Συλλεκτικό Στέκι
20 MARK 1889 GOLD. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Επενδυτικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-26.html)
+--- Φόρουμ: Χρυσά (https://syllektiko-steki.gr/forum-27.html)
+--- Νήμα: 20 MARK 1889 GOLD. (/thread-4857.html)

Σελίδες: 1 2


RE: 20 MARK 1889 GOLD. - rubirosa - 07/09/21 22:40:02

(07/09/21 21:02:28)gkounto Έγραψε:  Καλησπέρα Νίκο εξακολουθώ να μην μπορώ να απαντήσω αν και δεν νομίζω ότι σημαίνει κάτι. Να ήξεραν οτι το ένα είναι .917 και το άλλο .900;
Ή απλά ζύγιζαν βάρη; Ή πάλι τίποτα από τα δυο απλά ήταν μονάδες, απλά νούμερα; 
Έχω σχηματίσει την εντύπωση από διάφορα κείμενα ακόμη και από προσωπικά κειμήλια της οικογένειας μου ότι παλιά η χρυσή λιρα δεν είχε την αξία που έχει σήμερα, ήταν μια μονάδα ένα απλό νόμισμα. Κάτι σαν δραχμές αλλά σε λίρες. Έχω δει χαρτιά κληρονομιάς αλλά και προίκας  με ασύλληπτα στο νου νούμερα. Που με την σημερινή τους αξία αγόραζες όλη την Αττική και που δεν είναι δυνατόν μια απλή οικογένεια να είχε τέτοια νούμερα. Ιστορίες στον πόλεμο που μια λίρα αγόραζε ένα αυγό ναι εντυπωσιακές ιστορίες αλλά αναρωτιέμαι σήμερα αν αυτή ήταν περίπου η αξία της.
Δεν ξέρω ίσως είναι η φαντασία μου.
+1 ήταν μονάδα, από διηγήσεις έχω ακούσει στην Κηφισίας  το  1950-60 ένα διαμέρισμα έκανε 300.000δρχ. αλλά για τον πωλητή είτε του έδινες 300.000 δρχ είτε 900 χρυσές λίρες το ίδιο ήταν.
Περίεργο είναι πως τα κουβαλούσαν,γιατί 900 χ 8gr.=7.200kgr Rolleyes


RE: 20 MARK 1889 GOLD. - gkounto - 08/09/21 08:32:57

Καλημέρα. Δεν εννοούσα ακριβώς αυτό Θανάση. Ναι μπορεί οι 300.000δρχμ να αντιστοιχούσαν σε 900 λίρες δεν ξέρω. Αυτό που έχω δει είναι ποσά σε λίρες που λες και ήταν φυστίκια. 10.000, 15.000 και πράξεις αγοροπωλησεων και προικοδοτήσεων με τέτοια νούμερα που ζαλίζουν. Και αναρωτιέμαι είχαν τόσα λεφτά; Ή η λίρα ήταν απλά μια μονεταριστικη μονάδα που ο κόσμος δεν γνώριζε την πραγματική της αξία;
Ένα παράδειγμα που ζήσαμε αν και όχι ανάλογο αλλα πλησιάζει. Όταν αλλάξαμε από δρχμ σε ευρώ πόσο εύκολα δίναμε φιλοδώρημα 1 μεταλλικό ευρώ που δεν του δίναμε σημασία ενώ μόλις χθες αυτό ήταν 340δρχμ και φυσικά κανείς δεν έδινε τέτοιο φιλοδώρημα. Δηλαδή δεν γνωρίζαμε ή μάλλον δεν αντιλαμβανόμαστε την πραγματική αξία του ενός ευρώ.
Κάπως έτσι.
Αλλά άλλαξα το θέμα σου σορρυ.


RE: 20 MARK 1889 GOLD. - digo - 12/09/21 10:16:49

Γιώργο, η αξία της λιρας μεταπολεμικά έμεινε για σχεδόν 3 δεκαετίες στις 300 δρχ. Αυτό δίνει και μια τάξη μεγέθους της αγοραστικής δύναμης του χιλιοδραχμου του 1956 με τον Μέγα Αλέξανδρο , που στο σύνολο του είναι 3.333 λίρες μέχρι αρχές του 70 που βγήκε το επόμενο κι αυτή η ισοτιμία όπως κι αυτή με το δολλαριο άλλαξαν.

Νούμερα που φαίνονται μεγάλα σήμερα (σε δραχμες) ας μην ξεχνάμε ότι φαίνονται έτσι, λόγω της τεχνικής υποτίμησης της (νέας) δραχμής από τον Μαρκεζινη, από 15 δρχ το δολλαριο σε 30 δρχ ώστε να μη φυγαδεύονται αλλα κεφαλαια στο εξωτερικό.

Αλλά για το θέμα της λιρας και των 20μαρκων έχω να πω το εξής. Σε κατάσταση bullion, θα προτιμήσω με κλειστά ματια μια λίρα ,γιατί η δεύτερη γίνεται αποδεκτή ακόμη και σήμερα σαν μετρητά και με υψηλότερη τιμή στο γραμμαριο από οποιοδήποτε άλλο χρυσό νόμισμα.

Εάν βέβαια κάποιος θέλει να το βάλει στην συλλογή του, τότε ναι, μπορεί να πληρώσει ένα τσικ παραπάνω ανάλογα κι από που θα το αγοράσει. Στην πώληση όμως θα προτιμουσα να έχω λίρες παρά Γερμανικά 20μαρκα.