Συλλεκτικό Στέκι
Συζήτηση για to PL στα Ελληνικά νομίσματα? - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Συζήτηση για to PL στα Ελληνικά νομίσματα? (/thread-4831.html)

Σελίδες: 1 2


RE: Συζήτηση για to PL στα Ελληνικά νομίσματα? - sac - 07/08/21 19:05:00

Το κεφάλαιο "prooflike" δεν εξαντλείται μόνο με τις εταιρείες πιστοποίησης, είναι πολύ μεγαλύτερο.

[Εικόνα: attachment.php?aid=13937]


RE: Συζήτηση για to PL στα Ελληνικά νομίσματα? - sac - 07/08/21 19:08:31

Ας προσθέσω και τη δική μου απορία.

Ξεκινάμε από το δοσμένο (sic) ότι το βασικό χαρακτηριστικό του PL είναι το καθρέφτισμα του πεδίου. (Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.)

Ξέρουμε ότι:
- Οι μήτρες που φτιάχνονται για τα νομίσματα PF υφίστανται κάποια ειδική επεξεργασία, ώστε να δώσουν καθρεφτίζον πεδίο στα νομίσματα (και κάποια άλλα χαρακτηριστικά που δε μας ενφιαφέρουν αυτήν τη στιγμή).
- Το ίδιο και οι δίσκοι / blanks.
- Λογικά, κατά τη διαδικασία κατασκευής νομισμάτων PF, προσπαθούν να αποφύγουν τη δημιουργία "λούστρου", γιατί τα μικροσκοπικά αυλάκια του λούστρου χαλάνε το καθρέφτισμα.
- Οι μήτρες που φτιάχνονται για τα νομίσματα "στάνταρ βιομηχανικής παραγωγής" (και δίνουν νομίσματα UNC / MS) δεν υφίστανται καμιά από τις παραπάνω επεξεργασίες, γι' αυτό φτιάχνουν νομίσματα με λούστρο.

Η απορία μου:
- Εφόσον ούτε οι μήτρες που προορίζονται για νομίσματα UNC / MS έχουν υποστεί την επεξεργασία που θα οδηγήσει στη δημιουργία καθρεφτίσματος, ούτε οι δίσκοι, πώς στα κομμάτια γίνεται, έστω και τυχαία, να δημιουργηθεί καθρέφτισμα στο πεδίο του νομίσματος;



Ξέρουμε ότι σε παλαιότερες εποχές το βρετανικό νομισματοκοπείο (για παραδειγμα) έφτιαχνε νομίσματα PL από μήτρες για PF. Δηλαδή, έφτανε Δεκέμβριος, χάλαγε η μήτρα, οπότε, σου λέει  "μ@λ@κία είναι να φτιάξουμε καινούρια μήτρα, να χρησιμοποιήσουμε αυτή για τα proof, να βγάλουμε τη χρονιά και του χρόνου χρησιμοποιούμε τις καινούριες".

Κάποια από αυτά τα νομίσματα βγαίνανε PL. Αυτό το καταλαβαίνω.

Πώς βγαίνουνε PL από μήτρες για UNC (δηλαδή πώς δημιουργειται το καθρεφτισμα από μόνο του)... ελπίζω να βρεθεί κάποιος να μου το εξηγήσει.



ΥΓ. Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις θυμάμαι τη βοηθό εισαγγελέα Λόγκι με την περίφημη ατάκα της "πείτε μου εσείς τι να υποθέσω".


RE: Συζήτηση για to PL στα Ελληνικά νομίσματα? - solferino - 08/08/21 12:14:43

ΠΑΜΕ!!!

ΠΛ = νόμισμα που κόπηκε για να κυκλοφορήσει αλλα εχει κοντραστ πεδιο με αναγλυφο δηλαδη προυφίζει αλλα δεν ειναι προυφ με τα προυφ στανταρντ του εκαστοτε νομισματοκοπείου.

αναφερω ενα γλαφυρό παράδειγμα. το 1832 αλλαξε το αετος στα Ρώσικα νομίσματα. απο φτερα κατω πήγε φτερα πάνω. Εντελως διαφορετικο σχεδιο και καινουριες μήτρες. Ολα τα ακυκλορητα κερματα του 1832 δεν εχουν cartwheel luster και είναι πλ αλλα πιστοποιουνται ΜΣ. Γιατι κόπηκαν για να κυκλοφορησουν και απλα λόγω των καινουριων μητρων οι κοπες ειναι τρομερές.

το πλ ειναι προυφ. Ωστόσο εχει τυχει νόμισμα που εγραφε μσ62πλ να ξανασταλει και να γυρίσει προοφ64. Σε καλά νομίσματα που δεν υπαρχει ακτινωτο λούστρο ειναι δύσκολο να τα ξεχωρίσεις.

Για να βγει πλ πρεπει η μητρα ναναι ξεκούραστη να χει κόψει λίγα νομίσματα. πολλες φορες αντι για πλ γραφουν σπεσιμεν.

Τελος ειναι διαφορετικό τι γραφει το νόμισμα και τι πραγματικά είναι. μπορει να γραφει πλ και ναναι προυφ. μπορει να γραφει προυφ και ναναι πλ. Ολοι κανουν λαθη.
το σίγουρο ειναι οτι εχει μεγαλη υπεραξία


RE: Συζήτηση για to PL στα Ελληνικά νομίσματα? - sac - 08/08/21 14:27:39

(08/08/21 12:14:43)solferino Έγραψε:  ΠΛ = νόμισμα που κόπηκε για να κυκλοφορήσει

Ένσταση! Η "επιμελημένη κοπή" τι είναι; ΠΦ ή ΠΛ; Εγώ λέω ότι η σειρά του 2000 είναι ΠΛ.

(08/08/21 12:14:43)solferino Έγραψε:  τα προυφ στανταρντ του εκαστοτε νομισματοκοπείου.

Το πρώτο πρόβλημα της συζήτησης. Κάθε νομισματοκοπείο έχει τις δικές του προδιαγραφές. Που φυσικά αλλάζουν από εποχή σε εποχή.

Κάποια νομισματοκοπεία δεν χρησιμοποιούν τη λέξη proof. Οι Γερμανοί to λένε Polierte Platte. Που μπορεί να μεταφρστεί γυαλισμένη μήτρα ή γυαλισμένος δίσκος. Και κανείς δεν έχει βγάλει συμπέρασμα αν είναι ΠΦ ή ΠΛ.

Το ελληνικό νομισματοκοπείο για χρόνια το έλεγε επιμελημένη κοπή. Οι Κύπριοι το λένε υποδειγματική κοπή.

Με μια κουβέντα, ούτε όλα τα ΠΦ είναι ένα πράγμα, ούτε όλα τα ΠΛ.
(Τέλος θεωρίας.)



(08/08/21 12:14:43)solferino Έγραψε:  αναφερω ενα γλαφυρό παράδειγμα. το 1832 αλλαξε το αετος στα Ρώσικα νομίσματα. απο φτερα κατω πήγε φτερα πάνω. Εντελως διαφορετικο σχεδιο και καινουριες μήτρες. Ολα τα ακυκλορητα κερματα του 1832 δεν εχουν cartwheel luster και είναι πλ αλλα πιστοποιουνται ΜΣ. Γιατι κόπηκαν για να κυκλοφορησουν και απλα λόγω των καινουριων μητρων οι κοπες ειναι τρομερές.

Εδώ είναι η απάντηση στην απορία μου (ευχαριστώ).

Και το συμπέρασμα είναι ότι το όλο θέμα είναι "τι πιστοποιούν οι εταρείες και πώς".
(Είχαμε κάνει μια συζήτηση με καφέ για κάτι προυφίζοντα φιλανδικά και λετονικά δίευρα, αλλά δεν την προχωρήσαμε στο "πώς θα πιστοποιούνταν".)



Με δύο λόγια: Διαφορετικές προδιαγραφές / στάνταρντς σε κάθε νομισματοκοπείο, που εξελίσονται με τα χρόνια (λογικό) + ιδιαιτερότητες σε κάποιες κοπές + τι πιστοποιούν οι εταρείες και πώς = τρέχα γύρευε...


RE: Συζήτηση για to PL στα Ελληνικά νομίσματα? - solferino - 08/08/21 18:44:35

sac

μπορει ανεα κέρμα να μοιάζει πλ αλλα ναναι προυφ και το αναποδο.

για παράδειγμα επίσης το νομισματοκοπειο της αγιας πετρουπολης εκοψε προυφ μετα το 1900. Ωστόσο γνώρίζουμε ότι εχει κόψει '''ανεπίσημα''' προυφ και πριν.

αυτος είναι και ο λόγος που οι εταιρείες δυσκολεύονται στον χαρακτηρισμό του προυφ.

του 2000 δεν τα χω δει στο χέρι και δεν έχω άποψη δυστυχώς.


RE: Συζήτηση για to PL στα Ελληνικά νομίσματα? - sac - 08/08/21 19:17:53

Χμμμ...

Νομίζω ότι το μόνο που μπορούμε να συμφωνήσουμε όλοι είναι ότι "το προυφλάικ είναι κάτι λιγότερο από προυφ".

Αλλά, τι ακριβώς είναι το προυφ; Μπορεί να το πει κάποιος; Γιατί το σετ της απάντησης 11 είναι ΠΛ και όχι ΠΦ; Τι ακριβώς του λείπει;

Αν θέλεις, μπορώ να σου στείλω ένα ολλανδικό ΠΛ σετ (επειδή είναι φτηνό και ανοίγει εύκολα, σε αντίθεση με τα σλοβάκικα). Να το ανοίξεις (προσεχτικά) και να μου πεις γιατί είναι ΠΛ και όχι ΠΦ. Μπορείς;

Μαζί θα στείλω και ένα γερμανικό σετ Polierte Platte (6 ευρώ έχει ολόκληρο το σετ). Θα μπορέσεις να μου πεις ξεκάθαρα αν είναι ΠΦ ή ΠΛ και γιατί;

Νομίζω ότι θα καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι κάθε νομισματοκοπείο έχει τα δικά του και ότι μπορεί να υπάρχουν και διαφορές από κοπή σε κοπή (του ίδιου νομισματοκοπείου).

Και μετά θα συνεχίσουμε τη συζήτηση "ποια από αυτά θα πιστοποιούσαν οι εταιρίες ως ΠΦ ή ως ΠΛ" κλπ κλπ. Και... κάποια στιγμή θα συμπεριλάβουμε στη συζήτηση και το περίφημο κατοστάρικο (ξέρεις ποιο λέω).

Και θα (ξανα)καταλήξουμε στο ότι "όλα είναι σχετικά και ό,τι σου κάτσει με την πιστοποίηση". (Φυσικά η εμπειρία βοηθάει να προβλέψεις "τι θα σου κάτσει".)



Κάποιος, αδύνατος, όχι παχουλούλης, έστελνε τα μασούρια με τις δεκάρες πέντε-πέντε. Στο στυλ "ένα να γράψει ΠΛ είμαστε εντάξει".
(ΟΚ, τα παραλέω. Τα ξεδιάλεγε κάπως. Smile )


RE: Συζήτηση για to PL στα Ελληνικά νομίσματα? - sac - 08/08/21 22:00:01

Η πρότασή μου (να του στείλω μερικά νομίσματα) ισχύει για οποιονδήποτε θα ήθελε να μας διαλευκάνει το ζήτημα. Ακόμα και αν τον αντιπαθώ και/ή με αντιπαθεί.
(Αν μαζευτούνε πολλοί... βλέπουμε...)



Εννοείται ότι όλα τα κόστη τα αναλαμβάνω εγώ. (Εκτός από τυχόν κόστη πιστοποίησης, αν και δεν πιστεύω να προτείνει κανένας κάτι τέτοιο.)


RE: Συζήτηση για to PL στα Ελληνικά νομίσματα? - jamesBOND - 09/08/21 13:23:03

(07/08/21 12:39:19)sac Έγραψε:  
(07/08/21 12:23:09)sac Έγραψε:  These designations are found mostly on Morgan Dollars

Αξίζει να επισημάνω, για άλλη μια φορά, ότι η αμερικάνικη συλλεκτική "οπτική" έχει διαμορφωθεί με βάση τα Morgan Dollars, πράγμα που έχει ως αποτέλεσμα να κρίνονται και να αξιολογούνται νομίσματα άλλων χωρών και άλλων εποχών με βάση αυτήν την "οπτική".

(Ως παράδειγμα "λούστρου / cartwheel effect" κατά κανόνα αναφέρονται τα Morgan.)

Ιστορικά, ο χαρακτηρισμός PL απονεμήθηκε μόνο σε Morgan Dollars.
Ωστόσο, από την 1η Ιουλίου 2019 η PCGS άρχισε να απονέμει την ονομασία PL σε όλα τα νομίσματα,
μετάλλια και μάρκες των Ηνωμένων Πολιτειών και των παγκόσμιων νομισμάτων, ανεξάρτητα από τον τύπο.


RE: Συζήτηση για to PL στα Ελληνικά νομίσματα? - digo - 11/08/21 18:52:25

Εγώ ένα κατάλαβα. Το χρυσό που αναφέρεται ο Χρήστος, και για το οποίο είπανε μπορεί να χάσει το PL η αντίστοιχο ίδιο που έγινε PL είναι βέβαια το χρυσό 20αρικο των συνταγματαρχών, Μόνον αυτό μ´ένα πέρασμα η δυο, MS70 μετατρέπεται σε PL. Σοβαρές κουβέντες…

Όσο για τα προυφ που δεν φέρουν τα χαρακτηριστικά των προυφ, είναι τα ματ προυφ κι όχι όσο τέλεια είναι τα ματ προυφ τα τωρινά, εννοώ πχ 1902.