Συλλεκτικό Στέκι
Επίχρυσο Μετάλλιο 1ων Ολυμπιακών Αγώνων 1896 - MS66* - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Μετάλλια (https://syllektiko-steki.gr/forum-71.html)
+--- Νήμα: Επίχρυσο Μετάλλιο 1ων Ολυμπιακών Αγώνων 1896 - MS66* (/thread-4803.html)



Επίχρυσο Μετάλλιο 1ων Ολυμπιακών Αγώνων 1896 - MS66* - jamesBOND - 07/07/21 01:11:33

Μια ακόμα καλή επιστροφή μεταλλίου απο την NGC
με ένα βαθμό που συνοδεύεται απο ενα αστέρι
που εύχομαι οι παλαιοτεροι να μας πουν αν έχουν ξαναδεί σε μετάλλιο κατι παρόμοιο διπλα σε καποιο βαθμό !!!
Πραγματικά μια χρονιά με επιτυχίες στο κόσμο των μεταλλίων που μόνο χαρά
προσφέρουν οταν μετά απο μελέτη και ψάξιμο σε οδηγούν σε τέτοια αποτελέσματα!!!
Ενα μεγάλο ευχαριστώ σε αυτούς που διάβαζα τις περιγραφές τους για τα μετάλλια ,
που μου μετέδωσαν το πάθος για την ιστορία των μεταλλίων και ξόδεψαν χρόνο στο να μοιράζονται τις γνώσεις τους
και μαζί με αυτό το μετάλλιο κάνω ακόμα μεγαλύτερη τη συλλογή μου !!!


Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 1896 γνωστοί και ως Αγώνες της 1ης Ολυμπιάδας, ήταν η πρώτη διεθνής αθλητική διοργάνωση Ολυμπιακών Αγώνων μετά την αναβίωσή τους στη σύγχρονη εποχή.
Διοργανώθηκαν στην Αθήνα το διάστημα 6-15 Απριλίου 1896
Αθληματα: 9
Εκδηλώσεις: 43
Εθνικές ομάδες: 14
Συμμετέχοντες: 176

[Εικόνα: HaeRV2Q.png]
[Εικόνα: ZhASZT2.png]


RE: Επίχρυσο Μετάλλιο 1ων Ολυμπιακών Αγώνων 1896 - MS66* - apostolos40 - 07/07/21 14:18:32

Εχω δει πολλα μεταλλια του 1896 ολυμπιακων αγωνων , αλλα ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ  ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ !
Πρεπει να ειναι το μοναδικο σε τετοια κατασταση στην ελλαδα.
Μπραβο σου που εχεις αυτο το μοναδικο σε κατασταση κομματι.


RE: Επίχρυσο Μετάλλιο 1ων Ολυμπιακών Αγώνων 1896 - MS66* - jamesBOND - 07/07/21 14:53:23

(07/07/21 14:18:32)apostolos40 Έγραψε:  Εχω δει πολλα μεταλλια του 1896 ολυμπιακων αγωνων , αλλα ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ  ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ !
Πρεπει να ειναι το μοναδικο σε τετοια κατασταση στην ελλαδα.
Μπραβο σου που εχεις αυτο το μοναδικο σε κατασταση κομματι.
Απόστολε το ίδιο ακριβώς ειπα και εγώ παρότι ήδη εχω σε 17 κατηγοριες μεταλλίων τα Top Grade
ήταν κάτι εξωπραγματικο και για μένα στο να βλέπω να βάζουν δίπλα στο βαθμό αστερισκο,
σε ευχαριστώ θερμά για τα όμορφα λόγια σου !!!


RE: Επίχρυσο Μετάλλιο 1ων Ολυμπιακών Αγώνων 1896 - MS66* - rubirosa - 08/07/21 13:25:53

Καταπληκτικό μετάλλιο, το καλύτερο που ζω δει!!!!!
Στο χέρι θα αναδεικνύει και cameo!!!


RE: Επίχρυσο Μετάλλιο 1ων Ολυμπιακών Αγώνων 1896 - MS66* - jamesBOND - 10/07/21 00:19:20

(08/07/21 13:25:53)rubirosa Έγραψε:  Καταπληκτικό μετάλλιο, το καλύτερο που ζω δει!!!!!
Στο χέρι θα αναδεικνύει και cameo!!!

Θανασή μου το μόνο σίγουρο είναι οτι είναι χαρά μου να μοιράζομαι μαζί σου την κάθε άφιξη αναμένουμε λοιπόν για να το δούμε ξανα, αλλα μέσα στο κουτί , σε ευχαριστω πολύ !!!


RE: Επίχρυσο Μετάλλιο 1ων Ολυμπιακών Αγώνων 1896 - MS66* - cat - 11/07/21 22:42:11

Εξαιρετικο Κωστα μπραβο κ παλι μπραβο. 
Ερωτηση ασχετου. Τι σημαινει ο αστερισκος? Πρωτη φορα το βλεπω


RE: Επίχρυσο Μετάλλιο 1ων Ολυμπιακών Αγώνων 1896 - MS66* - jamesBOND - 12/07/21 22:05:14

(11/07/21 22:42:11)cat Έγραψε:  Εξαιρετικο Κωστα μπραβο κ παλι μπραβο. 
Ερωτηση ασχετου. Τι σημαινει ο αστερισκος? Πρωτη φορα το βλεπω

Φίλε μου Cat ,Το αστεράκι της NGC βρίσκεται εκεί γιατί το μετάλλιο έχει υψηλότερο eye appeal από τον βαθμό του.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι με γυμνό μάτι φαίνεται μεγαλύτερου βαθμού από άλλα με τον ίδιο βαθμό. Οπότε σημαίνει ότι έχει "καλύτερη" εμφάνιση από άλλα με τον ίδιο βαθμό ,γεγονός που του δίνει και ένα προβάδισμα στην μεταπώληση.

Η επεξήγηση είχε γίνει απο το φίλο Αντρέα Ξεξάκη και τον ευχαριστώ !


RE: Επίχρυσο Μετάλλιο 1ων Ολυμπιακών Αγώνων 1896 - MS66* - E.X.N - 12/07/21 22:14:24

Πανέμορφο ,συγχαρυτήρια και μπράβο άλλη μια φορά Κωσταντίνε.


RE: Επίχρυσο Μετάλλιο 1ων Ολυμπιακών Αγώνων 1896 - MS66* - jamesBOND - 13/07/21 09:51:48

(12/07/21 22:14:24)E.X.N Έγραψε:  Πανέμορφο ,συγχαρυτήρια και μπράβο άλλη μια φορά Κωσταντίνε.

Ευχαριστώ καλέ μου φίλε !!!


RE: Επίχρυσο Μετάλλιο 1ων Ολυμπιακών Αγώνων 1896 - MS66* - jamesBOND - 19/07/21 03:01:41

Ενδιαφέροντα γεγονότα: -
Τα ασημένια νικητήρια μετάλλια έγιναν με τήξη αρχαίων ελληνικών νομισμάτων. -
Κατά τη διάρκεια της τελετής απονομής (η οποία μετακινήθηκε από τις 2 Απριλίου έως τις 3 Απριλίου λόγω βροχής)
μόνο οι Ολυμπιονίκες (1οι νικητές) απονεμήθηκαν με τα μετάλλιά τους
και φυσικά ένα δίπλωμα και κλαδί ελιάς Ο Γενικός Γραμματέας των Αγώνων, Timoleon Philemon,
έδωσε τα βραβεία στον Βασιλιά, ο οποίος τα έδωσε προσωπικά στους αθλητές.
Οι νικητές της δεύτερης θέσης, (που ονομάστηκαν μόνο νικητές εκείνη τη στιγμή),
παρουσιάστηκαν μόνο με ένα στεφάνι δάφνης, και αργότερα,
στη βραδινή δεξίωση που πραγματοποιήθηκε από την Ολυμπιακή επιτροπή,
τους παρουσιάστηκαν τα χάλκινα μετάλλια. -
Τα μετάλλια παρουσιάστηκαν σε ένα "όμορφο δερμάτινο κουτί" μαζί με το δίπλωμα,
το οποίο περιείχε έναν χάρτινο σωλήνα. Τα μετάλλια δεν τα φορούσαν. -
Οι Ολυμπιακοί νικητές σε περισσότερα από ένα αθλητικά γεγονότα έλαβαν επιπλέον διπλώματα και κλαδιά ελιάς,
αλλά μόνο ένα μετάλλιο. - Ο αριθμός των μεταλλίων που έχουν κολλήσει, τόσο το ασήμι όσο και το χάλκινο δεν είναι γνωστοί.
Ωστόσο, πρέπει να ήταν ελαφρώς υψηλότερος ότι ο αριθμός των νικητών από ορισμένους, δόθηκε ως δώρα.
Ο Τιμολέων Φιλέμονας έστειλε ένα ασημένιο νικητήριο μετάλλιο μαζί με ένα κλαδί ελιάς στον μεγάλο ευεργέτη - τον οποίο αποκαλώ τον πρώτο και κύριο χορηγό των σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων - Γεώργιος Αβέρωφ, τον αποκαλώντας τον πρώτο Ολυμπιονίκη.
Ο Philemon έστειλε επίσης τέτοια δώρα στο Ελληνικό Εθνολογικό Μουσείο. -
Τα μετάλλια νικητών έφτασαν στην Ελλάδα από το Παρίσι στις 27 Μαρτίου  μαζί με τα διπλώματα, τα οποία παραγγέλθηκαν από τον Γκίζη που κατοικούσε στο Μόναχο.