Συλλεκτικό Στέκι
CUBA. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Χαρτονομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-30.html)
+--- Φόρουμ: Ξένα χαρτονομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-32.html)
+--- Νήμα: CUBA. (/thread-4884.html)



CUBA. - rubirosa - 03/10/21 21:32:13

Καλησπέρα, με ένα  χαρτονόμισμα από την Κούβα.
Σχόλια ελεύθερα.

10 PESOS 1958.


RE: CUBA. - digo - 04/10/21 10:57:19

…σορρυ διπλό ποστ.


RE: CUBA. - digo - 04/10/21 11:03:26

Τρελαίνομαι για την σειρά χαρτονομισμάτων από το 1950 έως και το 1960 της Κουβάς. Κι αυτό, γιατί εισερχόμενος ο Κάστρο στην Αβάνα ανήμερα Πρωτοχρονιάς του 1959, άφησε κατ’αρχας να κυκλοφορησει το ήδη προ διατεταγμένο νέο πορτοκαλοκοκκινο χαρτονόμισμα των 100 pesos με υπογραφές της κυβέρνησης Μπατιστα. Το χαρτονόμισμα που κυκλοφόρησε και ανατυπώθηκε επι 11 συναπτά έτη , είχε μόνον αλλάξει χρωμα, από γκρι σε κόκκινο.

Κι όλες οι μικρότερες αξιες, κι αυτές παρέμειναν ανέγγιχτες, με τη διαφορα ότι ενώ τα χαρτονομίσματα του 1958 είναι πανομοιότυπα με αυτά του 1960, αλλάζουν μόνον οι υπογραφές του Διοικητή της Τράπεζας της Κουβάς, θέση την οποία ανέλαβε ο Che Guevara κι η υπογραφή του μπήκε σε όλες τις αξιες καθώς και του νέου υπουργού οικονομικών. Ο Che σύντομα διαφώνησε με τον Κάστρο και παραιτήθηκε πριν κυκλοφορησει η πρώτη νέα σειρά χαρτονομισμάτων της Κουβάς που δεν υπερέβαιναν τα 50 pesos. Συνέχισε τον αγώνα του για μια ενωμένη ανεξάρτητη Λατινική Αμερική άλλου, έως και τον πρόωρο θάνατο του, νομίζω στην Κολομβία, αν και δεν είμαι σίγουρος γι αυτό.

Υπ’οψιν ότι η Κουβα από το τέλος της ποτοαπαγόρευσης και μέχρι το 1959, υπήρξε καταφύγιο για διάφορους Αμερικανούς gangsters, που διέφευγαν από την Αμερική, με την οποία όμως το Κουβανέζικο peso είχε σταθερή (fixed) ισοτιμία με το δολλαριο 1:1, όποτε τα πρώτα πρώτα χαρτονομίσματα που καταργήθηκαν με το καλημέρα, ήταν τα λεγόμενα gangster money, χαρτονομίσματα δηλαδή ονομαστικής αξιας 500 και 1000 pesos , που ούτε στην ίδια την Αμερική δεν κυκλοφορούσαν εκτός από δια τραπεζικούς σκοπούς, και οι βαλίτσες Sampsonite τιγκα σε τέτοιες δεσμίδες ήταν αποκλειστικό προνόμιο των Ανερικανων ιδιοκτητών καζίνο , της Μαφίας και κάποια λίγα πέφτανε και στα χέρια βαθιά διεφθαρμένων αξιωματούχων της κυβέρνησης και του παρακράτους του Μπατιστα.

Ένας μέσος Κουβανός έπρεπε να δουλέψει πάνω από ένα χρόνο για να αποκτησει ένα χαρτονόμισμα των 500 pesos με μεροκάματο 1 peso δουλεύοντας σαν σκυλί στην ύπαιθρο για την παραγωγή ζαχαροκάλαμου και πούρων κατά κύριο λόγο.

Ακόμη πιο παλιά δε, δλδ την δεκαετία του ‘40, τα Κουβανεζικα χαρτονομίσματα ήταν τα μόνα πλην των Αμερικανικών που έκοβε η BEP, δηλαδή το Bureau of Printing and engraving, που γύρω στο 1950 το συμβόλαιο πέρασε κι αυτό στην ABNC.

Όσο για το χαρτονόμισμα των 10 pesos, αποτελεί ιδιαίτερη περίπτωση αφού κυκλοφορούσαν σχεδόν ταυτόχρονα έως και πριν το 1958, δυο διαφορετικα χαρτονομίσματα των 10 pesos, αυτό του Θανάση, που τύπωσε η TDLR (Thomas De La Rue) αλλά υπήρχε και το πιο κλασικό και συνεπές με την υπόλοιπη πλήρη σειρά της ABNC.


RE: CUBA. - rubirosa - 04/10/21 18:59:38

Δημήτρη είσαι αστείρευτη πηγή γνώσεων, στα Διεθνή χαρτονομίσματα!!!!!
Χαίρομαι να διαβάζω τα ποστ σου, μιας και είμαι από ξένα χαρτονομίσματα, στα νηπιακά βήματα Smile


RE: CUBA. - digo - 04/10/21 20:47:54

Σ’ευχαριστω Θανάση μου, αλλά η ιστορία που πιάνουμε ζωντανή με τα νομίσματα και χαρτονομίσματα, είναι απίστευτο κίνητρο (και πάντα υπήρξε) πριν αποφασίσω να μαζέψω μια σειρά.

Αυτή την χρονια, που η κορούλα μου κάνει Νεοελληνική Ιστορία,από την ίδρυση του Νεοελληνικού κράτους έως σήμερα, έχω ήδη μαζέψει ψιλό λιωμένα Οθωνακια και 2-3 Γεωργίου να τα χαρίσω στο σχολειο, να τα πιανουν τα παιδιά, αφού όμως μια πολύ ταλαντούχος στο γράψιμο φίλη μου, τους φτιάξει πρωτα ένα ωραίο δισέλιδο σαν παραμυθάκι αλλά αλήθεια, που να εμπεριέχει τα ιστορικά και νομισματικά με φωτογραφίες ακυκλοφορητων όμως.  Big Grin

Ενώ σε αυτά που τους δίνω ας τους βγάλουν και τα ματια. Θα συμπληρώσω λίγους Γεωργίους η και κανα χαμηλής πολύ χαμηλής ποιότητας ταλληρο του Οθωνα αλλά και του Γεωργίου, που έτσι θαχουν και το νεανικό του πορτραιτο, και αυτό του 1875-76 αλλά και αυτό του Ιακωβίδη του 10-11.  Smile

Καποδίστρια δυστυχώς δεν έχω ακόμη. Δεν πειράζει, μια αρχή είναι. Και θα ταχουν και για τα επόμενα παιδιά της ΣΤ τάξης.


RE: CUBA. - cat - 04/10/21 22:48:14

Εξαιρετικα χαρτονομισματα Θαναση μοιαζουν πολυ με δολλαρια. Δημητρη ετσι για την ιστορια ο Che δολοφονηθηκε στην Βολιβια.
Αυτο το πορτοκαλι ειναι απλα φανταστικο. Δημητρη σ ευχαριστω κ εγω με την σειρα μου για το μοιρασμα των γνωσεων σου


RE: CUBA. - digo - 05/10/21 08:14:20

Ευχαριστώ Θανάση και Δημήτρη για τα καλά λόγια και για την διόρθωση , Βολιβία λοιπόν ο τόπος θανάτου του Che, του οποίου εκείνο το καταπληκτικό μαυροασπρο πορτραιτο κοσμούσε πολλά νεανικά δωμάτια τέλη 60 αρχες 70 επι επταετίας, μεταξύ των οποίων και του μεγάλου μου αδελφού, ο οποίος όμως τοχε αντιγράψει ο ίδιος με πενάκι παρακαλώ. Και τα ξένα χαρτονομίσματα εγώ τα λατρεύω, όχι γενικώς και αορίστως, αλλά αυτά που χτυπούν κάποιο ιδιαίτερο σημείο, είτε αισθητικά , όπως σχεδόν όλες οι πρώην Γαλλικές αποικίες έως μέσα δεκαετίας του 60 , τα ίδια τα Γαλλικά από τον Β παγκόσμιο πόλεμο μέχρι τέλη του 60 (σειρά που κυκλοφόρησε ως τα τέλη του 70), και πολλά πολλά αλλά ακόμη.


RE: CUBA. - rubirosa - 06/10/21 20:47:17

Μπράβο Δημήτρη,είναι πολύ ωραία η πρωτοβουλία σου, να δώσεις νομίσματα στο σχολείο !!
Σε αυτή την ηλικία όπως η κόρη σου, από νομίσματα που μου δίναν οι  Ναυτικοί θείοι μου, μου μπήκε το μικρόβιο!


RE: CUBA. - digo - 07/10/21 08:51:17

Ας μάθουν ιστορία Θανάση μου να ξεστραβωθούνε λιγάκι, γι αυτό είναι το κίνητρο, κι αν βγει και κανένας συλλέκτης, μακάρι. Η κόρη μου πάντως που την έπαιρνα (κακώς εκ των υστέρων) από 3μιση χρόνων στην ΠΝΕ που τότε ήταν μες στην καπνα μου το δήλωσε ήδη ότι δεν θέλει σχέση.  Rolleyes


RE: CUBA. - rubirosa - 22/06/23 06:44:03

Καλημέρα, με ένα χαρτ/μα από Κούβα.

1 PESO 2003.