Συλλεκτικό Στέκι
10,20 καί λεπτά 1964. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Παύλος (1947-1964) (https://syllektiko-steki.gr/forum-16.html)
+--- Νήμα: 10,20 καί λεπτά 1964. (/thread-4880.html)



10,20 καί λεπτά 1964. - E.X.N - 27/09/21 00:41:56

Τα 10 και 20 λεπτά 1964 σε ποιά νομισματική περίοδο ανήκουν στον Κωσταντίνο η στον Παύλο?


RE: 10,20 καί λεπτά 1964. - sam_gr - 27/09/21 05:27:25

Ελπίζω να μην είναι ερώτηση παγίδα  Big Grin Big Grin .
Παύλου .Όπως και το πενηντάλεπτο του 64..
Μέχρι και την αναμνηστική του 65 είναι Παύλος και μετά είναι Κωνσταντίνος.


RE: 10,20 καί λεπτά 1964. - E.X.N - 27/09/21 12:32:17

Δέν είναι ερωτση παγιδα,1963 30ρια ανηκουν στον Κωσταντινο,1964 10 και 20 λεπτα σε καταλογους ανηκουν στον Κωσταντινο,και στα 2 στεκια κανεις δεν εχει ανεβασει ουτε στον Παυλο ουτε στον Κωσταντινο τα 10 και 20 λεπτα,ρωτωντας και αλλους συλλεκτες με μεγαλυτερη γνωση δεν ειναι σιγουροι ουτε αυτοι,και εγω θεωρω απο την στιγμη που υπαρχει 50 λεπτο στην ιδια χρονολογια με το κεφαλι του Παυλου αρα και αυτα ανηκουν στον Παυλο.Στους ονλαιν καταλογους και ο Ποδαρας και ο Γκουντας τα τοποθετουν στον Παυλο.Ο Καραμητσος στης δημοπρασιες τα βαζει στον Κωσταντινο.


RE: 10,20 καί λεπτά 1964. - E.X.N - 27/09/21 12:56:57

30 ρια του 1964 ηθελα να γραψω.


RE: 10,20 καί λεπτά 1964. - Diinekis - 27/09/21 13:05:45

Τυπικά μιλώντας,εαν κόπηκαν μετά τον θάνατο του Παύλου,κάπου τον Μάρτιο του 1964,ανήκουν στην περίοδο του Κωνσταντίνου,αν κόπηκαν πριν ανήκουν στου Παύλου...για μένα προσωπικά ανήκουν στην περίοδο του Παύλου,είναι βέβαια καθαρά θέμα οπτικής,αλλά κανένα από τα δύο δεν είναι λάθος


RE: 10,20 καί λεπτά 1964. - sam_gr - 27/09/21 14:38:53

Εκτός από το my coins gr και στο βιβλίο του Μπάμπη Γκαρμίρη το 10λεπτο και το 20λεπτο κατατάσσονται στο Παύλο και προσωπικά το βρίσκω πιο σωστό και πιο λογικό . Αυτό πάντως που μου κάνει εντύπωση και γι'αυτό χάρηκα όταν είδα να ανοίγει αυτό το θέμα ,είναι ότι ούτε στις νομισματικές περιόδους δεν μπορούμε να έχουμε μια κοινώς αποδεκτή ταξινόμηση . 
Εκτός από αυτά τα νομίσματα ( 1963, 1964, 1965) υπάρχουν ολόκληρες νομισματικές περίοδοι που άλλοι τις ονομάζουν Β' Δημοκρατίας και άλλοι Γ' !!!! .Για να μην βάλουμε μέσα και την κατηγοριοποίηση της PCGS γιατί εκεί θα μπερδευτεί ακόμα περισσότερο το πράγμα αφού ακολουθεί εντελώς διαφορετική κατηγοριοποίηση σε σχέση με τους ελληνικούς καταλόγους.


RE: 10,20 καί λεπτά 1964. - orfeas - 27/09/21 20:06:39

Την εποχή εκείνη ψιλά κέρματα έκοβαν κάθε 2-3 χρόνια.
Το 1964  κόπηκαν κέρματα τα 10-20-50 λεπτά.
Το 50 λεπτά με το κεφάλι του Παύλου.

Ο Παύλος πέθανε τον Μάρτιο του 1964.

Πιστεύω (χωρίς να είμαι βέβαιος) ότι οι μήτρες είχαν φτιαχτεί πρό του Μαρτίου και τα νομίσματα κόπηκαν και κυκλοφόρησαν λίγο πρίν ή λίγο μετά τον θάνατο του Παύλου. 
Ετσι, χωρίς να ασχοληθώ και πολύ, στην συλλογή και στο αρχείο μου, τα έχω κατατάξει στον Παύλο

ορφεας
Υ.Γ. Εάν θέλετε, ρίξτε και μια ματιά στον κατάλογο του Καραμήτσου (τα κατατάσει στον Κων/νο)


RE: 10,20 καί λεπτά 1964. - PANAGIOTIS - 28/09/21 18:55:27

Καλησπέρα και από μένα, στον κατάλογο του Καραμήτσου για την ακρίβεια το μεν 50λεπτο του 1964 κατατάσεται στον Παύλο (με μόνο ερωτηματικό τον τόπο κοπής του-ΒιέννηWink τα δε δεκάλεπτο και εικοσάλεπτο του 1964 κατατάσονται στον Κωνσταντίνο, κυρίως όπως γράφεται γιατί έχουν ίδιες μήτρες με τα του 1966 και κόπηκαν και αυτά στη Βιέννη.....βέβαια το αναφέρει καθαρά ότι μπορούν να τοποθετηθούν και στις δύο κατηγορίες, αυτό δεν θα ήταν λάθος. Βέβαια παραγγελίες κ.λ.π. είχαν δοθεί προφανώς προγενέστερα του θανάτου του βασιλέως Παύλου τον Μάρτιο του 64, άρα ας μην κυνηγάμε την ουρά μας επειδή έτυχε να κυκλοφορήσουν αρκετά αργότερα του θανάτου του.......


RE: 10,20 καί λεπτά 1964. - digo - 29/09/21 13:08:57

(27/09/21 13:05:45)Diinekis Έγραψε:  Τυπικά μιλώντας,εαν κόπηκαν μετά τον θάνατο του Παύλου,κάπου τον Μάρτιο του 1964,ανήκουν στην περίοδο του Κωνσταντίνου,αν κόπηκαν πριν ανήκουν στου Παύλου...για μένα προσωπικά ανήκουν στην περίοδο του Παύλου,είναι βέβαια καθαρά θέμα οπτικής,αλλά κανένα από τα δύο δεν είναι λάθος

Γιώργο μου, λυπάμαι αλλά διαφωνώ και νομίζω είναι σαφές. Τα 50λεπτα του 1964 είναι σειρά με την δεκάρα και την 20αρα του ίδιου έτους, και άρα είναι η τελευταία σειρουλα κυκλοφορίας του Παύλου, άλλο αν πέθανε στο ενδιάμεσο, αυτά όμως εκδόθηκαν για κυκλοφορία κι όχι για αναμνηστικά όπως η πένθιμη σειρά γραμματοσήμων και η σειρά νομισματων όλων των τύπων επι Παύλου του 1965.

Ο Κωνσταντίνος ξεκινάει από το 1966 σε νομίσματα κυκλοφορίας. Το 30δραχμο του 1964 είχε κυκλοφορησει για τους αρραβώνες η τον γάμο του γιου του Κωνσταντίνου με την Άννα Μαρία και πρόλαβε και να πεθάνει, όποτε πάει στον Κωνσταντίνο αφού φέρει και το πορτραιτο του τελευταίου.

Το μπέρδεμα στα 30αρια κύριε προυφ 70 με αναμνηστικό με πιστοποιητικό του οποίου τα νούμερα σου αρέσει να ταιριάζουν με τα τελευταία νούμερα της NGC στην οποία εγώ δεν στέλνω που να με πληρώσει κιόλας, άσε που αναμνηστικό σε τέτοιο κουτί ΔΕΝ παίζει να σταλεί ποτε από εμένα, Wink  η και οιασδηποτε χρονολογίας μετά το 1970 κι αυτό για τα αναμνηστικά της επταετίας πιο πολύ που δεν έχουν κουτί, η οποιο αναμνηστικό δεν έχει κουτί και πέσει στα χέρια μου με το γραμμαριο, στην αρχή εκδόθηκαν μόνον ως αναμνηστικά αλλά χύμα από την Τράπεζα, (εκτός από κάποιους ειδικούς παραλήπτες) , όμως ήταν τόσο δημοφιλή που τα ρίξανε στην κυκλοφορία τελικά, ούτως η άλλως στην ονομαστική τα έδιναν και στην αρχή, και γι αυτό έχει τόσα φθαρμένα. Κι αυτό ξεκίνησε με το 20δραχμο του 1960 του Παύλου, κανονικά το τελευταίο ασημένιο κυκλοφορίας (και πρώτο μετά από 30 χρόνια), και την μεγάλη απήχηση που είχε στο κοινό που φαντάστηκε να πολλαπλασιάζεται επι χίλια η αξία τους όσο ακόμη ήταν εν ζωή. Αν όμως είχαν αντισταθεί στον πειρασμό και πήγαιναν σε κάναν εμπορο να πάρουν κολλαριστή δεσμίδα Τραπεζης από χάρτινα 20αρικα και του έδινε και πέντε 20αρια παραπάνω για τα 5 χρόνια που πέρασαν και την «υπεραξία» που τα αγγιχτα χαρτονομίσματα θεωρητικά είχαν αποκτησει, τότε σήμερα το καθένα θαχε από €500 και άνω, σε σύγκριση με το ασημένιο 20δραχμοοοοοο…. Big Grin Big Grin