Συλλεκτικό Στέκι
ΣΕΤ LOS ANGELES 1984. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-21.html)
+--- Νήμα: ΣΕΤ LOS ANGELES 1984. (/thread-4820.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: ΣΕΤ LOS ANGELES 1984. - digo - 28/07/21 22:26:04

Από τα πιο ενδιαφέροντα αναμνηστικά για Ολυμπιακούς είναι αυτό του Ελσινκι, νομίζω 1952 και νομίζω χειμερινοί, αλλά σχετικά σπάνιο κι ας μην υπάρχει χρυσό. Δεν θυμάμαι καν αν είναι κι ασημένιο η χαλκονικελινα.

Τα χειρότερα που οι έμποροι τα παίρνουν κάτω από μέταλλο (συγκριτικά με το ποσο πληρώνουν το γραμμαριο στις λίρες πχ, που θεωρούνται και δικαιως μετρητά στην ουσία) είναι αυτά του Καναδά, της Μόσχας που δεν έμαθε τίποτε από το πάθημα του Καναδά και στο περίπου όλα τα υπόλοιπα έκτοτε με αποκορύφωμα τα «δικά μας» του 2004 , που προ της ανόδου του χρυσού, εκεί ως το 2019 πουλιοντουσαν για μέταλλο και δώρο η luxurious ξύλινη κασετίνα (και τα 6 χρυσα αλλά και τα 12 ασημένια για μέταλλο).

Τα Πανευρωπαϊκά επίσης πάνε για μέταλλο, εκτός κι αν κάποιος έχει Ιώβεια υπομονή και βρει πρόθυμο και νεοεισερχόμενο συλλέκτη να τα πληρώσει κάτι παραπάνω. 

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν αγοράζουμε κάτι που μας αρέσει, εμένα πχ με ξετρέλαινε πάντα το μικρό χρυσό της 3ης σειράς (της «ακριβότερης» όταν ακόμα είχαμε δραχμες) με την Νίκη της Σαμοθράκης και το έχω μεμονωμένο στο κουτί του, με το πιστοποιητικό ΤΤΕ αλλά ΚΑΙ το πιστοποιητικό του Γύρα! Έχει στο περίπου η ακριβώς όσο χρυσό έχει κι ένα 20δραχμο, 20φραγκο, 20λιρο της Λατινικής Ένωσης, δλδ 6.45 γραμμάρια μικτό η κάπου εκεί.

Σαν επένδυση (ως φτηνός χρυσός και μάλιστα προυφ), τα μεγαλύτερα βέβαια είναι καλύτερα. Και τα εξη μαζί αθροίζονται στο περίπου όσο δυο ουγγιες χρυσό  (μεικτές, 0.900).


RE: ΣΕΤ LOS ANGELES 1984. - sac - 29/07/21 00:29:07

(28/07/21 22:05:45)digo Έγραψε:  
(28/07/21 11:28:46)sac Έγραψε:  Από όσο κατάφερα να βρω, η ΔΟΕ δεν εμπλέκεται πουθενά στην έκδοση νομισμάτων, γραμματοσήμων κλπ. Η μοναδική φορά που εμπλέκεται είναι στη σειρά του 1996 για τα 100 χρόνια της αναβίωσης των Αγώνων.

Έλλειπες ψάξιμο έκανες Γεώργιε. Ναι, η έκδοση του 1996 ήταν ΙΔΕΑ της ίδιας της ΔΟΕ και δεν έβαλε καν την Αμερική να συμμετέχει, που διοργάνωνε τους αγώνες, έβαλε όμως την Αυστραλία κι εμάς, που δεν είχαμε ακόμη πάρει τη διοργάνωση του 2004.

Το ένα που λέω εγώ (με κάθε επιφύλαξη, δεν το έχω ψάξει επαρκώς) είναι ότι η ΔΟΕ δεν δίνει ειδική άδεια για έκδοση νομισμάτων, γραμματοσήμων, καρφιτσών κλπ. Υποθέτω ότι στη σύμβαση που υπογράφει με τους διοργανωτές δίνει την άδεια για τη χρημοποίηση του εμβλήματος για διαφημιστικούς κλπ σκοπούς.

Το δεύτερο που είναι είναι ότι μία και μοναδική φορά ανακατεύτηκε η ΔΟΕ σε έκδοση νομισμάτων, στην έκδοση του 1996 που δεν αφορούσε συγκεκριμένους αγώνες.
(Υποθέτω ότι οι Αμερικάνοι δεν θα ήθελαν να συμμετάσχουν σ' συτή την έκδοση, γιατί θα έκαναν αντίπραξη στον εαυτό τους.)

Από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι να διαλυθεί ο ακατονόμαστος, ώστε να μην μολύνει το όνομα της ευάνδρου πόλεως των Αθηνών, καθώς και του ιστορικού Παναθηναϊκού Σταδίου.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ.


RE: ΣΕΤ LOS ANGELES 1984. - sac - 29/07/21 00:53:37

Σχετικά με το #11:
Πληροφορίες μπορείς να βρεις εύκολα: https://en.wikipedia.org/wiki/Summer_Olympic_coins
(Έχει και παραπομπές για τους χειμερινούς.)



Γράφεις "της Μόσχας που δεν έμαθε τίποτε από το πάθημα του Καναδά". Πότε πιστεύεις ότι οι Σοβιετικοί ξεκίνησαν να σχεδιάζουν την έκδοση των νομισμάτων; Πριν το 1976 ή μετά;


RE: ΣΕΤ LOS ANGELES 1984. - digo - 29/07/21 09:49:38

(29/07/21 00:53:37)sac Έγραψε:  Γράφεις "της Μόσχας που δεν έμαθε τίποτε από το πάθημα του Καναδά". Πότε πιστεύεις ότι οι Σοβιετικοί ξεκίνησαν να σχεδιάζουν την έκδοση των νομισμάτων; Πριν το 1976 ή μετά;




Δεν ξέρω ποτε τα σχεδιάσανε, τα νομίσματα της Ολυμπιάδας είναι από τις τελευταίες προτεραιότητες των διοργανωτών, ποσο μάλλον το 1980 στη Μόσχα που άρχισαν ο ένας να μποϊκοτάρει τον άλλον. Εξ ου και η αποτυχία και του 1980 χωρίς την παρουσία Αμερικανών (ο Αντρόποφ ήταν άραγε τότε, δεν θυμάμαι…) αλλά και του 1984 χωρίς την παρουσία Σοβιετικών.

Μιλάω για τα μεγάλα τιραζ κι όχι για τα σχέδια. Γι αυτό το μάθημα εννοούσα, εσυ τι μάθημα πολιτικό και γεωγραφικό πήρες το 1980-1984;  Tongue


RE: ΣΕΤ LOS ANGELES 1984. - sac - 29/07/21 11:59:08

Δεν έγραψα "πότε σχεδίασαν τα νομίσματα", αλλά "πότε σχεδίασαν την έκδοση νομισμάτων".
Εννοούσα ότι δεν είχαν προλάβει να δουν πώς εξελίχτηκε η φάση με τα καναδικά. Ενδεχομένως να πρόλαβαν να δουν τη "καταρράκωση" των καναδικών, αλλά ήταν αργά για να αλλάξουν τελείως τον σχεδιασμό τους (της έκδοσης νομισμάτων).

Θα διαφωνήσω και στο "τα νομίσματα της Ολυμπιάδας είναι από τις τελευταίες προτεραιότητες των διοργανωτών". Η χρηματοδότηση είναι από τα πρώτα χρονικά ζητήματα.



(29/07/21 09:49:38)digo Έγραψε:  εσυ τι μάθημα πολιτικό και γεωγραφικό πήρες το 1980-1984; Tongue

Αφού με τσιγκλάς, θα απαντήσω.
Για τον Μπιν Λάντεν... τα ξέρουμε. Βλέπουμε όμως ότι αυτές τις μέρες οι Αμερικάνοι συνθηκολόγησαν με τους Ταλιμπάν και... ο Βλαδίμιρος ζητάει τη σύμφωνη γνώμη της διεθνούς κοινότητας να "αναλάβει πρωτοβουλίες" στο Αφγανιστάν...


RE: ΣΕΤ LOS ANGELES 1984. - digo - 29/07/21 12:56:15

(29/07/21 11:59:08)sac Έγραψε:  Θα διαφωνήσω και στο "τα νομίσματα της Ολυμπιάδας είναι από τις τελευταίες προτεραιότητες των διοργανωτών". Η χρηματοδότηση είναι από τα πρώτα χρονικά ζητήματα.

Με την προϋπόθεση ότι υπάρχουν έσοδα από τα νομίσματα. Δλδ εμείς πληρώσαμε τον Καλατραβα με τις κασετίνες της Γιάννας;  Big Grin 

(κι ήταν κι ο χρυσός στα €10-€11 το γραμμαριο τότε)


RE: ΣΕΤ LOS ANGELES 1984. - sac - 29/07/21 13:55:23

Ε, ναι, αυτός είναι ο στόχος της κοπής των νομισμάτων (και λοιπών "αναμνηστικών", καρφιτσών, τασακιών, τσαντών, μολυβιών, καπέλων και ξέρω-γω).

Σίγουρα ο στόχος της κοπής των νομισμάτων δεν είναι η συλλεκτική κοινότητα και κακώς επιμένουμε να βλάπουμε τέτοια θέματα μονόπαντα. Για παράδειγμα, λέμε ότι οι Πανευρωπαϊκοί 1981-82 "πάνε μέταλλο", αλλά αυτό σημαίνει (μάλλον) ότι πουλήθηκαν πολλά νομίσματα και εισπράχθηκαν αρκετά χρήματα.

Φαντάζομαι ότι οι Καναδοί δεν στενοχωρήθηκαν από τις εισπράξεις. Και οι Σοβιετικοί το θεώρησαν συμφέρουσα ιδέα.

Και η Γιάννα το 2004, δεν νομίζω να στενοχωρήθηκε από τις εισπράξεις...


RE: ΣΕΤ LOS ANGELES 1984. - sac - 29/07/21 14:24:08

Συγχωρέστε με για το ύφος μου, αλλά υπάρχει κανένας που πιστεύει ότι η συζήτηση πάει κάπως έτσι;

_Ωραία! Πήραμε την Ολυμπιάδα! Στρωθείτε στη δουλειά, να δούμε τι χρειαζόμαστε από γήπεδα, ολυμπιακά χωριά, εγκαταστάσεις, μεταφορές, ανθρώπους και πόσο θα κοστίσουν όλα αυτά. Να δούμε πόσα μπορούμε να μαζέψουμε από διαφημίσεις, χορηγίες, πωλήσεις αναμνηστικών κλπ. Και... οπωσδήποτε να μην ξεχάσουμε τους συλλέκτες. Με την ευκαιρία της Ολυμπιάδας να τους φτιάξουμε μερικά νομίσματα, όμορφα και σε κατάλληλες ποσότητες και τιμές, ώστε να ενδιαφερθούν να τα αγοράσουν και να χαρούν και αυτοί (οι συλλέκτες) και να μας λένε "μπράβο" στον αιώνα τον άπαντα.

_ Φυσικά! Στόχος δεν είναι μόνο μια επιτυχημένη Ολυμπιάδα, αλλά και μια επιτυχημένη νομισματική έκδοση. Η Ολυμπιάδα κάποτε θα τελειώσει, αλλά τα νομίσματα θα μείνουν για πάντα, να δείχνουν τις ικανότητές μας...


RE: ΣΕΤ LOS ANGELES 1984. - nikos11 - 29/07/21 14:24:20

(29/07/21 00:29:07)sac Έγραψε:  Από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι να διαλυθεί ο ακατονόμαστος, ώστε να μην μολύνει το όνομα της ευάνδρου πόλεως των Αθηνών, καθώς και του ιστορικού Παναθηναϊκού Σταδίου.
+1000 Big Grin Big Grin Big Grin


RE: ΣΕΤ LOS ANGELES 1984. - sac - 29/07/21 15:52:01

(29/07/21 14:24:20)nikos11 Έγραψε:  
(29/07/21 00:29:07)sac Έγραψε:  Από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι να διαλυθεί ο ακατονόμαστος, ώστε να μην μολύνει το όνομα της ευάνδρου πόλεως των Αθηνών, καθώς και του ιστορικού Παναθηναϊκού Σταδίου.
+1000 Big Grin Big Grin Big Grin

Παρακαλώ, να χαριεντίζεστε μόνο με τους μάρκους σας. Ευχαριστώ.