Συλλεκτικό Στέκι
ΕΚΤΙΜΗΣΗ 50ΕΥΡΩ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Χαρτονομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-30.html)
+--- Φόρουμ: Χαρτονομίσματα Ευρώ (https://syllektiko-steki.gr/forum-45.html)
+--- Νήμα: ΕΚΤΙΜΗΣΗ 50ΕΥΡΩ (/thread-4765.html)

Σελίδες: 1 2


RE: ΕΚΤΙΜΗΣΗ 50ΕΥΡΩ - sac - 14/06/21 14:04:01

Εσύ πήγες κατευθείαν στο 2ο έτος σπουδών. Κάτσε να αποφοιτήσει πρώτα από το "προπαρασκευαστικό" έτος...


RE: ΕΚΤΙΜΗΣΗ 50ΕΥΡΩ - digo - 15/06/21 11:53:28

Με τόσες απουσίες και την πολύ ειλικρινή σου απάντηση, δεν βλέπω αποφοίτηση.  Wink


RE: ΕΚΤΙΜΗΣΗ 50ΕΥΡΩ - sac - 16/06/21 00:22:10

Είναι αλήθεια ότι ο πολύς κόσμος νομίζει ότι είναι θέμα "τύχης" να βρει κάτι που έχει συλλεκτική αξία. Και φυσικά, σημαντικό ρόλο σ' αυτό παίζουν οι διάφορες ιστορίες που σκάνε μύτη κάθε τόσο...

Προφανώς, για να βρεθεί κάτι που έχει συλλεκτική αξία χρειάζεται πρώτα από όλα εξοικείωση με το αντικείμενο.

(Σαν να προσπαθείς να προσπαθείς να βγάλεις γκόμενα, χωρίς να έχεις καταλάβει τα χούγια της...)


RE: ΕΚΤΙΜΗΣΗ 50ΕΥΡΩ - pithagoras - 16/06/21 02:07:33

(11/06/21 22:08:50)sac Έγραψε:  Δεν είναι λογικό να έρχεται κάπιος στον συλλεκτικό χώρο και να ρωτάει "πείτε μου πώς μπορώ να βγάλω λεφτά". Το πρόβλημα δεν είναι ότι το κρατάμε κρυφό και δεν θέλουμε να σου πούμε, το πρόβλημα είναι ότι κάτι τέτοιο είναι παράλογο.

Ομοίως, το να είναι κάποιος έξω από τον συλλεκτικό χώρο (έξω από το "κουρμπέτι") και να σκάει μύτη κάθε τόσο, να βγάζει χαρτζηλίκι και να ξαναγυρνάει στη δουλειά του... είναι παράλογο.

Συγγνωμη?Τι απαντηση ειναι αυτη?Δηλαδη αν εγω κατεχω κατι σπανιο ΕΣΥ που εισαι συλλεκτης δεν θα 'ξεσκιστεις' να το αγορασεις?Αυτη δεν ειναι η ιδιοτητα σου?


(14/06/21 14:04:01)sac Έγραψε:  Εσύ πήγες κατευθείαν στο 2ο έτος σπουδών. Κάτσε να αποφοιτήσει πρώτα από το "προπαρασκευαστικό" έτος...

Φιλε μου δεν παω για πανελλαδικες στη συλλεκτικοτητα.Μπερδευτηκες...
Εγω θελω να ανεβαζω μερικα πραγματα και να μου λενε καποιοι που ειναι ΄ειδικοι' στο αντικειμενο αν εχουν καποια αξια.
Εκτος και αν ειναι αποκλειστικα μονο για συλλεκτες το σαιτ και δεν το εχω καταλαβει..


(16/06/21 00:22:10)sac Έγραψε:  Είναι αλήθεια ότι ο πολύς κόσμος νομίζει ότι είναι θέμα "τύχης" να βρει κάτι που έχει συλλεκτική αξία. Και φυσικά, σημαντικό ρόλο σ' αυτό παίζουν οι διάφορες ιστορίες που σκάνε μύτη κάθε τόσο...

Προφανώς, για να βρεθεί κάτι που έχει συλλεκτική αξία χρειάζεται πρώτα από όλα εξοικείωση με το αντικείμενο.

(Σαν να προσπαθείς να προσπαθείς να βγάλεις γκόμενα, χωρίς να έχεις καταλάβει τα χούγια της...)

Προσπαθησε να εισαι λιγοτερο επικριτικος.Δεν ψαχνω για ψυχολογο πανω στο αντικειμενο.Χωρις παρεξηγηση


RE: ΕΚΤΙΜΗΣΗ 50ΕΥΡΩ - sac - 16/06/21 12:04:17

Φίλε μου, αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Είναι παράλογο / αδύνατο / όπως-θέλεις-πες-το να κατέχεις κάτι "σπάνιο". Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν ξέρεις πού να ψάξεις να βρεις σπάνια συλλεκτικά αντικείμενα.

Είναι γεγονός ότι κάποιοι συλλέκτες μπορεί να διαθέσουν σημαντικά χρηματικά ποσά για να αγοράσουν ένα "σπάνιο" αντκείμενο. Όμως, αυτός που το έχει βρει και τους το πουλάει, δεν το έχει βρει "τυχαία". Έχει συγκεκριμένες διασυνδέσεις και επαφές και ξέρει πού να ψάξει να το βρει. Και η τιμή που ζητάει αντιπροσωπεύει τον κόπο και την προσπάθειά του να το βρει. (Πιθανώς και το μπαχτσίσι που έχει δώσει για να το βρει.)

Ένα σπάνιο συλλεκτικό αντικείμενο δεν βρίσκεται στα ρέστα ή στο ΑΤΜ. Συγγνώμη που θα στο πω έτσι, αλλά αυτά γίνονται μόνο στις ταινίες.



Από εκεί και πέρα, φυσικά και μπορείς να ανεβάζεις ό,τι θέλεις και να ρωτάς την αξία του. Αλλά, κατά πάσα πιθανότητα, κανένα δεν θα έχει οποιαδήποτε αξία.

Και, όπως έγραψα και παραπάνω "Αν πάλι νομίζεις ότι μπορείς να βγάζεις λεφτά χωρίς να έχεις μάθει κάποια πράγματα... ε, τότε, τι να πω..."