Συλλεκτικό Στέκι
Ντεζα βου - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Δημοπρασίες & πωλήσεις νομισμάτων coin dealers ανά τον κόσμο (https://syllektiko-steki.gr/forum-98.html)
+--- Νήμα: Ντεζα βου (/thread-4860.html)

Σελίδες: 1 2


RE: Ντεζα βου - gkounto - 15/09/21 18:00:58

Προσωπικά συμφωνώ με τον Βασίλη. Είναι ένα νόμισμα απίστευτης σπανιότητας και ιστορίας. Δεν συγκρίνεται με αυτό του 1933 $20 που απλά αποσύρθηκε γιατί ο Ρούζβελτ το απαγόρευσε, ένα νόμισμα κοινό όσο μια λίρα που όμως σήμερα εξαιτίας αυτού έχει σπάσει τα κοντέρ.
Εδώ μιλάμε για ιστορία εν τω γέννεσθαι! Ένας Άγγλος βασιλιάς που αρνείται τον θρόνο του για μια θνητή (συγχωρέστε μου το μελό) και ήδη το νομισματοκοπείο κόβει νομίσματα για αυτόν. 
Ο ίδιος ο αδερφός του του αρνείται την παραχώρηση της κασετίνας  με την προτομή του σε ένδειξη αποστασιοποίησης της βασιλικής  οικογένειας προς τις επιλογές του (μάλλον) φιλοναζι αδερφού του κλπ 
Παγκόσμια ιστορία σε ένα νόμισμα. 
Για εμένα «άτιμο» δηλαδή παίζω με τις λέξεις ένα νόμισμα σαν την μόνα λίζα ένα νόμισμα που νομίζω αρμόζει στα τα καλύτερα μουσεία όχι σε προσωπικές συλλογές.

Γιατί και πως επαναδημοπρατείται ένας θεός ξέρει και επανέρχομαι στην αρχική μου τοποθέτηση. Γιατί; 
Ίσως πια να έχασα και το ενδιαφέρον μου για την απάντηση δεδομένου ότι μάλλον άπτεται του  κουτσομπολιού και σε καμία περίπτωση δεν είχα αυτό στο μυαλό μου.


RE: Ντεζα βου - solferino - 15/09/21 22:22:39

H ουνα έκλεισε 1.440.000 σε 66 uc.... Τι λέμε???? Αν κάνει 2.2εκ το πεντολιρο του εδουαρδου.???? 


Και κοκορευομαστε σε συζητήσεις ότι το 40αρι του 52 κανει 1.5εκ.????

Πάνω από 5εκ κοστίζει το πεντολιρο και μαλάκια των Άγγλων που δε το βάρεσαν. Ούτε τα μουσεια δε μπήκαν στον κόπο να βαρέσουν


RE: Ντεζα βου - digo - 15/09/21 22:55:29

Bρε Γιώργο, έχεις κάποιες αμφιβολίες. Δεκτον. Μπορούμε να το συζητήσουμε από κοντά η και από τηλεφώνου.

Η MDC Monaco, όπως κι ο Spink , όπως και το Heritage, όπως και ο Καραμητσος, δεν είναι αποκλειστικά και μόνον οίκοι δημοπρασιών. Απλά τα τελευταία χρόνια οι δημοπρασίες hot (και fresh) νομισματων έχουν επικρατήσει και επισκιάσει τις απ’ευθειας αγορές και πωλήσεις σε εμπόρους, την στιγμή, που ειδικά για τέτοιο νόμισμα, δεν αποκλείεται διόλου (μάλλον για πιο πιθανό μου φαίνεται), ο καταθετης να παίρνει 102.5% έως και 110% της τιμής hammer για ένα τέτοιο κομματι. Εδώ εγώ έχω πάρει 102.5% σε εποχή που η προμήθεια του οίκου ήταν ακόμη 10% κι όχι για κάποιο νόμισμα «ακριβό» με τα δεδομένα των Αμερικανών, αλλά ένα νόμισμα αξίας €5000 και υπήρξε και μέρος αυτής της προμηθειας που εισέπραξε ως αμοιβή και το τρίτο πρόσωπο που διαμεσολάβησε στο consignment.

Όταν βλέπει κανεις ότι για ένα νόμισμα €5000 κανόνες ξεχνιούνται η παραβιάζονται από τον ίδιο τον οίκο, καταλαβαίνει δυο πράγματα: ότι κάθε νόμισμα αντιμετωπίζεται διαφορετικα, ανάλογα με τα εμπλεκόμενα πρόσωπα και κυρίως από την ποιότητα και την αξία του νομίσματος. Άρα εικασίες μπορούν να γίνουν πολλές και με πολύ πιο στέρεες βάσεις από αυτές που προέβαλε ο Βασίλης.

Από την πώληση και ύστερα, το θέμα κλείνει. Η πώληση στο Heritage είναι γνήσια. Συζητήθηκε εκτενέστατα σε podcasts αλλά και βίντεο που γύρισε το ίδιο το Heritage, όχι μόνον αυτό το νόμισμα, αλλά και για όλη η συλλογή, η οποία κατ’ομολογια του ίδιου του οίκου ήταν έως τώρα η σπουδαιότερη ξένη συλλογή που έχει περάσει ποτε από τον οίκο και δεν είναι μόνον το γεγονός ότι συνολικά ξεπέρασε τα $50 εκατομμύρια, αλλά και η ποιότητα η η σπανιότητα πολλων κομματιών τα οποία αγνοούσα κι εξακολουθώ να αγνοώ, αλλά το podcast το άκουσα, όπως επίσης είδα κι ένα βίντεο με συζήτηση επ’αυτης της συλλογής τα οποία δόθηκαν στην δημοσιότητα από τον ίδιο τον οίκο.

Εάν η τιμή είναι τόσο μικρή (και ζητω συγνώμη για πριν, δεν ήθελα να πω για τα σπανιότατα δεκαδραχμα, αλλά για υπέρ σπάνια τετραδραχμα σε κατάσταση σαν να κόπηκαν χτες για σύγκριση τιμών), τότε γιατί δεν το αγόρασε το Royal Mint που τελευταία κάνει ανοιχτά πωλήσεις όχι μόνο των δικών του προϊόντων αλλά και σετ με λίρες σε VF-XF, και πολλά αλλά, και συνεχίζει κάνοντας διαρκή ανταγωνισμό στους εμπόρους. Δίνοντας ιδέες και σε αλλά νομισματοκοπεία να κάνουν το ίδιο, εκμεταλλευόμενοι και τις πολλαπλές πηγες τους αλλά και το εκλεκτό πελατολόγιο τους.

Το αν αυτός ο συναγωνισμός είναι θεμιτός η αθέμιτος δεν είναι του παρόντος.

Πέρα από αυτό τώρα, οποιοσδήποτε έμπορος η και οίκος δημοπρασιών, μπορεί και ενεργεί ως ατζέντης για συγκεκριμένους πελάτες τους, άρα αν η ΜDC το είχε όντως αγορασει αυτό ενεργωντας με την ιδιότητα του ατζέντη, μια προμήθεια της τάξεως του 5% η 10% , απόλυτα δικαιολογημένη είναι μια μικρή περιουσία, κάπου ανάμεσα, στα $110 και $220 χιλιάδες δολλαρια. 

Εκεί το νόμισμα πάει κατευθείαν και κλειδώνει σε συλλογή που ανηκει σε άτομο, του οποίου την ταυτότητα γνωρίζουν ελάχιστα άτομα από τον ιδιο τον οίκο η και τυχον εμπορο ο οποίος ενεργεί ως ατζέντης και απαλλάσσεται από φόρους τύπου State taxes ως μεταπωλητης, που τελευταία οι Αμερικανοί εφαρμόζουν όλο και πιο αυστηρά, όχι μόνο στις πολιτείες της Νέας Υόρκης και της Καλιφορνια αλλά και σε πολλές άλλες ακόμη, νομίζω ότι πια ξεπερνούν τις 12-13 κι ο αριθμός βαίνει αυξανόμενος. Τα state taxes αυτά είναι συνήθως 9-10% δηλαδή στην συγκεκριμένη περίπτωση 200-220 χιλιαδες δολλαρια. Δεν είναι καλύτερα να πάνε σε ατζέντη αντί για τα ταμεία της Ομοσπονδιακής κυβέρνησης;

Αλλά ακόμη κι αν ο οίκος (οιοσδήποτε μεγάλος οίκος) αποφασίσει να το αγοράσει χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένος αγοραστής από πίσω, μόνον περισσότερο πρεστίζ μπορεί να του δώσει αυτή η αγορά, όπως πολύ συχνα πράττει η Legend με Αμερικανικές σπανιοτητες της τάξεως του ενός με τρία εκατομμύρια δολλαρια, η να το κρατήσει ως επτασφράγιστο μυστικό και να το πουλήσει ιδιωτικά στον κατάλληλο αγοραστή, την κατάλληλη στιγμή,  απο το εκλεκτό πελατολόγιο της, η ακόμη και σε φουριόζος νεοεισερχόμενο, που το χομπυ βλέπει συνέχεια τελευταία, οι οποίοι δεν ανήκουν στα funds όπως έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν, κι οι οποίοι τα αγόραζαν είτε ως αντιστάθμιση κινδύνου, είτε απλά για να τα ρευστοποιήσουν αργότερα βλέποντας την εκτόξευση των τιμών που παρατηρείται στο χομπυ από την περασμένη άνοιξη και συνεχίζει ακάθεκτο ως σήμερα.

Μα καλά, κανένας εδώ δεν διαβάζει έστω και αραιά, τα market reports της Legend που υπαγορεύει (γιατί δεν αντεχει πια να γράφει)  η Laura Sperber και τα οποία συχνα έχουν και πολλά ορθογραφικά λάθη, σήμα κατατεθέν ότι το report είναι δικό της;

Πιςω Στο πεντολιρο, όντας το μόνο από τα 4 σε ιδιωτικά χέρια που διατίθεται σε πώληση, θα ήταν σαν αυτοπυροβολισμος να το βγάλει σε δημοπρασία λίγους μήνες μετά από μια αγορά που ακόμη συζητιέται στους νομισματικούς κύκλους.

Αν, λέω αν, ο συλλογισμός του Βασίλη είχε βάση, η τακτική του οίκου θα ήταν είτε να το αγοράσει σε stealth mode, η να το αγοράσει ανοιχτά ως οίκος ΜDC Monaco, αλλά χωρίς πρόθεση να το πουλήσει. Ο οίκος θα κρίνει, ποτε, σε ποιον, και ποσο θα το πούλαγε, κι αυτό σε καμία των περιπτώσεων δεν θα γινόταν σε δημοπρασία τόσο γρήγορα μετά την προηγούμενη πώληση του. Νομίζω ότι αυτά που λέω είναι αυτονόητα για τον Γιώργο αλλά και για τον Βασίλη αν παραμερίσει λίγο τον εγωισμό του και το δει με πιο ορθολογική σκέψη, αντί για επιχειρήματα, τι ένα, τι δυο, τι τρία… Τα παιδιά του Πειραιά τραγουδάμε; 

Για να ξέρω δηλαδή να συμμετέχω κι εγώ.

Τέλος πάντων, εγώ σας είπα τι συνέβη και δεν έχω τον παραμικρό έλεγχο η ενδιαφέρον να πείσω κανεναν. Πάντως για οποιον θέλει, ας κοιτάξει τις καλοκαιρινές δημοπρασίες του ΑΝΑ, και θα δει αρκετά λοτα αγορασμένα από τον ίδιο αγοραστή, ας τα διασταυρώσει με τα λοτα της Paramount collection, όπου δεν χωραει καμία αμφιβολία ότι πρόκειται για τα ίδια νομίσματα, τα οποία πουλήθηκαν όλα ανεξαιρετως σε χαμηλότερες τιμες από την τιμή που αγοραστηκαν ως μέρος της Paramount collection. Απολύτως κατανοητό. 

Ο καθένας ας πιστέψει ότι θέλει, δημοκρατία έχουμε, και μάλιστα σήμερα άκουγα στο ραδιόφωνο, ότι βρισκόμαστε ψηλότερα από τις ΗΠΑ, όπου κι εκεί το πολίτευμα είναι (προεδρική) δημοκρατία, αλλά unsustainable σύμφωνα με την εταιρεία, οίκο, ΜΚΟ, η οποία παρουσίασε αυτή την λίστα. Αυτό το άκουσα σήμερα,αλλά ήμουνα απασχολημένος και ίσα που έπιασα αυτά τα δυο που μόλις προανέφερα και σίγουρα έχει να κάνει με τα γεγονότα που συνέβησαν από το καλοκαίρι και μετά. Η λίστα ανανεώνεται ετησίως.

Καλή σας νύχτα. Γιώργο αν σκοπεύεις να πας στο Coinex, πες το μου ιδιωτικώς αν προτιμας.


RE: Ντεζα βου - digo - 15/09/21 23:17:37

(15/09/21 22:22:39)solferino Έγραψε:  H ουνα έκλεισε 1.440.000 σε 66 uc.... Τι λέμε???? Αν κάνει 2.2εκ το πεντολιρο του εδουαρδου.???? 


Και κοκορευομαστε σε συζητήσεις ότι το 40αρι του 52 κανει 1.5εκ.????

Πάνω από 5εκ κοστίζει το πεντολιρο και μαλάκια των Άγγλων που δε το βάρεσαν. Ούτε τα μουσεια δε μπήκαν στον κόπο να βαρέσουν

Εδώ είναι σαν να συγκρίνεις συζητήσεις καφενείου, με το πραγματικό πλάνο μιας εταιρείας, ομάδας, κυβέρνησης κλπ. Ποιος σου είπε ότι «τα μουσεία δεν μπήκαν στον κόπο να το χτυπήσουν;» Γνωρίζεις κόσμο συγκεκριμένο από τα μουσεία του κόσμου, και διαπίστωσες ιδιοις ομμασι ότι δεν έλαβαν μέρος στην δημοπρασία; Άλλο αν δεν το κέρδισαν. 

Συγκρίνεις την Una με αυτό το νόμισμα που είναι σαν να συγκρίνεις τα πιο ανόμοια νομίσματα στον κόσμο. Άλλο κοινό η Una, άλλο κοινό το πεντολιρο, και με την λέξη κοινό, εννοώ πραγματικοί δυνητικοί αγοραστές. Αποφάσισες αυθαίρετα ότι το νόμισμα αξίζει πάνω από 5 εκατομμύρια δολλαρια αλλά η αγορά σε διαψεύδει.

Κι αυτό, γιατί απλούστατα οι αγοραστές με πραγματικό ενδιαφέρον γι αυτό το νόμισμα είναι πολύ πολύ λιγωτεροι από αυτούς της Una, που σε τελική ήταν και top grade η δεν ξέρω τι άλλο, κάτι που λειτουργεί περίπου, όπως όταν άνοιγαν τα παλιά Τούρμπο σε μηχανές αυτοκινήτων αφού ξεπερνούσες ορισμένες στροφές κι είχες πραγματική εκτόξευση. Πήρε δεκαετίες για να διορθωθεί αυτό παρεπιπτόντως.

Εξ ίσου αυθαίρετα, όρισες την τιμή του 40δραχμου στο ενάμιση εκατομμύριο. Αυτά δεν είναι επιχειρήματα Βασίλη, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να συζητήσω με τέτοιες συνθήκες. Πίστεψε ότι θέλεις, αυτό που βλέπω εγώ, είναι ότι η αντίδραση σου παραμένει ίδια κι απαράλλαχτη από τον καιρό που σου είπα για ένα ειδικό είδος από μικροσκοπικές γαρίδες που φτάνουν φρέσκιες κατ’ευθειαν σε πασίγνωστο και ακριβό Αθηναϊκό εστιατόριο, αλλά αρνιόσουνα και πιθανότατα ακόμη αρνείσαι να το πιστέψεις, χωρίς να ξέρεις ούτε που βρίσκεται το εστιατόριο, ούτε πως λέγεται, ούτε από που προμηθεύεται το κάθε τι και ότι απλά έκανε την φήμη που έκανε έτσι, από…τύχη.

Σορρυ Βασίλη αλλά σε 15 χρόνια, όχι μόνον πρόοδος μηδέν στον συλλογισμό σου αλλά μάλλον οπισθοχωρείς και γίνεσαι όλο και πιο καχύποπτος αλλά και απίστευτα ξεροκέφαλος και αμετάπειστος. Δικό σου θέμα.


RE: Ντεζα βου - solferino - 16/09/21 07:40:39

Δημήτρη,

Εχεις μπερδέψει τις γαρίδες με τα νομίσματα. Στα νομίσματα πάμε πρώτα. Σύγκρίνα 2 νομίσματα ίδιου βάρους ιδιας χώρας και σχεδον ίδιας χρονικής περιόδου, 100 χρόνια απο τον 18ο αιώνα είναι αμελητέος χρόνος. Αν ηταν του 1400 να το συζητουσαμε γιατί θα ήταν χαμηλότερης ζήτησης. Επίσης του εδουαρδου είναι 150 φορες πιο σπάνιο απο την ούνα. Επιπρόσθετα του εδουαρδου είναι εθνικό κειμήλιο και λόγω ιστορίας και λόγω σπανιώτητας. Τώρα μία πώληση σε καραντινάτο χρόνο δε μου λέει προσωπικά απολύτως τίποτα.
Δεύτερον λες οτι γράφω αυθαίρετα μία τιμή για το 40δραχμο. Καλώς ή κακώς και οι 2 μας γνωρίζουμε τους 3 δυνητικά αγοραστές του 40δραχμου και εκεί γύρω κυμαίνεται η τιμή απλά εχω το θάρρος να τη γράψω δημόσια. Ανεχεις διαφορετική άποψη για το πόσο μπορει να κάνει μπορεις να τη γράψεις δημόσια δεν θα σε κακολογήσει κανείς.

Τρίτον γνωριζόμαστε 9 χρόνια οχι 15.

Τεταρτον όσον αφορα τις γαρίδες και εδω επετρεψε μου να ξερω παραπάνω απο σενα γτ ζω 40 χρόνια σε νησί, φρέσκια γαρίδα σε ποσοτητα εστιατορίου στη βουλιαγμενη (δλδ θελει ποσότητα) σε καθημερινή βάση δε γίνεται να υπάρχει εκτος αν ο ιδιοκτήτης εχει 2-3 γαριδότρατες και οργώνουν καθε μερα το αιγαίο. Δεν ειναι θεμα καχυποψίας είναι μαθηματικά δημοτικού. Δεν μπορεί να πιάνει φρέσκιες γαρίδες κάθε μέρα. Δεν εχει κανει συμβαση με τις γαρίδες του αργοσαρωνικου. τις πιάνει τις πεταέι καταψύκτη και σας τις πουλαει σαν φρέσκιες. Συγγνώμη αλλα επείδη ψαρεύουμε στο αιγαίο κατι παραπάνω ξέρουμε.

Πέμπτον, δεν σου κρατάω κακία για τια μαλακίες που μου έγραψες γτ ξέρω ότι εισαι καλός άνθρωπος με καρδιά μικρου παιδιού αλλιώς αν μου τα εγραφε άλλος θα του μιλούσα σε άλλη γλώσσα.

Ολα καλά από μενα!!!!!


RE: Ντεζα βου - gkounto - 16/09/21 10:05:00

Λίγο σπαγκέτι vongole το κάνατε Big Grin δεν πειράζει είστε και οι δυο αγαπητοί.
Να δούμε το κυρίως μενού του mdc τι θα σερβίρει στο τέλος.


RE: Ντεζα βου - digo - 16/09/21 10:31:20

[Εικόνα: f8xjszey7lhi.jpeg]

Και το εστιατόριο, δεν βρίσκεται στην Βουλιαγμενη, ούτε είπε κανεις ότι τα παίρνει σε μεγάλες ποσότητες η τακτικά. Αν είσαι πολύ τυχερός, μπορεί να έχει κάποιες φορές το πολύ 6-8 μερίδες.


RE: Ντεζα βου - digo - 17/09/21 02:34:22

Παράθεση:="solferino" pid='47225' dateline='1631770839'
Δημήτρη 

Ολα καλά από μενα!!!!!

Κι από μένα Βασίλη και νομίζω το ξέρεις, στην δε οεριπτωση που θα ήταν άλλος για μένα, θα είχα αποφύγει τη συμμετοχή και όλη τη διαφωνία.

Ξέρεις κάτι; Πάει καιρός , χρόνια από την τελευταία φορα που ήρθες στην Αθήνα και με πήρες τηλέφωνο η βρεθήκαμε. Παρε με στα αλήθεια την επόμενη φορα, όποτε κι αν είναι αυτή, το συντομότερο το καλύτερο , με παρέα ακόμη καλύτερα, για να σε κεράσω επιτέλους σε αυτό το εστιατόριο και να λυθούν πολλές παρεξηγήσεις που γίνονται άνευ λογου κι έχουν αρχίζει να αθροίζονται.

Η μεγαλύτερη μου ηλικία, μου επιτρέπει να σου πω ότι έχουμε πάρει τον πιο σίγουρο δρόμο του να μην ξαναβρεθούμε ποτε μαζί από απ’ευθειας πρόσκληση ο ένας προς τον άλλον ,(εξαιρουμένων συναντήσεων σε δημοπρασίες η σε συγκεντρώσεις κοινών γνωστών)  όταν υπήρχε εποχή που έχεις κοιμηθεί και σπιτι μου. Αν περνάει από το χέρι μου λοιπόν, but it takes two to tango, δεν θα το αφήσω να συμβεί τουλάχιστον όχι τόσο νωρίς και με εσένα.


RE: Ντεζα βου - sotiris - 17/09/21 12:41:43

(17/09/21 02:34:22)digo Έγραψε:  για να σε κεράσω επιτέλους σε αυτό το εστιατόριο ...
Και αν του εχουν τελειωσει οι 6-8 μεριδες γαριδες εκεινη την ημερα ? Big Grin Big Grin Big Grin