Συλλεκτικό Στέκι
Ντεζα βου - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Δημοπρασίες & πωλήσεις νομισμάτων coin dealers ανά τον κόσμο (https://syllektiko-steki.gr/forum-98.html)
+--- Νήμα: Ντεζα βου (/thread-4860.html)

Σελίδες: 1 2


Ντεζα βου - gkounto - 08/09/21 18:24:25

Ένα τσιγάρο δρόμος Palombo- mdc Monaco.
1876 5 δρχμ χρυσό ms 68!
Το Δεκέμβριο έκλεισε €36.000 έτσι λένε δηλαδή. Τώρα το ίδιο ξαναβγαίνει σε λιγότερο από 1 χρόνο (10 μηνες για την ακρίβεια)! Περιέργως στον palombo τον Δεκέμβριο ξεκίνησε στις €30.0000! Τώρα ξεκινάει στις €25.000. 

Άλλο ένα τσιγάρο δρόμος φαίνεται πως είναι και το σπάνιο πεντόλιρο της Αγγλίας του Εδουάρδου 8ου. Από την περίφημη συλλογή paramount την περασμένη άνοιξη τώρα ξανά βγαίνει εδώ στο mdc Monaco. 

Γιατί συμβαίνει αυτό νομίζετε; Αν είχαν αγοραστεί από συλλέκτη υποθέτω ότι θα κλείδωναν για δεκαετίες πάντως για χρόνια. Αν πάλι είχαν αγοραστεί από επενδυτή πάλι θεωρώ ότι θα κλείδωναν τουλάχιστον μια πενταετία και παραπάνω. 
Γιατί ξαναβγαίνουν μόλις λίγους μήνες μετά; Γιατί καίνε  τέτοια νομίσματα;


Εδώ θα τα βρείτε

https://www.sixbid.com/en/mdc-monaco/8805/page/1/perPage/100?term&orderCol=lot_number&orderDirection=asc&priceFrom&displayMode=large&auctionSessions=&sidebarIsSticky=false


RE: Ντεζα βου - nikos11 - 08/09/21 19:43:59

Είναι πραγματικά πολύ περίεργο, δεν ξέρω τι να σκεφτώ Γιώργο...


RE: Ντεζα βου - digo - 12/09/21 10:31:09

Ασε το δικό μας ταλληρο. Τα χούμε ξαναδεί αυτά και με Κρητικά ταλληρα και με αλλα…, όπως το Κρητικό που πουλήθηκε στον Baron δεν θυμάμαι πια ποσο (€40000-€50000); και σε 8 μήνες η λιγωτερο ξανά πουλιόταν στο Heritage ,πιστοποιημένο ως SP65. Παίρνεις το θεωρητικά καλύτερο Κρητικό ταλληρο στον κόσμο μόνο για πιστοποιηση και επαναπωληση, που μόνο τα deadlines των consignments αν σκεφτείς, τότε μάλλον από one day grading express το πέρασες; Και για να βγάλεις τι; 2,3 η 5 χιλιάρικα; Ένας σοβαρός αγοραστής δεν θα το έδινε ποτε αλλά ούτε κι ένας μετά πωλητής αν δεν είχε προσφορά τουλάχιστον 70% επάνω.

Αυτό με το 5λιρο όμως του Εδουάρδου του 8ου που αν δεν απατώμαι είναι μοναδικό και το μόνο που μπορεί να αγοράσει ιδιώτης είναι σκάνδαλο.

Σκάνδαλο, γιατί αποτέλεσε το highlight της Paramount collection, υπέρ συζητήθηκε και υπέρ αναλύθηκε σε νομισματικά sites όλου του κόσμου και παρέμεινε ως το μοναδικό νόμισμα του εξωφύλλου, όπως και στον αρχικό κατάλογο, στο τετρασέλιδο της Heritage με τα πουλημένα highlights και τις τιμές που έπιασαν.

ΥΓ: Με τιμή ρεκόρ για οποιοδήποτε μη Αμερικανικό νόμισμα στα $2.280.000


RE: Ντεζα βου - digo - 12/09/21 17:09:35

Ως προς το πεντολιρο του Εδουάρδου του 8ου, το μυστήριο λύθηκε. Ο αγοραστής του, που είχε αγοράσει κι αλλα νομίσματα από την συλλογή Paramount, εγκατέλειψε απότομα το hobby, (με κάνει και λυπάμαι, όταν μόλις απέκτησε την κορωνίδα της συλλογής του, η οποία είχε και πολλές Αμερικανικές σπανιοτητες καθώς και Αρχαιοελληνικά και Ρωμαϊκά ακριβά κομμάτια, αναγκάζεται να τα πουλήσει από κάποιο απρόβλεπτο προφανώς χτυπημα της μοίρας) και μάλιστα κάποια αλλα κομμάτια που είχε ήδη αγοράσει από την ίδια συλλογή πουλήθηκαν ήδη στις δημοπρασίες του καλοκαιρινου ΑΝΑ και σε τιμές χαμηλότερες άρα ήταν όντως χωρίς ρεζέρβες (εκείνα).

Για το χρυσό 5δραχμο όμως πολύ αμφιβάλλω ότι συμβαίνει κάτι παρόμοιο….


RE: Ντεζα βου - gkounto - 12/09/21 18:31:42

Πως δηλαδή, έγινε γνωστό αυτό από κάποια ανακοίνωση πχ; Και ποιος θα το πιστέψει ότι ένας αγοραστής που ξόδεψε πολλά εκατομμύρια σε αγορές συλλεκτικών  νομισμάτων ξαφνικά βρίσκεται σε ανάγκη λίγους μήνες μετά και πουλά. Τα πουλάει όλα δηλαδή; Και θα πιστέψουμε τώρα ότι αυτός ο άνθρωπος έδωσε όλη του την περιουσία εκεί και έμεινε ταπί; 
Δεν ξέρω βρε Δημήτρη μου πολύ ανάλαφρα είναι όλα αυτά.
Για το 5δρχμο καποιος εδώ ή κάπου είχε πει το είδε από κοντά και δεν….


RE: Ντεζα βου - digo - 12/09/21 22:15:29

Inside information Γιώργο. Mπάρω να στο πω από κοντά όταν βρεθούμε, τα πράγματα όμως έτσι είναι.

Για το πεντολιρο πάντα.

Για το χρυσό ταλληρακι όμως……, οι εικασίες του καθενός είναι δικές του μέχρι αποδείξεις του εναντιου.


RE: Ντεζα βου - solferino - 13/09/21 07:11:57

για το χρυσό ταλιράκι την εχω πει τη γνώμη μου. Προσωπική πάντα αλλά την εχω καταθέσει.

Οσον αφορα το πεντόλιρο του εδουαρδου κατα τη ταπειη μου άποψη εκλεισε τσάμπα στον heritage. 2.2εκ για μοναδικό νόμισμα και βρετανικό και πρ67 και πεντόλιρο για μένα η τιμή του δεν είναι αυτή.... Οταν εμεις λέμε σε συζητήσεις οτι το 40δραχμο 1852 κάνει επταψήφιο νούμερο εεε το μοναδικό πεντόλιρο σε ιδιωτικά χέρια οφείλει να κάνει χ4 χ5 φορές επάνω. Για μενα ο οικος είδε ευκαιρία και την άδραξε.


RE: Ντεζα βου - digo - 15/09/21 10:39:36

Δεν είναι μοναδικό Βασίλη. Δυο έχει η συλλογή Tyrant, και υπάρχει κι άλλο ένα σε άγνωστη συλλογή. Μόνον αυτό διατίθεται προς πώληση και ο συλλογισμός σου είναι λάθος γιατί σου ξαναλέω, οι πληροφορίες είναι διασταυρωμένες.

Ο συλλογισμός σου μπάζει νερά από παντού, άσε τις πληροφορίες. Ο οίκος (ποιος από τους δυο?) ακόμη κι αν το θεωρούσε ευκαιρία, ποσο βλάκες πιστεύεις ότι είναι για να το ξαναπουλήσουν 8 μήνες αργότερα;Αν αυτό το θεωρείς τζάμπα, τότε τι να πούμε για τις (σούπερ ανεβασμένες πια) τιμές που κλείνει ένα Αθηναϊκό δεκαδραχμο η ένα 10δραχμο Συρακοσιων; Αν οι εικασίες σου ήταν αληθινές τότε μάλλον δεν θα το ξανάβλεπες, δεν έχει καμμία ανάγκη η MDC Monaco να το βγάλει σε δημοπρασία, μπορεί να το κρατήσει για όσα χρόνια γουστάρει η να το μεταπουλήσει σε 2 μέρες μετά την αγορά του κι εσυ (όπως κι εγώ και όλοι) να μην το μάθεις ποτε.

Την άποψη σου για το ταλληρακι, αν θέλεις δώσε ένα λινκ γιατί δεν την θυμάμαι. Ένα μυαλό είναι αυτό, τι να πρώτο χωρέσει;


RE: Ντεζα βου - solferino - 15/09/21 16:53:20

Σιγα τη διαφορά βρε Δημήτρη μου. δεν ειναι 1 ειναι 2....και ? Και ενα τρίτο, οκ. 3 σύνολο. καλύθφηκε η ζήτηση ε?


RE: Ντεζα βου - solferino - 15/09/21 16:55:53

tis tyrant collection Δημήτρη

https://www.pcgs.com/cert/84796976

Δεν εκατσα να ασχοληθω αν ειναι 1 ή 2....