Συλλεκτικό Στέκι
Επιβράβευση .. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συντήρηση / Πιστοποίηση Νομισμάτων (https://syllektiko-steki.gr/forum-95.html)
+--- Νήμα: Επιβράβευση .. (/thread-4784.html)

Σελίδες: 1 2


RE: Επιβράβευση .. - exmim - 26/06/21 16:25:12

Δεν κακο Νίκο και Χρήστο , το registry, δεν είναι μόνο η πρωτιά, δεν μπορεί άλλωστε να είναι όλοι πρώτοι. Σήμερα εγώ αύριο εσύ, αυτό που έχω βρει εγώ σε αυτή τη διαδικασία είναι ο στόχος, να συμπληρώσω δηλαδή το σετ! Αυτό άλλωστε φαίνεται και από τα σετ που έχω δημιουργήσει, υπάρχουν μέσα αρκετά χαμηλόβαθμα αλλά και κάποια ντιτειλ. (Αυτό που αποφεύγω... μέχρι τώρα ε; είναι τα τρύπια). επίσης μου αρέσει το στήσιμο του σετ, να έχει όμορφες φωτογραφίες, κάποια τα προτιμώ με πατίνα, άλλα πάλι όχι, να μου κάνει κλικ το κάθε κομμάτι ξεχωριστά, και φυσικά έχε και την πλάκα του αυτός ο  "ανταγωνισμός" (με την καλή έννοια)...
Στο μέλλον πιστεύω ότι θα γίνουμε ακόμα πιο πολλοί....


RE: Επιβράβευση .. - digo - 13/07/21 18:17:59

(25/06/21 23:10:31)E.X.N Έγραψε:  Καμιά φορά εύχομαι να ανεβάσει ο Παναγιώτης η ο Σωτήρης η ακόμα καλύτερα να τα πιστοποιήσει ο Ορφέας στην NGC και να τα περάσει στο registry-set της ΝGC να ηρεμήσουμε όλοι  τελείως με αυτήν  την ψευδαίσθηση της πρωτιάς.

Δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι αν ο Ορφεας η άλλοι συνοδοιπόροι του συλλεκτες πιστοποιούσαν τα μεταπολεμικά τους θα πιάναν τόσο ψηλούς βαθμούς.

Ο Παύλος, ήταν νόμισμα κυκλοφορίας τότε, ποσο μάλλον ο Κωνσταντίνος κι η Μεταπολίτευση. Εσείς πιστοποιείτε πολλές αξιες ευρώ η ευρώ σεντ του 2018 και 2019; Δεν ταχω δει του Ορφέα ποτε δλδ, πιθανότατα γιατί απαξίωσε να τα βγάλει όταν είχε τέτοιους θησαυρούς σε προγενέστερες περιόδους.

Αλλά η λογική του Μιμη σεβαστή και σωστή. Το χομπυ το απολαμβάνει όπως γουστάρει ο καθένας, ξέρετε ποσα σχέδια παρουσίασης για ξύλινες θήκες με τζαμακια έχω σχεδιάσει που δεν έφτιαξα ποτε; Πολλά τα χούγια.


RE: Επιβράβευση .. - orfeas - 16/07/21 15:52:23

(13/07/21 18:17:59)digo Έγραψε:  
(25/06/21 23:10:31)E.X.N Έγραψε:  Καμιά φορά εύχομαι να ανεβάσει ο Παναγιώτης η ο Σωτήρης η ακόμα καλύτερα να τα πιστοποιήσει ο Ορφέας στην NGC και να τα περάσει στο registry-set της ΝGC να ηρεμήσουμε όλοι  τελείως με αυτήν  την ψευδαίσθηση της πρωτιάς.

Δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι αν ο Ορφεας η άλλοι συνοδοιπόροι του συλλεκτες πιστοποιούσαν τα μεταπολεμικά τους θα πιάναν τόσο ψηλούς βαθμούς.

Ο Παύλος, ήταν νόμισμα κυκλοφορίας τότε, ποσο μάλλον ο Κωνσταντίνος κι η Μεταπολίτευση. Εσείς πιστοποιείτε πολλές αξιες ευρώ η ευρώ σεντ του 2018 και 2019; Δεν ταχω δει του Ορφέα ποτε δλδ, πιθανότατα γιατί απαξίωσε να τα βγάλει όταν είχε τέτοιους θησαυρούς σε προγενέστερες περιόδους.

Αλλά η λογική του Μιμη σεβαστή και σωστή. Το χομπυ το απολαμβάνει όπως γουστάρει ο καθένας, ξέρετε ποσα σχέδια παρουσίασης για ξύλινες θήκες με τζαμακια έχω σχεδιάσει που δεν έφτιαξα ποτε; Πολλά τα χούγια.

Δημήτρη μου έχεις πολύ δίκιο για τους βαθμούς του Παύλου
 
Το 1961 που ξεκίνησα την συλλογή μου, τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά.
Δεν υπήρχαν telex, fax, computers, internet, κατάλογοι και βαθμοί.
Ετσι οι προτεραιότητές μας για την συλλογή, ήταν εντελώς διαφορετικές. (Ολες σεβαστές !!! )
 
Πρώτη μας προτεραιότητα ήταν να μάθουμε τι νομίσματα έχουν κοπεί. Ούτε αυτό δεν ξέραμε.  Smile
Ο καθένας μας προσπαθούσε να κάνει τον δικό του χειρόγραφο κατάλογο, ψάχνοντας σε παλαιά άρθρα ή δημοσιεύσεις κλπ. που και αυτές έβριθαν από λάθη. Να φανταστείς ότι το 1963 έπεσαν στα χέρια μου δύο 5άρες 1830 του Καποδίστρια και παρατηρώντας την διαφορετικότητά τους, τότε κατάλαβα ότι υπάρχουν ποικιλίες.
 
Για τα νομίσματα του Παύλου και μετά, πολύ απλά, άνοιγα κάποια μασσούρια και διάλεγα τα καλύτερα. Το τι βαθμό έχουν ή εάν είναι top grade ή όχι, δεν με απασχόλησαν ποτέ
 
Γυρίζοντας την συλλογή μου προς τα πίσω, επέλεξα :

1.   σαν πρωταρχικό στόχο την πληρότητα της συλλογής μου και σαν δευτερεύοντα την ποιότητα.
Αυτό γιατί κυνηγώντας σπάνια και περίεργα (πχ Essai, Uniface, Coin-Medal strike κλπ) κομμάτια, δεν μπορείς να τα βρείς στην επιθυμητή ποιότητα.
Ένα παράδειγμα Στις αρχές του 2000 βγήκε σε δημοπρασία το 1 λεπ 1828 PC : 104-C.b. τρύπιο. Κάποιοι γνωστοί μου, εξαιρετικοί συλλεκτες, μου είπαν ότι δεν θα το χτυπήσουν λόγω της τρύπας και το νόμισμα ήρθε με 80 Ευρώ στην συλλογή μου. Μέχρι σήμερα παραμένει το μοναδικό

2.   να μην τα σλαμπάρω. Οι βαθμοί στα τέλη της 10ετίας του 1990 είχαν πάρα πολλές αστοχίες (σήμερα έχουν βελτιωθεί αρκετά) και έτσι εμπιστεύτηκα περισότερο τα ματάκια και τις γνώσεις μου, από τον grader της εταιρείας. Επιπλέον δεν ήθελα να μπώ στο τρυπάκι του ανταγωνισμού, έχω MS 63-64, μου αρέσει ? μπαίνει στην συλλογή μου και δεν με νοιάζει εάν υπάρχει αλλού 65 ‘η 66

Ετσι δεν ξέρω και δεν με αγχώνει η βαθμολογία τους. Με ευχαριστεί να τα βλέπω όπως τα έχω επιλέξει

Δημήτρη μου, οι περισότεροι από τους φίλους και γνωστούς ήθελαν να δούν Οθωνα και Γεώργιο και αυτά έβλεπαν. 
Για τα υπόλοιπα, Βενετσιάνικα, Ιονικά, Επισημασμένα, Κρητικά, Καποδίστρια και μετά τον Παύλο της συλλογής μου, δεν τα απαξίωσα ποτέ, αφού μέσα υπάρχουν αρκετά μοναδικά κομμάτια. Πολύ απλά, ελάχιστοι ενδιαφέρονταν γιαυτά, και έτσι ελάχιστοι τα έχουν δεί.

ορφεας


RE: Επιβράβευση .. - E.X.N - 16/07/21 20:07:50

Ετσι δεν ξέρω και δεν με αγχώνει η βαθμολογία τους. Με ευχαριστεί να τα βλέπω όπως τα έχω επιλέξει

Δημήτρη μου, οι περισότεροι από τους φίλους και γνωστούς ήθελαν να δούν Οθωνα και Γεώργιο και αυτά έβλεπαν. 
Για τα υπόλοιπα, Βενετσιάνικα, Ιονικά, Επισημασμένα, Κρητικά, Καποδίστρια και μετά τον Παύλο της συλλογής μου, δεν τα απαξίωσα ποτέ, αφού μέσα υπάρχουν αρκετά μοναδικά κομμάτια. Πολύ απλά, ελάχιστοι ενδιαφέρονταν γιαυτά, και έτσι ελάχιστοι τα έχουν δεί.

ορφεας
[/quote]

Ορφέα θα ήθελα και εγώ καποιά στιγμή να τα δώ,δεσμεύομαι να κλείσω το κινητό να φέρω ένα μαξιλάρι και το ποιο βασικό δεν είμαι ζηλιάρης θαυμάζω να βλεπω όμορφα νομίσματα και να μαθαίνω.Το καλό με το REGISTRY-SET, έαν επιλέξει ο κάτοχος του σέτ να φαίνονται οι φωτογραφίες βλέπεις νομίσματα ακόμα και απο ξένους συλλέκτες  και ολο αυτο μόνο θετικό μπορεί να είναι για τον συλλεκτισμό.
Οι ευχές μου εισακούστηκαν στην NGC και ανέβασε ένας νέος για εμένα συλλέκτης μπορεί για αλλους να είναι πασίγνωστος και απο εχθές θαυμάζω ,δέν πιστεύω οτι προσβάλω τους 2ους 3ους κτλ αλλά ο πρώτος σε οποιαδήποτε κατηγορία  νομισμάτων για να βγαίνει πρώτος θα πρέπει να έχει και αρκετά νομίσματα σε κορυφαίους βαθμούς .
Βάζω και την κατηγορία με τα τάλληρα που δεν υπήρχε ποιο πριν
 https://www.ngccoin.com/registry/competitive/greece/greece/8387/
και τον νέο κάτοχο πρωτιάς στον Όθωνα αλλα και σε αρκετές αλλες Ελληνικές κατηγορίες στην NGC.
https://www.ngccoin.com/profile/595520/
Ο  υγιής ανταγωνισμός σημαίνει πρόοδος.


RE: Επιβράβευση .. - digo - 19/07/21 04:40:41

Καλουτσικος γενικα, με πολλές ελλείψεις και πιθανές αναβαθμίσεις. Μόνο το ταλληρο του ‘51 ξεχωρίζω. Κάτσε να κατεβάσουν ταλληρα ο Σωτήρης η άλλοι φίλοι εξ Αμερικής που προτιμούν αυτή την εταιρεία, να σου φύγει το καπελλο.
Αλλά και στην PCGS γίνεται χαμός στα super ταλληρα, ποιος θα τ’ανεβασει όμως; Από τους κατέχοντες, μόνον ένα ξέρω να τοχει κάνει.

 Ωραίος ο Παύλος και μετα, αλλα στην περίοδο 1828-1912 υπάρχουν τεράστιοι συλλεκτες, που δεν τους ενδιαφέρει μια το registry. Επίσης, μηδέν Κρήτη αν παίζει το ταλληρο στο σετ, αλλά μάλλον στην απ’εξω θάναι.


RE: Επιβράβευση .. - E.X.N - 19/07/21 16:47:42

(19/07/21 04:40:41)digo Έγραψε:  Καλουτσικος γενικα, με πολλές ελλείψεις και πιθανές αναβαθμίσεις. Μόνο το ταλληρο του ‘51 ξεχωρίζω. Κάτσε να κατεβάσουν ταλληρα ο Σωτήρης η άλλοι φίλοι εξ Αμερικής που προτιμούν αυτή την εταιρεία, να σου φύγει το καπελλο.
Αλλά και στην PCGS γίνεται χαμός στα super ταλληρα, ποιος θα τ’ανεβασει όμως; Από τους κατέχοντες, μόνον ένα ξέρω να τοχει κάνει.

 Ωραίος ο Παύλος και μετα, αλλα στην περίοδο 1828-1912 υπάρχουν τεράστιοι συλλεκτες, που δεν τους ενδιαφέρει μια το registry. Επίσης, μηδέν Κρήτη αν παίζει το ταλληρο στο σετ, αλλά μάλλον στην απ’εξω θάναι.

Αχ βαχ.Σωτήρη νομίζω οτί  ήρθε η ώρα να ανεβάσεις και εσύ τα θρυλικά τάληρα σου στο REGISTRY-SET της NGC .


RE: Επιβράβευση .. - sotiris - 19/07/21 17:35:00

(19/07/21 16:47:42)E.X.N Έγραψε:  Αχ βαχ.Σωτήρη νομίζω οτί  ήρθε η ώρα να ανεβάσεις και εσύ τα θρυλικά τάληρα σου στο REGISTRY-SET της NGC .
Τα ταλληρα αυτα ειναι πολυ παλιες πιστοποιησεις (προ-2003) και δεν υπαρχουν φωτογραφιες στην ιστοσελιδα της NGC. Εγω δεν θεωρω οτι μπορω να τα φωτογραφησω σωστα και μαλλον θα τα παω στον φωτογραφο που ειναι στο Σηατλ για φωτογραφηση ... Μετα θα δουμε τι θα γινει ... (δηλαδη οπως λενε "ζησε Μαη μου να φας τριφυλλι ...").