Συλλεκτικό Στέκι
Εκτός Προγράμματος ; - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Γραμματόσημα (https://syllektiko-steki.gr/forum-59.html)
+--- Φόρουμ: Ελληνικά γραμματόσημα (https://syllektiko-steki.gr/forum-60.html)
+--- Νήμα: Εκτός Προγράμματος ; (/thread-4786.html)



Εκτός Προγράμματος ; - rubirosa - 25/06/21 21:51:53

Χθες που πήγα για να στείλω κάτι επιστολές ,είδα ότι χρησιμοποίησαν αυτά τα γραμματόσημα και μου έκανε εντύπωση, γιατί δεν τα είχα δει ξανά Huh


RE: Εκτός Προγράμματος ; - D.Dimitris - 25/06/21 23:27:15

Δεν είναι απο τις επίσημες τακτικές ετήσιες σειρές, αλλά απο τις ειδικές αναμνηστικές  και προσωπικό γραμματόσημο με βινιέτα που έχει τρελαθεί να εκδίδει κάθε τόσο τα ΕΛΤΑ.


RE: Εκτός Προγράμματος ; - rubirosa - 14/04/22 20:51:44

Σήμερα που έστειλα επιστολές εσωτερικού, μου έδωσαν να κολλήσω γραμματόσημα, με την βινιέτα χρόνια πολλά Μαμά!
Που είναι των 0,49 και μου είπαν πως πιάνεται για 0,90,'Οπως και τα πλήρωσα προς 0,90.


RE: Εκτός Προγράμματος ; - nikos11 - 14/04/22 21:36:34

Ύποπτο ή τουλάχιστον περίεργο μου ακούγεται αυτό Θανάση. Μέχρι τώρα θεωρούσα ότι τα γραμματόσημα είναι "σχεδόν" ισότιμα με χρήμα και μάλιστα για την αξία που αναφέρουν. Τώρα αυτό που λες μου δημιουργεί απορίες... 

Κανονικά το ταμείο του Ταχυδρομείου χρεώνεται με γραμματόσημα συγκεκριμένης αξίας και αποδίδει λογαριασμό για αυτά που πουλάει. Πώς γίνεται να πουλάνε σε σχεδόν διπλάσια αξία χωρίς να έχουν βάλει σφραγίδα, διαγραφή της παλιάς και αναγραφή της νέας αξίας, αυτό με ξεπερνάει...


RE: Εκτός Προγράμματος ; - rubirosa - 14/04/22 21:53:50

(14/04/22 21:36:34)nikos11 Έγραψε:  Ύποπτο ή τουλάχιστον περίεργο μου ακούγεται αυτό Θανάση. Μέχρι τώρα θεωρούσα ότι τα γραμματόσημα είναι "σχεδόν" ισότιμα με χρήμα και μάλιστα για την αξία που αναφέρουν. Τώρα αυτό που λες μου δημιουργεί απορίες... 

Κανονικά το ταμείο του Ταχυδρομείου χρεώνεται με γραμματόσημα συγκεκριμένης αξίας και αποδίδει λογαριασμό για αυτά που πουλάει. Πώς γίνεται να πουλάνε σε σχεδόν διπλάσια αξία χωρίς να έχουν βάλει σφραγίδα, διαγραφή της παλιάς και αναγραφή της νέας αξίας, αυτό με ξεπερνάει...
αυτή είναι και δική μου απορία;


RE: Εκτός Προγράμματος ; - D.Dimitris - 15/04/22 20:55:35

Είναι νόμιμοι, κάνουν την αναγραφόμενη χρέωση του γραμματοσήμου και για την συνοδευτική βινιέτα που δεν έχει αναγραφόμενη τιμή, έχουν ένα bar code το σκανάρουν  και χρεώνει και την βινιέτα.
Τώρα πόσο νόμιμο είναι, δεν ξέρω.


RE: Εκτός Προγράμματος ; - rubirosa - 16/04/22 19:32:14

Δλδ έχουν δώσει στην βινιέτα αξία 0,41;
0,49 γραμματόσημο+0,41 βινιέτα=0,90.


RE: Εκτός Προγράμματος ; - D.Dimitris - 16/04/22 21:41:40

Ναι.


RE: Εκτός Προγράμματος ; - digo - 21/05/22 18:01:12

Στην Αμερική πάντως, θυμάμαι ότι πολλοί έμποροι οι οποίοι είχαν πολύ ταχυδρομειο (λίστες που έστελναν μηνιαίως σε εκατοντάδες πελάτες τους), αγοράζουν παλιοτερα γραμματόσημα σε φύλλα και σε κλάσμα της ονομαστικής τους. Γνωρίζουν την τιμή της κάθε επιστολής με το βάρος της και το μέγεθος της, φιξ τιμή για όλες τις ΗΠΑ εννοειται και τα κολλάνε στην κάθε μια.

 Δεν έχω καταλάβει πως γίνεται αυτό (να αγοράζουν κάτω από ονομαστική και μάλιστα με σοβαρή έκπτωση της τάξης του 40% η και παραπάνω) αλλά γίνεται. Το φαινόμενο βέβαια αρχίζει να σπανίζει  γιατί έχει μειωθεί κατά τεράστιο ποσοστό ο αριθμός εμπόρων που στέλνουν ακόμη ταχυδρομικά τυπωμένες λίστες, (προτιμούν τα email με pdf λίστα μέσα) αλλά δεν έχουν εκλείψει ακόμη.


RE: Εκτός Προγράμματος ; - D.Dimitris - 21/05/22 20:57:00

Δεν χρησιμοποιώ ΕΛΤΑ, αλλά μου έχουν πει ότι  δεν θα δέχονται εδώ και έναν χρόνο περίπου επικολλημένα γραμματόσημα ( τα αγοράζεις εκεί) στα ειδικής διαχείρισης γράμματα (Συστημένα, δηλωμένη αξία ).