Συλλεκτικό Στέκι
5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ (/thread-4807.html)

Σελίδες: 1 2


5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ - giorgosd - 13/07/21 16:09:25

Θα ήθελα την άποψη σας για το συγκεκριμένο 5 λεπτο 1840 που πουλήθηκε πριν λίγες μέρες
στο ebay, double die obv./ triple die rev.. Αφορά ποικιλία ή σφάλμα? Το έχει ξανασυναντήσει κάποιος?
Εδώ να προσθέσω ότι έχω ένα κομμάτι στην συλλογή μου με ίδια χαρακτηριστικά (θα προσθέσω φωτογραφίες).
Επισυνάπτω τις φωτογραφίες του νομίσματος που πουλήθηκε στο ebay.


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ - giorgosd - 13/07/21 21:34:01

Αυτό είναι το δικό μου. Ίδιο σε καλύτερη κατάσταση. Μπορούμε να μιλάμε για ποικιλία?


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ - rubirosa - 13/07/21 22:05:04

Σε αντιπαραβολή με το 5λεπτο που έχει το my coins,βλέπω στο ΤΗΣ το δικό σου να έχει πιο στρωτά γράμματα, από το άλλο(του my coins) που κάνει σκαλάκια.
Μάλλον είναι ποικιλία, αλλά ας απαντήσουν οί πιο ειδικοί στον Όθωνα.


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ - giorgosd - 14/07/21 21:29:44

(13/07/21 22:05:04)rubirosa Έγραψε:  Σε αντιπαραβολή με το 5λεπτο που έχει το my coins,βλέπω στο ΤΗΣ το δικό σου να έχει πιο στρωτά γράμματα, από το άλλο(του my coins) που κάνει σκαλάκια.
Μάλλον είναι ποικιλία, αλλά ας απαντήσουν οί πιο ειδικοί στον Όθωνα.
Πιστεύω ότι είναι διαφορετική μήτρα για αυτό μιλάω για ποικιλία. Προφανώς κόπηκαν κάποια κομμάτια και
μετά πρόσεξαν το θέμα στην μήτρα. Λογικά θα υπάρχουν κάποια ακόμη κομμάτια με τα ίδια χαρακτηριστικά.


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ - PANAGIOTIS - 15/07/21 09:53:26

Στο πεντάλεπτο του 1840 δεν υπάρχουν καταγεγραμμένες ποικιλίες. Θα βρούμε πολλές φορές όμορφα κομμάτια που είναι "διπλοχτυπημένα"αλλά δεν αποτελούν ξεχωριστή ποικιλία.....


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ - giorgosd - 15/07/21 12:51:52

(15/07/21 09:53:26)PANAGIOTIS Έγραψε:  Στο πεντάλεπτο του 1840 δεν υπάρχουν καταγεγραμμένες ποικιλίες. Θα βρούμε πολλές φορές όμορφα κομμάτια που είναι "διπλοχτυπημένα"αλλά δεν αποτελούν ξεχωριστή ποικιλία.....
το ότι δεν υπάρχει καταγεγραμμένο δεν σημαίνει ότι δεν ύπαρχουν. Εδώ έχουμε δύο νομίσματα με τα ίδια ακριβώς "σφάλματα", σε ίδια έκταση και στα ίδια σημεία, γεγονός που κατά την γνώμη μου είναι ένδειξη ότι κόπηκαν από misaligned die. Θα βοηθούσε βέβαια αν εντοπίζαμε και άλλα κομμάτια. Επίσης δεν νομίζω ότι μιλάμε για διπλο-τριπλο χτύπημα αλλά για double die. Κάθε γνώμη βέβαια είναι καλοδεχούμενη και σεβαστή.


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ - sroussos - 15/07/21 14:18:18

Το Η στο ΤΗΣ και το Α στα ΛΕΠΤΑ είναι ξανά χτυπημένα με σφήνα για να διορθωθεί η φθορά στην μήτρα εργασίας στα γράμματα αυτά. Στείλε το για πιστοποίηση και ζήτησε να το γράψουν mint error.


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ - PANAGIOTIS - 15/07/21 16:53:51

(15/07/21 14:18:18)sroussos Έγραψε:  Το Η στο ΤΗΣ και το Α στα ΛΕΠΤΑ είναι ξανά χτυπημένα με σφήνα για να διορθωθεί η φθορά στην μήτρα εργασίας στα γράμματα αυτά. Στείλε το για πιστοποίηση και ζήτησε να το γράψουν mint error.

Σωστός! Κάθε δεύτερο χάλκινο που έχω του Όθωνα είναι διπλοχτυπημένο σε κάποια γράμματα, συχνά και στα ψηφία της ημερομηνίας. Όμορφα errors, ιδίως αν τοποθετηθούν δίπλα σε άλλα "κανονικά", αλλά όχι ποικιλίες.....


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ - sac - 15/07/21 18:15:43

(15/07/21 16:53:51)PANAGIOTIS Έγραψε:  Σωστός! Κάθε δεύτερο χάλκινο που έχω του Όθωνα είναι διπλοχτυπημένο σε κάποια γράμματα, συχνά και στα ψηφία της ημερομηνίας. Όμορφα errors, ιδίως αν τοποθετηθούν δίπλα σε άλλα "κανονικά", αλλά όχι ποικιλίες.....

Η ερώτηση του άσχετου (περί τα οθωνικά):
Δηλαδή, υπάρχουν κοινές "ιδιαιτερότητες" σε πολλά οθωνικά νομίσματα, αλλά δεν "σχηματίζουν" ποικιλίες*;

Να υποθέσω επομένως ότι οι κοινές "ιδιαιτερότητες" εμφανίζονται συχνά, αλλά όχι στο ίδιο νόμισμα κάθε φορά, αλλά σε διαφορετικά νομίσματα;
"Πείτε μου εσείς τι να υποθέσω", που θά 'λεγε κι η sostituto procuratore Longhi...


* "πικοιλίες" κατά Στέλιον.


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ - giorgosd - 15/07/21 20:09:54

(15/07/21 18:15:43)sac Έγραψε:  
(15/07/21 16:53:51)PANAGIOTIS Έγραψε:  Σωστός! Κάθε δεύτερο χάλκινο που έχω του Όθωνα είναι διπλοχτυπημένο σε κάποια γράμματα, συχνά και στα ψηφία της ημερομηνίας. Όμορφα errors, ιδίως αν τοποθετηθούν δίπλα σε άλλα "κανονικά", αλλά όχι ποικιλίες.....

Η ερώτηση του άσχετου (περί τα οθωνικά):
Δηλαδή, υπάρχουν κοινές "ιδιαιτερότητες" σε πολλά οθωνικά νομίσματα, αλλά δεν "σχηματίζουν" ποικιλίες*;

Να υποθέσω επομένως ότι οι κοινές "ιδιαιτερότητες" εμφανίζονται συχνά, αλλά όχι στο ίδιο νόμισμα κάθε φορά, αλλά σε διαφορετικά νομίσματα;
"Πείτε μου εσείς τι να υποθέσω", που θά 'λεγε κι η sostituto procuratore Longhi...


* "πικοιλίες" κατά Στέλιον.
Η βασική διαφορά είναι μεταξύ double die και double struck που είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Παραθέτω link για να δεις.
https://www.thesprucecrafts.com/doubled-die-coins-768451
Εδώ έκανα το ποστ γατί βρήκα ακόμη ένα πολύ ιδιαίτερο κομμάτι ακριβώς όπως το δικό μου οπότε ίσως μιλάμε για ποικιλία αν υπάρχουν και άλλα, που είναι και το ερώτημα μου βασικά (αν το έχει συναντήσει ξανά κάποιος). Θα ανεβάσω μεγέθυνση τις φώτο σε λίγο για να δεις λεπτομέρειες.