Συλλεκτικό Στέκι
Όταν χάνεται το μέτρο… - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Όταν χάνεται το μέτρο… (/thread-4801.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


Όταν χάνεται το μέτρο… - digo - 05/07/21 00:46:33

..και στα νομίσματα αλλά και στα χαρτονομίσματα: δυο πολύ πρόσφατα παραδείγματα.

[Εικόνα: qlmbwclckkrg.jpeg]

€225 με μεταφορικά, χωρίς τελωνεία κλπ, θεωρώντας ότι ο αγοραστής έχει κάποια άκρη να το αποφύγει, αλλιώς η αγορά του θα ξεπεράσει τα €350 με τελωνειακούς δασμούς, ΦΠΑ, αμοιβή εκτελωνιστου κλπ. Δηλαδή όταν οι δυο,τρεις νέοι συλλεκτες που κονταροχτυπήθηκαν γι αυτό, προς μεγάλη τέρψη του πωλητή που μόνον πρώτη φορα δεν το βλέπει σε κοινότατα Ελληνικά χαρτονομίσματα, φτάσουν να μαζεύουν αυτά του 1954 και 1955 εκεί τι θα γίνει;

Το χαρτονόμισμα έχει από €5-€10 σε ακυκλοφόρητο από δεσμίδα (από τις οποίες υπάρχουν ακόμη μπόλικες) κι η πιστοποιηση του δεν ξεπερνάει τα €14 σε καμία από τις δυο εταιρείες για τα μέλη.

[Εικόνα: fw6h1au6o7u6.jpeg]

Εδώ €165-€170 με τα μεταφορικά, όπου λες δεν πειράζει βρε αδερφέ, που θα ξαναδούμε τέτοια πατινα κι είναι και top grade (MS66+ 3/0), υπέρ δημοφιλές κομματι, ας δώσουμε κι ένα κατοστάρι παραπάνω, πάντα με δεδομένη κάποια άκρη που θα το εισάγει αφορολόγητο, αλλιώς η τιμή εκτινάσσεται στα €280-€300 κι εκεί πλέον το σκέφτεσαι λίγο, 30αρι παίρνεις….

Νομίζω ότι το μέτρο έχει χαθεί εντελώς. Πρώτος πρώτος εγώ θα υποστηρίξω την άποψη να μην αγοράζει ένας συλλέκτης νομίσματα που σκοπεύει να αναβαθμίσει λίγο αργότερα, αλλά όχι κι έτσι! Προσωπική μου άποψη, δεν γνωρίζω την γνώμη των υπολοίπων αλλά θαθελα πολύ να την ακουσω.


RE: Όταν χάνεται το μέτρο… - solferino - 05/07/21 06:46:23

Αγνοια Δημήτρη. Εχει συμβει στο παρελθόν και συμβαίνει και στο παρόν σε όλους μας λίγο πολύ.


RE: Όταν χάνεται το μέτρο… - sotiris - 05/07/21 06:50:22

(05/07/21 06:46:23)solferino Έγραψε:  Αγνοια Δημήτρη. Εχει συμβει στο παρελθόν και συμβαίνει και στο παρόν σε όλους μας λίγο πολύ.
Οπως εχουμε (ξανα)πει, περι ορεξεως ... κολοκυθοπιτα!


RE: Όταν χάνεται το μέτρο… - nikos11 - 05/07/21 07:00:04

Δημήτρη προφανώς το μέτρο είναι καλός σύμβουλος, αλλά τι γούστο θα είχε αν δεν κάναμε και καμία υπερβολή Big Grin ; Άλλωστε και εσύ δεν πιστεύω να έχεις κάνει όλα τα πράγματα στη ζωή σου, συμπεριλαμβανόμενων των συλλεκτικών, έχοντας μία ... μεζούρα στο χέρι! Θυμάσαι τον "μεζούρα" Big Grin Big Grin Big Grin ; Εντάξει, λίγο πιο σοβαρά, καλό είναι να μην κάνουμε συστηματικά υπερβολές, αλλά μία στο τόσο να κάνουμε και καμία δεν πειράζει. Άλλωστε όπως λέει και ο Σωτήρης, περί ορέξεως ... κολοκυθόπιττα Wink !


RE: Όταν χάνεται το μέτρο… - E.X.N - 05/07/21 07:32:02

Καλημέρα,η γνώμη μου είναι οτι το 30ρι αγοράστηκε  αρκετά φθυνά,δέν ξέρω ποιος το αγόρασε,η αγορά ενός 30ρι σε βαθμό 66 στην PCGS κοστίζει απο 50 μέχρι 100 ευρώ αναλόγως την πατίνα(εχω πουλήσει εγώ ο ίδιος 100 ευρώ ένα πανέμορφο ).Στην pcgs έχου σταλθεί 546 30ρια του  1963,υπάρχουν 103 νομίσματα ms66 και μόνο 3 νομίσματα  σε βαθμό ms66+.Για να καταλάβουμε πόσο δυσκόλο είναι το ΜS66+.Δημήτρη υπάρχει και ο εγωισμός του να βγέις πρώτος (REGISTRY SET)μάλλον αυτός που το αγόρασε με αυτό το + μπορεί να βγαίνει πρώτος.Να κάνω και εγώ μία ερώτηση το MS64 που υπάρχουν 135 νομίσματα αλλά έχει από πάνω του 357 νομίσματα πόσο θα έπρεπε να κάνει.


RE: Όταν χάνεται το μέτρο… - Diinekis - 05/07/21 08:10:03

Η δική μου άποψη είναι ότι τέτοιες υπερβολές, γίνονται από ανθρώπους που περιστασιακά έχουν βρεθεί στο χώρο.Και οι κινήσεις αυτές πηγάζουν αφενός από την προσμονή να βγάλουν μελλοντικά κέρδος λόγο του top pop(θεωρούν ότι θα βρεθεί ένας που θα δώσει περισσότερα από τους ίδιους) και αφετέρου από έναν υπερτροφοδοτούμενο εγωισμό που τους κάνει ανταγωνιστικούς (θέλουν να πάρουν το καλύτερο που υπάρχει θεωρώντας ότι έτσι υπερτερούν σαν συλλέκτες των υπολοίπων)...Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι ούτε καταλαβαίνουν ούτε διακρίνουν την διαφορά των νομισμάτων απο τον ένα βαθμό στον άλλο,αλλά κυρίως δεν κοιτάζουν καν το τι περικλείει το κουτί...τους ικανοποιεί ο βαθμός που γράφει...


RE: Όταν χάνεται το μέτρο… - E.X.N - 05/07/21 08:23:44

(05/07/21 06:46:23)solferino Έγραψε:  Αγνοια Δημήτρη. Εχει συμβει στο παρελθόν και συμβαίνει και στο παρόν σε όλους μας λίγο πολύ.

Μου έχει πεί συλλέκτης οτι έψαχνε 20 ώρες 30ρια Κόνγκσμπεργκ ανάμεσα σε 600 τεμάχια και τελικά διάλεξε 4 νομίσματα και το καλύτερο αποτέλεσμα που έβγαλε ήταν το MS66.Ποιός βγάινει τελίκα κερδισμένος αυτός που θα αγοράσει το 66ρι με 50 ευρώ η αυτός που έψαχνε 2 ημέρες.

Υ.Γ είδα πρόσφατα είδα ένα 30ρι 1963 χωρίς πατίνα (η πατίνα κρύβει προβλήματα και κερδίζει βαθμούς)θαρρώ αδικημένο ΜS 67  Heart


RE: Όταν χάνεται το μέτρο… - sotiris - 05/07/21 08:55:04

(05/07/21 08:23:44)E.X.N Έγραψε:  Ποιός βγάινει τελίκα κερδισμένος αυτός που θα αγοράσει το 66ρι με 50 ευρώ η αυτός που έψαχνε 2 ημέρες.
Αυτος που παιρνει ενα 65αρι, κλεινει την σελιδα και προχωραει.


(05/07/21 08:23:44)E.X.N Έγραψε:  Υ.Γ είδα πρόσφατα είδα ένα 30ρι 1963 χωρίς πατίνα (η πατίνα κρύβει προβλήματα και κερδίζει βαθμούς)θαρρώ αδικημένο ΜS 67  Heart
Εεεεεεελα !!! Που το ειδες Big Grin Big Grin Big Grin


RE: Όταν χάνεται το μέτρο… - solferino - 05/07/21 10:11:38

χρήστο σε τόσο κοινά νομίσματα είνα ανούσιος κατα τη ταπεινή μου άποψη ο ενας βαθμός παραπάνω. Υπάρχουν κυριολεκτικά
χιλιάδες ακυκλοφόρητα. Για μενα ειναι εντελώς ανούσια ακόμα και η πιστοποίηση σε αυτα τα κέρματα.


RE: Όταν χάνεται το μέτρο… - exmim - 05/07/21 11:19:05

Εντάξει, και εγώ τρελό το βλέπω...... ειδικά για το χαρτονόμισμα!.. τι να πω; Για τοο 30ρι όμως, θα συμφωνήσω με τον Χρήστο, αλλά και τον Νίκο...και εξηγούμε. Το 30αρι εχει ένα σιν για τον βαθμό, όπου, ανάμεσα σε 100αδες κομμάτια που έχουν πιστοποιηθεί, σε 66+ υπάρχουν 2-3, αυτά απευθύνονται σε συγκεκριμένους συλλέκτες που θα εκτιμήσουν και τον βαθμό, αλλά και την υπέροχη πατίνα του, συλλέκτες που ασχολούνται με το registry; (Ερωτηματικό), .. (καλός η κακός... δικαίωμα τους!).  ....αυτά στην pcgs πιθανόν κάτι ανάλογο στην ngc..  Με τον Νίκο εξηγώ γιατί συμφωνώ... Ε ναι, ας κάνουμε και καμιά υπερβολή, δεν πειράζει, συνήθειο μην γίνει. Και κάτι δικό μου....αυτά που φαίνονται υπερβολικά σε εμάς... έχουμε σκεφτεί πως φαίνεται σε άλλους (συλλέκτες αλλά και μη), όταν πληρώνονται 20-30.000€ για 1-2 γραμ. Χαλκού;; Big Grin η για να το κάνω πιο γήινο, 500-600 η και Παραπάνω ευρώ, για τρύπια νομίσματα, και 1.000€... η υπερβολή στα συλλεκτικά είναι πολύ ρευστή, και σχετική....


Υγ..... Για το 50αρικο ίσως είναι πολλά τα λεφτά... ίσως.....
Αλλά για το 30αρι... μπράβο στον μάγκα που το πλήρωσε, κόομματαρα!! Και από βαθμό, και από πατίνα, και με την τρουβιου του, όλο το πακέτο, με αυτό το 30αρι, δεν ξανά ασχολείσαι........... μάλλον