Συλλεκτικό Στέκι
5 δραχμές 1833 Μονάχου. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 5 δραχμές 1833 Μονάχου. (/thread-4851.html)

Σελίδες: 1 2


RE: 5 δραχμές 1833 Μονάχου. - nikos11 - 03/09/21 19:26:42

(03/09/21 18:08:42)sotiris Έγραψε:  
(02/09/21 17:38:24)E.X.N Έγραψε:  Κάποτε σε έναν Εβραικό γάμο πάει ο γαμπρός στον πεθερο και του λέει ,πεθερέ έχω βρεί ένα καράβι μεταχειρισμένο σούπερ ευκαιρία 100 χιλιάδες το πουλάνε και κάνει το λιγότερο 250,το έχω ελέγξει από 100 μεριές,του απαντάει ο πεθερος σημερα ειναι μεγαλη ημερα γιορτης σήμερα παιδί μου δεν ειναι για δουλειά πήγαινε στην γυναίκα σου και διασκέδασε, σήμερα ειναι ο γάμος σου παιδί μου.Μετα απο μία ώρα τον έτρωγε τον γαμπρό και ξαναπάει στον πεθερό του και του λέει είναι μεγάλη ευκαιρία ,τώρα του λεεί ο πεθερός του αυτό πουλήθηκε πρίν απο μισή ώρα.
Γι αυτο λοιπον προσεχε τους ... πεθερους !!!
Big Grin Big Grin Big Grin


RE: 5 δραχμές 1833 Μονάχου. - rubirosa - 03/09/21 20:11:20

Big Grin Big Grin Big Grin


RE: 5 δραχμές 1833 Μονάχου. - digo - 03/09/21 22:03:38

Πάντως το ότι έμεινε απούλητο με εκκίνηση $5000 Αυστραλίας, δείχνει ότι οι online bidders δεν αισθάνονταν καθόλου άνετα να ποντάρουν σ’αυτο sight unseen στην ουσία, αν κι ο όρος εφαρμόζεται όταν δεν έχεις δει ούτε φωτογραφία.

Εδώ υπάρχει λάθος του καταθέτη η του πολύ έμπειρου δημοπρατη (πρώην αντιπροσώπου του SPINK Αυστραλίας και με υπέροχα Ελληνικά και Κυπριακά κομμάτια κατά καιρούς) που δεν πιστοποιήθηκε το νόμισμα κι έτσι απευθύνθηκε σε μια αγορά Ελληνοαυστραλών, κορεσμένη από ταλληρα Μονάχου κι ίσως και σε συλλεκτες world crowns που είτε κι αυτοί το βρήκαν ακριβό, η λόγω ιού δεν έγινε viewing και χωρίς viewing η πιστοποιηση, ίσως καλύτερα για τον καταθέτη που έμεινε απούλητο.

Επίσης δείτε τι χαμηλή τιμή ($1300 AUD) επιασε το προυφ ασημένιο 100δραχμο του Γεωργίου Β στην ίδια δημοπρασία, όταν ο Stack’s πουλούσε ένα υπέροχο PR66 για €4500 η και πιο πάνω αν δεν απατώμαι, χωρια η μανούρα να το εισάγεις χωρίς να φορολογηθείς.

https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=4877&lot=3041


RE: 5 δραχμές 1833 Μονάχου. - gkounto - 04/09/21 09:34:49

(03/09/21 22:03:38)digo Έγραψε:  Πάντως το ότι έμεινε απούλητο με εκκίνηση $5000 Αυστραλίας, δείχνει ότι οι online bidders δεν αισθάνονταν καθόλου άνετα να ποντάρουν σ’αυτο sight unseen στην ουσία, αν κι ο όρος εφαρμόζεται όταν δεν έχεις δει ούτε φωτογραφία.

Εδώ υπάρχει λάθος του καταθέτη η του πολύ έμπειρου δημοπρατη (πρώην αντιπροσώπου του SPINK Αυστραλίας και με υπέροχα Ελληνικά και Κυπριακά κομμάτια κατά καιρούς) που δεν πιστοποιήθηκε το νόμισμα κι έτσι απευθύνθηκε σε μια αγορά Ελληνοαυστραλών, κορεσμένη από ταλληρα Μονάχου κι ίσως και σε συλλεκτες world crowns που είτε κι αυτοί το βρήκαν ακριβό, η λόγω ιού δεν έγινε viewing και χωρίς viewing η πιστοποιηση, ίσως καλύτερα για τον καταθέτη που έμεινε απούλητο.

Επίσης δείτε τι χαμηλή τιμή ($1300 AUD) επιασε το προυφ ασημένιο 100δραχμο του Γεωργίου Β στην ίδια δημοπρασία, όταν ο Stack’s πουλούσε ένα υπέροχο PR66 για €4500 η και πιο πάνω αν δεν απατώμαι, χωρια η μανούρα να το εισάγεις χωρίς να φορολογηθείς.

https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=4877&lot=3041

Βέβαια Δημήτρη το 100ρικο ήταν χάλια και ας έλεγε εκτίμηση pf60 προσωπικά το βλέπω 55 και μπορεί και από τα λεγόμενα rejected.

Για το Μόναχο η εκτίμηση μου είναι το 63+ και εφόσον δεν κρύβει άλλα θέματα η φωτογραφία επίσης μάλλον θέλει και συντήρηση και όλα αυτά    ίσως έπαιξαν τον ρόλο τους. Συμφωνώ Δημήτρη ότι έκαναν λάθος να μην το πιστοποιήσουν ή μήπως είδαν (ή ήξεραν) ότι δεν παίρνει βαθμό; 
Τελικά έμεινε απουλητο;


RE: 5 δραχμές 1833 Μονάχου. - E.X.N - 04/09/21 12:06:21

Γιώργο,πουλήθηκε.


RE: 5 δραχμές 1833 Μονάχου. - sotiris - 04/09/21 12:28:53

(04/09/21 12:06:21)E.X.N Έγραψε:  Γιώργο,πουλήθηκε.
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι φαινεται οτι υπαρει αρκετο (?) ενδιαφερον μετα την δημοπρασια αλλα κατα την διαρκεια της δεν το χτυπησε κανεις !!!
Η εκτιμηση μου ειναι 64+ με 65.


RE: 5 δραχμές 1833 Μονάχου. - E.X.N - 04/09/21 13:05:42

(04/09/21 12:28:53)sotiris Έγραψε:  
(04/09/21 12:06:21)E.X.N Έγραψε:  Γιώργο,πουλήθηκε.
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι φαινεται οτι υπαρει αρκετο (?) ενδιαφερον μετα την δημοπρασια αλλα κατα την διαρκεια της δεν το χτυπησε κανεις !!!
Η εκτιμηση μου ειναι 64+ με 65.

Είμαι πολύ άτυχος ,όσες φορές απευθήνθηκα σε κάποιον έμπορο η σε  φίλο να μου χτυπήσει ένα νόμισμα το έχασα και η μεγαλύτερη ατυχία είναι να πω σε  φίλο για ένα νόμισμα απούλητο από δημοπρασία και να πάει να το πάρει ο ίδιος τελικά.Τελικά άβυσος η ψυχή του συλλέκτη.

Υ.Γ Οι συλλέκτες ειναι ποιό σπάνιοι από τα νομίσματα και οι φιλίες αξίζουν παραπάνω απο ένα νόμισμα .


RE: 5 δραχμές 1833 Μονάχου. - solferino - 07/09/21 08:00:14

Οποιος θελει να πουλησει γυμνο νόμισμα απο 9000χλμ αποσταση σε τιμη πιστοποιημενου ας ανεβασει βίντεο να δούμε λούστρα. 10 δευτερολέπτων δουλεια είναι . ενα βιντεάκι απο το κινητο και share ενα λινκ στο youtube. το κάνουν ολοι οι οίκοι απο Πολωνία, ο κουνκερ  και καποιοι αμερικανικοι οίκοι.


RE: 5 δραχμές 1833 Μονάχου. - digo - 18/09/21 15:43:16

Με εκκίνηση AU $5000 και πώληση μετά τη δημοπρασία στην εκκίνηση, τείνω να συμφωνήσω με τον Γιώργο, ότι ο πανέξυπνος  δημοπράτης κάτι παραπάνω ήξερε και δεν το πιστοποίησε.

Ο συγκεκριμένος επιπλέον έχει και και τις πιο τίμιες περιγραφές (γιατί αλλλιμονο αν έπρεπε να αρκεστούμε στην φωτογραφία, πρέπει κι ο δημοπράτης με το πολύ έμπειρο μάτι του να του δώσει κατάσταση, δεν είναι ebay εδώ ότι βλέπετε παίρνετε δεν είμαι ειδικός, τα βρήκα στο ντουλάπι του παππού μου……), και σίγουρα δεν επρόκειτο για κάποιο prachtexemplar η fleur de coin…..

Άλλο ενα ομορφουλι αλλά σχετικά κοινό πια ταλληρακι της τάξης 63, τώρα ένα + η ένα βαθμό πάνω η κάτω, μόνον από κοντά και πάλι, δεν σημαίνει ότι θα συμφωνήσουν κι οι εταιρείες με την άποψη του αγοραστή.