε:  Προσωπικα Αντρεα Κ Μπαμπη σας ευχαριστω πολυ που το ανεβασατε γιατι ειναι η πρωτη φορα που βλεπω ενα τετοιο δοκιμιο. Χαρμα οφθαλμων κ ας σκεφτουμε οτι ειναι τιμη για τον χωρο μας να υπαρχουν εμποροι που το ψαχνουν κ συχνα επαναπατριζουν αντικειμενα τετοιου επιπεδου

Ευχαριστούμε πολύ! Θα ήταν πραγματικά προτιμότερο τέτοια νομίσματα να γυρίσουν σε ελληνικά χέρια. 

Το κακό με το κράτος μας είναι η φορολογία που επιβάλλει κυρίως στα χρυσά ΕΛΛΗΝΙΚΑ νομίσματα. Προσωπικά θεωρώ παρανοϊκό το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να αγοράσει οποιοδήποτε χρυσό νόμισμα κυκλοφορίας(μέχρι κάποια αξία πάνω από την αξία του μετάλλου του) από άλλο κράτος εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης και να μην πληρώσει ΦΠΑ, ενώ για τα ελληνικά χρυσά κυκλοφορίας θα πρέπει να πληρώσει.

Το συγκεκριμένο νόμισμα δεν είναι χρυσό προφανώς,αλλά εκφράζω την αγανάκτηση μου Confused


RE: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - andreascretanumismatics - 10/06/21 10:35:17

(10/06/21 06:58:07)gkounto Έγραψε:  Μπαμπης και Ανδρέας είναι από τους πιο εχέμυθους και αξιόπιστους στον χώρο και γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι ποτέ δεν εξέθεταν πελάτη τους. Είναι άδικο.
Να πω και κάτι νομικό που γνωρίζω αν και δεν είμαι νομικός. Άλλο η ιδιοκτησία ενός αντικειμένου και άλλο τα δικαιώματα της φωτογραφίας του που ανήκουν σε αυτόν που το φωτογράφησε. Θα μπορούσε ο Ανδρέας να παρουσιάσει την φωτογραφία και χωρίς την άδεια του κατόχου, δεν την χρειαζόταν. Το ότι τη ζήτησε και την έλαβε δείχνει και την ηθική του στο θέμα. Στο κάτω κάτω είναι όχι μόνο ανθρώπινο αλλά και θεμιτό ένας επαγγελματίας να υπερηφανεύεται και να διαφημίζει για την ποιότητα νομισμάτων του. Ανήθικο θα ήταν να μας έλεγε σε ποιον ή πόσο το πούλησε ή και τα δυο.

Κύριε Γιώργο ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια. Το νόμισμα είχε ανέβει και σε ομάδα στο Facebook πριν την δημοπρασία και εγώ προσωπικά χάρηκα με την συγκεκριμένη ανάρτηση όταν έκλεισε η δημοπρασία και το αποκτήσαμε. 
Τώρα τα υπόλοιπα τα γνωρίζει ο αγοραστής όσον αφορά την ακεραιότητα μας καθώς και οτιδήποτε ειπώθηκε κατά την συναλλαγή.


RE: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - andreascretanumismatics - 10/06/21 10:37:30

(10/06/21 07:15:45)orfeas Έγραψε:  Εφέτος έκλεισα 60 χρόνια από τότε (1961) που ξεκίνησα στα σοβαρά την συλλογή Νεο-ελληνικών νομισμάτων μου. Εχω λάβει αυτοπροσώπως μέρος σε πάμπολλες δημοπρασίες εσωτερικού και εξωτερικού (σε πολλές και πλειοδότης). 
Οι περισότεροι των παρευρισκομένων πλειοδοτών ήταν συλλέκτες (με ονοματεπώνυμα κλπ) και όχι έμποροι

Ετσι (για να μη μακρυγορώ)  :

Συμφωνώ με τις ανωτέρω αναρτήσεις όλων, πλην του SOUMIES (τον οποίον δεν γνωρίζω)
Καλόπιστα, θεωρώ την ανάρτησή του τουλάχιστον πολύ άστοχη, μονόπλευρη και γενικευμένη ταυτόχρονα !!!

Ευχαριστώ τον Ανδρέα και τον Μπάμπη (τους οποίους επίσης δεν γνωρίζω) για τις χρήσιμες αναρτήσεις και φωτογραφίες τους

ορφεας

Κύριε Ορφέα ευχαριστούμε και εμείς για τα καλά σας λόγια. Πραγματικά το εκτιμάμε όταν συλλέκτες που βρίσκονται τόσα χρόνια στον χώρο αναγνωρίζουν την δουλειά μας.


RE: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - solferino - 10/06/21 11:26:14

απλα να αναφέρω χάριν της συζήτησης για τα ''σοβαρά αντικείμενα'' ότι ολοι οι σοβαροι οικοι δημοπρασίας αρχαίων νομισμάτων παντα αναφέρουν το provanence των νομισμάτων μεχρι οσο γνωρίζουν ακομα και 80 χρόνια πίσω. Ουτε άδεια παίρνουν ούτε τίποτα. Υπαρχει καταχωρημενο σε καθε σοβαρό οικό το ιστορικό του καθε νομισματος. Αυτο χρησιμευει στην αυθεντικοποίηση του κέρματος. Είναι και θεμιτό και προστατεύει αγοραστες και πωλητες.
Επίσης στον salvator mundi , αν τον θεωρούμε σοβαρο πίνακα και τον ντα βιτσι σοβαρο ζωγράφο γνωρίζουμε και πόσο τον αγορασε ο Ριμπολογιεφ  και πόσο τον πουλησε και σε ποιον τον πούλησε (Αμπτάλα), παρόλο που ο σείχης ειχε εκπρόσωπο μεσα στο δωμάτιο.
τέλος, γνωρίζουμε με μια πρόχειρη αναζητηση στο ιντερνετ, τι πίνακες εχει αγοράσει ο Νιάρχος απο που και πόσο καθώς και αλλοι μεγαλοι συλλέκτες όπως ο Αμπραμοβιτς και πολλοι άλλοι.

Τώρα ασφαλώς και υπάρχουν συλλέκτες που κρατουν ανωνυμία οπως ο ιδιοκτήτης της tyrant collection αλλα και πάλι αν θελουμε να δουμε τον κανόνα, ολα ειναι στο φως.

και αφης στιγμής υπηρχε και η αδεια του συλλεκτη δεν μας πεφτει κανενας λόγος.



RE: Δοκίμιο 1915 ΔΡΑΧΜΗ Χαλκονικέλιο - nikos11 - 10/06/21 12:00:21

Κάποιος κάνει ότι δεν καταλαβαίνει.
Κάποιος συνεχίζει να κάνει αστοχίες.
Κάποιος μας περνάει για αφελείς.
Κάποιος έχει μπλέξει την ελευθερία έκφρασης με τη δυσφήμιση.
Κάποιος δεν κοιτάζει τον εαυτό του στον καθρέφτη για να μην τον ματιάσει.
Κάποιος νομίζει ότι είναι μετά τον Πάπα της Ρώμης.
Ποιός θεωρεί άποψη ότι η γη είναι επίπεδη;
Ποιός νομίζει ότι όλοι τρελλαίνονται να συμφωνήσουν μαζί του;
Ποιός νομίζει ότι για όλα υπάρχουν ιδιοκτήτες;

Ψηφίστε τον πιο αδύναμο κρίκο!!!