Συλλεκτικό Στέκι
5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 (/thread-4888.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - digo - 05/10/21 08:30:51

[Εικόνα: 590jmjq09c73.jpeg]

Το θέμα με τα τοπ ταλληρα του Οθωνα δεν είναι να βρεις ένα MS65, αλλά να είναι original, untouched, και με υπέροχο λούστρο που αναδύεται κάτω από τις γνησιότητες επιφάνειες του, καμία σχέση με όσα ξεπλυμένα, ντιπαρισμενα και γενικώς πειραγμένα ταλληρα έως και ισοβαθαμα με αυτό αλλά πάντα NGC, που βγήκαν τα τελευταία χρόνια κυρίως από πολύ γνωστό οίκο της Θεσσαλονίκης.

Αυτό δεν είναι από αυτή τη νέα παρτίδα ταλληρων που έπεσαν, όλα πειραγμένα από AU58 μέχρι και MS65. Είναι ίσως από την original παρτίδα του μουσείου της Ρουμανιας, το νόμισμα το φωνάζει αυτό. Και γι αυτό αξίζει κανεις να έχει καλές σχέσεις με έναν τουλάχιστον καλό εμπορο, αν όχι δυο η τρεις. Όσοι νομίζουν ότι μπορούν να φτιάξουν συλλογή μόνον από δημοπρασίες δυστυχώς πλανουνται πλάνην οικτράν.

Νέο απόκτημα λοιπόν, το τρίτο και ελπίζω το τελευταίο ταλληρο του 1833, μετά από ένα γνησιότατα PCGS MS63+ που μόνον ένα ελαφρό scratch κάτω από τον λαιμό δεν του επέτρεπε να φτάσει στο 64+ η και στο 65, κι ένα NGC MS66 που ακολούθησε και που εδειχνε υπέροχο μέχρι και σε απόσταση μισού μέτρου. Μετά καταλάβαινες ότι ήταν ένα 64+ στην αλήθεια. 

Πως σας φαίνεται;


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - digo - 05/10/21 08:40:19

[Εικόνα: kfpo88208h4v.jpeg]


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - Diinekis - 05/10/21 09:06:30

Καλορίζικο Δημήτρη!!!Να το χαίρεσαι στη συλλογή σου!!!!Τι ερώτηση είναι αυτή??Τι πως μας φαίνεται??? Είναι απίστευτο!!!!Προσπαθώ να αποφασίσω ποια πλευρά μαρεσει περισσότερο και δεν βρίσκω το παραμικρό ψεγάδι σε καμμία!!! Εξαιρετικό πραγματικά!!!!!


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - solferino - 05/10/21 09:14:52

οπως τα πες Δημήτρη ειναι. original κομμάτι. Οσοι συλλεγουν νομίσματα και όχι σλαμπ καταλαβαίνουν.


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - E.X.N - 05/10/21 12:45:34

Δημήτρη καλορίζικο,μπραβο σου.Δεν θα μείνω στο νόμισμα ας γράψουν αλλοι,θα μείνω όμως στα γραφωμενα σου για την σχεση με 3 εμπορους που εγραψες,πρωτα απο ολλα είμαστε ανθρωποι , και ενας εμπορας ειναι μεγαλο καθικι και τρισαθλιος ανθρωπος ,σε τελευταια κουβέντα που καναμε καποιοι συλλέκτες αλλα πάνω απο ολλα ΑΝΘΡΩΠΟΙ,αποφασίσαμε να διαλέξουμε να έχουμε την συνειδηση μας καθαρη εστω και με ποιο φτωχη συλλογη παρά να πάμε να αγορασουμε νομισμα απο αυτον το κατακαθι της κοινωνίας.Σου ευχομαι τα καλύτερα για την συλλογη σου οσο για τα αλλα περι εμπορα (τη να κανεις τα λεφτα οταν δεν εχεις μία που λεει και το τραγόυδι)

Υ.Γ ΜΗΝ ΚΑΚΟΛΟΓΕΊΣ ΤΟΝ ΑΛΛΩΝ ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ NGC κτλ.Για να δώσεις αξία στα δικά σου δέν χρειάζεται .
Παντα φιλικά και με αγάπη.


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - gkounto - 05/10/21 13:58:41

Πολύ όμορφο νόμισμα Δημήτρη, στολίδι σε μια  συλλογή.


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - E.X.N - 05/10/21 14:24:56

Δημήτρη ?Οσο είχες το τάλληρο NGC MS66 δέν εγραφες οτι είναι κορυφαίο?Σε αυτόν που το πούλησες τού είπες αυτά που έγραψες τώρα?
Επειδή είμαι λίχο χαζός και δεν καταλαβαίνω ,οσο εχεις ενα νόμισμα στην κατοχή σου το εκθιαζεις και αφου το πουλήσεις τελικα το μηδενίζεις?

Υ.Γ Καλή τυχη στους επόμενους που θα συνεργαστείς.
Πάντα φιλικά και με αγάπη.


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - digo - 05/10/21 18:10:58

Χρήστο μου, παρεξήγησες τα λόγια μου.

Σχετικά με αυτό που ειπες, ναι σαφώς και ένας έμπορος (στενή σχέση όμως) φτάνει. Δεύτερον, πρώτος πρώτος εγώ λέω και ξαναλέω, οι ανθρώπινες σχέσεις ειναι σαφώς πιο πάνω από τα κέρματα, ΟΠΟΙΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ.

Όμως δεν μπορώ να συμμεριστώ τις απόψεις του καθενός. Εγώ προσωπικά ταχω καλά σχεδόν με όλους τους εμπόρους, αλλά με κανεναν δεν είμαι κολλητός. Ούτε συχνές βόλτες σε μαγαζιά κάνω ούτε τίποτα, αυτό απλά έκατσε, και το τσίμπησα 39 λεπτά μετά την αγορά του από τον εμπορο. Και μη όντας και στο φατσοβιβλιο όπου το έβγαλε, ετυχε και του έλεγα κάτι στο Viber και μου το δείχνει!

Και πάω βουρ στο site και το κλείνω, γιατί έχω χάσει στο παρελθόν 4-5 κομμάτια που ήθελα από πιο γρήγορους Λουκυ Λουκ αλλά το Σάββατο με ήθελε κι η τύχη. Και το κλεισαμεεεε. Τέλος.

Όσο για την NGC , δεν έθαψα την εταιρεία, αλλά εφόσον ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα overgraded και πειραγμένα ταλληρα που έχω δει (μέχρι και harshly cleaned, πριν κλείσει ακόμα το viewing,τελευταία δημοπρασία πριν κλείσουν λόγω κορωνοιου, και δεν πιστευα τα ματια νου ότι ένα τόσο harshly cleaned και απαίσιο νόμισμα είχε κουτιαστει, κι όχι μόνο κουτιαστει αλλά και MS65), ε κάτι συμβαίνει εδώ.

Υπάρχουν ΥΠΕΡΟΧΑ NGC που είτε έμειναν στο αρχικό κουτί τους είτε πέρασαν στην άλλη εταιρεία, αλλά ολ’αυτα από 1990-2005 το πολύ. Και όχι ποτε δεν έλεγα ότι το NGC MS66 ήταν υπέροχο, γιατί αν ήταν δεν θα το είχα πουλήσει. Αντίθετα μετανοιωσα που πούλησα το πρώτο μου ταλληρο, αρχικά NGC ΜS63 και μετέπειτα, αφού το πούλησα έγινε PCGS MS63+.Δεν θα με χάλαγε καθόλου να ξαναγοραζα ένα τέτοιο κι είχε ο Ζ ένα PCGS MS63 τέλειο πριν καμία διετία, στα €4Χ γιατί τα άξιζε, αλλά άργησα παρά πολύ. 

Ε κι αφού μου έπεσε τέτοιο κομματι,τι να πω; Όχι θα περιμένω γνήσιο 63αρι;

Ήταν σύμπτωση που το harshly cleaned αλλά MS65 δήθεν και καλά, το ξεκίνησαν 25-30% πιο κάτω απ’οτι συνήθως ξεκινάνε τέτοιο κομματι σε τέτοιο βαθμό; Ήταν σύμπτωση που πήρε τέτοιο βαθμό κι όχι unc details, harshly cleaned? Ίσως και να μην ήταν όταν ο καταθετης στέλνει 2-3 χιλιάδες νομίσματα κι αλλα 4000-5000 χαρτονομίσματα στην ίδια εταιρεία το χρόνο….. (NGC και PMG ίδια εταιρεία, μόνο που η PMG είναι κορυφή και τέλος)

 Τελικα κάποιος φουκαράς το χτύπησε με Ίντερνετ bidding και το πήρε στην εκκίνηση (αν ισχύει κι αυτό…) εγώ πάντως χωρίς viewing δεν ξαναγοραζω ούτε ευρώ κυκλοφορίας. Άρα δεν κατηγορώ την εταιρεία αλλά συμπτωματικά εκείνη πιστοποίησε όλες αυτές τις δευτερατζες που βγήκαν πρόσφατα, μεγάλη παρτίδα ταλληρων Μονάχου, σε 62-65 , ίσως και πιο κάτω και AU, και άρα τα pop reports της μου είναι πλέον αδιάφορα, τώρα φταίει αυτή η φταίει αυτή που σκύβει ανάποδα στους καλούς καταθέτες; Αλλά μιλούσα μόνον γι αυτή την παρτίδα και το special treatment που κάποιοι πελάτες έχουν.


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - digo - 05/10/21 18:31:41

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια, ξέχασα να το γράψω πρώτο πρώτο αυτό.  Smile


RE: 5 δραχμαι 1833 PCGS MS65 - rubirosa - 05/10/21 18:56:12

Καταπληκτικό!!!!!