Συλλεκτικό Στέκι
5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ (/thread-4807.html)

Σελίδες: 1 2


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ - giorgosd - 15/07/21 20:31:01

(15/07/21 20:09:54)giorgosd Έγραψε:  
(15/07/21 18:15:43)sac Έγραψε:  
(15/07/21 16:53:51)PANAGIOTIS Έγραψε:  Σωστός! Κάθε δεύτερο χάλκινο που έχω του Όθωνα είναι διπλοχτυπημένο σε κάποια γράμματα, συχνά και στα ψηφία της ημερομηνίας. Όμορφα errors, ιδίως αν τοποθετηθούν δίπλα σε άλλα "κανονικά", αλλά όχι ποικιλίες.....

Η ερώτηση του άσχετου (περί τα οθωνικά):
Δηλαδή, υπάρχουν κοινές "ιδιαιτερότητες" σε πολλά οθωνικά νομίσματα, αλλά δεν "σχηματίζουν" ποικιλίες*;

Να υποθέσω επομένως ότι οι κοινές "ιδιαιτερότητες" εμφανίζονται συχνά, αλλά όχι στο ίδιο νόμισμα κάθε φορά, αλλά σε διαφορετικά νομίσματα;
"Πείτε μου εσείς τι να υποθέσω", που θά 'λεγε κι η sostituto procuratore Longhi...


* "πικοιλίες" κατά Στέλιον.
Η βασική διαφορά είναι μεταξύ double die και double struck που είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Παραθέτω link για να δεις.
https://www.thesprucecrafts.com/doubled-die-coins-768451
Εδώ έκανα το ποστ γατί βρήκα ακόμη ένα πολύ ιδιαίτερο κομμάτι ακριβώς όπως το δικό μου οπότε ίσως μιλάμε για ποικιλία αν υπάρχουν και άλλα, που είναι και το ερώτημα μου βασικά (αν το έχει συναντήσει ξανά κάποιος). Θα ανεβάσω μεγέθυνση τις φώτο σε λίγο για να δεις λεπτομέρειες. Όταν μιλάμε για double die μιλάμε για ποικιλία μιας και μιλάμε για "διαφορετική" μήτρα (misaligned)



RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ - sac - 15/07/21 20:44:58

Βασικά, είναι doubleD die, όχι double die, δηλαδή "διπλασιασμένη" μήτρα, όχι "διπλή" μήτρα. (Οπότε γίνεται σαφής και η αιτία του σφάλματος.)

Ευχαριστώ για τον (υπερ)σύνδεσμο, αλλά... δεν ασχολούμαι με σφάλματα.



Η ερώτησή μου είναι "πώς γίνεται να υπάρχουν πολλές ιδιαιτερότητες, κοινές και συνήθεις, χωρίς να σχηματίζονται ποικιλίες". Μήπως (απλώς) δεν έκατσε κανένας Ορφέας (sic) να τις οργανώσει; "Πείτε μου εσείς τι να υποθέσω", που θά 'λεγε κι η sostituto procuratore Longhi...


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ - sac - 15/07/21 20:52:25

(15/07/21 20:31:01)giorgosd Έγραψε:  Εδώ έκανα το ποστ γατί βρήκα ακόμη ένα πολύ ιδιαίτερο κομμάτι ακριβώς όπως το δικό μου οπότε ίσως μιλάμε για ποικιλία αν υπάρχουν και άλλα, που είναι και το ερώτημα μου βασικά (αν το έχει συναντήσει ξανά κάποιος). Θα ανεβάσω μεγέθυνση τις φώτο σε λίγο για να δεις λεπτομέρειες. Όταν μιλάμε για double die μιλάμε για ποικιλία μιας και μιλάμε για "διαφορετική" μήτρα (misaligned).

Αγαπητέ μου, το ερώτημά μας είναι παρόμοιο, που σημαίνει ότι δεν έχει νόημα να προσπαθείς να μου εξηγήσεις τίποτα. Ούτε έχει νόημα να κάνεις τον κόπο να ανεβάσεις ο,τιδήποτε για μένα.


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ - PANAGIOTIS - 15/07/21 21:02:39

(15/07/21 20:44:58)sac Έγραψε:  Βασικά, είναι doubleD die, όχι double die, δηλαδή "διπλασιασμένη" μήτρα, όχι "διπλή" μήτρα. (Οπότε γίνεται σαφής και η αιτία του σφάλματος.)

Ευχαριστώ για τον (υπερ)σύνδεσμο, αλλά... δεν ασχολούμαι με σφάλματα.



Η ερώτησή μου είναι "πώς γίνεται να υπάρχουν πολλές ιδιαιτερότητες, κοινές και συνήθεις, χωρίς να σχηματίζονται ποικιλίες". Μήπως (απλώς) δεν έκατσε κανένας Ορφέας (sic) να τις οργανώσει; "Πείτε μου εσείς τι να υποθέσω", που θά 'λεγε κι η sostituto procuratore Longhi...
 


Να ένα δείγμα που πρόσφατα δημοπρατήθηκε από τον Καραμήτσο, σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Παρακαλώ τον φίλο, που ανέβασε το θέμα, να περιγράψει διαφορές που τυχόν βλέπει (όχι διπλοχτυπημένα γράμματα) που πιθανώς υπάρχουν από το πέρασμα από την master die στην μήτρα εργασίας........Ότι υπάρχει σε αυτά τα τρία νομίσματα........


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ - giorgosd - 15/07/21 21:38:18

(15/07/21 20:52:25)sac Έγραψε:  
(15/07/21 20:31:01)giorgosd Έγραψε:  Εδώ έκανα το ποστ γατί βρήκα ακόμη ένα πολύ ιδιαίτερο κομμάτι ακριβώς όπως το δικό μου οπότε ίσως μιλάμε για ποικιλία αν υπάρχουν και άλλα, που είναι και το ερώτημα μου βασικά (αν το έχει συναντήσει ξανά κάποιος). Θα ανεβάσω μεγέθυνση τις φώτο σε λίγο για να δεις λεπτομέρειες. Όταν μιλάμε για double die μιλάμε για ποικιλία μιας και μιλάμε για "διαφορετική" μήτρα (misaligned).

Αγαπητέ μου, το ερώτημά μας είναι παρόμοιο, που σημαίνει ότι δεν έχει νόημα να προσπαθείς να μου εξηγήσεις τίποτα. Ούτε έχει νόημα να κάνεις τον κόπο να ανεβάσεις ο,τιδήποτε για μένα.

Αγαπητέ μου δεν προσπαθώ να εξηγήσω τίποτα σε κανένα. Αν παρεξηγήθηκες επειδή έβαλα ένα link (υπερσύνδεσμο κτλ) στην απάντηση μου, δεν ήταν πρόθεση μου να προσβάλω κανένα. Από εκεί και πέρα όντως ρωτάμε ουσιαστικά το ίδιο πράγμα και αυτό είναι το νόημα του ποστ. Προσωπικά δεν θέλω να προσθέσω τίποτα άλλο. Αν κάποιος κάνει μια προσπάθεια μελέτης-οργάνωσης στον Όθωνα ας κρατήσει  τα δεδομένα και ας μας δώσει κάποια πληροφορία επιπλέον αν μπορεί και θέλει.


RE: 5 ΛΕΠΤΑ 1840 DDO/TDR? ΠΟΙΚΙΛΙΑ Η΄ΣΦΑΛΜΑ - sac - 15/07/21 22:28:16

@giorgosd (συνονόματος)

Αγαπητέ μου, δεν παρεξηγήθηκα (ή ο,τιδήποτε).
Απλώς λέω ότι αφού ρωτάμε (περίπου) το ίδιο πράγμα, άρα περιμένουμε απάντηση από αλλού.



Επιπλέον εγώ δεν ασχολούμαι ούτε με τον Όθωνα, ούτε με σφάλματα γενικά, απλώς μπήκα στη συζήτηση να κάνω ένα γενικό (πολύ γενικό) σχόλιο. (Χμμμ.... πολλή απλότητα και πολλή γενικότητα έπεσε = χρησιμοποίησα πολύ αυτές τις λέξεις.)
ΟΚ, αυτό δεν μπορούσες να το ξέρεις...



Όλα αυτά δεν σημαίνουν ότι δεν μπορούμε να μιλάμε μεταξύ μας, κάθε άλλο. Απλώς (πάλι!) θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να κάνεις τον κόπο να μου δείξεις κάτι επιπλέον, επειδή αφενός δεν απαντάει στο ερώτημα, αφετέρου δεν με ενδιαφέρει να μπω σε λεπτομέρειες.

Δηλαδή, δεν αναρωτιέμαι "τι είδους σφάλματα έχουν τα νομίσματα του Όθωνα", αλλά "πώς είναι δυνατό να υπάρχουν τόσα πολλά και διαφορετικά σφάλματα που να εμφανίζονται συχνά μεν στα νομίσματα του Όθωνα, αλλά να είναι και τόσα πολλά και διαφορετικά μεταξύ τους, ώστε να μην μπορούν να ομαδοποιηθούν."

(Ξανα)δηλαδή, το σφάλμα (1) να εμφανίζεται μία - δύο φορές στην πεντάρα 1833, μία - δύο φορές στην πεντάρα 1834, μία - δύο φορές στην πεντάρα 1835, μία - δύο φορές στην πεντάρα 1836, μία - δύο φορές στην πεντάρα 1837, μία - δύο φορές στην πεντάρα 1838, μία - δύο φορές στην πεντάρα 1839, μία - δύο φορές στην δεκάρα 1833, μία - δύο φορές στην δεκάρα 1834, μία - δύο φορές στην δεκάρα 1835, μία - δύο φορές στην δεκάρα 1836, μία - δύο φορές στην δεκάρα 1837, μία - δύο φορές στην δεκάρα 1838, μία - δύο φορές στην δεκάρα 1839, κλπ κλπ.
Το σφάλμα (2) ομοίως, το σφάλμα (3) ομοίως... το σφάλμα (1.250) ομοίως...

Αυτό το συμπέρασμα βγαίνει από τα γραφόμενα του (επίσης αγαπητού) Παναγιώτη.
(15/07/21 16:53:51)PANAGIOTIS Έγραψε:  Κάθε δεύτερο χάλκινο που έχω του Όθωνα είναι διπλοχτυπημένο σε κάποια γράμματα, συχνά και στα ψηφία της ημερομηνίας. Όμορφα errors, ιδίως αν τοποθετηθούν δίπλα σε άλλα "κανονικά", αλλά όχι ποικιλίες.....