Συλλεκτικό Στέκι
100 δραχμές 1935 χρυσό. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Β' (1922-1924 & 1935-1947) (https://syllektiko-steki.gr/forum-15.html)
+--- Νήμα: 100 δραχμές 1935 χρυσό. (/thread-4812.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: 100 δραχμές 1935 χρυσό. - digo - 22/07/21 04:13:05

Παράθεση:Δημήτρη digo η ιστορία που αναφέρεις είναι για τα αργυρά και έχει χιλιοειπωθεί ακόμη και από εμένα στο παρελθόν όχι για τα χρυσά.

Γιώργο μου, το ξέρω ότι ισχύει για τα ασημένια. Δεν πιστεύω ούτε άκουσα ποτε για κατασκευή νέων μητρών. Αλλά οι μήτρες χρυσών και ασημένιων δεν απεκτηθησαν ποτε από το Ελληνικό κράτος εφόσον δεν πληρώθηκαν, άρα κάπως κατέληξαν στο Λος Αντζελες.

Εγω λέω το αντίθετο, ότι δεν αποκλείεται μαζί με τα ασημένια κατοστάρικα από τα οποία ποτε κανενα δεν βαθμολογείται πάνω από PR 63, κομματι προυφ αναμνηστικό για συλλεκτες, γιατί να είναι 55,58,61,62;
Γιατί οι μήτρες ήταν καταπονημένες, ποιος ξέρει που τις φυλάξανε στον πόλεμο κι οι 35χρονες αυτές μήτρες βρέθηκαν κάπως στα χέρια της Paramount 35 χρόνια μετά, που τότε διακινούσε πολύ νομισματικό υλικό, αν δεν κάνω λάθος η ίδια εταιρεία είχε συσκευάσει και διοχετεύσει στην αγορά την προυφ του 1965 σε συσκευασία πλεξιγκλάς.

Δεν έχει τεκμηριωθεί κι ούτε (πιστεύω ότι) κόψανε πολλά κομμάτια, μονοψήφιος ίσως δοκιμαστικος (5-7)  αριθμός χρυσών 100δραχμων υποθέτω των οποίων η ποιότητα ήταν μάλλον απογοητευτική, αυτά όμως δεν καταστράφηκαν αλλά διοχετεύτηκαν στην αγορά και απορροφήθηκαν τα τελευταία 45-50 χρόνια από αυτήν.

Άλλωστε έστω και 2-3 δεκάδες να κόβανε θα επηρέαζαν πολύ την διαθεσιμότητα ενός τόσο σπάνιου νομίσματος, με δεύτερης ποιότητας κομμάτια, που ίσως και να ρίχνανε την τιμή όλου του νομίσματος. Πιστεύω ότι κάποια σε συλλογές, είτε πιστοποιημένα PR 61 η PR58 η 55 αν υπάρχουν (στα ασημένια έχει κάτω από 60, στα χρυσα κοίταξες Χρήστο?), μπορεί να είναι αυτά τα κομμάτια.

Παράθεση:Εγω πιστεύω το ακριβώς ανάποδο συμβαίνει με τα χρυσά της νέας μήτρας που εχουν σούπερ βαθμους και ultra cameo,πιστεύω οτι είναι ολίγον περιέργο και εάν δεν δω και ένα τουλάχιστον πιστοποιημενό στην PCGS απο την νέα μήτρα θα συνεχίσω να έχω αμφιβολίες

Ποιοι είναι ακριβώς οι σούπερ βαθμοί; Τα 65 η 66; Σε νόμισμα χρυσό προυφ που διατίθεται αποκλειστικά μόνον για συλλεκτες και που δεν κυκλοφόρησε ποτε , κι εν μέσω πολέμου κιόλας;

Αν έβλεπες βαθμό PR 65,PR 66 στα χρυσα η ασημένια της ΤΤΕ που παίρνεις θα τον έλεγες σούπερ; Γιατί και τα μεν και τα δε αναμνηστικά είναι που δεν κυκλοφόρησαν ούτε θα κυκλοφορήσουν ποτε.

Όχι Χρήστο, η θεωρία καινούριας μήτρας (και γι αυτό ζορίστηκα όταν έγραψα restrike γιατί συνήθως υπονοεί καινουριες μήτρες αλλά όχι εδώ) είναι science fiction. Όλα τα χρυσα θαπρεπε ναταν μίνιμουμ 63 η 63CAM η UCAM, εκτός από λίγες περιπτώσεις αδιόρθωτων και άσχετων κακομεταχειριστων τέτοιων νομισματων. Αυτές που είναι στο 61,62 η και πιο κάτω αν είχες κοιτάξει. Μέσα σ’αυτα παίζει να βρίσκονται και 5-7 κομμάτια χτυπημένα το ‘70 αλλά το χαλι τους το μαύρο.

Θεωρία είναι, εγώ δεν κάνω έρευνα, ούτε τεκμηριώνω θεωρίες, συλλογισμούς κάνω.


RE: 100 δραχμές 1935 χρυσό. - sotiris - 22/07/21 07:44:03

(22/07/21 04:13:05)digo Έγραψε:  Δεν έχει τεκμηριωθεί κι ούτε (πιστεύω ότι) κόψανε πολλά κομμάτια, μονοψήφιος ίσως δοκιμαστικος (5-7)  αριθμός χρυσών 100δραχμων υποθέτω των οποίων η ποιότητα ήταν μάλλον απογοητευτική, αυτά όμως δεν καταστράφηκαν αλλά διοχετεύτηκαν στην αγορά και απορροφήθηκαν τα τελευταία 45-50 χρόνια από αυτήν.
Περιεργο γιατι ο μικρος που μου εφερε τον καφε στην ξαπλωστρα στην παραλια ειπε οτι ισως ηταν 9-11 κομματια ...


RE: 100 δραχμές 1935 χρυσό. - PANAGIOTIS - 22/07/21 10:27:55

Ένα κατοστάρικο του Γεωργίου Β'. Ποια μήτρα το έβγαλε; Είναι γνωστό αυτό για τις 2 μήτρες αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα και ιδιαίτερα. Αυτά με τις επανεκτυπώσεις ακούγονται πολλά χρόνια και πάντα καταλήγει η συζήτηση σε παρεξηγήσεις.....Αυτό είναι απιστοποίητο, φωτό πολύ παλιά και η μόνη που έχω καθώς ποτέ δεν το φωτογράφησα, δεν ξέρω τίποτε για το αν τα πιστοποιεί η PCGS..... αλλά δεν μου λέει και τίποτα αυτό (εδώ πιστοποιούν οι εταιρείες τα χρυσά, πλατινένια κ.λ.π. ιδιωτικές κοπές του 1968 του Κωνσταντίνου....!).


RE: 100 δραχμές 1935 χρυσό. - gkounto - 22/07/21 16:16:43

@ PANAGIOTIS: Μάλλον η Α σύμφωνα με τον Κώστα Γκούντα.

Εδώ το δικό μου 100ρικο. Ανεβάζω και το 20δρχμο (επίσης δικό μου) που όπως φαίνεται είναι χτυπημένο με το ίδιο σχέδιο που είναι χτυπημένο το 100ρικο που είναι η Β μήτρα σύμφωνα πάντα με τον Κ.Γ.
Παρατηρείστε τις διαφορές στο δέσιμο στα φυλλαράκια,στην κορώνα στις μπίλιες, στον Σταυρό.
Δεν είναι σπάνιο ή ασυνήθιστο ιδιαίτερα σε κοπές proof λίγων κομματιών να κατασκευάζονται παραπάνω από μια μήτρες. Σαν παράδειγμα αναφέρω την διάσημη una and the lion (πεντόλιρο του 1839) με αναφερθείσα συνολική κοπή 400. Και όμως υπάρχουν καταγεγραμμένες 7 διαφορετικές μήτρες! Στην κοπή του 1887 τουλάχιστον 2 κλπ. 
Αν οι αμφισβητίες ή έστω οι έχοντες αμφιβολίες  στηρίζουν τις επιφυλάξεις τους σε αυτό το στοιχείο και μόνο ας το ξανασκεφτούν. Πολλοί μπορεί να είναι οι λόγοι που τα νομισματοκοπεία το κάνουν κανείς δεν ξέρει με σαφήνεια.
Τελος και μόνο το ότι το 20δρχμο έχει τον ίδιο οπισθοτυπο με αυτό του 100ρικου της Β μήτρας για εμένα είναι αρκετό (αν και ποτέ δεν τις αμφισβήτησα).


RE: 100 δραχμές 1935 χρυσό. - gkounto - 22/07/21 16:29:34

Επίσης να πω ότι από ο,τι έχω καταλάβει οι διαφορές μεταξύ Α και Β μήτρας είναι μόνο στον οπισθοτυπο. Αυτό με οδηγεί στην εικασία ότι κάτι συνέβη με την μήτρα του οπισθοτυπου ισως να καταστράφηκε ή κάτι άλλο. Αλλά με εικασίες και ίσως και μάλλον δεν στοιχειοθετείς αποδείξεις. Απλά κάνω μια σκέψη. Ίσως βοηθήσει αυτούς που έχουν δεύτερες σκέψεις.
Αυτά.


RE: 100 δραχμές 1935 χρυσό. - PANAGIOTIS - 22/07/21 19:58:40

(22/07/21 16:16:43)gkounto Έγραψε:  @ PANAGIOTIS: Μάλλον η Α σύμφωνα με τον Κώστα Γκούντα.

Εδώ το δικό μου 100ρικο. Ανεβάζω και το 20δρχμο (επίσης δικό μου) που όπως φαίνεται είναι χτυπημένο με το ίδιο σχέδιο που είναι χτυπημένο το 100ρικο που είναι η Β μήτρα σύμφωνα πάντα με τον Κ.Γ.
Παρατηρείστε τις διαφορές στο δέσιμο στα φυλλαράκια,στην κορώνα στις μπίλιες, στον Σταυρό.
Δεν είναι σπάνιο ή ασυνήθιστο ιδιαίτερα σε κοπές proof λίγων κομματιών να κατασκευάζονται παραπάνω από μια μήτρες. Σαν παράδειγμα αναφέρω την διάσημη una and the lion (πεντόλιρο του 1839) με αναφερθείσα συνολική κοπή 400. Και όμως υπάρχουν καταγεγραμμένες 7 διαφορετικές μήτρες! Στην κοπή του 1887 τουλάχιστον 2 κλπ. 
Αν οι αμφισβητίες ή έστω οι έχοντες αμφιβολίες  στηρίζουν τις επιφυλάξεις τους σε αυτό το στοιχείο και μόνο ας το ξανασκεφτούν. Πολλοί μπορεί να είναι οι λόγοι που τα νομισματοκοπεία το κάνουν κανείς δεν ξέρει με σαφήνεια.
Τελος και μόνο το ότι το 20δρχμο έχει τον ίδιο οπισθοτυπο με αυτό του 100ρικου της Β μήτρας για εμένα είναι αρκετό (αν και ποτέ δεν τις αμφισβήτησα).


Άρα Α τύπος...πανέμορφα τα 2 σου νομίσματα. Εικοσάρικο ποτέ δεν πέρασε από τα χέρια μου να πω την μαύρη αλήθεια. Ναι υπάρχουν κάποιες μικροδιαφορές στους οπισθότυπους (έβαλα αρκετές φωτό δίπλα-δίπλα και τα συνέκρινα).


RE: 100 δραχμές 1935 χρυσό. - digo - 24/07/21 05:57:24

(22/07/21 07:44:03)sotiris Έγραψε:  
(22/07/21 04:13:05)digo Έγραψε:  Δεν έχει τεκμηριωθεί κι ούτε (πιστεύω ότι) κόψανε πολλά κομμάτια, μονοψήφιος ίσως δοκιμαστικος (5-7)  αριθμός χρυσών 100δραχμων υποθέτω των οποίων η ποιότητα ήταν μάλλον απογοητευτική, αυτά όμως δεν καταστράφηκαν αλλά διοχετεύτηκαν στην αγορά και απορροφήθηκαν τα τελευταία 45-50 χρόνια από αυτήν.
Περιεργο γιατι ο μικρος που μου εφερε τον καφε στην ξαπλωστρα στην παραλια ειπε οτι ισως ηταν 9-11 κομματια ...

Κάνει κι ο πιτσιρικάς αντίστοιχους συλλογισμούς Σωτήρη. Δεν μπορούμε ούτε και θελουμε όλοι να γίνουμε ερευνητές της νομισματικής και ειλικρινά στο λέω αυτό, το επάγγελμα σου σε επηρεάζει αρνητικά εδώ, διότι δεν γίνεται τριπλή και τετραπλή ανάλυση και επαλήθευση στη ζωή όπως στα πειράματα στο εργαστήριο. Υπάρχει κι η κοινή λογική, ανάλογα με αυτά που σου παρουσιάζονται. 

Όταν βλέπω PR55 - PR62 χρυσό ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ 100ρικο, όχι μια, όχι δυο,αλλά περισσότερες φορές, ε τότε αναγκάζομαι να κάνω ένα συλλογισμό βάσει των δεδομένων και της λογικής. Όταν θα πας και θα βρεις τα αρχεία της Paramount της δεκαετιας του 1970 έλα να με διαψεύσεις , αλλιώς το χιούμορ σου……

Εμένα αυτή είναι η άποψη μου, εσυ τραβήξου στις παραλίες του Seattle, με τους νομισματολογους που χρησιμοποιούν ως σερβιτόρους. .........;

Για να μην δημιουργούνται απορίες, την τελευταία φράση τη διέγραψα εγώ. nikos11