Συλλεκτικό Στέκι
Τρυπια - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Τρυπια (/thread-485.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Τρυπια - iapwnas - 05/01/17 15:08:44

Μαρκο να σε διορθωσω, ο αμπρακαμος ειναι οντως Κρητικο κοσμημα αλλα κατι αλλο απο νομισματα! Ειναι ενα κοσμημα που ειναι κυβισμενος ρομβος και τα κοματια ενωνωνται μεταξυ τους! Βρηκα μια φωτογραφια απο το ιντερνετ αυτου του κοσμηματος μοντερνο τωρα πια ετσι ενδεικτικα. Ο αμπρακαμος αν βρεθει ολοκληρος κοστιζει πολλα χρηατα! Πριν λιγο καιρο ειχα δει ενα μερος του κοσμηματος απο φιλο και ειναι εντυπωσιακο!

Φωτο ενδεικτικη απο ιντερνετ


RE: Τρυπια - μαρκος - 05/01/17 15:36:39

(05/01/17 15:08:44)iapwnas Έγραψε:  Μαρκο να σε διορθωσω, ο αμπρακαμος ειναι οντως Κρητικο κοσμημα αλλα κατι αλλο απο νομισματα! Ειναι ενα κοσμημα που ειναι κυβισμενος ρομβος και τα κοματια ενωνωνται μεταξυ τους! Βρηκα μια φωτογραφια απο το ιντερνετ αυτου του κοσμηματος μοντερνο τωρα πια ετσι ενδεικτικα. Ο αμπρακαμος αν βρεθει ολοκληρος κοστιζει πολλα χρηατα! Πριν λιγο καιρο ειχα δει ενα μερος του κοσμηματος απο φιλο και ειναι εντυπωσιακο!

Φωτο ενδεικτικη απο ιντερνετ

Ναι Στελιο τον ξερω τον αμπρακαμο και την αξια αυτου,υπαρχει και σε μουσεια της Κρητης,απο πανω μεταφερω οπως ειπα λογια της γιαγιας μου οπως μου τα μεταφερε,μου εχει πει επισης για τον αμπρακαμο μια και ειχε καποτε αλλα Angry Angry ας οψεται ο Θειος μου .Οποιος φιλος επισκεφθει την Κριτσα και ρωτησει παλιους θα ακουσει ακομα και ιστοριες για τους Σαρακηνους που γυρνανε τα βραδια,υποψιν οι Σαρακηνοι ηταν τον 8-9 αιωνα αλλα ηταν τετοιες οι φρικαλεοτητες που ακομα και πριν καμποσα χρονια φοβιζαν στο χωριο τα παιδια με τον Σαρακηνο .υ.γ Οπου Σαρακηνος σημερα =ΙΣΙΣ=Χαλιφατο γιατι καλο ειναι να θυμομαστε και την ιστορια .
Παντως συμφωνω Στελιο και ευχαριστω για την διευκρινηση


RE: Τρυπια - NMS - 05/01/17 17:17:40

ο μαχμουτιες ειναι οντως απο το ονομα του Μαχμουτ Β΄, αλλα ειναι συγκεκριμενο νομισμα χρυσο της εποχης! το ονομα του ηταν Cedid Mahmudiye.
υπηρχαν ομοκληρα, μισα και τεταρτακια! τεταρτακι ακομα δεν εχω.... :-(
λογο πληθωρας δεν ειναι κατι σπανιο ή ακριβο!
δειτε εδω...
http://www.osmanliparalari.com/Altin--Cedid-Mahmudiye-,LA_1414-2.html#labels=1414-2

υπηρχαν φορες που ενα ονομα μπορουσε να χαρακτηρισει ολα τα νομισματα σε μια κολαϊνα! ετσι ακους τα φλουρια, μαχμουτιεδες... ακομα κι αν δεν ειναι τετοια ή ακομα κι αν ειναι αλλης εποχης!

τωρα για τα τρυπια.... ανθρωποι τρυπουσαν νομισματα για πολλους λογους! δεν ηταν μονο για τα κοσμηματα και τις στολες, αλλα και για τελετες διαφορες.... οπως και για να τα κανουν φυλακτα λογο του σχεδιου που εφεραν, ή και για λογους αποκρυψης και μεταφορας για εμποριο!

τελετες ηταν βαπτισεις, γαμοι κτλ... ακομα και σημερα πχ στους τουρκικους γαμους συνηθιζουν να βαζουν στο ζευγαρι χρυσα νομισματα πανω τους καρφιτσομενα ειτε με τρυπα ειτε με κρικακι. νομιζω το νομισματοκοπειο τους καποια τα βγαζει ετοιμα με κρικο για τον λογο αυτο.
αλλη τελετη ηταν η περιτομη, το λεγομενο σουνετι. το πετσακι που κοβοταν το εδεναν με κοκκινη κορδελα και με φλουρακια.... τουλαχιστον στα παλια τα χρονια...

σαν κοσμημα εδειχνε πλουτο και δυναμη της οικογενειας! μια αποδεκτη κολαϊνα σε μερη οπως ο Ολυμπος Καρπαθου αποτελουνταν απο 500 τουλαχιστον χρυσα νομισματα! υπηρχαν και μεγαλυτερες με περισσοτερα νομισματα... που η κολαϊνα εφτανε μεχρι τα ποδια της νυφης και ηταν ασηκωτη!!! η νυφη εγερνε απο το βαρος και οταν την εβλεπες νομιζες οτι φοραει πανοπλια και παει σε πολεμο! χαχαχαχα. υποψιν... μονο η πρωτοκορη φορουσε καλαϊνα.. οι αλλες αδερφες οχι! δεν επαιρναν τιποτα...
σκουλαρικια με χρυσα νομισματα ηταν διαδεδομενα και της μοδας! στο καστελοριζο απο το βαρος υπηρχαν φορες που κοβονταν το αυτι της γυναικας!! σε δαχτυλιδια, σε βραχιολια, εβαζαν νομισματα. στα βραχιολια μπορει να κρεμονταν κιολας! νομισματα κρεμονταν απο ρολογια τσεπης, απο οπλα (πχ κρητικα μαχαιρια..), και τοσα αλλα... (στην τελευταια πουκλα - [κουμπι μεταλλικο, επαργυρο, αργυρο ή επιχρυσο, σαν καρφιτσα με πλουσιο διακοσμο] της γυναικειας στολης του καστελοριζου κρεμωταν φλουρι αγιοκωνσταντινατο)
ηταν και η μοδα της εποχης, ηταν και η ενδειξη δυναμης και πλουτου..

* συνεχιζεται..... ;-)


RE: Τρυπια - NMS - 05/01/17 17:58:33

σαν φυλακτα τωρα....

θα μπορουσες να δεις αρκετα μικρα ή μεσαιου μεγεθους νομισματα σε φυλακτα για μωρα, για αρρωστους, γενικα για να τους εχουν καλα και να τους προστατευουν απο ματι, απο το κακο κτλ...
χαρακτηριστικα φυλακτα που γνωριζω ειναι το τριγωνο χαϊμαλι με σχεδια φυτικου διακοσμου απο ασημενιο μεταλλικο συρμα γνωστο ως φιλιγραν και γυρω γυρω ειχε χρυσα νομισματα τρυπημενα (ποιος ξερει, ισως και ο ηχος που εβγαζαν, ο θορυβος να επαιζε το ρολο του μιας και το.. κακο φοβοταν τους ηχους, εξου και τα κουδουνια και τα πραγματα που χτυπαει ο κοσμος για να διωξει τους καλλικαντζαρους). χαχαχαχαχα

αλλο ειναι το καστανακι... ασημενιο και μαλαματοκαπνισμενο με εγχαρακτο σταυρο. απο αυτο κρεμονταν 3 φλουρακια..

καποια νομισματα θεωρουνταν οτι ειχαν υπερφυσικες δυναμεις ειτε λογο καποιου θρυλου, ειτε λογο καποιου τυχαιου γεγονοτος, ειτε γιατι εδιωχνε αρρωστια, πυρετο κτλ...
μεγαλο χρυσο νομισμα το εβαζαν στο μετωπο για να φυγει ο πυρετος, κερμα με τον αγιο γεωργιο εγινε φυλακτο σε δυτικους πολεμιστες οταν μια σφαιρα εξωστρακιστηκε απο ενα τετοιο.... τυχαια!
υπηρχε ειδικο κερμα για να σε προστατευει απο την πανουκλα... κτλ! στην κινα εκαναν ολοκληρο σπαθι απο κερματα και κοκκινο νημα (ευτιχως τα κερματα ειχαν ετοιμη τρυπα στο κεντρο χαχαχα), και το τοποθετουσαν πανω απ οτο κεφαλι του αρρωστου να διωξει τον δαιμονα της αρρωστιας... κτλ.. με βενετικο χρυσο εσφαζες την νυχτεριδα για να παρεις το κοκκαλακι της....
σκυφωτα νομισματα (βαθουλωτα), του βυζαντιου ονομαστηκαν ολα αγιοκωνσταντινατα ασχετα αν δεν ειχαν καμια σχεση με τον Μεγα Κωνσταντινο! γι αυτα και ειδικα τα χρυσα.... υπηρχε ο θρυλος οτι οταν εκοψε τον Τιμιο Σταυρο σε κομματια για να τον δωσει σε εκκλησιες, τα ροκανιδια που περισσεψαν τα εριξε σε χρυσο και εκανε τα κερματα αυτα! ετσι σε υστερες εποχες, οι πιστοι τα ειχαν σαν φυλακτα κι ευχες για τα παιδια τους, μιας και εκτος απο οτν Χροστο και την Παναγια που ειχαν τα κερματα, στην αλλη οψη εβλεπαν τον Κωνσταντινο και την Αγια Ελενη... (ασχετα αν δεν ηταν αυτη η εικονα στα κερματα..). αυτα αρκετες φορες εχουν τρυπα...
ετσι καποια πιθανον να τα τρυπουσαν για να τα εχουν παντα μαζι τους!
ετσι λοιπον σαν φυλακτα, θα μπορουσε να ειναι και λογο σχεδιου! βυζαντινα ή και δυτικα νομισματα με τον Χριστο, την Παναγια, καποιον Αγιο... γινονταν ευκολα με μια τρυπα φυλακτο για τον λαιμο... και σε αναγκη παρεμενε και χρημα...
γνωστα πολυ ηταν ετσι τα τσεκινια της βενετιας που παρα πολλα εχουν τρυπες...

τρυπες εχουμε σε κερματα απο τους αρχαιους χρονους, και για διαφορους λογους! μην το ξεχναμε αυτο.. οπως και οτι τρυπα μπορει να σημαινε και ακυρωση του κερματος λογο πλαστοτητας! (βενετικα σεζινια οπου 3 στα 4 που κυκλοφορουσαν ηταν πλαστα!)

τελος για εμπορικους λογους και μεταφορα που αναφερα....

ειδικα την εποχη του μεσαιωνα το να μεταφερεις ποσοτητα χρηματων δεν ηταν και κατι ευκολο! ληστες υπηρχαν παντου και η ζωη δεν κοστιζε τιποτα.... ετσι πολλοι εμποροι ειχαν την ιδεα να τρυπανε τα χρυσα ή ασημενια κερματα και να τα ραβουν εσωτερικα στα ρουχα τους, στις ζωνες τους κτλ για να μην τα βρουν οι ληστες! οταν ηταν σε ασφαλη μερος και ηθελαν να κανουν εμποριο τα ξεραβαν! τοτε σε μεγαλες και σοβαρες συναλλαγες τα κερματα ζυγιζονταν (υπηρχε βλεπεις και ο φοβος το κερμα να ειναι κουρεμενο... να εχουν επιτηδες κοψει λιγο για να κερδισουν.. ΠΡΟΣΟΧΗ... οχι κοψιμο για δημιουργια ψιλων... μικροτερων κερματων! αλλο αυτο!) οποτε... ολα ηταν καλα!

ελπιζω να μην κουρασα πολυ με τα ποστ μου! :-)

χεχεχεχε ξεχασα να αναφερω οτι οι οθωμανικες αρχες για να μην εχουν τοση ελλειψη χρυσου κερματος απο ολα αυτα.... εδωσαν το οκ και φτιαχνωνταν απομιμισεις χρυσων κερματων απο ευτελες μεταλλο για χρηση σε στολες... και ηταν και πολυ φτηνοτερα για φτωχωτερους....

αυτα ηταν ειτε με ιδια ή παρομοια σχεδια με τα χρυσα ειτε με τελειως αλλα σχεδια....


RE: Τρυπια - nikos11 - 06/01/17 00:50:35

Δεν νομίζω να κούρασες κανένα Νίκο. Ίσα-ίσα είναι πολύ όμορφες οι αναφορές σου για τις διάφορες χρήσεις των τρύπιων κερμάτων.


RE: Τρυπια - cat - 06/01/17 02:23:17

Ομολογω πως οταν ανεβασα την ερωτηση ενοιωθα λιγο χαζος.
Τωρα νοιωθω πιο σοφος. Ειλικρινα κ παλι ευχαριστω


RE: Τρυπια - NMS - 06/01/17 02:36:23

δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις! αν μου επιτρεπεις και χωρις να με παρεξηγησεις, χαζο θα ηταν αν δεν την εκανες την ερωτηση! ο ανθρωπος ειναι απο την φυση του περιεργος και θελει να μαθαινει, να αναζητα το καθε τι! ρωτωντας πας στην πολη... ρωτωντας καλυτερευεις την ζωη σου...

για το θεμα των τρυπων απλα επιφανειακα το επιασα... το μυαλο του ανθρωπου ειναι τετοιο που δεν μπορει να σκεφτει χιλιους δυο λογους για το γιατι να κανει μια τρυπα σε ενα νομισμα!

πχ... θα μπορουσε με αυτο τον τροπο να καταστρεψει ενα συμβολο πανω στο κερμα που απεχθανεται, που του ξυπναει κακες μνημες.... μπορει ακομα και για να καταστρεχει το κεφαλι του ηγεμονα που δεν ηθελε...
θα μπορουσε να το κανει για να καταστεψει ή να δειξει με τον τροπο αυτο την αντιθεση του ως προς τον συμβολισμο του θεματος στο νομισμα, ειδικα αν ειναι θρησκευτικος και αυτος ειναι αντιθετης θρησκειας! νομιζω εκαναν καταστροφες οι μουσουλμανοι σε μερη που υπηρχε σταυρος... καποιες εποχες... σε βυζαντινα κερματα..

και ετσι για να τελειωσω...θα μπορουσε να κανει τρυπα απλα για να χρησιμοποιησει το νομισμα για αλλους σκοπους και χρησεις... κι αυτο το λεω με πονο...
προσφατα σε καποια νομισματα του θειου μου που μου εδωσε ειχε και καποια τρυπια! καποιος αρκετες δεκαετιες πριν... τα ειχε κανει ροδελες για βιδες!!!!! ο θειος μου το πηγε ροδελες τοτε για αντικατασταση και πηρε τα κερματα....
τι κερματα;;; το ενα ηταν ρωσικο 5 καπικια του 1865... και το αλλο.... 10 λεπτα του καποδιστρια του 1831! :-(


RE: Τρυπια - cat - 06/01/17 03:19:04

(06/01/17 02:36:23)NMS Έγραψε:  δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις! αν μου επιτρεπεις και χωρις να με παρεξηγησεις, χαζο θα ηταν αν δεν την εκανες την ερωτηση! ο ανθρωπος ειναι απο την φυση του περιεργος και θελει να μαθαινει, να αναζητα το καθε τι! ρωτωντας πας στην πολη... ρωτωντας καλυτερευεις την ζωη σου...

για το θεμα των τρυπων απλα επιφανειακα το επιασα... το μυαλο του ανθρωπου ειναι τετοιο που δεν μπορει να σκεφτει χιλιους δυο λογους για το γιατι να κανει μια τρυπα σε ενα νομισμα!

πχ... θα μπορουσε με αυτο τον τροπο να καταστρεψει ενα συμβολο πανω στο κερμα που απεχθανεται, που του ξυπναει κακες μνημες.... μπορει ακομα και για να καταστρεχει το κεφαλι του ηγεμονα που δεν ηθελε...
θα μπορουσε να το κανει για να καταστεψει ή να δειξει με τον τροπο αυτο την αντιθεση του ως προς τον συμβολισμο του θεματος στο νομισμα, ειδικα αν ειναι θρησκευτικος και αυτος ειναι αντιθετης θρησκειας! νομιζω εκαναν καταστροφες οι μουσουλμανοι σε μερη που υπηρχε σταυρος... καποιες εποχες... σε βυζαντινα κερματα..

και ετσι για να τελειωσω...θα μπορουσε να κανει τρυπα απλα για να χρησιμοποιησει το νομισμα για αλλους σκοπους και χρησεις... κι αυτο το λεω με πονο...
προσφατα σε καποια νομισματα του θειου μου που μου εδωσε ειχε και καποια τρυπια! καποιος αρκετες δεκαετιες πριν... τα ειχε κανει ροδελες για βιδες!!!!! ο θειος μου το πηγε ροδελες τοτε για αντικατασταση και πηρε τα κερματα....
τι κερματα;;; το ενα ηταν ρωσικο 5 καπικια του 1865... και το αλλο.... 10 λεπτα του καποδιστρια του 1831! :-(
Ξερεις φιλε Νικο παντα εντυπωσιαζομαι απο την οποια γνωση μπορω να αποκομισω. Παντα νοιωθω σαν μωρο παιδι που βλεπει για πρωτη φορα κατι οταν καποιος μου εξηγει κατι που ρωταω. Βεβαια επειδη ακριβως ρωταω συνεχεια εχω υποστει και χλευη ακομα και απο ανθρωπους που ηταν η δουλεια κ η υποχρεωση τους να με διδαξουν πραγματα οπως καποιοι (ονομα και μη χωριο) που ηθελαν ναχουν τον τιτλο του καθηγητη πανεπιστημιου. Οποτε καταλαβαινεις γιατι καμια φορα ειμαι διστακτικος.
Με τα χρονια καταλαβα οτι αυτος που πραγματικα κατεχει ενα αντικειμενο οσο πολυπλοκο κ να ειναι εχει παντα το κεφι και την υπομονη να το εξηγησει. Οποιος καταφευγει στην χλευη κ την φιγουρα ειναι σιγουρα το λιγοτερο ημιμαθης.
Γι αυτο εντυπωσιαζομαι εδω μεσα γιατι οτι κ ναχω ρωτησει μου εχετε απαντησει με λεπτομερια και πανω απ ολα ανθρωπινο σεβασμο καθως και πολυ συχνα με εξαιρετικο χιουμορ.


RE: Τρυπια - NMS - 06/01/17 05:19:30

ωωω!!!!! χλευη γιατι κανεις ερωτησεις;;; κι απο τετοια ατομα;;;; απο καθηγητες πανεπιστημιου;;;; τι να πω... λυπαμαι με αυτα και απογοητευομαι! :-(
πολλες φορες ατομα που δεν γνωριζουν απλα χλευαζουν για να αποφυγουν να δωσουν μια απαντηση που δεν ξερουν... μην γινουν ρεζιλι... αλλα απο καθηγητες πανεπιστημιου;

παντα πρεπει να ρωταμε και οπως εδω και σε καθε φορουμ θελω να πιστευω, να βοηθαει ο ενας τον αλλο!
παντα πιστευα οτι αν η γνωση δεν μεταλαμπαδευεται σταματαει να ειναι γνωση....

οτι θες (και αυτο ισχυει για ολους), ρωτα! αν γνωριζουμε και μπορουμε να βοηθησουμε γιατι να μην το κανουμε; κι εμας μας βοηθησαν παλιοτερα κι ακομα παιρνουμε βοηθειες! κανεις δεν τα ξερει ολα, και μεσα απο τις ερωτησεις ειναι η ευκαιρια να μαθεις, να ανταλλαξεις αποψεις, θεωρειες, κτλ πανω σε πραγματα που μπορει να βασανιζουν το μυαλο.... οσο κι αν αυτα φαινονται μικρα ή ασημαντα!
τιποτα δνε ειναι ασημαντο στην ζωη και την μαθηση! ;-)

α.. και απο οτι διαβασα, εισαι κι εσυ και η γυναικα σου βιβλιοφαγοι... χαχαχαχα !!!! ευγε φιλε μου !!!! δυστυχως αυτο ειναι σπανιο πια.... ο κοσμος δεν πολυδιαβαζει....


RE: Τρυπια - cat - 06/01/17 12:58:58

Καλημερα Νικο ναι ειμαστε αχορταγοι βιβλιοφαγοι κ ειμαστε πολυ υπερηφανοι για τα βιβλια μας.
Νομισματικα βεβαια αστα να πανε Big Grin Big Grin